1. Anasayfa
 2. Trendyol

Trendyolda Satış Yapmak


0

Trendyolda satış yapmak e-ticaret yaparak para kazanmak isteyen herkesin aklından geçen ilk yöntemlerden biridir. Fiziksel bir mağazası olan, bir ürünü üreten veya toptan satış yapan kişiler Türkiye’nin en büyük Pazar yeri olan Trendyol’da mağaza açmak istemektedir.

Trendyol’da satış yapmak dışardan kolay gibi görünse de her işte olduğu gibi mutlaka bilgi sahibi olunması gerekiyor. Bilgi sahibi olmadan Trendyol’da satışa başlamak sizi büyük zararlara uğratabilir. Bütün Pazar yerleri gibi Trendyol da komisyon ile çalışmakta. Yani satılan her üründen belli oranlarda komisyon almakta.

Trendyolda satış yapmak
Trendyolda satış yapmak

Trendyolda satılan ürünler 60 TL üzerinde ise kargo ücreti satıcıya aittir. Bu nedenle Trendyol Kargo Ücreti hakkında bilgi sahibi olunması gerekmekte. Bunlar gibi diğer giderler hakkında bilgi sahibi değilseniz para kazanmak amacıyla açtığını Trendyol mağazanız  size zarar ettirecektir.

Trendyol’da satış yapmak istiyorsanız mutlaka Trendyol komisyon hesaplama, Trendyol Kargo ücretleri konusunda ve diğer giderler hakkında bilgi sahibi olun. E-ticaret giderleri makalesini ekle.

Bu makalemizde Trendyol’da satış yapmak, Trendyol’da satış yapmak için atılması gereken adımlar nelerdir, Trendyol’da mağaza açmak için ne yapmak gerekiyor gibi konular hakkında bilgi vereceğiz.

Bu makalemizde Trendyolda satış yapmak ile ilgili aşağıdaki sorulara cevap vereceğiz. Bu sorular;

 • Trendyolda mağaza açmak için hangi adımları atmak gerekiyor?
 • Kimler Trendyol’da satış yapabilir?
 • Trendyol’da mağaza nasıl açılır?
 • Trendyoldan satış yapmak için şirket nasıl kurulur?
 • Trendyol komisyon oranları nelerdir?
 • Trendyol satış arttırma ipuçları nelerdir?
 • Trendyol’da hangi ürünleri satılabilirim?
 • Neden Trendyol üzerinden satış yapmalıyım?

Adım adım Trendyolda satış yapmak

Aşağıda sayacağımız adımları uygulayarak sizde kolayca Trendyol mağazanızı açıp, hemen satış yapmaya başlayabilirsiniz. Trendyolda satış yapmak için izlenmesi gereken adımlar şunlardır;

Adım 1: Trendyol’da satış yapabilmek için mutlaka vergi mükellefi olmak gerekiyor. Eğer vergi mükellefi değilseniz hemen bir şirket kurun. (Şahıs Şirketi, Limited Şirket gibi)

Adım 2: Trendyol ana sayfasında sağ üst köşede yer alan Trendyol Satıcı formu linkine tıklayıp açılan sayfadaki bilgileri doldurun.

Adım 3: Trendyol mağazanıza giriş yapmak için oldukça güçlü ve güvenli bir şifre belirleyin.

Adım 4: Trendyol Satıcı Paneli sayfasında sizden istenen bütün bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun.

Adım 5: Trendyol Satıcı Sözleşmesini indirin ve her sayfasını kaşeleyip imzalayın.

Adım 6: İmzalamış olduğunuz Trendyol Satıcı Sözleşmesi ve imza sirküsünü 10 gün içerinde Trendyol’a gönderin.

Yapmış olduğunuz başvuru Trendyol çalışanları tarafından incelenecek, gerekli şartları taşıdığınıza kanaat getirilirse mağazanız onaylanıp açılacaktır. Trendyol mağazanız açıldıktan sonra hemen ürün ekleyip Trendyolda satış yapmaya başlayabilirsiniz.

Trendyolda satış yapmak
Trendyolda satış yapmak

Kimler Trendyolda satış yapabilir?

Trendyolda satış yapmak için mutlaka vergi mükellefi olmalısınız. Vergi mükellefi olmadan Trendyol başta olmak üzere bütün Pazar yerlerinde satış yapamazsınız. Bu şartın istenmesinin nedeni sattığınız her ürün için fatura kesmeniz gerekiyor. Vergi mükellefi olmadan fatura kesmek mümkün değil. Fatura kesmek için mutlaka vergi mükellefi olmanız gerekiyor.

Vergi mükellefi olmak için de mutlaka bir şirketiniz olması gerekiyor. (Şahıs Şirketi, Limited Şirket gibi). Eğer şirket sahibi değilseniz üzülmeyin e-devlet üzerinden online şahıs şirketi kurabiliyorsunuz. Şahıs şirketinizi kurduktan sonra Trendyol’da satış yapmak için başvuru yapabilirsiniz.

Trendyolda mağaza açmak

Trendyolda satış yapmak için aşağıdaki adımları uygulayarak Trendyol mağazanızı açabilirsiniz.

Trendyolda satış yapmak için atılması gereken adımlar şunlardır;

1.Adım: Trendyol satıcı formunu eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun:

Trendyol’da mağaza açmak için ilk önce Trendyol Satıcı Formunu doldurmanız gerekiyor. Aşağıdaki adımları uygulayarak bu formu kolayca doldurabilirsiniz;

 1. Trendyol ana sayfasında yer alan Trendyol’da Satış Yap linkine tıklayın.
 2. Açılan sayfadan satış yapmak istediğiniz pazar yeri, yemek veya hızlı market kategorilerinden birini seçin.
 3. Açılan formda satıcı olmak için gerekli bütün bilgileri eksiksiz doldurun ve sağ alt köşedeki devam et düğmesine tıklayın.
 4. Gelen ekrandan şirket bilgilerinizi doğru ve eksiksiz bir şekilde girin.
 5. Telefonunuza gönderilen SMS onay kodunu ilgili alana girin.
 6. Gelen ekrandan güçlü ve güvenli şifrenizi oluşturun.
 7. Son olarak “Şifreyi Oluştur ve Giriş Yap” tuşuna tıklayın.

2.Adım: Trendyol satıcı paneli için istenilen bilgileri girin:

Trendyol’da mağaza açmak için şifrenizi belirledikten sonra sistem sizi otomatik olarak satıcı paneline yönlendirecektir. Yönlendirildiğiniz sayfada aşağıdaki adımları uygulamanız gerekiyor. Bunlar;

 1. Trendyol mağaza adınızı belirleyin.
 2. Kesmek istediğiniz fatura türünü seçin.
 3. Trendyol tarafından yapılacak ödemeler için şirket IBAN numaranızı girin.
 4. MERSİS numaranızı girin.
 5. KEP (Kayıtlı Elektronik Posta) adres bilgilerinizi girin.
 6. “Kaydet & Devam Et” linkine tıklayın.

3.Adım: Operasyon ve iletişim bilgileri:

 1. Trendyol üzerinden sattığınız ürünleri göndermek için çalışmak istediğiniz kargo firmasını seçin.
 2. Fatura adresi, iade depo adresi ve sevkiyat depo adreslerini girin.
 3. Finans, müşteri hizmetleri ve operasyon sorumlularınızın iletişim bilgilerini girin.
 4. “Kaydet & Devam Et” tuşuna tıklayın.

4.Adım: Sözleşme onayı:

 1. Sayfadaki “Satıcı Sözleşmesini İndir ve Oku” linkine tıklayarak açılan sayfadan sözleşmeyi inceleyin.
 2. Sağ üst köşede yer alan indirme linkine tıklayarak sözleşmeyi bilgisayarınıza indirin.
 3. Sözleşme onay sayfasında yer alan onay kutularını işaretleyerek “Başvuruyu Tamamla” düğmesine tıklayın.
 4. Bilgisayarınıza indirmiş olduğunuz Trendyol Satıcı Sözleşmesini ıslak imzalı bir şekilde imzalayarak, imza sirküleri ile birlikte 10 gün içerisinde Trenyol tarafından verilen adrese kargo ile gönderin.
 5. Başvuru için göndermiş olduğunuz belgeler Trendyol çalışanları tarafından incelenip onaylandıktan sonra mağazanız açılacaktır. Mağazanız Trendyol çalışanları tarafından onaylandıktan sonra ürünlerinizi ekleyip satış yapmaya başlayabilirsiniz.
thumbnail
Önerilen Yazı
Trendyol da Mağaza Açmak Rehberi 2024

Trendyolda satış yapmak için şirket nasıl kurulur?

Trendyol’da vergi mükellefi olmadan satış yapmak mümkün değildir. Bu nedenle Trendyolda satış yapmak için mutlaka bir şirket sahibi olmalısınız. İlla da şu şirket olacak diye bir zorunluluk olmayıp Şahıs Şirketi, Limited Şirket veya Anonim şirket türlerinden birine sahip olmanız yeterli.

Şirket kurmak E-ticaret yapmak için gerekli en temel kriterlerden biridir. Sattığınız her ürün için fatura kesmek gerekiyor. Fatura kesmek de ancak bir şirket sahibi olup vergi levhanızın olması ile mümkündür.

Şirket kurmak isteyen kişilerin en çok ikilem yaşadığı konu acaba hangi şirket türünü kurmalıyım? Sorusudur. Bu sorunun net bir cevabı olmayıp bunun cevabı siz faaliyet göstereceğiniz, sektör türü, ticari hedefleriniz ve stratejik yol haritanıza göre belirlemelisiniz.

Şahıs şirketi kurmak diğer şirket türlerine göre daha az maliyetli ve kurulması daha kolay olduğu için en çok tercih edilen şirket türüdür. Birden fazla kişi bir araya gelerek e-ticaret yapacaksanız Limited Şirket kurmak sizin için daha doğru bir tercih olacaktır. Limited şirket kurmak için birden fazla ortak ve asgari 10 bin TL sermaye gerekmektedir.

Anonim şirket kurmak diğer bir şirket kurma seçeneği olup kurulması içinde en az 100 bin TL sermaye gerekmektedir.

E-ticarete yeni başlayanlar için en mantıklı seçenek Şahıs Şirketi veya Limited Şirket türlerinden birini tercih etmek olacaktır. Şahıs şirketini online olarak e-devlet üzerinden kolayca kurabiliyorsunuz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Online Satış Sitesi Nasıl Açılır?

Trendyol komisyon oranları nelerdir?

Tüm Pazar yerlerinde olduğu gibi Trendyolda da satılan her ürün için komisyon vermeniz gerekiyor. Vermeniz gereken komisyon oranı Trenyol firması tarafından belirlenmekte olup, satılan ürüne veya satış yapılan kategoriye göre komisyon ücreti farklılık göstermektedir.

Ödemeniz gereken komisyon ücreti %5 ile %30 arasında değişiklik göstermekte olup, imzalamış olduğunuz sözleşmede bunlar açık açık belirtilmektedir. Trendyol’da satış yapmak isteyen bir çok kişi ödemesi gereken komisyon oranına başlangıçta dikkat etmeyip zarar etmektedir veya sonrasında problem etmektedir.

Trenyol’da satışa başlamak için öncesinde satacağınız ürün veya satış yapacağınız kategorinin komisyon oranlarını öğrenmenizde fayda var. Trendyol tarafından alınacak komisyon oranını satacağınız ürünün fiyatına eklemeniz gerekmekte. Aksi takdirde sattığınız üründen zarar edersiniz.

Trendyol’a ödemeniz gereken komisyon oranlarını, ne kadar kar edeceğinizi bazı sitelerde hizmetinize sunulan Trendyol Komisyon Hesaplama araçları ile kontrol edebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Trendyol Komisyon Oranları 2023

Trendyol satış arttırma ipuçları nelerdir?

Trendyol’da satışa başladığınızda sizi güçlü bir rekabet ortamının beklediğini, rekabet etmek zorunda olduğunuz güçlü rakiplerinizin olduğunu bilmelisiniz. Aşağıda anlatacağımız yöntemleri kullanarak Trendyol satışlarınızı arttırabilirsiniz.

Trendyol satış arttırma ipuçları şunlardır;

 • SEO uyumlu ürün başlıkları ve açıklamaları kullanın
 • Hedef kitlenizi doğru bir şekilde çok iyi belirleyin
 • Sosyal medya pazarlamasına odaklanın
 • Kaliteli görseller kullanın
 • Diğer satış kanallarını gözden geçirin
 • Trendyol kampanyalarına katılım sağlayın

Trendyolda hangi ürünleri satabilirim?

Trendyol üzerinden satabileceğiniz binlerce kategori ve milyonlarca ürün bulunmaktadır. Trendyol da ayakkabıdan giyime, kozmetikten elektroniğe çok geniş yelpazede binlerce kategoride ürün satabilirsiniz.

Belli dönemlerde veya mevsimlerde bazı ürünler daha popüler olabiliyor. Aşağıda sürekli popüler olan, popülerlik durumu kolay kolay değişmeyen ürün kategorilerini bulacaksınız. Bu ürünleri satarak para kazanabilir, satış hacminizi artırabilirsiniz.

İşte Trendyolda ne satabilirim? diyebileceğiniz ürünler;

 1. Bakım ürünleri
 2. Bluetooth kulaklıklar
 3. Diş macunu
 4. Giyim
 5. Günlük ayakkabı
 6. Kedi maması
 7. Parfüm
 8. Telefon kılıfları

Yukarıdaki ürün gruplarının haricinde Trendyol ana sayfasında yer alan en çok satılan ürünler veya ürün kategorilerini incelemek satabileceğiniz ürünler hakkında fikir verecektir. Ayrıca Trendyol ana sayfasında listelenen ürünleri en çok satılan, en çok yorum alan şeklinde listelemek de Trendyol da satabileceğiniz ürünler hakkında size fikir verecektir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Trendyol Satacak Ürün Bulma

Neden Trendyol üzerinden satış yapmalıyım?

E-ticaret yapmak isteyenlerin Trendyol’da satış yapması için bir çok neden bulunmaktadır. Aşağıda bu nedenlerin ilk akla gelenlerini bulacaksınız. Neden Trendyolda satış yapmalıyım sorusuna cevap olacak bir neden aklınıza gelirse lütfen aşağıdaki yorum bölümünden bize yazın.

Trendyolda satış yapmak için gerekli nedenlerden bazıları şunlardır;

 • Daha fazla müşteriye erişme imkanı
 • Trendyol kampanyalarına katılma imkanı
 • Güven kazanmanızı sağlar
 • Pazaryeri güvencesi
 • Trendyolun marka bilinirliği
 • Trendyolun bir çok kargo firması ile anlaşmış olması

Artık Trendyolda satıcı olmak için hazırsınız!

Buraya kadar makaleyi okuduysanız Trendyolda satıcı olmak için artık hazırsınız. Trendyolda mağaza açmak, Trendyol’da hangi ürünleri satabilirsiniz, Trendyol’da satışlarınızı nasıl arttırabilirsiniz gibi bir çok konuda bilgi sahibisiniz. Zaman kaybetmeden hemen Trendyol mağazanızı açın ve satış yapmaya başlayın.

Trendyol satış ve sipariş yönetimi nasıl yapılır?

Trendyol üzerinde mağaza açma süreci tamamlandıktan sonra sıra satış ve sipariş yönetimine gelir. Satış ve sipariş yönetimini tek bir ekrandan tam ve düzgün bir şekilde yürütebilmek için Trendyol entegrasyonu kullanmanız sizin faydanıza olur.

Trendyoldaki satış sürecinizde yapmanız gereken bazı noktalar var;

 • Ürün listesi oluşturma
 • Sipariş takibi yapma
 • Kampanyaları yönetme
 • Siparişler için kargo fişi oluşturma
 • Ödeme işlemleri ve kesilen faturaların takibinin yapılması
 • Normal fatura ya da e-fatura kesilmesi
 • İade ya da iptal siparişlerinin takibinin yapılması
 • Trendyol tarafından sunulan online satış eğitimlerine katılma

Trendyolda satış yapmak için dikkat etmeniz gerekenler

Trendyolda satış yapmak için aşağıdaki hususlara dikkat etmelisiniz;

 1. Ürün seçimine özen gösterip ürün listelemesini doğru ve etkili yapmalısınız,
 2. SEO kullanıp BuyBox’ı yakalamalısınız
 3. Rakiplerinizi takip ederek, satıcı puanınızı yükseltmelisiniz
 4. Son olarak doğru fiyatlandırma ile satış yapmalısınız

Ürün seçimi ve listelemesi nasıl yapılır?

Trendyol da ve daha birçok sitede ürün seçerken en önemli etken yorum ve puanlardır. Trendyol’da da ürün seçerken bunlara dikkat edilmesi gerekir.

Trendyol üzerinde doğru listeleme için öncelikle başlık kısmımın yeterince uzun ve açıklayıcı olması gerekir. Ardından ürünün barkod numarası doğru girilmelidir. Bunun yanında görsellerin yeterli sayıda, yüksek çözünürlükte ve kaliteli çekimde olması önemlidir. Tüm bu detaylarla birlikte ürün açıklaması bilgilendirici olmalıdır.

Seo kullanımı ve buybox yakalanması nasıl olmaktadır?

Satacağınız ürünün hem ürün başlığının hem de açıklamasının SEO kurallarına göre hazırlanmasında fayda vardır. Ayrıca açıklama kısımlarının anahtar kelimeler içermesi de büyük önem arz eder. Trendyol Seo kurallarına uygun içerikler hazırlamak, ürünlerinizin arama motorlarında da üst sıralarda yer almasını sağlar.

thumbnail
Önerilen Yazı
Trendyol SEO Nedir? Nasıl Yapılır?

BuyBox aynı ürünü satan farklı mağazalar arasından hangisinin satın alma butonu ve sepetin sahibi olacağına karar vermektedir. BuyBox’un belirlenmesinde satıcıların fiyatları, ürünlerin  performansları ve satıcıların almış oldukları satıcı puanları gibi kriterleri etkilidir.

Rakip analizi nasıl Yapılır?

Rakiplerinizin sattıkları diğer ürünleri sık sık incelemelisiniz. Ayrıca elinize geçecek olan fırsatları kollamalısınız. Trendyolda satış yapmak için mağaza oluşturan rakip firmaların sattıkları ürünlerle sizin ürünleriniz arasındaki farkı karşılaştırma yapmanızda fayda vardır.  Aynı zamanda ise yüksek bir satıcı puanı ile rakiplerinizin önüne geçebilirsiniz. Bu nedenle müşteri memnuniyetini ön planda tutmanız gerekir.

Trendyol satıcı puanı şu 4 etkenden etkilenir. Bunlar;

 1. Bunlardan ilki sipariş iptalleridir. Müşterilere ürün sunarken mutlaka stoğunuzun bulunması gerekir.
 2. Satıcı puanınızı etkileyen bir diğer faktör ise sipariş teslim sürenizdir. Bunun için de hızlı teslimat yapan bir kargo firmasıyla anlaşma sağlayabilirsiniz.
 3. Üçüncü faktör ise ürün yorum ve puanlarıdır. İyi bir puan almak için ürünlerinizin kalitesinden ve sağlam bir şekilde müşteriye gönderildiğinden emin olmanız gerekir.
 4. Son faktör ise iade performansınızı. Gelen iadelere hızlı dönüş yapan firmalar, sektörde her zaman bir adım önde olur.

Trendyolda fiyatlandırma nasıl yapılmaktadır?

Trendyol da diğer firmalarla aranızda fark açmak istiyorsanız kaliteli ve fiyatı makul tutarak satış yapmalısınız. Trendyol’da en iyi fiyatla satış yapmak sizin rakiplerinizden öne çıkmanızda büyük rol oynar.

Trendyol’da sepet sahibi olmak ve buybox’ı kazanmak nasıl olmaktadır?

 • Trendyol da Buybox sahibi olmak için satıcı puanınızdan daha da önemlisi belirlediğiniz ürün fiyatıdır. Amazon ya da Hepsiburada gibi sitelerde en düşük fiyata sahip olsanız bile BuyBox’ı kazanmak için diğer metriklerinizi ideal düzeye çıkarmanız gerekmez. Fakat Trendyol’da durum biraz daha farklı şekilde işler. Trendyol’da düşük fiyatı veren firma sepeti kapmayı başarır.
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Arda Altınsoy 1982 İzmir doğumlu. Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. Fotoğrafçılık ve seyahat tutkunu. Bir pazar yeri sitesinde kategori yöneticisi olarak çalışıyor.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir