1. Anasayfa
 2. Faydalı Uygulamalar

Pasif Gelir Kaynakları Nelerdir 2024?


0

Pasif gelir kaynakları ile ek gelir elde edebilirsiniz. Belki bazı istisnaları olabilir ama çoğu insan para kazanmak zorunda olduğu için çalışmaktadır. Çalışmak zorunda olan insanın yaptığı işten zevk aldığını söylemek çokta mümkün değil. Günümüz ekonomik koşullarında hangi meslek grubundan olursa olsun kazandıkları para yetmemekte. Bu nedenle bir çok insan kendisine pasif gelir kaynakları dediğimiz ek gelir elde etme yolları aramakta.

Pasif gelir kaynakları ile sizde sürekli gelir elde edebilirsiniz. Herhangi bir alandaki bilgi ve yeteneğiniz size ek gelir elde ettirebilir. Günümüzde bir çok insan blog yazarlığı, stock fotoğrafçılık, influencerlik gibi yöntemlerle kendisine pasif gelir kaynakları oluşturmakta.

Aşağıdaki makalemizde mevcut işinizi aksatmadan pasif gelir elde edebileceğiniz pasif gelir kaynakları hakkında bilgi vereceğiz. Sizlerde bu yöntemlerden size uygun olanı seçerek sürekli gelir elde edebileceğiniz pasif gelir kaynakları oluşturabilirsiniz.

Pasif gelir kaynakları
Pasif gelir kaynakları

Pasif gelir kaynağı nedir?

Pasif gelir, çok az bir emek harcayarak para kazanmaktır. Pasif gelir birçok kişinin bildiğinin aksine hiç emek ve zaman harcamadan para kazanmak değildir. Adı pasif gelir olsa bile bu para kazanma yönteminde de sürekli gelir elde edene kadar emek vermek gerekiyor. Yani para kazanma sürekli hale gelene kadar aktif bir şekilde emek ve zaman harcamak gerekiyor.

Pasif gelir kaynağının türüne göre zaman zaman para harcamak gerekebilir. Örneğin blog yazarlığı yapmak için bir alan adı almak ve bu alan adının yayın yapabilmesi için hosting hizmeti almak gerekir. Eğer başlangıçta bu masrafları yapmazsanız sürekli gelir elde edebileceğiniz pasif gelir kaynağı oluşturmanız mümkün olmayacaktır.

Pasif gelir kaynağı oluşturmak esasında bir sistem kurmaktır. Bu sistem kurulana kadar sürekli emek verilmesi gerekiyor. Sistem para kazanmaya başladıktan sonra ilk zamanlardaki gibi emek verilmesine gerek yoktur. Sürekli gelir elde edecek sistem oturtulduktan sonra da bir köşeye çekilmemek gerekir. Zaman zaman sistem kontrol edilip varsa aksayan yönler, ilave edilmesi gereken, güncellenmesi gereken konular varsa ilave edilmelidir. Bu sayede gelir elde sürekli hale getirilir.

pasif gelir kaynakları
Pasif gelir kaynakları nelerdir?

Pasif gelir kaynakları nelerdir?

Günümüzde insanların sürekli para kazanabileceği bir çok pasif gelir kaynakları bulunmaktadır. Bu kaynakları bilgi, tecrübe ve yeteneğe göre değişmektedir. Sizlerde bilgi, tecrübe ve yeteneğinize bu pasif gelir kaynaklarından istediğinizi uygulayabilirsiniz. Bilgi ve yeneğiniz çerçevesinde birden fazla pasif gelir kaynağı da oluşturabilirsiniz.

Günümüzde birçok pasif gelir kaynakları bulunsa da en çok bilinen ve uygulanan yöntemler şunlardır;

 • Blog yazarlığı
 • Ücretli online kurslar
 • Kitap yazarlığı
 • Stock fotoğrafçılık
 • Mobil uygulama
 • Dropshipping yapmak
 • Podcast yapmak

Blog yazarlığı

Bilginiz olan bir alanda blog açarak pasif gelir elde edebilirsiniz. Sizin bilgili ve tecrübeli olduğunuz bir alanda blog açarak insanların bu bilgileri öğrenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede insanlar bloğunuzu ziyaret eder, sizlerde bundan gelir elde edebilirsiniz.

Blog açmak çok zor değildir. Bunun için bir alan adı ve hosting hizmeti satın almalısınız. Bunları alıp bloğunuzu açtıktan sonra bilgilerinizi buradan insanlarla paylaşabilirsiniz. Günümüzde blog açarak sürekli gelir elde eden birçok kişi bulunmaktadır.

Ücretli online kurslar

Ücretli online kurslar da sürekli gelir elde edebileceğiniz yöntemlerden biridir. Bilgili ve tecrübeli olduğunuz bir alanda online kurslar düzenleyebilirsiniz. Düzenlemiş olduğunuz kurslar online veya ofline olabilir. Düzenlediğiniz kursları abonelik usulü veya bir seferlik satın alma ile sürekli gelir elde edebileceğiniz yöneteme dönüştürmek çokta zor değil. Örneğin sıfırdan shopify dropshipping eğitimi pasif gelir kaynağı ile para kazanmanız mümkün.

Kitap yazarlığı

Bilgili ve tecrübeli olduğunuz bir alanda bilgilerinizi e-kitap yazarak insanlarla paylaşabilirsiniz. Bilgili olduğunuz bir alanda e-kitap yazarak bunu insanlara ücretli bir şekilde sunabilirsiniz. E-kitap yazmak çok bir maliyet gerektirmemektedir. Kitabı bir kere yazdıktan sonra yüzlerce örneğini insanlara ücretli satarak sürekli gelir elde edebilirsiniz.

Stock fotoğrafçılık

Günümüzde hergün yüzlerce, binlerce web sitesi açılmakta. Bu web siteleri içeriklerinde görseller kullanmakta. Bu web sitelerinin ihtiyaç duyabileceği video ve fotoğraflar çekerek pasif gelir elde edebilirsiniz. Web sitelerinin ihtiyaç duyabileceği fotoğrafları çekip stock fotoğrafçılık sitelerine yükleyip sürekli gelir elde edebilirsiniz.

Mobil uygulama

Kodlama bilginiz varsa bunu sürekli gelir elde edebilecek yöneteme dönüştürebilirsiniz. Kodlama bilginiz ile insanların ihtiyacı olan uygulamalar veya eğlenceli zaman geçirebilecekleri oyunlar kodlayarak sürekli gelir elde edebilirsiniz. Yapacağınız mobil uygulamaları ister satarak isterseniz de bu uygulamalara reklam yerleştirerek pasif gelir elde edebilirsiniz.

Dropshipping yapmak

E-ticaret yapmak günden güne önemini artırmakta. Bunu gören birçok girişimci e-ticarete yönelmekte. E-ticaret yapmak için çok büyük bütçeler gerekiyor düşüncesi önemli olsa da sermeyeniz olmadan e-ticaret yapabilirsiniz. Stoksuz e-ticaret yapmak olan dropsihipping yöntemi ile pasif gelir elde edebilirsiniz. Dropshipping yönteminde bir tane tedarikçi bulunur, bu tedarikçinin ürünleri satılarak para kazanılır. Dropshipping yapmak ile ilgili daha detaylı bilgiyi aşağıdaki makalemizden alabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Dropshipping Nedir 2024?, Nasıl Yapılır?

Podcast yapmak

Bilgili ve tecrübeli olduğunuz konularda podcast yayını yaparak para kazanabilirsiniz. Podcast yapmak için çok büyük bir teknolojik araç gerece ihtiyacınız bulunmamakta. Podcast yayını yapmak için başlangıçta bilgisayaraınız ve mikrofonunuz yeterli olacaktır. Bilgili olduğunuz bir alanda podcast yaparak bunu spotify gibi platformlara yükleyerek insanların istifadesine sunabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=53e00UwgcJg
Pasif gelir kaynakları
5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir