1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Dijital Pazarlama Trendleri 2024


0

2024 dijital pazarlama trendleri nelerdir hemen öğren. Covid-19 salgın döneminde bir çok firma, marka ve e-ticaret sitesi rekabet avantajını devam ettirebilmek için daha fazla video reklamcılığı, sesli arama, Google Reklamları gibi dijital pazarlama kanallarına yöneldi. Salgın döneminde bir çok işletmenin çalışma şekli ve düzeni değişti.

Yeni düzene ayak uydurmaya çalışan firmalar yeni pazarlama çerçeveleri oluşturma yoluna gitti. İçerisinde olduğumuz şu salgın dönemi gibi belirsizlik zamanlarında dijital pazarlama işletme, marka ve e-ticaret sitelerine can suyu gibi geldiğini görüyoruz. Şimdiye kadar ivmesi sürekli yukarı doğru giden dijital pazarlama bu dönemde de beklemediği bir büyüme hacmine ulaştı.

İşlerini internet üzerinden devam ettirmek, marka bilinirliğini artırmak, daha fazla satış yapmak isteyen işletmeler dijital pazarlama çalışmalarına ağırlık vermeye başladı. 2024 yılında da dijital pazarlama yoğun bir ilgi olacağı bir gerçek. Bu dönemde dijital azarlama  kanallarının bazıları her zamankinden daha çok ön plana çıkacak. 2024 dijital pazarlama trendleri neler olacak bunları inceleyelim.

Dijital pazarlama trendleri
Dijital pazarlama trendleri

2024 Dijital pazarlama trendleri nelerdir?

Yapmış olduğumuz gözlemler ve analizler çerçevesinde 2024 yılında ağıdaki dijital pazarlama trendlerinin önem kazanacağını düşünüyoruz. Önem kazanan bu 2024 dijital pazarlama trendleri ile daha fazla satış ve marka bilinirliği sağlayabilirsiniz. İşte 2024 dijital pazarlama trendleri;

 • Yapay Zeka
 • Sesli Arama
 • Otomatik ve Akıllı Reklam Stratejileri
 • Video Reklamcılığı
 • Kişiselleştirme
 • Influencer Marketing
 • Sosyal CRM
 • Lokal SEO
dijital pazarlama trendleri
dijital pazarlama trendleri

Yapay zeka

Yapay zeka, işletmeler için erişilebilir hale gelmesi ile birlikte dijital pazarlama çalışmalarında önemli bir oyuncu haline geldi. Yapay zekayı iş geliştirme süreçlerinde ve dijital pazarlama faaliyetlerinde farklı farklı şekilde kullanılmakta.

Yapay zeka işletmeniz ve markanız için daha sağlıklı iletişim kanalları geliştirmek, mevcut verilerinizi analiz edip çıkarımlar yapmak, var olan işlemleriniz izlemek, hedef kitle davranışlarını tahmin edebilmek için kullanabilirsiniz.

Yapay zekayı kullanmanız manuel çalışmalarınızı azaltarak size zaman ve maliyet kazandırır. Müşteri memnuniyetini artırmak için yapay zekayı müşterilerin beklentilerini kolayca belirleyip ona uygun aksiyonlar almak için kullanabilirsiniz. Müşteri beklentilerini karşılayan firmaların daha kısa sürede büyüyüp daha fazla satış hacmine ulaştıklarını biliyorsunuzdur.

Sesli Aramalar
Sesli arama

Sesli arama

Alexa, Google Home gibi firmaların yapmış olduğu teknolojik gelimeler sesli arama tarafında patlama yarattı desek abartı olmaz sanırım. Yapılan araştırmalar arama motorları aramalarının %70’inin sesli arama şeklinde yapılacağını söylemekte.

E-ticaret sitenizde hazırlayacağınız içeriklerde kulağa doğal gelen bir dil kullanma, soru cümlelerinden oluşan sorgu cümleleri oluşturma, long tail yani uzun kuyruklu anahtar kelimeleri hedefleme, %100 mobil ve tablet uyumlu siteye sahip olma gibi özelliklerinizi optimize ederek müşterilerinize kolayca sesli arama imkanı sunarak rekabetten kopmamış olursunuz.

Otomatik ve akıllı reklam stratejileri

Otomatik teklif verme stratejileri başta Google olmak üzere dijital reklam verme mecralarının big data dediğimiz büyük veriyi analiz edip teklifleri gerçek zamanlı olarak ayarlamasına imkan vermektedir. Uygulanacak bu strateji ile kampanya sonuçları en üst düzeye çıkmakta.

Otomatik reklam verme modelinin ilk aşaması yapılan iş modeline uygun doğru stratejiyi belirmektir. Otomatik reklam verme stratejisi hem metin aramalarında hem de görüntülü reklam çalışmalarında kullanılabilir.

Otomatik akıllı teklif verme aynı zamanda otomatik reklam verme ile de ilgilidir. Otomatik reklam verme stratejisi daha çok dönüşüme yönelik stratejileri kapsamaktadır. Örneğin reklam tıklamalarını en üst düzeye çıkarma, reklam geliştirme, PPC gibi. Otomatik reklam stratejileri dönüşümlerinizi optimize edip anında karşı teklif vermenizi sağlar.

Video Reklamcılık
Video reklamcılık

Video reklamcılık

Youtube başta olmak üzere sosyal medya uygulama geliştiricileri müşteri sadakati oluşturmak ve uygulamalar arasındaki geçişi azaltmak amacıyla sistemlerinde sürekli güncelleme yapmakta. Bu özellikler ile kullanıcılarının ilgisini çekmeye çalışıp dijital pazarlama çalışmaları için pazarlamacıları en doğru seçeneğin kendi geliştirdikleri araçların olduğuna inandırmaya çalışmakta.

E-ticaret sitenizde satmış olduğunuz ürünler ve marka bilinirliğiniz için video reklamlarını bilgilendirici ve ilgi çekici bir şekilde kısa sürede bilgi verecek formatta hazırlamalısınız. Video reklamlar diğer reklam modellerine göre daha fazla açıklama yapmanıza imkan verdiği gibi daha fazla akılda kalma özelliğine sahiptir.

Bu yüzden reklam çalışmalarınızda mutlaka video reklam stratejisini kullanın. Ne tarz video içerikler oluşturacağınızı bilmiyorsanız aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

thumbnail
Önerilen Yazı
Youtube İçerik Fikirleri 2024

Kişiselleştirme

2023 yılında bir e-ticaret sitesi, bir marka, girişim dijital pazarlama çalışmalarında ön plana çıkmak istiyorsa pazarlama faaliyetlerini kişiselleştirme üzerine bina etmelidir. Dijital pazarlama çalışmalarında kişiselleştirme kişiselleştirilmiş içerik, kişiselleştirilmiş ürünler, kişiselleştirilmiş e-postalar yani kişinin özelliklerine, sevdiği şeylere, ilgi duyduğu alanlara alanları anlayıp o doğrultuda pazarlama yapmaktır.

Yapılan bir araştırmada kullanıcıların %90’ı kişiselleştirilmiş reklam çalışmalarını çekici bulduğunu belirtip, %80’i de kişiselleştirilmiş deneyim sunan firmalarla iş yapma seçeneğine daha sıcak baktığını belirtmişlerdir. Umarım bu oranlar dijital reklam çalışmalarınızda neden kişiselleştirilmiş reklamlar kullanmanız gerektiğini anlatmıştır.

Influencer Marketing
Influencer marketing

Influencer marketing

Influencer pazarlama özünde ağızdan ağıza pazarlama türüdür. Bu pazarlama türünde marka mesajınızı ve ürünlerinizin özelliklerini daha fazla kişiye duyurmak için belli bir takipçi kitlesine sahip insanlarla işbirliğine gidilerek reklam çalışması yapılmakta.

Belli bir takipçi kitlesine sahip olan kişi bir sanatçı, bir oyuncu, bir manken veya bir alanda bir özellik veya iş yapış şekli beğenilen kişi de olabilir. Bu tanınmış kişiler ağırlıklı olarak İnstagram ve Youtube üzerinden işletmeniz veya ürününüzü takipçileri üzerinden tanıtım yapar.

Yapılan bir araştırmada insanların %63’ü Influencer yani tanınmış kişilerin fikirlerine, markaların kendileri hakkında söylediklerinden daha çok inandıklarını, %58 oranında bir kitlenin de tanınmış kişilerin tavsiyesi üzerine son altı ay içerisinde en az bir ürün aldığını ifade etmiştir. Belirtilen bu oranlar son derece yüksek oranlar.

Dijital pazarlamanın hiçbir kanalında bu kadar yüksek oranlara ulaşmak mümkün değildir. O yüzden dijital pazarlama çalışmalarınızda sağlam bir reklam bütçeniz ve yeterli miktarda stoğunuz varsa zaman zaman İnfluencerlar ile reklam çalışması yapmanızı tavsiye ederiz.

Zira Influencerlar ile reklam çalışması maliyetlidir. Çalışacağınız kişinin takipçi sayısı ve tanınmışlık düzeyine göre 10-15 bin TL den başlayan bir ücreti gözden çıkarmanız gerekiyor.

thumbnail
Önerilen Yazı
İnfluencer Marketing Nedir, Nasıl Yapılır?

Sosyal CRM

Yapılan araştırmalar ve yapılan gözlemler sonucunda pandemi döneminde insanların internette geçirdikleri zamanın artıp, ürün ve markalara yönelik yapmış oldukları araştırmaların çeşitlendiğini ortaya çıkarmıştır. Bu durum dijital pazarlama çalışması yapacak olan kişilere kişisel özelliklerin ne kadar önemli olduğunu göstermiştir.

Kişiselleştirilmiş içeriklerin planlı ve süreklilik arz edecek şekilde yapılması çok önemli. Planlanan içeriklerin belirlenen zamanda, belirlenen mecrada otomatik olarak paylaşılmasına imkan sağlayan Sosyal CRM uygulamalarını ön plana çıkardı. Hedef kitlenizdeki insanların kişisel özelliklerine göre reklam gösterebilmek için mutlaka bir Sosyal CRM yazılımı temin etmenizi tavsiye ederiz.

Lokal SEO

Lokal SEO, yerel SEO da demektir. Salgın döneminin insanlar üzerinde sebep olduğu davranış değişikliği ne kadar yakınsa o kadar fazla risk alırım diye o kadar uzak durmayı tercih etmesi olmuştur. Bu durum dijital pazarlama çalışması yapan kişilere Lokal SEO yani lokal arama motoru optimizasyon çalışmasının ne kadar önemli olduğunu  gösterdi.

Lokal SEO bir firmanın hizmet veya ürünlerinin tüketicilere olan yakınlığı demektir. İnsanlar ihtiyaçları olan ürün veya hizmetleri yakınlarındaki işletmelerden karşılamayı tercih etmekte. İnsanların yakınımda hangi firma var diye yaptığı aramalarda çıkması için başta Google haritalar olmak üzere harita servislerinde kayıtlı olması, sosyal medya mecralarında aktif olarak bulunması, web sitesi veya e-ticaret sitelerinde lokal aramalarda çıkacak terimler geçirmesi gerekir.

Bu çalışmalar yakınımda hangi firma var aramasında size ciddi avantaj sağlar. Lokal SEO da önemli bir kriter olan Google My Business Nedir?, Nasıl Giriş Yapılır hakkında aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

thumbnail
Önerilen Yazı
En Detaylı Google Benim İşletmem Rehberi
teşekkürler
Sonuç olarak…

Sonuç olarak…

Yaşadığımız dünyada maruz kaldığımız kısıtlamalar hepimiz için aynı düzeyde. E-ticaret siteleri, markalar ve işletmeler kısıtlamalardan en az etkilenmek, satışlarını devam ettirip rekabet düzeyini devam ettirebilmek için her zamankinden daha fazla dijital pazarlama çalışmalarına hız verdi.

Ayrıca sokağa çıkma kısıtlamaları gibi nedenlerden dolayı insanlar ihtiyaçlarını internet üzerinden satın alma ile gidermekte. Dijital mecralarda İnsanların karşısına ne kadar çok çıkarsanız sizi tercih etmeleri o kadar fazla olacaktır.

Dijital mecralarda görünmenin yolu dijital pazarlamadan geçiyor. Yukarıda saymış olduğumuz pazarlama kanallarından en az birini değil kullanabildiğiniz kadarını mümkünse tamamını kullanmanızı tavsiye ederiz. Dijital pazarlama çalışması ile ilgili daha fazla bilgi almak isteyebileceğinizi ön görerek makale linkini aşağıya bıraktık. Mutlaka okuyun.

Zira rekabet çok fazla ve piyasa acımasız. Ayakta ve hayatta kalmak için 2023 Dijital Pazarlama Trendleri makalemizde anlattığımız dijital pazarlama çalışmalarına daha çok yer vereceğiniz temennisiyle…

Dijital pazarlama trendleri
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir