1. Anasayfa
 2. Faydalı Uygulamalar

Findeks Kredi Notu Nedir, Nasıl Hesaplanır?


0

Findeks Kredi Notu, bireysel ya da kurumsal kredilere etki eden bir puanlama sistemidir. Aynı zamanda finansal işlemlerde de etkili olur. Bu konu kredi çekmek isteyen ya da kredi kullanmak isteyen kişileri yakından ilgilendiren bir konudur.

Findeks kredi notu, e-ticaret yapan veya yapacak olan insanlarında sık sık karşısına çıkar. Bu nedenle notun yüksek olması kurumsal imaj açısından son derece mühim bir konudur. Ticari bir işletmenin, kredi notunu düşürecek her bir faaliyet, ticari güveni de son derece olumsuz şekilde etkiler.

Peki Findeks Kredi Notu nedir? Nasıl hesaplanır? Detayları nelerdir? İşte özellikle işletmeleri yakından ilgilendiren bu konunun detayları!

Findeks kredi notu nedir?

Findeks kredi notu, kısa bir tabirle insanların ya da firmaların kredi geçmişininin değerlendirilmesi şeklindedir. Önceki dönemlere ait olan banka kredisi, kredi kartı ekstresi ya da fatura tutarları gibi ödemelerine ait performans değerlendirilir. Findeks kredi notu, bu ödeme durumları referans alınıp hazırlanır.

Bu kredi notu kredi kullanacak olan insanların ve işletmelerin finansal güvenilirliği hakkında fikir verir. Findeks notu, sadece kredi almak istendiği zaman değil, ev almak, araç kiralamak, beyaz eşya benzeri yüksek fiyatlı olan ürünleri taksitli şekilde ödemeyle almak istenildiğinde değerlendirilir. Hatta faturaların düzenli bir şekilde ödenmesi gibi detaylara da bu puana doğrudan etki eder.

Findeks kredi notu puanının olması için ise banka kredisi, kredi kartı ya da kredili mevduat hesabı gibi banka geçmişinin olması gerekir. Başka bir kişiye kefil olmak da findeks notuna etki eder. Dolayısıyla kefil olduğunuz kişinin borcunu ödememesi durumunda sizin de puanınız olumsuz yönde etkilenir.

Findeks notunun hesaplaması sayısal verilerle yapılır. Findeks kredi notu 1 ile 1900 sayıları arasındaki puanların hesaplanması ile belirlenir. En yüksek not 1900; en güvenilir ve en risksiz grubu temsil eder. 1 ise en düşük not şeklindedir.

Findeks Kredi Notu Nasıl Hesaplanır?

Findeks kredi notu nasıl hesaplanır?

Findeks kredi notu hesaplama sırasında kullanılan verilerle bu veriler için etki yüzdeleri şu şekildedir;

 • Mevcut borç durumu; %35
 • Kredileri ödeme düzeni; %35
 • Kredi kullanma oranı; %10
 • Yeni alınmış olan krediler; %11
 • Diğer etkenler; %9

Hesaplamalar sonucunda ortaya çıkan durumlar ise şu şekilde değerlendirilir;

 • 0 ile 699; Yüksek derecede riskli grup
 • 700 ile 1099; Orta derecede riskli grup
 • 1100 ile 1499; Düşük derecede riskli grup
 • 1500 ile 1699; İyi derece
 • 1700 ile 1900; Çok iyi derece

Findeks kredi notu nasıl öğrenilir?

Findeks’e belli bir tutar ödeyip Findeks kredi notu öğrenme isteğinde bulunulabilir. Talebin sonucunda hazırlanacak Findeks raporu, detaylı şekilde durum değerlendirmesini gösterir. Findeks, iki ayrı yoldan kredi notu paylaşılır.

 • Findeks; mobil uygulamasından ya da web sitesi üzerinden rapor paylaşılacak kişiden onay alınır. Paylaşım ayarlarıyla yapılan bu işlemin öncesinde tc kimlik ya da vergi kimlik numarası ile ön onay alınması gerekir.
 • Findeks notu paylaşmanın bir diğer yolu da, kişilerden ya da kurumlardan Findeks üyelik sırasında belirtilen telefon numarasına sms gönderilip onay alınması sonucunda yapılır.

Findeks kredi notu neden önemlidir?

Ev, araç ya da ihtiyaç kredisi almak için başvuru yapıldığı zaman kişilere ve kurumlara Findeks Kredi Notu referans olur. Aynı zamanda bu puanlama, borç ödeme alışkanlıkları hakkında da bilgiler verir. Notu orta ve üzerinde olması durumunda kredi daha kolay şekilde onaylanır.

Düşük findeks notunda ise kredi talebin reddedilebilir. Findeks kredi notu, sürekli şekilde sabit kalan ve değişmeyen bir not değildir. Bu kredi notu İyi bir planlama ve uygulama yapılarak yükseltilebilir.

Findeks kredi notu nasıl yükseltilir?

Findeks kredi notunu yükseltmek için, aylık ekstrelerin veya kredi borçlarının düzenli bir şekilde ödenmesi gerekir. Sadece asgari tutarın ödenmesi findeks notunun yükselmesi için yeterli olmaz. Farklı bankalara ait olan güncel borçların takibi de Findeks ile yapılabilir.

Dolayısıyla borçların hangi kuruma ya da hangi bankaya ait olduğunun bir önemi yoktur. Findeks kredi notu yüksek tutarlı alışverişlerin kredi kartı kullanarak yapıldığı zaman düşer. Fakat zamanında ödeme yapıldığı zaman bu not tekrardan yükselir.

Faturaları da bankalar aracılığıyla ödemek findeks notuna direkt olarak etki eder. Sık sık kredi başvurusu yapmak ya da kredi kartının limit artışı talep etmek gibi şeyler de nakit ihtiyacı olduğu izlenimi verir.

Buna bağlı olarak da kredi notu olumsuz şekilde etkilenir. Özellikle red verilen krediler notu düşüreceği için bu tarz durumlardan kaçınmak gerekir.

Risk Raporu Nedir?

Risk raporu nedir?

Findeks Risk Raporu, ödemeleri tek bir nokta üzerinden takip etme imkanı sunar. Risk raporu şu unsurları kapsar;

 • Kredi notu
 • Findeks kredi notunda meydana gelen değişmeler
 • Findeks notunun Türkiye kredi notu ortalaması gibi şeylerle karşılaştırılması
 • Kredili mevduat, kredi veya kredi kartı
 • Banka fark etmeden bütün kredilerin borç ve limit bilgileri
 • Geçmiş dönemlere ait ödeme performansları

Findeks kredi notunun neden bilinmesi gerekir?

Findeks kredi notu, kredi kartı ve kredi başvurularında belirleyici bir rol üstlenir. Özellikle kredi başvurusu yaparken bu notun bilinmesi ortaya çıkacak olan sonucu tahmin edebilmeyi ve önünüzü görebilmeyi sağlar. Findeks raporu alıp, duruma göre kredi başvurusu ertelenebilir.

E-ticaret şirketlerinin itibarı ve imajı açısından da findeks kredi notu son derece önemlidir. Finansal geçmişin iyi olması, ilerleyen dönemlerde ihtiyaç duyulabilecek nakite hem daha hızlı hem de kolay ulaşılmasını sağlayarak, e-ticaret şirketinde oluşabilecek nakit akışı sıkıntısına karşı koruma sağlanır.

Findeks notunu bilmek, iyileştirme politikası izleyip şirketin finansal güvenliğini sağlama noktasında önem taşır. Findeks kredi notu hem firmalar hem de kişiler için son derece önemlidir.

Findeks iletişim bilgileri

Findeks firması ile ilgili daha detaylı bilgilere firmanın kendi internet sitesinden ulaşabilirsiniz. Findeks firması ile iletişim kurmak isterseniz aşağıdaki iletişim kanallarını kullanabilirsiniz.

Findeks iletişim bilgileri;

Şirket Ünvanı: KKB Kredi Kayıt Bürosu A.Ş.

Yönetim: KKB Üst Yönetimi

Ticaret Sicil No: 329148-276730

Merkez Adresi: Barbaros Mah. Ardıç Sok. Varyap Meridian F Blok Ataşehir / İstanbul

E-posta Adresi: info@kkb.com.tr

(KKB Kredi Kayıt Bürosu A.Ş. ile ilgili kurumsal yazışmalarda kullanılabilecek e-posta adresidir. Findeks ürün ve hizmetleriyle ilgili sorularınız için; iletisim@findeks.com adresini veya telefon numarasını kullanabilirsiniz.)

Telefon No: 444 4 552

Denetim Mercii: Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK)

Yer Sağlayıcı: KKB Kredi Kayıt Bürosu A.Ş.

Mersis No: 0564-0004-2270-0011

Web Sitesi: www.kkb.com.tr

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir