1. Anasayfa
 2. Entegrasyonlar

UPS Kargo Entegrasyonu Nedir?


0

UPS kargo entegrasyonu yaparak gönderilerinizi online olarak takip edebilirsiniz. E-ticaret firmalarının daha başarılı bir yol izlemesi ve müşteri memnuniyetini kazanabilmesi için kargo entegrasyonu detayına büyük önem göstermeleri gerekir.

Olması gerektiği gibi işleyen sistemlerde e-ticaret sitelerine ciddi başarılar kazandıran bu entegrasyon türü, firmaların hem zamandan hem de maliyetten tasarruf etmelerine yardımcı olur.

Ayrıca hazırlanmış olan kargoların daha kısa sürede hızlı bir şekilde müşterilere ulaşmasını sağlar. Böylelikle müşteri memnuniyeti de ön plana çıkar.

Bu makalemizde binlerce firmanın çalıştığı UPS Kargo kargosuna ait UPS kargo entegrasyonu nedir, UPS kargo entegrasyonu nasıl kullanılır, UPS Kargo entegrasyonu avantajları nelerdir? gibi soruların cevabını vermeye çalışacağız.

UPS kargo entegrasyonu nedir?

UPS kargo entegrasyonu alınan siparişlerin çevrimiçi bir şekilde otomatik olarak UPS sistemine aktarıldığı bir entegre etme türüdür. Gerekli bilgilerin sisteme aktarılmasından sonra firmalar, kargo takibi işlemini rahatlıkla gerçekleştirebilirler.

Bu tür bir entegrasyon sayesinde firma sahipleri site üzerinde gönderiler ile ilgili oluşan hata sayısını en aza indirgeyebilir. Bu durum da müşteri memnuniyetinin artış göstermesi üzerinde etkili rol oynar.

UPS kargo entegrasyonu nasıl kullanılır?

UPS kargo entegrasyonuyla farkını ve kalitesini ortaya koymak isteyen e-ticaret firmaları, bu entegrasyon türünü kullanabilmek için öncelikli olarak belirli adımları tamamları gerekir.

İlk olarak UPS kargo ile çalışacak firmanın UPS kargo firmaları ile iletişim kurarak gerekli entegrasyonu işletebilmek için kullanılacak olan hesaba bir kullanıcı adı ve şifre almaları gerekir.

Alınan hesap bilgileri gerekli kısımlara eklenmeli ve ardından hesap aktif hale getirilmelidir. Daha sonra UPS kargo seçeneği üzerinde yer alan ödeme tipini gönderici ödemeli olacak şekilde işaretlenmelidir. Çünkü bu tip kargo entegrasyonu, kapıda ödemeyi desteklememektedir.

Müşteriler, siparişi oluşturdukları anda web sitelerine gerekli bilgiler aktarılır. Ürün satın alma işlemini gerçekleştiren müşteriler, anlık bilgilendirme mesajları ya da siparişler kargo bölümü üzerinden kargo durumu hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirler.

UPS Kargo Entegrasyonu Avantajları Nelerdir?

UPS kargo entegrasyonu avantajları nelerdir?

UPS kargo entegrasyonunun hem müşteri kitlesi hem de e-ticaret firması çalışanları için beraberinde getirdiği pek çok avantaj bulunur. Sipariş detayları ile ilgili hata payını en aza indirgemeyi hedefleyen bu sistem, ürünlerin daha hızlı bir şekilde müşterilere ulaşmasını sağlar.

Siparişinizi oluşturduktan sonra gerek internet sitesi gerekse adım adım bilgilendirme mesajları aracılığıyla kargolarınız teslim süreçleri hakkında detaylı bilgi sahibi olabilirsiniz. Bu tip kargo entegrasyonunun firmalara sağladığı avantajları kısaca listelemek gerekirse;

 • Siparişler için oluşturulan kargo takip numaraları, bu sistem sayesinde otomatik bir şekilde eklenir. Bu da firmaların manuel olarak uğraşmalarına gerek bırakmadan büyük kolaylık sağlar.
 • Tüm müşterilerin ‘’Hesabım’’ başlığı altından kargo takipleri, daha kolay ve hızlı bir şekilde gerçekleştirilir.
 • Hem zamandan hem de tüm işlemler için harcanacak olan maliyetten yüksek oranda tasarruf edilir.
 • Hızlı işleyen sistem ve kısa sürede ulaşan kargolar sayesinde müşteri memnuniyetinde önemli artışlar gözlenir.

UPS kargo entegrasyonunun çalışma aşamaları nelerdir?

Düzenli ve sistematik bir çalışma düzenine sahip olan UPS kargo entegrasyonu, müşterilerin sipariş işlemlerinin çevrimiçi ve daha hızlı şekilde gerçekleşmesini sağlayan bir tür entegre sistemidir.

Sağladığı avantajlar ve müşteri memnuniyetini artırması sayesinde pek çok e-ticaret firması tarafından kullanımı tercih edilmektedir. Site üzerinde gönderi işlemleri nedeniyle oluşan hata payını en aza indirgemeyi hedefleyen bu sistem, gerekli şekilde çalıştığı durumlarda başarıya ulaşır.

Bu sistemin çalışma aşamalarını sizler için maddeler halinde açıkladık:

 • Müşteriler, siparişlerini oluşturduktan sonra açılan entegrasyon sayfasında anlaşmalı olunan kargo firmasına siparişlerin oluşturduğu tarihlerin öncelik durumuna göre bir liste otomatik olarak hazırlanır ve gönderilir.
 • Açılan sayfada alınan siparişler otomatik bir şekilde kargoya verildi şeklinde yazılır ve sipariş numarası oluşturulur.
 • Müşterilerin siparişin kargo durumunu takip edebilmeleri için hazırlanan kargo takip numarası müşterilere mesaj ile gönderilir.
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir