1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

E-Ticaret Sitelerinde İçerik Yazmak İçin Öneriler


0

E-ticaret sitelerindeki en önemli aşamalardasn biriside içerik yazmak kısmıdır. Pandemi ile birlikte insanların alışveriş davranışları kökten değişmiş ihtiyaçlarını internetten alışveriş yaparak gidermeye başlamıştır. İnsanların alışveriş davranışlarındaki değişikliği fark eden girişimler, işletmeler ivedi bir şekilde e-ticaret sitesi açma yoluna gitmiştir.

içerik yazmak
içerik yazmak

E-ticaret siteleri satmak istedikleri ürünlerin başlık, ürün açıklaması ve ürün görsellerini üreticinin veya tedarikçinin sitesinden olduğu gibi kopyalama yoluna gitmiştir. Bir çok e-ticaret sitesinin aynı içerikleri kullanması sitelerin Google başta olmak üzere arama motorlarında arama sonuçlarında alt sıralarda yer almasına neden olmuştur.

Aynı ürün açıklamalarını kullanan e-ticaret sitelerinin arama motorlarında üst sıralarda çıkmasının yegane yolu özgün içerik üretmekten geçmektedir. Üretilen içerik ister ürün açıklamaları ile ilgili olsun isterse de sitenin blog yazıları kısmında faydalı bilgiler ile ilgili olsun hiç fark etmez. Önemli olan faydalı, orijinal içerikler üretebilmektir.

Orijinal, insanlara faydalı olan içerikler her zaman arama motorları tarafından değerli görülmüştür. Orijinal içerikler arama motorları tarafından üst sıralarda listelenmektedir. Anacak içerik üretmek sanıldığı kadar kolay değildir. Faydalı, insanlara değer sunan içerikler üretmek bilgi, tecrübe ve yazma yeteneği gerektirir.

Aynı konu da içerik yazmış yüzlerce, belki de binlerce site mevcuttur. Bu siteler arasında üst sıralara çıkmak kolay değildir. Ancak imkansızda değildir. İçerik yazarken dikkat edilecek bazı noktalar ile içerikleriniz bir zaman sonra üst sıralara çıkacaktır.

İçerik yazmak için nelere dikkat edilmelidir?

İçerik yazmak için sadece bilgili olmak yeterli değildir. İnsanlar tarafından okunan, arama motorları tarafından kolayca indexlenen içerikler yazabilmek için dikkat edilmesi gereken bazı hususlar vardır.

İçerik yazarken dikkat edilmesi gereken hususlar şunlardır;

 • Hedef Kitleniz Kim
 • Hedef Kitlenizi Tanıyın
 • Okuyucularınızın Dikkatini Çekin
 • Hedef Kitlenizin Dikkatini Çekin
 • İçeriği Arama Motorları İçin Optimize Edin
 • Okunabilirliğe Dikkat Edin
 • Sayfa Yüklenme Hızına Dikkat Edin

Hedef kitleniz kim

Dünyanın en yetenekli, en bilgili içerik yazarı olsanız da yazdıklarınızı okuyacak bir hedef kitleniz yoksa yazdıklarınızın hiçbir önemi yoktur. İçerikleri değerli kılan insanların okuma istekleridir. Bu yüzden başarılı bir içerik yazarı olmak istiyorsanız önce hedef kitlenizin kimler olması gerektiğini belirlemelisiniz. Yazacağınız içerikler belirlemiş olduğunuz hedef kitlenin dikkatini çekip okumaya teşvik etmelidir.

İyi bir içerik yazarı içeriklerini oluştururken SMART metodunu kullanır. Size de tavsiyemiz bu metodu kullanmanız. SMART Metodu;

(S) Specific – Spesifik,

(M) Measurable – Ölçülebilir,

(A) Accepted  – Ulaşılabilir,

(R) Realistic  – Alakalı,

(T) Timely – Zamana bağlı

Kelimelerinin baş harflerinden oluşmaktadır.

Yazmış olduğunuz içerikleri okuyacak hedef kitlenizin SMART metodunu uygun olup olmadığını aşağıdaki sorulara cevap vererek belirleyebilirsiniz. Bu sorular;

 1. Bu kitle ile neyi başarmam gerekiyor?
 2. İçerik başarımı nasıl ölçümleyebilirim?
 3. Mevcut kaynaklarım ile bu kitleye içerik üretebilir miyim?
 4. Bu hedef kitle hedefime ulaşmak için yeterli mi?
Hedef Kitlenizi Tanıyın
Hedef kitlenizi tanıyın

Hedef kitlenizi tanıyın

Hedef kitlenizin kim olduğunu belirledikten sonra belirlediğiniz hedef kitleyi tanımanız gerekiyor. Hedef kitlenizi tanımak için neleri seviyorlar, neleri sevmiyorlar, hangi konular onlar için önemli, uzun yazılan mı yoksa kısa yazılan makalelerimi okumayı seviyorlar, içeriklerde günlük konuşma dilini mi yoksa akademik dilimi seviyorlar gibi bir çok soruya cevap bulmalısınız.

Yazdığınız içeriklerin okunma başarısı hedef kitlenizi tanımanızla yakından alakalıdır. Hedef kitlenizi yakından tanıyıp onların okumak istediği tarz içerikler ürettiğinizde içerikleriniz çok okunacaki ve bolca paylaşılacaktır.

Ancak hedef kitlenizin dikkatini çekmeyen içerikler ne kadar önemli bir konuda yazılırsa yazılsın istediğiniz oranda okunmayacaktır.

Hedef kitlenizi tanımaya çalışırken aşağıdaki noktalara dikkat etmelisiniz. Bunlar;

 • Hedef kitlenizin amacı nedir?
 • Yazdığınız içerikleri ve benzer içerikleri nasıl buluyorlar?
 • Hedef kitleniz ne gibi zorluklar yaşıyor, sizin nu zorluklarla ilgili yazdığınız içeriklere nasıl yaklaşıyorlar?
 • Ne tarz içerikler okumayı tercih ediyorlar?
 • İçeriklere hangi kanallardan ulaşıyorlar?
 • Hedef kitlenizin aradığı içerik dışında başka konular var mı, varsa bunlar nelerdir?

Okuyucularınızın dikkatini çekin

Yazılan bir makalenin en önemli kısmı neresidir? Diye sorulacak olsa herkes farklı farklı cevap verecektir. Aslına içeriğin her tarafı önemlidir. Anacak bir içeriğin en dikkat çekici kısmı başlığıdır. Bir içeriğe dikkat çeken, okunmasını sağlayan en önemli unsur başlığıdır. Koyacağınız başlık insanların dikkatini çekmezse ne kadar önemli bir konuda içerik ürettiğinizin kıymeti yoktur.

Bir çok içerik yazarı yazdığı içerikle ilgili “nasıl bir başlık yazmalıyım” veya “nasıl bir başlık yazsam daha çok okunur” kaygısını taşımakta. Aşağıda harika başlıklar oluşturmak için kullanabileceğiniz birkaç teknikten bahsedeceğiz. Başarılı içerik yazarlığı yapabilmek için bu teknikler dikkatle uygulanmalıdır. Bu teknikler şunlardır;

Başlıklarınızda tartışma, soru sorma, mizahi şakalar okuyucu ile duygusal başlangıç oluşturmada çok etkilidir. Bunun yanında içerisinde rakamlar geçen başlıklarda çok dikkat çekmektedir. İçerisinde rakamlar geçen başlıklar diğer başlıklara göre %80 daha fazla okunmaktadır. Örneğin “İçerik yazmak için 7 Altın Öneri”, “E-ticaret Sitesi açabileceğiniz 5 ücretsiz yazılım” gibi.

Başlıklar tabi ki okuyucunun dikkatini çekmek için kullanılır. Ama atacağınız başlıklar Google başta olmak üzere arama motorları tarafından da okunmakta. Bu yüzden atacağınız başlık arama motorlarının da dikkatini çekmeli. Ana başlığınız site de her zaman H1 olmalı, başlıkta kullanılan kelimeler makale içerisinde de mutlaka geçmelidir.

Makale içerisinde kullanılacak başlık ve başlıktaki kelimeler kadar önemli bir diğer unsur ise kullanılacak olan görseldir. Kullanacağız görsel başlığı desteklemeli, kullanıcının tıklamasını teşvik etmelidir.

Hedef kitlenizin dikkatini çekin

Yazdığınız içerikte kullandığınız başlık ve görsel okuyucunun dikkatini çekti ve okumak için tıkladı, içeriğinizi açtı. Yazdığınız içerik kullanıcıyı sayfada tutabiliyor mu, yoksa birkaç satır okuduktan sonra siteden çıkıp gitti mi?

Yazmış olduğunuz içerik kullanıcı tarafından değerli görülüp okumaya devam ettirmelidir. Okuyucunun okumaya devam etmesi için onu karşınızda karşılıklı sohbet ediyormuş gibi hayal ederek yazabilirsiniz. Karşınızda olan okuyucu ile sohbet ederken kendinize şu soruları sorun;

 • Ben ne anlatıyorum?
 • Okuyucu ne bilmek istiyor?
 • Okuduğu içerikle ilgili soruları, şüpheleri, itirazları veya yanlış anlamak üzere olduğu kısımlar var mı?

Okuyucunun dikkatini çekmek için illa da uzun uzun içerik yazmak gerektiğini düşünmeyin. Amacımız roman yazmak değil. Amacımız okuyucunun bilmek istediği, öğrenmek istediği, merak ettiği bir konuda ona bilgi vermek, fayda sağlamak. Artık günümüzde insanlar çok uzun yazılmış içerikleri okumuyor, uzun yazılmış içerikleri sıkıcı buluyor.

Okuyucunun dikkatini çekebilmek için konu ile alakalı görsel veya videoları kullanmanız faydalı olacaktır. Bu yüzden makale içerisinde okuyucunun dikkatini çekecek görselleri mutlaka kullanın.

İçeriğinizi sonlandırırken okuyucudan ne beklediğinizi, ne yapmasını istediğinizi açık açık yazın. Eğer bir ürün tanıtım içeriğini yazmışsanız “ürünü incelemek için tıklayın”, veya ürünü satın almalarını istiyorsanız “hemen satın al” veya “hemen sepete ekle” gibi harekete geçirici mesajlar verin.

içerik yazmak
İçeriği arama motorları için optimize edin

İçeriği arama motorları için optimize edin

İçeriklerimizi her ne kadar insanlar okusun, istifade etsin diye yazsakta biraz da arama motorlarının indexleyebileceği formatta yazmak gerekiyor. İçeriklerimizi arama motorlarının istediği yapıda içerik yazma SEO yani arama motoru optimizasyonu denir.

Arma motorlarının istediği yapıda içerikler yazabilmek için öncelikle makalede kullanacağınız anahtar kelimeleri ve bu anahtar kelimelerin aranma hacimlerini ve zorluk derecelerini belirleyin. Tavsiyemiz aranma hacmi çok yüksek olan kelimeleri kullanmayın. Onun yerine aranma hacmi daha az ve iki kelimeden, üç kelimeden oluşan anahtar kelimeler kullanın.

thumbnail
Önerilen Yazı
Ücretsiz Anahtar Kelime Bulucu Araçlar

Makalenizde kullanacağınız kelimeleri belirledikten sonra ne tarzda bir içerik üreteceğinize karar vermelisiniz. Burada kullanıcının niyetini tahmin edip ona göre içerik üretmelisiniz. İçeriğiniz okuyacak olan bir kişi;

 • Bir konu ile ilgili bilgi mi öğrenmek istiyor
 • Aradığı konu ile ilgili bir web sitesi mi bulmak istiyor
 • Ürünü satın almak için karşılaştırma mı yapmak istiyor
 • Veya aradığı şeyin ne olduğunu bilmiyor mu?

İçeriklerinizde konuyu destekleyecek Youtube videoları eklemeniz faydalı olacaktır. Konu ile alakalı videolar eklemek insanların sayfada kalma oranlarını artıracaktır.

İçeriğinizde alanında bilinmiş, otoriter sitelere link vermenizi tavsiye ederiz. Otoriter sitelere link vermek arama motorları nezdinde olumlu karşılanmaktadır.

Kullanıcının arama niyetini tahmin edip o çerçevede içerikler üretmelisiniz.

Yazacağınız içeriğin başlığı 60 karakteri geçememeli, içerisinde ana anahtar kelimeniz mutlaka geçmelidir. Yazacağınız içeriği sitenize eklerken mutlaka description kısmını yazın. Description kısmı 160 karakteri geçmemeli.

Yazdığınız içeriği sitenize eklerken URL kısmını mümkün olduğunca kısa tutun ve URL de ana anahtar kelimenizi geçirin. URL de kullandığınız kelimelerin ek almamış olmasına dikkat edin.

Okunabilirliğe dikkat edin

Yazmış olduğunuz okunabilirlik oranını bir takım araçlarla mutlaka kontrol edin. Sitenizin altyapısı WordPress ise YOAST SEO eklentisini kullanmanızı tavsiye ederim.

Okunabilirliği kontrol eden araçlar yapay zeka teknolojisi ise içerikte kullanmış olduğunuz kelimelerin aranma hacmini, telaffuzunu, içerik dilini belli bir algoritmadan geçirip size okunma puanını veriyor.

Okunabilirliği kontrol etmek için Semrush aracının İçerik Pazarlama kısmında SEO Writing Assistant özelliğini kullanmanız çok faydalı olacaktır. Bu araç sayesinde içeriğinizin paragrafı uzun mu, H1 etiketi eklenmiş mi, iç linkleme yapılmış mı, ortalama kelime sayısı az mı çok mu, makale içerisinde kullanılması gereken kelimeler neler gibi unsurları görüp içeriğinizi bu sayede revize edip okunabilirlik oranını artırabilirsiniz.

Okunabilirlik analizi yapabileceğiniz bir başka site Hemingway Editör sitesidir. Sitenin ana sayfasındaki ilgili alana makalenizi yapıştırırsanız algoritma size makalenizin okunabilirlik raporunu sunmakta.

Dünyanın en değerli bilgilerini de sunsanız okunabilirliği düşükse insanlar tarafından okunmayacaktır. Bir içerik ne kadar okunursa o kadar değer kazanır.

Sayfa yüklenme hızına dikkat edin

Yazmış olduğunuz içerik, içerikte kullanmış olduğunuz görselleri sayfanın açılışını yavaşlatmamalı. Sayfanızın hızını;

 1. PageSpeed Insights
 2. GTmetrix

Gibi araçlarla test edebilirsiniz. Bir sayfa ne kadar yavaş açılırsa insanlar sayfanın açılmasını beklemeden siteyi terk edecektir. Bu da siteden hemen çıkma oranlarınızı düşürecektir. Bir sayfa ne kadar hızlı yüklenirse Google içeriği mobil cihazlarda daha üst sıralarda listeliyor.

Sayfanızın daha hızlı açılması için içeriğinizde kullanmış olduğunuz görsellerin boyutu 100 KB geçmemelidir. Eğer 100 KB üzerinde ise bir takım optimize araçları ile görsel boyutlarını düşürün.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir