1. Anasayfa
 2. N11

N11’de Üst Sıralara Çıkmak


0

N11’de üst sıralara çıkmak için hemen oku. E-ticaret yapmak için her gün yüzlerce girişimcinin katılması ile büyüyen n11, firmaları farklı algoritmalara göre sıralar. Yeni üyelerin isim duyurabilmesi için önemli bir konu haline gelen üst sıralara oturmak, girişimcilerin çabasıyla mümkün olur.

N11 platformunda arama yapan kullanıcılar tarafından yapılan aramalarda ürünlerinizin ilk sıralarda çıkmasını sağlamak için uygulamanız gereken bazı ipuçları mevcuttur. Küçük işletmelere ve hevesli girişimcilere yardımcı olacak bu tüyoları yazımızda açıkladık!

N11'de üst sıralara çıkmak
N11’de üst sıralara çıkmak

Ürünlerinizi doğru şekilde kategorize edin

N11 sayfasına ürün yüklerken girmeniz gereken bilgiler, ürünün hangi kategori başlığında bulunacağını belirler. Bu bilgilerin eksik ya da yanlış girilmesi halinde ürünün alakasız bir kategoride paylaşılma ihtimali doğar. Bu da ürünlerinizin arama sonuçlarında çıkmamasına sebep olur.

İşletmelerin dikkatli davranması önerilen ürün bilgilendirmesi, kategorilendirmenin doğru yapılmasında önemli bir rol oynar. Ürünü kendi kategorisinde listelerseniz alıcıların daha kısa sürede ve kolay biçimde ürüne ulaşmasını sağlarsınız. Ürünün modeli, hangi cinsiyete hitap ettiği, uygun olduğu yaş aralığı ve kullanım alanı; kategori ayrımı esnasında işinizi kolaylaştıracak kriterler olur.

Kategori belirlenmesinin doğru gerçekleştirilmesi, alıcıların işletmeye olan güvenini de büyük ölçüde etkiler. Yanlış kategorilendirmenin profesyonellik dışı bir hareket sayılmasından dolayı bu hataya düşen işletmelerin alıcılara güven vermesi zorlaşır. Ayrıca satış oranlarında önemli düşüşler yaşanır.

İşletmenizin alıcılar ile güven dolu bir ilişki kurabilmesi için kategori belirleme konusuna özen göstermeniz gerekir. Profesyonelliğinizi ve işinize verdiğiniz önemi yansıtma konusunda hatasız bir işletme kurulumu gerçekleştirmeniz büyük bir paya sahiptir.

Ürünlerinizi doğru kategoriye ekleyerek n11’de satış yapmaya başlayabilirsiniz. Ürünlerinizin doğru kategoriye eklenmesi n11 de satışları artırmanıza yardımcı olur.

Ürün açıklamalarına özen gösterin

n11 deki kullanıcılarının en çok dikkat ettiği konulardan biri, işletmelerin ürünlerini ne derece doğru tanıtabildiğidir. İnternet platformu olması nedeniyle yalnızca resim ve yazı aracılığıyla ürün tanıtımı yapılabilen n11’de işletmenizin öne çıkması için açıklamaları titizlikle hazırlamanız önerilir.

Alışveriş oranınızın artması ve adınızın üst sıralarda gözükmesi, ürün açıklamaları eksiksiz yapılması halinde oldukça kolaydır. Ürünün beden, ölçü ve renk gibi özelliklerini detaylıca açıklayarak alıcının ürün ile bağ kurmasını mümkün kılabilirsiniz. Ürün isminde gereksiz kelimeler kullanılmadan doğrudan ürün adı verilrken kısa ve akılda kalıcı bir adın tercih edilmesi doğru olacaktır.

Bu sayede ürünün alıcıların hafızasında yer etmesi kolaylaşır. Ayrıca ürün fotoğrafları ile ilgili profesyonel tekniklerden yararlanılması önemlidir. Ürünü doğru ışık altında farklı açılardan çekerek alıcıların kafasında daha net bir fikir oluşmasını sağlamanız mümkündür. Fotoğraf tekniklerini bilen ve çekim yapmayı seven kişilerden bu konuda yardım almanız, ürün tanıtımını düzgünce gerçekleştirmeniz için gerekli bir adımdır.

Ürünler ile ilgili açıklama ve fotoğrafları düzenleyerek işletmenizi alıcıların beğenisine sunabilirsiniz. Böylece aramada öne çıkanlar sıralamasında pozisyon almanıza yardımcı olur.

N11'de üst sıralara çıkmak
Arama kelimelerine dikkat edin

Arama kelimelerine dikkat edin

Pek çok firmanın bilmediği ancak n11 sayfalarında üst sıralara çıkmanıza yardımı dokunacak ipuçlarından biri, arama terimlerine yer vermektir. Sponsorlu ürün reklamları sanılanın aksine n11 platformunun belirlediği algoritmalar doğrultusunda alıcıların karşısına çıkar.

Ancak arama terimlerini ürün listenizde bulundurmanız durumunda görüntülenme şansınızı artırma imkânınız oluşur. Bu sebeple alıcıların sık kullandığı arama terimlerini öğrenmeniz gerekir. Arama kelimelerinin neler olduğunu tespit etmek için n11’in arama barındaki otomatik tamamlama özelliğinden faydalanabilirsiniz.

Özelliği kullanmak için öncelikle ürününüzü tanımlayan kelimeyi belirlemeniz gerekir. Sonrasında bu kelime arama barına girilir. Kelime girişinin devamında çıkan önerileri not ederek listeleme sırasında bunlardan yararlanmanız mümkündür.

Çok sayıda öneriyi ayağınıza getiren otomatik tamamlama özelliği, işletmenizin n11 sayfalarında üst sıralara yerleşmesine zemin hazırlar. Ürün listenizin hazırlık aşamasında n11 önerilerinden yola çıkarak sık aratılan kelime öbeklerine yer vermeniz tavsiye edilir.

N11 kullanıcıları tarafından aratılan kelime öbeklerini saptayarak ürünlerinizin üst sıralarda yer almasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca ürün adını doğru girmeniz arama motorları tarafından da üst sıralarda çıkma ihtimalinizi artırır.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Arda Altınsoy 1982 İzmir doğumlu. Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. Fotoğrafçılık ve seyahat tutkunu. Bir pazar yeri sitesinde kategori yöneticisi olarak çalışıyor.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir