1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Video Yapmak İçin Gerekli Programlar Nelerdir?


0

Çok izlenecek bir video yapmak için gerekli programlar nelerdir bu yazımızda anlatıypruz. E-ticaret Pazar hacmi günden güne büyümekte. E-ticaret pazarına her gün yeni oyuncular katıldığı gibi yeni müşterilerde pazara dahil olmakta.

E-ticaret pazarına her gün yeni yeni oyuncuların katılması rekabeti artırmış, rekabetin sadece e-ticaret siteleri ile sınırlı değil sosyal medya platformları, arama motorları, dijital pazarlama kanalları ve video izleme siteleri üzerinden de yapılmasını sağlamıştır.

Belli alanlarda ürün veya hizmet satan e-ticaret siteleri veya markalar insanların günlük hayatta sosyal medya platformlarını kullanmalarını es geçmeyerek reklam kampanyalarını bu alanlara da dahil etmişlerdir.

İnternetin günlük hayatta kullanım alanlarının artması, bu artışa paralel olarak günlük hayatı kolaylaştıracak uygulamaların  çoğalması e-ticaret firmalarının daha fazla reklam yapabilecekleri mecralar arayışına itmiştir. Cep telefonları video izlenmeleri artmış ve kısa zamanda bir çok video izleme sitesi ortaya çıkmıştır.

E-ticaret siteleri artan video izleme platformlarında reklamlar vermeye, ürün ve hizmetleri anlatan videolara hazırlayıp yayınlamaya başlamıştır.

Yeni bir pazarlama yöntemi olan video pazarlama e-ticaret firmalarının oldukça ilgisini çekmiştir. E-ticaret firmalarının, sosyal medya kullanıcılarının video hazırlama ve video izlenmelere olan ilgiyi gören bazı firmalarda video hazırlama programları yapmıştır.

Bu video hazırlama programları sayesinde teknik bilgi sahibi olmadan, pahalı yazılım ve donanımlara sahip olmadan video hazırlayıp yayınlayabiliyorsunuz. Bu makalemizde e-ticaret sitelerinin kolayca trafik çeken, potansiyel müşterilere ulaşan, izlenmeyi ve şirketinizin karlılığını artıracak videoları hangi video hazırlama programları ile yapabilirsiniz onları anlatacağız.

video yapmak
video yapmak

Video içerikler artık çok daha önemli

2020 yılı itibariyle dünya üzerinde online alışveriş yapan insan sayısı 2 milyarın üzerine çıkmıştır. Bu rakam tüm dünya nüfusunun dörtte birine karşılık gelmektedir. İnternet üzerinden bu kadar büyük satışların olması internetten satış yapan firma sayısını artırmış bu da e-ticaret rekabetinin artmasına sebep olmuştur.

İnternetten alışveriş yapacak olan bir kişi almayı düşündüğü ürüne para ödemeden önce ürün hakkında internette araştırma yaparak ürünle ilgili yorumlara, ürün videolarına ve ürün incelemelerine bakmakta. Bu anlamda video içerikler ile ilgili oldukça şaşırtıcı bilgiler mevcut. Bunlar;

 • İnternette dolaşan, zaman geçiren insanların geçirdikleri zamanın yaklaşık üçte birinde video izliyor.
 • En izlenen video sitesi Youtube’un 2 milyardan fazla düzenli kullanıcısı bulunmakta.
 • Youtube verilerine göre mobil cihazlarda video görüntülenme oranları her %100 artmakta
 • Her gün Youtube da 1 milyar saat video izlenmekte.
 • İnternetten ürün alan insanların %72’si alacağı ürün veya hizmetle ilgili videolardan bilgi alıyor.
 • Video pazarlamaya başlayan e-ticaret sitelerinin %80’i satışlarının arttığını söylemekte.
 • Artık video reklamlar tüm online reklamların %35’ınden fazlasını oluşturmakta.
 • Uzmanlar önümüzdeki yıllarda web trafiğinin %81’inden fazlasını videoların oluşturacağını düşünmekte
 • E-posta pazarlaması yaparken videolar içerisine video eklemek maillerin açılma oranını %200 ile 300 oranında artırmakta.
 • Web sitelerinin ana sayfasına video eklemek dönüşüm oranlarını %80 civarında artırmakta.
 • Dijital pazarlama uzmanlarının %87’si dijital pazarlama stratejilerinde video içerikler kullanıyor.

Yukarıdaki bütün istatistiklerden sonra sosyal medya platformlarından ve video içeriklerden yararlanmanız gerektiğini gönül rahatlığı ile söyleyebiliriz. Yapmış olduğunuz pazarlama faaliyetlerinin başarılı olması mesajlarınızı doğru zamanda, doğru kanallar aracılığıyla vermenize bağlı.

Dijitalleşmenin her alanda olanca hızıyla devam ettiği günümüzde artık insanların fiziksel alışkanlıklarının yerini sosyal medya üzerinden yapılan eylemler almıştır. Bu yüzden e-ticaret siteleri yapacağı pazarlama çalışmaları için sosyal medya platformlarını merkeze almaları gerekmekte.

Artık bütün e-ticaret siteleri ve markaların varlıklarını devam ettirmeleri için sosyal medya platformlarında görünür ve bilinir olmaları gerekir.

Teknolojik gelişmelerle birlikte insanların davranışları, ilgi alanları çok kolay bir şekilde değişmekte. Örneğin çok detaylı yazılar yerine daha kısa, okunması kolay metinleri tercih etmekteyiz. Hatta okumak yerine o konu ile ilgili yapılmış bir video varsa onu izliyoruz.

Çünkü videolar yazıya kıyasla öğrenilmek istenen bilgiyi daha kısa sürede veriyor. Videolarda görsellik daha fazla olduğu için okuyucuyu, izleyiciyi erkenden bilgilendiriyor. Bütün etmenlerden dolayı videoların bundan sonraki yıllarda da daha da popüler olacağı su götürmez bir gerçek. Bu nedenle e-ticaret siteniz için video içerikleri kullanmaya biran önce başlamalısınız.

Sosyal medya video pazarlama nedir?

Sosyal medya video pazarlamasının iki güçlü yönü bulunmaktadır. Bunlar;

 • Video pazarlama
 • Sosyal Medya pazarlaması

Video pazarlama

Satmış oldunuz ürün veya hizmetleri potansiyel müşterilerinize pazarlayabilmek için video içerik oluşturursunuz. Bu oldukça dikkat çeken bir yöntemdir. Hedef kitlenizin izlemekten zevk alacağı, onları bilgilendirecek ve onlara eğlenceli gelecek formatı kullanarak izleyicilerinizle markanız arasında bağ kurup etkileşimde bulunmayı amaçlarısınız. Video içerikler metin içeriklerine göre izlenmesi ve anlaşılması daha kolay olduğu için insanlar üzerinde daha etkilidir.

Sosyal medya pazarlaması

Sosyal medya pazarlaması ile sosyal medya platformlarında ki potansiyel müşterilerinizle etkileşim kurarsınız. Günümüzde artık cep telefonunda herhangi bir sosyal medya uygulaması yüklü olan bir insan günde en az birkaç kere uygulamada online olabiliyor.

Bu yüzden online olan hedef kitlenizle etkileşim kurabilmek için sosyal medya mecralarında var olmalısınız. Sosyal medya mecralarında dikkat çekecek video içerikler oluşturmak e-ticaret sitenizin, markanızın daha büyük kitlelere ulaşmasını sağlar.

İnsanlar artık günümüzde uzun metinler okumak yerine o metnin içeriğini görüntülü olarak görmek istiyor. Bu yüzden yayınlanan her video içerik metin içeriklerinden daha fazla etkileşim alıyor. Ürün sayfalarınızda hem yazlı içerik hem de video içerik yayınladığınızda insanların çoğunlukla video içeriği tercih edeceğini gözlemleyebilirsiniz.

Kısaca sosyal medyanın gücünden yaralanabilmek için sosyal medya içerikleri üretmek zorundasınız. Hedef kitlenizle etkileşim kurmanızı sağlayacak, video içerikleri yayınlayabileceğiniz sosyal medya platformları şunlardır;

 • Instagram
 • YouTube
 • Facebook
 • Twitter
 • LinkedIn
 • TikTok

Yukarıda ki her sosyal medya platformunun yapısı farklıdır. Bu sayede her sosyal medya platformu için farklı farklı videolar hazırlayabilirsiniz. E-ticaret hikayenizi, ürün tanıtım videoları, nasıl kullanılır gibi bir çok formatta video içerikler hazırlayabilirsiniz. Her sosyal medya platformundan maksimum faydayı görebilmek için o platformun özelliklerine ve sınırlılıklarına çok iyi hakim olmalısınız.

Neden sosyal medya video pazarlaması yapmalısınız?

Ufak bir araştırma ile hiç tahmin edemeyeceğiniz rakiplerinizin bile sosyal medyayı kullandıklarını gözlemleyebilirsiniz. Rakiplerinizin sadece bir resim, iki satır yazı ile markalarını, e-ticaret sitelerini tanıtmadıklarını da görebilirsiniz.

Rakipleriniz daha fazla insana ulaşıp etkileşim kurabilmek için video içerikler üretip bunları uygun mecralarda yayınlamakta. Rakiplerinizden daha fazla geride kalmak, potansiyel müşterilerinizi rakiplerinize kaptırmak istemiyorsanız bir an önce sosyal medya video içerikler hazırlayıp yayınlamalısınız. Sosyal medya video içerikler hazırlamak size aşağıdaki faydaları sağlayacaktır. Bunlar;

 • Videolar, takipçilerinizi müşterilere dönüştürür
 • Videolar, kitleniz ile aranızda bir güven oluşmasını sağlar
 • Mobil Kullanıcılar video İzlemesini çok seviyor
 • Videolar, Sosyal Medya mecraları için en iyi içerik türüdür
Sosyal Medya için 5 Muhteşem Video Önerisi
Sosyal medya için 5 muhteşem video önerisi

Sosyal medya için 5 muhteşem video önerisi

Sosyal medya uygulamalarının temelini video içerikler oluşturuyor dersek sanırım abartı olmaz. Video ve görsel içeriklerin yayınlandığı platformların kullanıcı sayılarının fazlalığı ve aktif kullanılırlığının yazılı içerik platformlarından fazla olması bunun en büyük kanıtı olsa gerek.

Markanızla, e-ticaret sitenizle etkileşime geçilmesini sağlamak için sizin de video içerikler oluşturmanız gerekmekte. Video içerikler sayesinde daha fazla insana ulaşıp satışlarınızı artırabilirsiniz. Satışlarınızı artırabilmek için aşağıdaki video formatlarında videolar hazırlayabilirsiniz. Bunlar;

Hakkımızda videoları: Bu video formatı ile kendinizden, ekibinizden bahseden videolar çekebilirsiniz. Kuruluş hikayeniz, hedefleriniz, sunduğunuz faydalar potansiyel müşterilerinizin ilgisini çekecektir.

Ürünlerinizi daha yakından gösterin: Ürünleriniz ile ilgili sayfalarca bilgiler yazmak yerine onları daha yakından gösteren videolar çekebilirsiniz. Böylece müşterileriniz ürünlerinizi yakından incelemiş hissine kapılır.

Ürün tanıtım videoları: Satmış olduğunuz ürünlerle ilgili tanıtım videoları hazırlayabilirsiniz. Ürünlerin açılış videoları, içinden çıkacak parçalar ve bunların birleştirilmesi gibi videolarda ilgi çekecektir.

Site kurucularından gelen mesaj videoları: E-ticaret sitesini kuran insanlar zeki olarak değerlendirildiği için site kurucuların düşünceleri hep önemsenmiştir. Bu kapsamda site kurularından gelen duyurular, soru-cevap videoları, teşekkür mesajları, canlı yayınlar büyük ilgi görecektir.

Açıklayıcı videolar: Ürün veya hizmetlerinizle ilgili açıklayıcı videolar çekmek onların çok hoşuna gidecektir. Neyin ne olduğunu anlatabilmek, kafa karışıklıklarını gidermek için açıklayıcı videolar bire bir çözümdür.

thumbnail
Önerilen Yazı
Youtube İçerik Fikirleri 2024

Videolarınızı platformlara uygun şekilde oluşturun

Video içerikler için en uygun mecra Youtube platformudur. Ancak Facebook, İnstagram, Tiktok, Linkedin platformlarında da çokça videolar izlenmekte. Her platformun kendisine mahsus özelliği ve sınırlılıkları bulunmakta. Her platformu yakından tanımak onlardan maksimum verim almanızı sağlar. Video içerik platformlarının özellikleri şunlardır.

YouTube

 • Hazırlamış olduğunuz videoları her zaman için harekete geçirecek bir mesaj ile bitirin. Kanalımıza abone olun, bizi takip edin gibi.
 • Youtube üzerinde 12 saatlik videolar yayınlayabilirsiniz. Ama kimse bu kadar uzun videoları izleyemeyeceği için siz 30 dakikayı geçmeyen videolar yayınlamaya çalışın.
 • Youtube da insanlar video içeriğinden önce o videonun kapak görselini görür. Bu yüzden insanların dikkatini çekecek kapak görselleri hazırlayın.
thumbnail
Önerilen Yazı
Youtube Kanalı Nasıl Açılır?

Facebook

 • Facebook üzerinde insanlar haber akışını kaydırdıkları an videolar otomatik olarak oynatılır. Bu yüzden dikkat çekecek videolar hazırlamaya çalışın.
 • Otomatik video oynatmasından dolayı videolarınız başlangıçta çok yüksek sesle başlamamasına dikkat edin.
 • Videonuzu izleyen kişileri başka platformlara yönlendiren videolardan uzak durun.
 • Videonuzu izleyen kullanıcıların sayfanızı terk etmesini engelleyecek ilgi çekici videolar çekin.
 • Facebook videolarınızın 10 GB’dan büyük ve 240 dakikadan uzun olmamasına dikkat edin.

Instagram

 • İnstagram videolarının maksimum 60 saniye olduğunu unutmayın. Bu yüzden videolarınız 60 saniyeyi geçmesin. İGTV videoları hazırlamışsınız burada daha uzun videolar hazırlayabilirsiniz.
 • Hikayeler kısmında ki videolarınızın 15 saniyeden uzun olmamasına dikkat edin.
 • Vermek istediğiniz önemli mesajları ilk birkaç saniye de vermeye çalışın.
 • İzleyicilerinizi erkenden sayfanızdan göndermemek için İnstagramın sürekli oynatan döngüsünü kullanın.
 • Reels videolarına önem verin. Bol bol reels videoları çekin.

Twitter

 • Twitter videolar otomatik olarak oynatıldığı için ilk saniyelerde insanların dikkatini çekecek, onları daha fazla izleme sevk edecek mesajlar verin.
 • Videolarınızda altyazılar kullanmaya çalışın.
 • Twitter metin ağırlıklı bir uygulama olduğundan uzun videolar yayınlamamaya çalışın.

LinkedIn

 • Linkedin iş hayatındaki bütün profesyonellerin toplandığı bir platform olduğundan içeriklerinizi bu bilinçle oluşturun.
 • Videolarınızın boyutu 5GB, uzunluğu ise 10 dakikayı geçmesin.
 • Çekmiş olduğunuz dikey videolar haber akışında kare görüneceğini unutmayın.

Tiktok

 • Tiktok videolarınızı 15 saniye uzunluğunda çekin.
 • 60 saniyelik videolarınız uygulamada yerel olarak kayıt edilmiş 15 saniyelik dört adet videodan oluşmalıdır.
 • Videolarınız için ilgi çekici altyazılar oluşturun.
Video Yapma Programları
Video yapma programları nelerdir?

Video yapmak için gerekli programları nelerdir?

Sosyal medyaya çok izlenen videolar yapmayı eminim ki herkes ister. Çok izlenen videoları hazırlamak için sanılanın aksine öyle profesyonel olmanıza gerek yok. Bir takım programlar vasıtasıyla çok videolar hazırlayabilirsiniz. Video yapmak için gerekli programları iki gruba ayırmak mümkün. Bunlar;

Masaüstü programlar: Msaüstü programlar bilgisayarınıza kurarak video hazırlayabileceğiniz programlara denir. Adobe After Effect, Adobe Premiere Pro, Movie Maker.

Cep telefonu uygulamaları: Cep telefonlarınıza kurmanız gereken uygulamar. Canva, Quik, Mojo

Online Web siteleri: Vave Video: Herhangi bir program veya uygulama kurmadan web sitesi üzerinden online video yapabileceğiniz siteler.

Masaüstü video yapma programları nelerdir?

Video yapmak için kullanabileceğiniz masaüstü video yapma programları şunlardır;

 • Adobe After Effect
 • Adobe Premiere Pro
 • Movie Maker

Adobe After Effect

Adobe After Effect video yapma programı Adobe firması tarafından geliştirilen profesyonel video hazırlama programıdır. Program ücretli olup, bu program ile profesyonel videolar hazırlayabilirsiniz. Adobe Fter Effect video hazırlama programını kullanabilmek için programı kullanmayı bilmek gerekiyor. Bu programı kullanabilmek için gerekli eğitimleri Youtube üzerinden bulabilirsiniz.

Adobe Premiere Pro

Adobe Premiere Pro, Adobe şirketi tarafından geliştirilen video düzenleme, montaj, kurgu yazılımıdır. Bu program ile profesyonel videolar hazırlayabilirsiniz. Program ücretli bir programdır.

Bu video yapma programı ile her türlü video hazırlama, montaj, kurgu işlemlerinizi kolayca yapabilirsiniz. Programı kullanabilmek için çok iyi bilmek gerekiyor. Bu programın eğitim videolarına Youtube üzerinden kolayca ulaşabilirsiniz.

Movie Maker

Movie Maker Windows kullanıcılarının bilgisayarlarında direkt ulaşabildikleri video düzenleme programıdır. Program ücretsiz bir video yapma programıdır. Programın kullanılması çok zor değildir. Kolayca videolarınızı oluşturabilirsiniz.

Cep telefonu video uygulamaları nelerdir?

Video yapmak için cep telefonu uygulamaları şunlardır;

 • Canva
 • Quik
 • Mojo

Canva

Canva günümüzdeki en profesyonel video ve görsel işleme uygulamasıdır. Uygulamanın ücretli veücretsiz iki versiyonu vardır. Ücretli versiyonda binlerce hazır taslak ve şablon üzerinden istediğinizi kendi isteklerinize göre düzenleyebilirsiniz. Uygulamayı kullanmak için teknik bir bilgiye sahip olmanıza gerek yok. Uygulamanın ücretsiz versiyonu bile bir işletmenin ihtiyaçlarını fazlasıyla görecektir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Canva Nedir? Nasıl Kullanılır?

Quik

Quik, GoPro firmasının geliştirmiş olduğu video düzenleme uygulamasıdır. Uygulamanın Android ve iOS versiyonları bulunmaktadır. Bu uygulama sayesinde kolay bir şekilde videolar yapabilirsiniz.

Mojo

Mojo, hazır şablonlar üzerinden videolarını yapabileceğiniz bir uygulamadır. Uygulamanın ücretli ve ücretsiz versiyonu bulunmaktadır. Uygulama içerindeki ücretsiz şablonlar işinizi fazlasıyla görecektir. Uygulama bir çok kategoride hazır şablonlar barındırmakta. Beğendiğiniz şablonu düzenle dediğinizde açılan şablon içerinde belirtilen yerlere kendi görsellerinizi eklediğinizde anında videolarınız hazırlanmakta. İnstagram da aktif olan işletmelerin mutlaka kullanması gereken bir uygulama olduğunu düşünmekteyiz.

Online Video Yapma Siteleri
Online video yapma siteleri nelerdir?

Online video yapma siteleri nelerdir?

Video yapmak için kullanabileceğiniz online video siteleri şunlardır;

 • Wave Video

Wave Video

Wave video online video yapma sitesidir. Sitenin dili ingilizce olup içerisinde binlerce video şablonu bulunmaktadır. Sitenin ücretli ve ücretisz iki versiyonu bulunmaktadır. Sitede belli kategorilerdeki videoyu düzenle değinizde kendinize ait görselleri ekle dediğinizde saniyeler içerinde efektleri verilmiş videonuz hazır olmakta. Site içerisinde Youtube, İnstagram, Facebook gibi platgormların yapısına uygun videoları hazırlayabilirsiniz.

Sonuç olarak…

Marka bilincinizi ve satışlarınızı artırmak için mutlaka video içerikler oluşturmalısınız. Oluşturmuş olduğunuz video içerikleri daha fazla insana ulaştırıp potansiyel müşteriler bulabilmek için video içeriklerinizi  mutlaka sosyal medya platformlarında yayınlayın.     Her sosyal medya platformunun yapısı farklı olduğundan her platform için ayrı ayrı video içerikler oluşturmaya çalışın.

Video içeriklerin sosyal medya ve dijital pazarlama çalışmaları için en uygun içeriklerden birisi olduğu kesin. Videolar diğer içerik türlerinden daha fazla etkileşim aldığı net. Yapılan tanıtım ve pazarlama çalışmalarının başarısı sosyal medyayı bilinçli bir şekilde kullanmanıza bağlı. Rakiplerinizden bir adım önde olmak için trendleri yakından edip trendlere uygun video içerikler oluşturun. Aksi takdirde yapmış olduğunuz tanıtım çalışmaları beklediğiniz kadar başarılı olmayacaktır.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir