1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Canva Nedir? Nasıl Kullanılır?


0

Canva uygulaması tasarım bilgisiniz olmasa tasarım yapamanızı sağlayan harika bir uygulamadır. Sosyal medya uygulamalarının yaygınlaşması ile birlikte insanlar sosyal medya grafikleri, sunumlar, posterler ve diğer görsel içerikleri oluşturabilecekleri grafik tasarım programlarına ihtiyaç duymuştur. Bu anlamda web tabanlı ve masaüstü program şeklinde çalışan onlarca grafik tasarım programı ve uygulama yapılmıştır.

Online ve masaüstü program şeklinde çalışan bu grafik tasarım programlarının bazıları çok kolaydır. Hazır şablonlar üzerinden istediğiniz tasarımı seçip düzenleyebiliyorsunuz. Kendinize ait bir görseli yükleyip onun üzerinde bir takım değişikliklerde yapabilirsiniz. Bu uygulama ve programlar profesyonel kullanımlar haricinde genelde ücretsiz sunulmaktadır.

Ücretsiz sunulan grafik tasarım programlarından en çok bilineni ve kullanımı en kolay olanı Canva sitesidir. Cnva teknik bilgi gerektirmeyen bir grafik tasarım uygulamasıdır. Bu makalemizde Canva nedir, Canva ne işe yarar, Canva ile neler yapılabilir. Canva nasıl kullanılır gibi sorulara cevaplar vereceğiz.

Canva nedir?
Canva nedir?

Canva nedir?

Canva, 2012 yılında kurulmuş, kullanıcıların teknik bilgi gerektirmeden resim, görsel veya sosyal medya paylaşım materyalleri oluşturabildikleri, sürükle bırak mantığı ile çalışan ücretsiz grafik oluşturma platformudur. Canva web tabanlı olup, bilgisayara kurulmasına gerek yoktur. İnternetin olduğu her yerden uygulamayı web tabanlı olarak kullanabilirsiniz.

Canva yüklemek için tıkla.

Temel mantık olarak ücretsiz kullanılabilen, ücretsiz versiyonunda çok kapsamlı özellikler sunan platformun Canva Pro isminde ücretli versiyonu da bulunmaktadır. Ücretli Canva Pro uygulamasında daha fazla tasarım ve grafik imkanları bulunmaktadır. Platformun ücretli versiyonu çok da pahalı değildir. Grafik tasarımı sürekli yapan veya grafikerliği meslek haline getiren kişiler için oldukça cazip özellikler bulunmakta.

İşini dijital ortama taşıyan işletmeler veya bireysel olarak sosyal medya uygulamalarını kullanan kişiler için kullanımı çok kolay hazır şablonlar sunan Canva Platformu 2019 yılı itibariyle 3.9 milyar dolar değerlemeye ulaşmış olup, dünyanın 190 ülkesinde 20 milyona yakın kullanıcısı bulunmaktadır.

Ücretsiz canva hesabı nasıl açılır?

Canva platformu web tabanlı bir pltaform olup internetinizin olduğu her yerden kullanabilirsiniz. Bunun yanında uygulamayı cep telefonlarınızda veya tabletlerinizde aplikasyon olarak yükleyip de kullanabilirsiniz. İster web tabanlı siteden isterseniz de mobil uygulama ile Canva Platformuna ücretsiz olarak kolayca üye olabilirsiniz. Platforma üyelik üç yöntemler yapılmaktadır. Bunlar;

 1. Google Hesabı
 2. Facebook Hesabı
 3. E-Posta Hesabı
canva üye ol
Ücretsiz canva hesabı nasıl açılır?

Google Hesabı: Üye olmak için Gmail uzantılı bir mail adresinizin olması gerekiyor. Gmail uzantılı mail hesabınız varsa bu üyelik türüne tıkladığınızda açılan pencereden erişim izni verdiğinizde kolayca üye olmuş olacaksınız.

Facebook Hesabı: Bu yöntemler üye olabilmek için bir Facebook hesabınızın olması gerekiyor. Bu üye olma yöntemine tıkladığınızda uygulamanın Facebook hesabınıza erişim sağlamasına izin verdiğiniz takdir de üyeliğiniz tamamlanıyor.

E-posta Hesabı: Bu üyelik yönteminde erişiminizin olduğu, her hangi bir uzantıya sahip mail adresiniz olması yeterli. Bu üyelik türüne tıkladığınız da gelen ekranda bilgilerinizi, mail adresinizi ve şifrenizi yazmanız yeterli. Üyelik sonrası hesabınızı doğrulamak için üye olurken verdiğiniz mail adresine doğrulama linki gitmekte. Mail hesabınıza gelen doğrulama linkine tıkladıktan sonra üyeliğiniz aktif hale geliyor.

Yukarıda ki üç üye olma şeklinden istediğinizi tercih edebilirsiniz. Her üç yönteminde amacı sizi üye yapmak.

Canva ile neler yapılabilir?

Üye olma seçeneklerinden herhangi birini kullanarak üye olduktan sonra platformu hemen kullanmaya başlayabiliyorsunuz. Üye girişi yaptıktan sonra Canva ana menüde yer alan araçları kullanabilirsiniz. Sisteme giriş yaptıktan sonra sağ üst köşede yer alan “Tasarım Oluşturun” butonuna tıklayarak aşağıdaki menüler açılır. Bunlar;

canva ile neler tasarlanır
Canva ile neler yapılabilir?
 • Sunum
 • Logo
 • Afiş
 • İnfografik
 • Özgeçmiş
 • İnstagram Gönderisi
 • El ilanı
 • Broşür

Bu seçeneklerden herhangi birini tıklayarak hemen kullanabilirsiniz. Bu seçeneklerin haricinde kendinizde özel boyutta tasarımlar oluşturabilirsiniz.

Canva üzerinde yaptığınız bu tasarımlar hesabınızda depolanır. Masaüstünde çalışmış olduğunuz Canva tasarımına cep telefonuna yüklediğiniz Canva uygulaması üzerinden de erişebilirsiniz. Veya cep telefonu üzerinden oluşturduğunuz bir Canva tasarımına masaüstü bilgisayardan da erişebilirsiniz. Canva ile yapmış olduğunuz tasarımlara erişmek için bilgisayarınıza indirip başka bir yere transfer etmenize gerek yoktur.

Canva nedir, nasıl kullanılır?

Canva platformuna giriş yaptıktan sonra sol tarafta menüler, orta alanda ise çalışacağınız alan gösterilir. Sol tarafta yer alan menüler ile size sunulan şablonlar üzerinden istediğinizi seçebilir veya sıfırdan kendiniz bir tasarım oluşturabilirsiniz. Çalışmalarınıza arka plan, metin, görsel, ses, video, ikon gibi elemanları kolayca aktarabilirsiniz.

Canva tasarım ekranı açıldığında sol tarafta menü ortada çalışma alanınız gösterilir. Soldaki menüden size sunulan şablonlar üzerinden veya sıfırdan başlayabilirsiniz veya arkaplan, metin, görsel, ses, video, ikon gibi elemanları seçtiğinizde doğrudan çalışma alanınıza aktarmış oluyorsunuz.

İster hazır şablon seçin isterseniz de kendiniz bir tasarım oluşturun fark etmez Canva uygulaması ile size sunulan bütün araç ve elamanları tasarımınıza ekleyebilirsiniz. Canva ile aşağıdaki işlemleri yapabilirsiniz.

canva ile tasarım oluşturma
Canva şablonlar

Şablonlar

Platform içerisinde çok fazla şablon yer almakta. Platformada yer alan hazır şablonlar gruplanarak kullanımınıza sunulmakta. Beğendiğiniz bir şablona tıklamanız halinde şablon orta alanda hemen düzenlenmeye hazır hale geliyor. Hazır şablonlar hazır gruplar halinde listelendiği gibi gelişmiş arama kısmına hangi konuda tasarım yapmak istediğinizi yazmanız yeterli. Platform size aradığınız kelime ile ilgili bütün şablonları listelemekte.

Listelenen hazır şablonların içindeki tüm öğelerin yerlerini değiştirebilir, silebilir veya başka elemanlarda ekleyebilirsiniz. Çok kolay bir çalışma mantığı bulunan uygulama ile kısa sürede profesyonel görünüme sahip tasarımlar yapabilirsiniz.

Yüklemeler

Daha önceden yaptırmış olduğunuz veya kendinizin yapmış olduğu medya dosyalarını platforma yükleyip  düzenlemeler yapabilirsiniz. Kendinizin hazırlamış olduğu görsel, video veya ses dosyalarını tasarımlarınızda kullanmak üzere platforma kolayca yükleyebilirsiniz.

Fotoğraf

Seçmiş olduğunuz şablon üzerinde kullanmak üzere hazır fotoğraflardan istediğinizi seçebilirsiniz. Tasarımınıza uygun bir kelime ile arattırma yaptırdığınızda konunuza uygun bir çok fotoğraf listelenecektir. Bu fotoğrafları istediğinizi tasarımınızda kullanabilirsiniz. Veya bilgisayarınızda kayıtlı olan bir fotoğrafı platforma yükleyip tasarımlarınızda kullanabilirsiniz.

Burada fotoğrafları seçerken dikkatli olmalısınız. Çünkü burada listelenen fotoğrafların bazıları ücretli olabilir. Ücretini ödedikten sonra sorunsuz olarak kullanabilirsiniz. Ama ücretsiz olarak sunulan bir çok fotoğraf fazlasıyla işinize yarayacaktır.

Canva pro üyeliğini satın aldıktan sonra ücretli görselleri kolayca kullanabilirsiniz. Platform üzerinde yer alan görsellerin hangilerinin ücretli, hangilerinin ücretsiz olduğunu anlamak çok kolay. Mouse’ınızı görselin üzerine getirdiğinizde taç şeklinde bir ibare varsa onun ücretli bir görsel olduğunu kolayca anlayabilirsiniz.

Bileşenler

Yazılar bir görsel tasarımda en önemli unsurlardan birisidir. Yapacağınız tasarıma, vereceğiniz mesaja uygun yazı fontu bulunması çok önem arz eder. Canva platformunda bu anlamda bir sürü yazı fontu bulunmakta. Yapacağınız tasarıma ve vereceğiniz mesaja uygun renk, boyut ve şekilde yazı fontu bulup kullanabilirsiniz. Öyle ki ücretli üyeliğe gerek kalmadan ücretsiz üyelikte ki fontlar işinize fazlasıyla yarayacaktır.

Canva platformunda bir çok kategoride hazır mesaj, ileti ve metin formatında tasarımlar bulunmakta. Siz kendinize uygun fontu seçip tasarımınızın istediğiniz kısmında istediğiniz renk ve büyüklükte kullanabilirsiniz. Yazdığınız yazı fontunu yan yatırmak, ters çevirmek, büyütüp küçültmek çok kolay.

canva metin ekleme
Canva ses

Ses

Canva platformunda tasarlayacağınız görsellere ses dosyası ekleyebilirsiniz. Ses dosyası eklemek için uygulamanın ücretsiz olarak sunduğu sesler sizin işinizi ziyadesiyle görecektir. Seçmiş olduğunuz ses dosyasının tamamını veya belli bir kısmını seçip de kullanmak mümkün.

Video

Canva uygulamasının içerisinde kategorize edilmiş bir sürü hazır video şablonu bulunmakta. Siz hangi konuda video hazırlayacağınıza karar verip arattırdığınızda amacınıza uygun bir sürü video bulabilirsiniz.

Var olan hazır video seçenekleri işinizi görmez ise bilgisayarınızdaki bir video dosyasını da yükleyip kullanabilirsiniz. Videoları tasarımınızda arka plan olarak kullanabildiğiniz gibi tasarımınızın belli bir yerinde oynatılacak şekilde de ayarlayabilirsiniz.

Arka Plan

Bir tasarımı cazip hale getiren tasarımın arka planıdır. Arka plan amacınıza, vereceğiniz mesaja ne kadar uygunsa tasarımda o kadar etkili olmakta. Canva platformunda bu anlamda kullanabileceğiniz bir sürü arka plan bulunmakta. İstediğiniz arka planı seçip tasarımınızda kullanabilirsiniz. Platform üzerinde ücretli ve ücretsiz bir sürü arka plan bulunmakta.

Klasörler

Yapmış olduğunuz tasarımları, satın almış olduğunuz elemanları bir arada veya kategori kategori saklamanıza imkan sağlayan klasörlerdir. Her tasarımınız için ayrı bir klasör açıp tasarımlarınızı daha derli toplu hale getirebilirsiniz.

Daha Fazla

Canva platformu diğer bir çok platform ile uyumlu çalışabilmekte. Cnva ile uyumlu diğer platformlardaki bileşenleri rahatlıkla Canva tasarımlarınıza taşıyabiliyorsunuz. Canya uygulamasının uyumlu çalıştığı platformlar şunlardır;

 • Pexels
 • Pixabay
 • Google Maps
 • Facebook
 • GIPHY
 • Google Drive
 • Dropbox
 • Instagram
 • Youtube
 • Flickr
 • Bitmoji

Yukarıdaki platformlardan Canva uygulamasına bileşen eklemek son derece kolay ve pratiktir. Yukarıdaki platformları Canva menüsü ile direkt ilişkilendirebilmek mümkün.

Tasarımlarınızı indirin veya paylaşın

Canva ile yapmış olduğunuz tasarımı bitirdikten sonra sağ üst köşede yer alan paylaş butonu ile başkalarının düzenlemesi veya görüntüleyebilmesi için paylaşabilirsiniz. Ayrıca tasarımınızı İnstagram, Facebook, Google Drive, mail gibi seçeneklerle doğrudan paylaşabilirsiniz.

Canvanın faydaları nelerdir?

Canva platformu ile tasarlamış olduğunuz görsellerin size kurumsallık açısından veya bireysel açıdan bir çok katkısı olacaktır. Bunlar;

 • Bu tarz tasarımlar daha çok dikkat çeker.
 • Bu tarz tasarımlar ile müşterilerinize, takipçilerinize vermek istediğiniz mesajları daha akılda kalıcı şekilde ulaştırırsınız. İnsanların aklında ne kadar kalıcı olursanız o kadar marka bilinirliğiniz artacaktır.
 • Sosyal medya ve reklam çalışmalarınız için teknik bilgi gerektirmeden ve yüksek maliyetler harcamadan gerçekleştirebileceksiniz.
 • Broşür, el ilanı gibi basılı ürünler tasarlamak istiyorsanız Canva ile bunu kolayca yapabilirsiniz. Tasarımlarınızı baskı aşamasında kullanabilmek için kaliteli görseller olarak kayıt edebilirsiniz.
 • Canva platformu ile ücretsiz bir şekilde tasarım atölyenizi kurmuş gibi olursunuz. Platform içerisindeki hazır şablon ve tasarımlar ücretsiz grafiker çalıştırıyormuşsunuz gibi size avantajlar sağlayacaktır.
Canva ücreti
Canva ücreti

Canva pro üyelik ücreti ne kadar?

Canva uygulamasını herhang bir ücret ödemeden ömür boyu ücretsiz olarak kullanabilirsiniz. Ücretsiz sunulan özellikler sizin işinizi fazlasıyla görecektir. Ama platform içerisinde daha fazla seçenek ve araç kullanmak isterseniz Canva ücretli üyelik satın alabilirsiniz.

Canva ücretli üyeliğe Canva Pro denmekte olup bu üyelik yıllık 849,99 TL ücret ile satın alabilirsiniz. Canva Pro ücretli üyeliğinin hangi özellikleri barındırdığını görmek ve denemek için bir aylık deneme paketini kullanarak test edebilirsiniz.

Sizi binlerce liralık görsel tasarım masraflarından kurtaracak olan Canva Pro için istenen ücret normal olup,  bu tarz platformların devamlılığı açısından ücretli üyelik almak en büyük destek olacaktır.

Canva nedir?

Bu makaleyi PDF olarak okumak için tıklayın:

https://drive.google.com/file/d/1yBlYvEpuX18UiT-dFC6vGQpWq41k6w-7/view?usp=sharing

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir