1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Hedef Kitle Analizi Nedir, Nasıl Yapılır?


0

Hedef kitle analizi nedir, nasıl yapılır? hemen öğrenin. E-ticaret sitelerin en büyük amacı daha fazla satış yapabilmektir. Bu kapsamda da satışı getirecek her türlü çalışmayı yapmaktalar. Satışın yapılabilmesi için bir kitlenin olması ve bu kitlenin ilgisini ve dikkatini çekmek gerekir.

hedef kitle analizi
hedef kitle analizi

E-ticaret siteleri başta olmak üzere işletmeler, markalar, girişimler doğru hedef kitleyi oluşturmak ve bu doğru hedef kitleye satış yapılabilmesi için çalışmalar yapmaktadır. Doğru bir hedef kitlenin oluşturulması daha az maliyetle daha fazla geri dönüşüm alınmasını sağlamaktadır.

Doğru hedef kitlenin belirlenmesinden sonra reklam ve promosyon çalışmalarının nasıl şekilleneceği, hangi mecralarda nasıl reklamların yayınlanacağına da doğru karar verilirse başarılı sonuçlar elde edilir.

İnternetin günlük hayatta kullanım oranlarının artması daha fazla firmayı pazarlama faaliyetlerine yönlendirmiştir. Rekabetin kızışması doğru hedef kitleyi belirlemenin önemini daha da artırmıştır.

Doğru hedef kitlenin belirlenip reklam ve promosyon çalışmasının yapılabilmesi için hedef kitle analizinin yapılması gerekir. Doğru hedef kitle analizi ile bir çok işletme müşteri sayısını ve satış adetlerini artırmıştır. Bunun yanında doğru hedef kitleyi bulamayan, doğru hedef kitle analizi nedir, hedef kitle analizi nasıl yapılır bilmeyen bir çok işletme bulunmaktadır.

Bu makalemizde bütün bu soruların cevabını verip işletmelerin doğru hedef kitleleri bulması ve doğru bir şekilde hedef kitle analizinin yapılabilmesi noktasında bilgiler vereceğiz.

Hedef kitle analizi
Hedef kitle analizi

Hedef kitle nedir?

Hedef kitle, kısaca yapılan pazarlama faaliyetlerine cevap veren, bir markanın ürün veya hizmetlerini iletmek istediği kitle olarak tanımlanabilir. Hedef kitle işletmelerin pazarlama mesajlarına geri dönüş yapan topluluktur. Hedef kitle pazarlama çalışmalarının ilk adımıdır.

Bir e-ticaret sitesinde satılan ürünlerin kimler tarafından hangi amaçla alındığını anlamamızı sağlayan hedef kitledir. Hedef kitleyi belirlemek ve bunu analiz etmek mümkündür. Hedef kitle belirlenmeden yapılan pazarlama çalışmalarının çoğu boşa gidiyor demektir.

Örneğin, bir e-ticaret sitesinin yeni çıkan bir ürün için reklam çalışması yaptığında bu reklamına ilgi göstermeyecek 2 milyon kişiye gösterilmesinin hiçbir önemi yoktur. Bunun yerine ürüne ilgi gösterecek, alma ihtimali bulunan 100 bin kişiye gösterilmesi daha faydalı olacaktır.

Reklam çalışmalarında reklam yapılan ürünlerin alma ihtimalli bulunmayan kişilere gösterilmesi gereksiz maliyettir.

E-ticaret siteleri başta olmak üzere tüm işletmelerin pazarlama için ayırdıkları bütçeyi çok dikkatli ve akıllıca kullanması gerekir. Pazarlama bütçesini etkili kullanmak bir ürünü alma ihtimali olan en yüksek kitleye gösterilmesi demektir.

Bir e-ticaret sitesi pazarlama çalışmalarını yaparken ürünü satın alabilecek maksimum kişiye göstermenin yollarını aramalıdır. İşletmelerin ticari hedeflerine ulaşmada hayati öneme sahip olan hedef kitle konusuna işletmelerin çok önem vermesi gerekir. Alakasız hedef kitleye ürün gösterilmesi satış oranlarının düşük kalmasına ve ticari hedeflere geç ulaşılmasına neden olur.

Hedef kitle araştırma çeşitleri nelerdir?

Hedef kitle araştırmaları işletmelerin ürün veya hizmetlerini doğru kişilere sunabilmek için temel bir adımdır. Bu araştırmalar pazarın dinamiklerini anlamak ve tüketici davranışlarını keşfetmek için kullanılır. Hedef kitle araştırma çeşitleri şunlardır:

 1. Demografik araştırmalar
 2. Psikografik araştırmalar
 3. Davranışsal araştırmalar
 4. Coğrafi araştırmalar
 5. Online izleme ve sosyal medya analizleri
 6. Rekabet analizleri

Hedef kitle araştırmaları işletmelerin pazarlama stratejilerini optimize etmelerine yardımcı olurken aynı zamanda tüketici ihtiyaçlarını ve taleplerini anlama yolunda kritik bir rol oynar. Bu çeşitlilik işletmelerin hedef kitlenin kalbindeki ihtiyaçları en iyi şekilde anlamalarını sağlayarak, başarılı bir pazarlama stratejisi oluşturmalarına yardımcı olur.

Hedef kitle nasıl belirlenir?

Hedef kitle analizini çok iyi yapmak başarılı reklam çalışmalarını yürütmenizi sağlar. Hedef kitle analizi göründüğünden daha zor ve karmaşık süreçlere sahiptir. Hedef kitle analizine başlamadan önce satılacak ürüne ait her detay belirlendikten sonra yapılmalıdır.

Pazarlama çalışması yapılacak ürünün hangi ihtiyaçları karşıladığı ve insan hayatına ne gibi değerler kattığı çok iyi araştırılmalıdır. Hedef kitle analizi uygun yöntemlerle yapılmadıktan sonra başarılı olunması çok zordur. Doğru hedef kitle analizi aşamaları şunlardır;

 • Mevcut müşteri kitlesi ile başlamak
 • İdeal Hedef Kitleyi Tanımak
 • Hedef Kitleyi Bölerek İncelemek
 • Fazla Veri Toplamaya Çalışmak
 • Ürünlerin Çözdüğü Sorunları Belirtmek
 • Rekabet Analizi Yapmak
 • Pazarlama Kanallarını Belirlemek

Mevcut müşteri kitlesi ile başlamak

Uzun süre internetten satış yapan e-ticaret sitelerinin hedef kitlesi belli bir oranda oluşuyor. Doğru hedef kitle analizi için bu mevcut hedef kitlenin incelenerek işe başlanması gerekir. Oluşan mevcut hedef kitle ile ilgili bilgileri toplamak daha kolaydır.

Mevcut hedef kitle ile ilgili bilgi toplamak için geçmiş dönem alışveriş bilgilerine, alışveriş yaptıkları konumlar öğrenilebilir. Bunun yanında mevcut hedef kitleye bir takım anketler uygulanarak bir takım demografik bilgiler de öğrenilebilir.

Mevcut hedef kitlenin ödeme kanalları, ödeme yapış şekilleri gibi bir takım bilgilere bakılarak daha fazla bilgiler toplanarak e-ticaret siteniz için ideal müşteri profili oluşturulabilir.

İdeal hedef kitleyi tanımak

Doğru hedef kitle analizi yapılmadan önce sizin için, markanız için ideal hedef kitle kimdir sorusunun cevabını belirlemelisiniz. İdeal hedef kitle tanımlaması yapılırken yaş, cinsiyet, yaşanılan konum, ilgi alanları, gelir durumları, hangi sosyal medya platformlarında etkin oldukları ve internetten alışveriş alışkanlıkları öğrenilmesi gerekir. Öğrenilen bu bilgiler sayesinde satılacak ürünle ilgili en doğru hedef kitle belirlenmiş olur.

Hedef kitleyi bölerek incelemek

Erişim sağladığınız hedef kitle farklı bölümlerden oluşabilir. Oluşan bu bölümleri dada da detaylandırmak gerekir. Bu detaylandırma sayesinde farklı reklam ve pazarlama çalışmaları yapılarak, farklı fiyatlandırmalar yapılabilir.

Hedef kitleyi bölüp detaylandırırken demografik yapı, coğrafi konum, internetten satın alma alışkanlıkları ve müşterilerin ilgi alanları gibi kısımlar göz önünde bulundurulmadır. Hedef kitleyi bölmek onlara daha verimli ulaşmayı sağlar.

Fazla veri toplamaya çalışmak

Müşterileri daha yakından tanımak ve onlarla ilgili daha fazla çıkarımda bulunabilmek için onlarla ilgili daha fazla veriye ihtiyacınız vardır. Hedef kitleyi daha anlayıp yorumlayabilmek için sektörle ilgili araştırma, rapor ve incelemeleri yakından takip edip incelemek gerekir.

Sosyal ağlar, e-posta gönderimi, anket gibi yöntemlerle müşterilere ulaşılıp onlar hakkında daha fazla bilgi toplanması gerekir. Google Analytics, sosyal medya uygulamaları istatistikleri gibi verilerle de hedef kitle hakkında daha fazla bilgi toplanabilir.

Ürünlerin çözdüğü sorunları belirtmek

E-ticaret sitesinde veya sosyal ağlarda satılacak ürünlerin müşterilerin hangi sorunlarını çözdüğü açık açık belirtilmelidir. Müşteri aldığı ürünün hayatında ne gibi kolaylıklar veya fayda sağladığını bilerek almalıdır. Satılan ürünlerin tüketiciye sağlayacağı fayda belirlendikten sonra nasıl bir müşteri profili olması gerektiği ortaya çıkmış oluyor.

Rekabet analizi yapmak

Hedef kitle analizi yaparken rakiplerin ve rakiplerin hedef kitlesinden de yararlanmak gerekir. Rakiplerin sosyal medya hesapları incelendiğinde onların nasıl bir hedef kitleye sahip oldukları kolayca belirlenebilir.

Rakiplerinizin hedef kitlesinin yaş aralığı, cinsiyeti, eğitim durumu, gelir durumu gibi bilgilere sahip olarak onlardan farklı stratejiler geliştirerek satışlarınızı daha da artırabilirsiniz.

Pazarlama kanallarını belirlemek

Belirlenen hedef kitleye nerelerde, hangi mecralardan ulaşılabileceğinin belirlenmesi de önemli bir konudur. Belirlenen hedef kitleyi yanlış mecralarda aramak çok fayda getirmeyecektir. Belirlenen hedef kitlenin hangi mecralarda zaman geçirdiği, hangi mecralarda satın aldığının öğrenilmesi gerekir.

Sosyal medya reklamları, sponsorlu içerikler, Google Ads kampanyaları vb. yöntemlerle analizler yaparak hedef kitleye en şekilde ve nerelerde ulaşılacağının belirlenmesi gerekir. 

Hedef kitle analizinin önemi
Hedef kitle analizinin önemi

Hedef kitle analizinin önemi nedir?

Hedef kitle analizinin yapılması e-ticaret sitelerine bir sürü avantaj sağlar. Bu avantajların elde edilmesi açısından hedef kitle analizi çok önemlidir. Hedef kitle analizinin önemi şunlardır;

 • Hedef kitle analizinin yapılması e-ticaret sitlerinin satışlarının artırılmasını sağlar.
 • Hedef kitle analizi yapılarak mevcut pazarın durumu hakkında bilgi sahibi olunulur. Pazarın mevcut durumunun iyi anlaşılması doğru hedef kitlenin belirlenmesini sağlar.
 • Hedef kitle analizi sayesinde pazardaki rakipler, pazardaki boşluklar, pazardaki insanların ne tarz ürünlere ihtiyacı olduğu, nelere ilgi gösterdiği gibi konuları belirleme imkanı olur.
 • Hedef kitle analizi sayesinde hangi ürünlere talep olacağını anlamanızı sağlar.
 • Hedef kitle analizi ile yeni pazarlar bulunup, bu pazarlara yönelik ürünlerin belirlenmesini sağlar.
 • Hedef kitle analizi sayesinde e-ticaret sitesi ne tarz içerikler ve görseller üretmesi gerektiğini öğrenir.
 • Hedef kitle analizi sayesinde mevcut stratejiler değerlendirilir ve yeni stratejilerin belirlenmesini sağlar.
 • Hedef kitle analizi sayesinde kitlenin eğilimi belirlenip bu doğrultuda planlamaların yapılmasını sağlar.
 • Hedef kitle analizi pazarlama ve reklam çalışmalarının isabetli bir şekilde sonuçlanmasını ve reklam maliyetlerinin azalmasını sağlar.
 • Hedef kitle analizi sayesinde marka konumlandırması, marka sadakati ve marka bilinirliği daha kolay sağlanır.

Doğru hedef kitleye nasıl ulaşılır?

Hedef kitle araştırması ve analizinden sonra belirlenen hedef kitleye ulaşmanın en iyi yolu sosyal medya ve Google reklamlarından yararlanmaktır. Günümüzde artık günlük hayatın ayrılmaz bir parçası haline gelen sosyal medya uygulamalarında ürünlerinizin tanıtımını yapıp daha fazla satılmasını sağlayabilirsiniz.

Her mecranın bir takım avantajları vardır. Görsel ağırlıklı reklamlar için İnstagram, video ağırlıklı reklamlar için Youtube, içerik ağırlıklı paylaşımlar için Google reklamları daha fazla fayda sağlayacaktır. Satmış olduğunuz ürünlerin özelliklerini ve sağladığı faydaları bilmek hedef kitleniz için en uygun mecranın hangisi olduğunu belirlemenizde size çok yardımcı olacaktır.

Görsel ağırlıklı içerikler için Facebook, İnstagram, Youtube, Linkedin gibi sosyal medya uygulamalarını, içerikle ilgili tanıtımlarınız için Google reklamlarını kullanmanızı tavsiye ederiz.

Hedef kitle örnekleri

Sizden önce sizin sektörünüzde ve benzer sektörlerde yapılmış hedef kitle analiz örneklerini incelemek size çok büyük faydalar sağlayacaktır. Yayınlanan bu hedef kitle analiz raporlarını kendiniz için yeniden kurgulayarak doğru hedef kitlenizi belirleyebilirsiniz.

Yapılmış olan hedef kitle analiz örneklerine Google aramaları ile kolayca ulaşabilirsiniz. Bunun haricinde bu tarz örnekler yayınlayan sosyal medya hesaplarını takip edebilirsiniz. Hedef kitle analizleri ile ilgili içerikler üreten blogların mail grubuna abone olarak yeni içeriklerden haberdar olabilirsiniz.

Hedef kitle analizi soruları

Doğru bir hedef kitle analizi yapabilmek için doğru soruları sorup doğru cevapları belirlemek gerekir. Doğru cevap alabilmek için doğru sorunun sorulması gerekiyor. Aşağıdaki hedef kitle analiz soruları ile doğru hedef kitleyi kolaylıkla belirleyebilirsiniz.

Hedef kitle analiz soruları şunlardır;

 • Hedef kitlenin demografik yapısı nedir?
 • Nerede yaşıyorlar?
 • Hangi sektörde çalışıyorlar?
 • Ne kadar kazanıyorlar?
 • Hobileri nelerdir?
 • Bilgilerini nasıl alırlar?
 • Nasıl iletişim kuruyorlar?
 • Nasıl düşünüyorlar?
 • Onlar için kim önemlidir?
 • Hedef pazarınıza en iyi nasıl ulaşabilirsiniz?
 • Ne gibi zorluklarla karşılaşıyorlar?
 • Hizmetiniz veya ürününüz bu zorluklarda onlara yardımcı olabilir mi?
 • Onları satın alma kararları almaya iten nedir?
 • Bu müşteriler sizden önce hangi markayı kullanıyorlardı?
 • Hizmetinizi veya ürününüzü kullanma konusunda en büyük tereddütleri nedir?
Hedef kitle nedir?
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir