Trendyol Satıcı Puanı Nasıl Hesaplanır?

Trendyol satıcı puanı nasıl hesaplanır? hemen öğren. Trendyol da satış yapan binlerce satıcı var. Bu satıcılar arasında rekabeti teşvik etmek hem de sıralama yapabilmek için puanlama sistemi uygulanır.

Trendyol satıcı puanı nasıl hesaplanır sorusunun yanıtı hem mağazasından alışveriş yapılanların hem de bu platformda satıcı olmak isteyenlerin merak ettiği konulardan biridir. Bizler de sizlere bu makalemizde Trendyol satıcı puanı nasıl hesaplanır? Onu  anlatacağız.

Aynı zamanda da Trendyol’da satıcı puanını doğrudan ya da dolaylı olarak  etkileyen faktörlerden bahsedeceğiz. Peki Trendyol satıcı puanı hesaplanır? Satıcı puanlarına etki eden unsurlar nelerdir? İşte bu konu hakkında merak uyandıran tüm detaylar!

Trendyol satıcı puanı üzerinde rol oynayan faktörleri kısaca şu şekilde sıralamak mümkün;

  1. Ürün paketleme kalitesi
  2. Ürünün kargoya teslim edilme süresi
  3. Ürünlere verilmiş olan puanlar
  4. Ürün tedarik edememe oranı
  5. Kusurlu iade oranı
  6. Yapılan iadelere dönüş hızı

Trendyol Satıcı Puanını Etkileyen Faktörler

Paketleme kalitesi

E-ticaret de özelliklede Pazaryerlerinde yüksek rekabetten dolayı ürün satmak sanıldığı kadar kolay değil. Ürünlerin ait olduğu ürün grubuna göre paketlenmesi ve müşteriye sağlıklı şekilde ulaşması paketleme kalitenizi belirler. Ve doğal olarak da Trendyol satıcı puanınızı olumsuz etkiler.

Son zamanlarda internet üzerinden alışveriş yapan pek çok kişi ürün paketlemesine büyük özen göstermeye başladı. Titiz ve şık bir şekilde hazırlanıp gönderilmiş olan paketler, farklı platformlar üzerinde de reklamınızın yapılmasına imkan tanır.

Ürünlerin kargoya teslim edilme süresi

Alınan siparişler ne kadar hızlı bir şekilde kargo firmasına teslim edilirse müşteriler de bu durumdan o kadar fazla memnun olur. Kargoya teslim süresi müşteri memnuniyetini olumlu yönde etkiler haliyle bu durumda Trendyol satıcı puanınızı etkiler.

Bu sebeple kargo firmalarıyla anlaşma yaparken bu unsuru mutlaka göz önünde bulundurmanızı tavsiye ederiz. Satıcı puanınızın olumsuz etkilenmemesi için kargoların teslim süresine dikkat etmek gerekir.

Ürünlere verilmiş olan puanlar

Müşteriler site üzerinden satın almak istedikleri ürünlere daha önceden verilmiş olan puanlara mutlaka göz atarlar ve puanı yüksek satıcılardan ürün satın alırlar. Çünkü sizin tarafınızdan satılan ürünlere verilen puanlar, aynı zamanda ürünlerimizin kalitesini gözler önüne serer. Bu nedenle müşterilerin ürünleriniz için verdikleri puanlar da satıcı puanınızı da doğrudan etkiler.

Ürün tedarik edememe oranı

Verilen siparişlerin tedarik edilememe sebebi ile iptal edilmiş olması Trendyol satıcı puanınız olumsuz yönde etkiler. Bu nedenle satışa sunduğunuz ürünlerin stoklarınızda olup olmadığını mutlaka kontrol etmeniz gerekir.

Kusurlu iade oranı

Ürünlerin kusurlu olması sebebiyle iade edilmesi de Trendyol üzerinde satıcı puanınıza olumsuz yönde etki eder. Bu nedenle ürün iade oranının düşük olması için ürünleri göndermeden önce kesinlikle sağlamlığına bakmanız tavsiye edilir.

Yapılan iadelere dönüş hızı

Müşterilere tarafından sebep her ne olursa olsun yapılmış olan iadeleri en hızlı şekilde sonuçlandırmak müşteri memnuniyetini artırır. Her ne kadar iade olayı olumsuz bir durum olsa da, iadeye yapılan dönüşün hızlı olması Trendyol satıcı puanınızı olumlu yönde etkileyen faktörlerden biridir.

Trendyol satıcı puanıPin

Trendyol Satıcı Puanı Hesaplanma Süresi

Müşterilerinizin siparişi iptal etmemesi için çok dikkat etmeniz gerek. Trendyol satıcı puanı müşterilerin sizin mağazanızdan yapmış olduğu ilk 20 sipariş sonrasında başlar. Ayrıca puan hesaplaması bir ay sonra yapılır. Yapılan hesaplamalarda özellikle son bir ay olmak üzere 3 ve 12 aylık performansınız da dikkate alınır. Hesaplanan satıcı puanınızı ise satıcı paneli üzerinden görmeniz mümkündür.

Trendyol satıcı puanını temsil eden toplam üç farklı renk vardır. Dokuz ve üzeri puanlar yeşil renk ile temsil edilir. Sekiz ile dokuz puan arasında yer alan satıcılar turuncu renkle gösterilir. Sekizin altında ki puanlar ise kırmızı renkle ifade edilir.

Kırmızı renk puan aralığı, müşterilerinizin firmanıza ilgili beklentilerinin üst seviyede olduğunu gösterir. Yani firma koşullarında iyileştirme yapmanız gerektiğini ifade eder. Turuncu renk puan aralığı, firmanızdan alışveriş yapan müşterilerde bazı noktalarda değişim istediğini belirtir.

Yeşil renk ise sizin firmanızdan ürün satın alan müşterilerin memnuniyetini temsil eder. Yeşil puana sahip olan satıcıların, bu oranı koruması adına her zaman verimli çalışması gerekir. Trendyol da satış yapan bir firmaysanız puanınızın olumsuz etkilenmesi için yukarıdaki kurallara değil harfiyyen, daha fazlasıyla uymanızı tavsiye ederiz.

Halen Trendyolda satıcı değilseniz Trendyolda nasıl mağaza açılır öğrenmek için aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

Trendyol da mağaza nasıl açılır?

YouTube video

Trendyol Satıcı Puanı hesaplaması ve yükseltme nasıl yapılır?

Oyla! post

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Photo of author

eticaretsitesi

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.
Yorum yapın