Oyun Oynayarak Para Kazanmak İster misin?

Fiziken çalışmaya alışmış insanlara oyun oynayarak para kazanmak fikri çok inandırıcı gelmemekte. Ama bir gerçek var ki günümüzde artık internetten oyun oynayarak para kazanmak mümkün. P2E, oyun oynayarak para kazanmak yeni bir video oyun çeşididir. Günümüzde Blokchain teknolojilerinin gelişmesi sayesinde NFT sistemi kullanılarak bir çok yeni oyun yapılıyor.

Adına “NFT Gaming” veya “Play to Earn (oyna kazan)” denilen bu oyunlar oynayan kişilere de oyundan para kazandırmakta. Bu oyunların kısa sürede popüler olmasının en büyük nedenlerinden biriside oyuncularına para kazandırmasıdır diyebiliriz.

Eski oyunlarda nihai hedef oyunu oynayan kişiden kazanılabildiği kadar para kazanmaktı. Aynı şeyi yeni nesil video oyunları için söyleyemeyiz. Eski nesil oyunlarda oyun için ücret ödeyen kişilere bir takım avantajlar sağlanır. Bu mantalitedeki oyunlara öde-kazan anlamına gelen Pay-to-Win denmektedir.

Oyun oynayarak para kazanma (Play-to-Earn) oyunlarında ise oyunu oynayan oyuncu oyun sisteminin bir parçası olarak değerlendirilmektedir. Bu mantıktan dolayı da bu oyunları oynayanlar oyun oynarken gelir elde edebilmektedir.

Günümüzde popüler olan NFT, Blockchain, Metaverse oyunlarının çoğu Play-to-Earn mantığındadır. Bu oyunları oynayan oyuncular elde ettikleri token ve NFT’leri gerçek paraya dönüştürebilmektedir. Play-to-Earn oyunlarının büyük çoğunluğu online oynanan oyunlardır.

Bu makalemizde oyun oynamayı seven kişiler için play to earn denilen oyunların ne olduğunu, bu oyunları oynayarak nasış para kazanabileceğinizi anlatacağız. Bu oyunları oynayarak sizlerde para kazanabilirsiniz.

oyun oynayarak para kazanmaPin

Oyun Oynayarak Para Kazanma Nedir?

Oyun oynayarak para kazanma, bir kişinin bilgisayar üzerinden oyun oynayıp para kazanmasına denir. Oyun oynayarak para kazanacak olan kişinin illa da profesyonel bir oyuncu olmasına gerek yoktur. Oyun oynamak sadece bilgisayar üzerinde bir takım donanımlarla yapılan bir eğlence değildir. Günümüzde 7’den 70’e oyun oynamakta. Kimisi bilgisayar üzerinden kimisi de cep telefonları üzerinden. Bu nedenle cep telefonu üzerinden tavla oynamak bile buna dahildir.

İnsanlar boş zamanlarını oyun oynayarak değerlendirmeyi seviyor. Boş zamanlarında oyun oynama süresi bazen 10-15 dakika olabiliyorken bazen de 5-6 saat sürdüğü de olabiliyor. Belki 10-15 dakika oyun oynayan kişi oynadığı oyun üzerinden para kazanamaz, ama 5-6 saat oyun oynayan kişi para kazanabilir.

play to earn nedirPin

Play to Earn Nedir?

Oyunlar genel olarak keyif almak ve eğlenmek için yapılan aktivitelerdir. İnsanlar keyif almak ve eğlenmek için ücretini öder oyun satın alır. Bu nedenle oyunlardan para kazanmak yeni bir şey değil. Geleneksel oyunlarda oyun karakteri, oyun içi objeler, oyun seviyelerinin bir piyasası vardı.

İnsanların bunları satın alabildikleri bir piyasası bulunmaktaydı. Geleneksel oyunlardaki bu sistem ve ekonomi artık GameFi adı verilen platformlara dönüşerek oyunların içerisine entegre edilmekte.

Geleneksel oyunlarda oyunu oynamak isteyen az sayıda ki oyuncuların sahip olduğu değerli obje, karakter ve oyun paraları gerçek para karşılığında satılmaktadır. Az bulunan bu obje ve nesneleri satan oyuncularda gelir elde etmektedir. Oyun oynayacak olan kişiler oyun içerisinde bir takım avantajlara ve prestije sahip olmak isteyen kişiler bunun için para ödeyip satın almaktadır.

Play-to-Earn mantalitesindeki oyunlarda oyun içi objeler, para birimleri, kıyafetler, ekipmanlar oyuncuların karakterlerini özelleştirmesi için vardır. Ve bunlar para karşılığında başka kişilere satılamaz.

GameFi oyunlarında oyun tasarımcıları Blockchain teknolojileri sayesinde eşi benzeri olmayan ve aktarılabilen öğeler ve ödüller tasarlayabilmekte.

Oyunlardan kazanılan coinler fiat para birimine dönüştürülüp kripto cüzdanlara gönderilebilmekte. Bu sayede kazandığınız coinleri gerçek paraya çevirip para kazanırsınız. NFT’ler ise Pazar yerleri veya ikincil pazarlar ile diğer oyunculara satılabilmekte.

Popüler Play to Earn Oyunları Nelerdir?

Günümüzde Play-to-Earn mantalitesinde oynanan pek çok oyun bulunmakta. Aşağıda size oyun oynayarak para kazanabileceğiniz en çok kazandıran ve en popüler oyunlar hakkında kısaca bilgiler vereceğiz.

Popüler play to earn oyunlar şunlardır;

  1. Axie Infinity (AXS)
  2. Decentraland (MANA)
  3. Alien Worlds (TLM)
  4. The Sandbox (SAND)

Axie Infinity (AXS)

Play to earn (oyna-kazan) oyunları içerisinde en popüler olan oyunlardan biriside Axie Infinity oyunudur. Oyunun günlük bir milyon aktif oyuncusu bulunmaktadır. Axie Infinity (AXS), Ethereum (ERC-721) blockchain teknolojisi üzerine bina edilmiş çevrimiçi ticaret ve savaş oyunudur.

Oyuncular oyun oynayarak Axie Infinity Shards (AXS) kripto birimini kazanabilmektedir. Oyunda kazanılan Axie’ler benzersiz olup NFT özelliği taşımaktadır.

Axie Infinity, oyun oynayan oyunculara pokemon tarzı bir içerik sunmaktadır. Oyun içerisinde NFT canavarları bulunmaktadır. Bu canavarlar birbirleri ile savaşmak ve Smooth Love Potion (SLP) ismi verilen tokenlar kazanmak için satın alınabilen, satılabilen, takas edilebilen ve yetiştirilebilen varlıklardır.

Oyunda canavarlar ile savaşıp savaşı kazanan oyuncular gerçek para kazanmaktadır. 2022 yılının başında bri AXS bir dolardan az bir değere sahip iken birkaç ay içerisinde 100 dolar civarına yaklaştı. Bu oyunun en önemli özelliği en çok kazandıran mobil oyun NFT oyunları arasında yer almasıdır. Oyunun piyasa değeri 9 milyardan fazla olup, günlük işlem hacmi 200 milyon dolardan fazladır.

Decentraland (MANA)Pin

Decentraland (MANA)

Decentraland, 90 bin parsel alandan oluşan, Etherium üzerinde çalışan, ortak bir sanal dünyayı devam ettirebilmek için kullanıcı ağını teşvik eden play to earn oyun türüdür. Oyun içerisinde alınıp satılabilen dijital gayrimenkulleri temsil eden NFT mülkü olan LAND ve oyun içi kripto parası olarak da MANA kullanılmaktadır.

Oyunun oynadıkça kazandıran bir sistemi olmamakla birlikte yakın zamanda entegre edileceği tahmin edilmektedir. Oyuna giriş yapmak için tarayıcı kullanılması gerekmektedir. Oyuna evrensel olarak katılabilmek için oyun hesabınızı Metamask gibi bir Web-3 cüzadanına bağlamanız gerekmektedir.

Alien Worlds (TLM)

Alien Worlds, savaş temalı play to earn oyunlardan biridir. Oyunun konusu uzayda geçmekte olup yeni yerler keşfetmeyi ve yönetmeyi amaçlar. Oyun tarayıcı tabanlı olarak geliştirilmiştir. Oyunu oynamak için web sitesi üzerinden giriş yapmanız gerekir. Oyun 2020 yılının Aralık ayında yayınlanmış olup, günümüze kadar 200 bin kullanıcıya ulaşmıştır.

Oyuna yeni başlayan kişiye NFT olarak bir madenci avatarı ve küreği verilmektedir. Oyuncunun amacı kendisine verilen kürekle veya Alien Worlds NFT pazar yerinden alabileceği araçla gezegenlerde madencilik yapmaktır. Oyunda, sahip olunan ekipmana göre Ethereum tabanlı ERC-20 tokeni olan TLM toplanmaktadır. Ayrıca bulduğunuz NFT’leri NFT Pazar yerinde satabiliyorsunuz.

Oyunda madencilik faaliyetleri dışında savaşarak da NFT ve TLM kazanabilirsiniz.

The Sandbox (SAND)

The Sandbook oyununun amacı Blockchain teknolojisini tanıtmaktır. Bu oyun 166 bin ayrı arazi parseline sahip sanal bir dünyadır. Oyun kullanıcılarına hem yaratıcı hem de oyuncu olarak var olabilme imkanı vermektedir. Oyuncular oyunun sanal dünyasında sanal müzeler, sanal karakterler veya objeler inşa edebilmektedir.

Sandbox oyunun herkes bir oyun yapıp, karakterini kendisi tasarlayabilir. Oyuncular kendilerine verilen görevleri tamamlayarak SAND adı verilen token kazanır. The Sandbox oyununda her oyuncu oyunu ekosistemine katkıda bulunur ve katkı sağlayan herkes ödül kazanır. Bu nedenle bu oyun için gerçek bir oyna kazan (play to earn) oyun modelidir diyebiliriz.

İntrnetten para kazanma yolları hakkında yazdığımız aşağıdaki makaleyi de okumanızı tavsiye ederiz.

İnternetten Para Kazanmak: 18 Kesin Yöntem (2022)

Oyla! post

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Photo of author

eticaretsitesi

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.
Yorum yapın

1