1. Anasayfa
 2. E-Ticaret

E-Ticarete Yeni Başlayanlar İşlerini Nasıl Büyütebilir?


0

E-ticarete yeni başlayanlar işlerini nasıl büyütebilir diye sık sık kapsamlı şekilde araştırma yapar. Yeni bir iş kurma ya da halihazırda olan iş büyütülmek istendiğinde akla gelen ilk fikir web sitesi ve online satış yapmaktır. Çünkü zamanımızda ürünlerin büyük bir kısmı internet üstünden satılır.

Bu durum ise fiziksel mağazanın bile önüne geçen bir hizmettir. Her sektörde hızlanan dijitalleşme, mobil hayat tarzı hem satıcı hem de alıcı için ortaya çıkan avantajları sebebiyle e-ticaret ihtimallerden uzak bir zorunluluğa dönüşür.

E-ticaret kavramını tam manasıyla dolduran online satışlar hakkında yeterince bilgi sahibi olarak hedef kitlenizi oluşturmak,  sektörün ardında kalmamak için bir an önce satışa başlanmalıdır.

İnternet üzerinden nasıl e-ticaret yapılır?

İnternet üzerinden satış yapmak için şu detaylara dikkat etmek gerekir;

 • Öncelikle iş planı hazırlanarak işe başlanır. Bu kapsamda karar vermek son derece önemlidir.
 • Hem sektör hem de iş fikri belirlenir.
 • Kendi e-ticaret sitenizi oluştururken site için güvenli olan bir yazılım seçilir.
 • Belirli bir bütçe planlaması yapılır.
 • Vergi mükellefi olunur.
 • Ürünlerin satılacağı dijital kanallar tespit edilir.
 • Ürünler pazar yerlerinde satışa sunulur.
 • Kargo fırsatları ile satın almalar tetiklenir.
E-Ticarete Başlamayan Kişilerin Diket Etmesi Gereken Hususlar

E-Ticarete yeni başlayan kişilerin dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

İnternet üstünden sosyal medya platformlarını kullanarak satış yapmayı düşünürken dahi dikkat edilmesi gerekli olan bazı detaylar vardır. E-ticaret yaparken kısaca internetten ürünler satarken farklı alanlarda yeni deneyimler kazanılır.

Ancak kazanılan deneyimlerin bir son kullanma zamanı bulunduğu göz önünde tutulmalıdır. Çünkü e-ticaret sektöründe devamlı bir gelişim ve değişim içinde olunması gerekir. Dolayısıyla dikkat edilecek noktalar göz ardı edilmez.

E-ticaret yapılmadan önce önem verilmesi gereken öncelikli konu, satış sonrasında destek süreçlerine dahi ulaşılacak denli kapsamlı bir planlamaya sahip olmak gerekir. Sahip olunan marka, küçük olsa dahi ileriye dönük planlar için sadece yaşanan günü planlamak yeterli değildir. Bu kapsamda önemli bir ayrıntı da birlikte çalışılacak kişilerin iyi seçilmesidir.

Marka adına çalışan kişilerin doğru seçilmesi ve internetten satış yapılacak olan altyapının seçimi e-ticaret aşamaları süresince verilmesi gerekli olan önemli kararlar arasındadır. İşler vaziyette bir fiziksel mağaza olsa dahi e-ticaret için sıfırdan başlayan bir plan yapılmalıdır. Satış yapılacak marka için ürün seçmek kolay bir süreçtir. Fakat e-ticaret için yeterli donanım yoksa yine temel plana dönülmesi gereklidir.

E-Ticaret için nereden başlanması gerekir?

E ticaret yapmak için her şeyden önce bir fikre ihtiyaç bulunur. Bu fikrin çalışılan ekipten ya da satıcıdan çıkması son derece önemlidir. Dış kaynaktan gelen fikirler de değerlendirilebilir. Ancak yetkinlik alanı dışına çıkıldığında başarıya ulaşmak da zorlaşır.

Farklı pazarlara gidilmesi için büyük düşünülmeli ama yeni bir girişimci daha net bir pazarda kalmalıdır.Bu durum aşamaların yönetimini basitleştirir.

İş fikri ve yaratılmak istenen markanın içeriğine göre izlenilmesi gerekli olan farklı yollar bulunur. Fakat daha başında genel bir iskelet çizmek de olasıdır. Bu aşamalarda atılan her adım hukuki prosedürlere uygun olmalıdır. Yasal çerçeve kapsamında girilecek bu iş için başlangıçta bulunan planın temel noktaları şöyle sıralanır;

Neden e-ticaret yapılmalıdır?

İnternetten satış yapmanın temel nedeni parasını harcama isteğinde olan potansiyel müşteriler alışverişlerini online olarak yapar. Çünkü tüketicilerin alışveriş alışkanlığı değişti ve dijitale geçiş yaşandı. 

Müşterinin eskiden olduğu gibi mağazaya gitme durumuna karşı mağazanın müşteriye gitme durumu oluştu.  Dolayısıyla müşteriye gidecek mağazalar, müşterilerinin büyük bir kısmını elde etme anlamında daha avantajlı.

Online mağazaya sahip olmak her firmanın gerek ya da ihtiyaç duyacağı bir adımdır. Yeni bir girişimci de olunsa fiziksel mağaza sahibi de olunsa, rakiplerin internetten satış yapması kuvvetli bir olasılıktır. E-ticaret yapmanın zararı hiç yoktur. İnternetten satış yapan rakipleriniz öne geçebilir. Bu nedenle rekabet gücünü arttırmak için e-ticaret yapılması gerekir.

Mağazayı kapatmadan 7/24 satış yapma imkanı, e-ihracat, fiziksel mağaza ile ulaşılamayacak müşterilere satış yapma imkanı, fiziksel bir mağazaya ihtiyaç olmadan satış yapma, çok az giriş masrafları ve diğer pek çok sebeple e-ticaret yapılmalıdır.

E-Ticaret yapmanın püf noktaları nelerdir?

E-ticaret yapmanın püf noktaları bu sürecin tüm aşamalarında farklılık gösterir. Örneğin başlandığında akılda kalan bir alan ismi seçme, pazarlama aşamasında dijital reklamı iyi kullanma, farklı aşamaların püf noktasını oluşturur. Bu konuda oldukça önemli olan bazı püf noktalar kısaca şu şekildedir;

 • Kuruluş aşamasında: Akılda kalıcı marka ile alan ismi alınır. Web sitesi için güçlü bir işletmeden hizmet alınır. Kullanıcı dostu tasarım ve ara yüz kullanılır.
 • Pazarlama aşaması: Değişik kanallarda değişik türden reklam verilir. Reklam performansı sık sık analiz edilir. SEO ve arama motorlarında çıkma konusunda dikkatli olunur ve bu konu üzerinde önemle durulur.
 • Satış aşaması: Alternatif ödeme yöntemleri sunulur. Dönemsel kampanyaya önem verilir.
 • Kullanıcı deneyimi aşaması: Hızlı bir şekilde teslimat yapmak için gerekli altyapıya önem verilir. Müşteri ile hızlı ve verimli bir biçimde ilişki kurulur. Sosyal ağlarda aktif olacak bir profil oluşturulur.
 • Satıştan sonra destek aşaması: Mümkünse 24 saat ulaşılması sağlanan bir müşteri hizmetleri hattı olur. Doğru faturalandırma yapılır. Kolay değişim ve kolay iade hizmeti sunulur.
e-ticaret satış fikirleri

E-Ticarette satış fikirleri nelerdir?

E-ticaret yapılacaksa her zaman satış fikirlerine ihtiyaç olur. Sosyal çevreden ya da internetten pek çok sayıda fikir edinilir. Ama kendi fikrinizin olması her zaman daha yararlıdır. Aynı zamanda bu fikrin geliştirilir ve uzun vadede devam ettirilebilir olması da gerekir. Şayet uzmanlığın olduğu bir alan mevcutsa fikrinizi bu alanda geliştirmeniz daha doğru olur.

Ancak satışa sunulacak ürün ya da hizmet herkesten önce tanınmalıdır. Bu aşamada e-ticaretin hangi aşamasında durulacağı da etkilidir. Geliştirici rolünde uzmanlık önemlidir. Fakat girişimci olarak gelir elde etmek istenirse bütçe ayrılır ve fikir bir uzmana devredilir.

Zamanımızda her şey online satıldığı için “Hangi ürün satılır?” değil de “Hangi ürün nasıl satılabilir” şeklinde bir soruya cevap bulunur. Satış tarzı bu süreçte dikkate alınır. Örneğin Apple, sadece bilgisayar, telefon, televizyon ve benzer ürünlerin dışına çıkmaz. MediaMarkt ise televizyondan fırına, bilgisayardan telefona, oyun konsoluna dek tüm elektronik eşyaların satışını yapar. Migros Sanal Market, gıda, elektronik, temizlik ve benzeri pek çok kategoride ürünü satar.

E-Ticarette satış için hangi ürünler tercih edilir?

Online olarak satışı yapılmayan ürün sayısı nerdeyse yoktur. Bütün sektörlerde internetten satış yapılır. Kısacası tercih edilecek ürün sayısı son derece fazladır. Bu aşamada satılacak olan ürünler yetkinlik alanına dahil ve kar marjının yüksek olmasına dikkat edilir. İnternet üstünden satış yapılacak ürünlerin bazıları şu şekilde sıralanabilir;

 • Moda: Pantolon, elbise, kazak, ayakkabı, tişört, çocuk giyim ve ayakkabı…
 • Teknoloji: Bilgisayar, akıllı telefon, televizyon, tablet, oyun konsolu…
 • Beyaz eşya: Çamaşır makinesi, buzdolabı, bulaşık makinesi, fırın…
 • Mobilya: Yatak odası takımı, koltuk takımı, ofis mobilyası, yemek odası…
 • Petshop: Mama, su ve mama kabı, kedi kumu, oyuncak…
 • Gıda: Market ve organik ürünler, hazır yemek, toptan gıda ürünü…
 • Hobi ve kitap: Defter, kitap, kırtasiye, hobi malzemeleri, puzzle…
 • Dijital ürünler: E-kitap, film, online eğitim, oyun, müzik…

E-Ticaret avantajları nelerdir?

Kişilerin e-ticarete yönelmelerinin başlıca sebebi internet üzerinden yapılan satışların sağladığı avantajlardır. Fazlasıyla yararlı ve verimli bir yol olan e-ticaret, alışverişi tüketicinin talep ettiği hale getirir. E-ticaretin oldukça önemli bazı avantajları şu şekildedir;

 • Son derece düşük bir bütçeyle dahi iş kurulur.
 • Türkiye’nin dört bir yanına ve hatta yurt dışına dahi satış yapma imkanı bulunur.
 • Çok daha fazla müşteriye ulaşılır.
 • Ürün satışı için 7/24 açıktır ve mobil cihazların olması yeterlidir.
 • Farklı pazarlama imkanı bulunur.
 • Mekandan, zamandan ve insan gücünden tasarruf etme imkanı olur.
 • Sadık müşteri edinilir.
 • Fiziksel mağazada olmayan müşteriye ulaşılır.
 • Geniş bir ürün seçeneği sunulur.
 • Aynı zamanda fiziksel mağazaya da e-ticaret aracılığı ile müşteri çekilir.
 • Kişiye özgü dijital pazarlama stratejisi uygulanır.

E-Ticarette yükselmek için gerekenler nelerdir?

E-ticaret yapılması, internetten satış yapmaya başlanması için işin teknik boyutu da önemlidir. E-ticaret paketleri bazı temel bileşenlerden meydana gelir. Bunlar küçük ayrıntıları da kapsadığından böylece internet üstünden satış yapmaya hazır olunur.  E-ticaret yapılması için ihtiyacınız olan ve yapılması gereken bazı doğru adımları şu şekilde sıralamak mümkündür;

 • Satılacak ürün: Satış kanalları e-ticaret için olmazsa olmaz unsurlar arasındadır. Bu kanallarda satış için her şey konu olabilir. İnternet üstünden dijital veya fiziksel ürünler satılabileceği gibi farklı hizmetlerde verilebilir. Örneğin, uzman olunan konuda online eğitim verilerek e-ticaret yapılabilir. Fiziksel ürün satılacaksa, stok yönetimi konusunda dikkatli davranarak tedarikçi iyi seçilir.
 • Hosting, SSL, uygun domain: E-ticarette e-ticaret sitelerinin sanal bir mağaza olması ve müşteriler tarafından güvenilir bir mağaza olarak kabul edilmesi; hosting, SSL sertifikası ve domain faktörlerine bağlıdır. Domain mağazanın adresi, SSL mağazanın güvenlik görevlisi ve hosting mağazanın deposudur.

Marka adlandırılırken domain konusuna özellikle dikkat edilir. Çünkü her domain yalnızca bir kişi tarafından alınır ve unutulmamalıdır ki markaya uygun domaini bir başkası almış olabilir. Mümkün olduğunca akılda kalan ve kısa bir domain seçmekte yarar var. Hosting hizmeti alınacak olan işletme marka için çok önem taşır. Alt yapının sağlam ve kuvvetli olması gereklidir.

SSL sertifikası ise hem kullanıcıların hem de arama motorunun dikkat ettiği bir faktördür. SSL bulunmuyorsa site güven içinde olmaz.

 • E-ticaret alt yapısı: Domain, SSL ve hosting faktörleri birleştiğinde bir web sitesine sahip olunur. Ama o web sitesi ile online satış yapmak için e-ticaret alt yapısının olması lazımdır. Çünkü e-ticaretin alt yapısı sıradan bir siteyi sanal bir mağazaya dönüştürür. Faydalı ve çok fonksiyona sahip bir alt yapı her zaman büyük bir kazançtır.
 • Ödeme ve kargo alt yapısı: Ödemenin alt yapısı, sanal mağazaya kasiyer ve bir kasa ekler. Müşteriler sipariş verirken, sepette bulunan ürünlerin ücretini, ödeme alt yapısıyla öder. Müşteri memnuniyetini arttırma ve daha fazla bir kitleye hitap etmek için daha çok banka kartını kabul eden bir sistem kurulur. Öyle bir sistem satışların artmasını mümkün kılar.

Aynı zamanda ürünlerin internetten satışını yapmak ve ödemesini almak için müşteriye kapıda ödeme, EFT ve havale gibi ödeme yolları da sunulmalıdır. Bu arada kargo e-ticaret müşterilerinin en duyarlı olduğu noktadır. Kargo firmalarıyla anlaşma süreci profesyonel anlamda yönetilir ve bunun içinde profesyonellerin geliştirdiği kargo alt yapısı gereklidir.

Dijital ortamda hız unsuru çok önemlidir. İnternet ortamında yapılmakta satışların hızı kargo aşamalarıyla belirlendiğinden bu faktöre dikkat edilmelidir.

Kullanıcılar Bunları da Sordu

Okuyucularımızın “E-Ticarete Yeni Başlayanlar İşlerini Nasıl Büyütebilir?” konusunda sormuş olduğu sorulara kısa kısa cevaplar vermeye çalıştık. Sizinde bu konuda sormak istediğiniz sorul varsa aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz. Sorunuz en kısa süre içerisinde cevaplandırılacaktır.

İnternet üzerinden nasıl e-ticaret yapılır?

İnternet üzerinden satış yapmak için şu detaylara dikkat etmek gerekir;
Öncelikle iş planı hazırlanarak işe başlanır. Bu kapsamda karar vermek son derece önemlidir.
Hem sektör hem de iş fikri belirlenir.
Kendi e-ticaret sitenizi oluştururken site için güvenli olan bir yazılım seçilir.
Belirli bir bütçe planlaması yapılır.
Vergi mükellefi olunur.
Ürünlerin satılacağı dijital kanallar tespit edilir.
Ürünler pazar yerlerinde satışa sunulur.
Kargo fırsatları ile satın almalar tetiklenir.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir