1. Anasayfa
 2. Trendyol

Trendyol Satıcı Paneli Nedir, Nasıl Kullanılır?


0

Trendyol satıcı paneli, Trendyol Pazar yeri üzerinde mağaza oluşturan her işletme ve markanın kullanmış olduğu bir paneldir. Trendyol satıcı paneli üzerinden işletmeler ve markalar ürün ekleme, ürün düzenleme, finansal işlemler, sipariş takibi, kargo takibi, kampanya yönetimi gibi işlemlerini yapabilmektedir.

Trendyol satıcı paneline Google arama motorunda “partner Trendyol” araması ile veya adres çubuğuna partnet.trendyol.com yazarak ulaşabilirsiniz. Trendyol satıcı panelini Trendyolda satış yapan tüm işletmelerin çok iyi öğrenmesi gerekiyor. Zira bu paneli ne kadar bilinçli ve doğru kullanırsanız ticari faaliyetlerinizi de o denli doğru ve düzenli yürütürsünüz.

Bu makalemizde Trendyolda mağaza açmak isteyen veya açmış olan herkesin yapmış oldukları e-ticaret süreçlerini yönetebildikleri Trendyol satıcı paneli hakkında bilgiler vereceğiz. Bu makalemiz sayesinde Trendyol e-ticaret süreçlerinizi daha doğru bilgilerle ve daha bilinçli bir şekilde yönetebileceksiniz.

Trendyol satıcı paneli nedir?

Trendyol satıcı paneli, Türkiye’nin en büyük Pazar yeri olarak nitelenen Trendyol sitesinde mağaza oluşturup ürün satan her işletme ve markanın e-ticaret süreçlerini yönetebildikleri yönetim paneline denir. İşletme ve markalar Trendyol mağaza açma başvurusunu ve mağaza başvurularının onaylanması halinde mağaza yönetimini buradan yapmaktadır.

Trendyol satıcı paneline 3 yoldan ulaşabilirsiniz;

 1. Trednyol ana sayfasında sağ üst köşede yer alan “Trendyol’da Satış Yap” linkine tıklayarak,
 2. Bilgisayarınızın tarayıcı adres kısmına Partner.trendyol.com adresini yazarak,
 3. Google gibi arama motorları arama kısmına “Trendyol satıcı paneli” yazıp ilk sonuca tıklayarak,

Trendyol satıcı paneline sadece Trendyol mağaza açma başvurusu onaylanan kişiler erişebilmektedir. Trendyol satıcı paneline giriş yaptıktan sonra sizi Trendyol Satıcı Paneli ana sayfası karşılar. Ana sayfada yukarıdaki menüde yer alan bir çok menünün kısa linki bulunur. Ana sayfada üst kısımda menüler, mağaza puanı ve mağazanıza ait bilgiler bulunur.

Trendyol satıcı paneli

Trendyol satıcı paneli ana sayfası orta kısmında;

 • Satış Performansım
 • Aksiyonlar
 • Reklam Yönetimi
 • Hedeflerim
 • Büyüme Önerileri
 • Eğitimler
 • Araçlar
 • Duyurularım
 • Trendyol Takvim

kısa yolları bulunmaktadır.

Trendyol Satıcı Panelinde aşağıdaki menüler bulunur;

Ürün

 1. Ürün Listesi
 2. Toplu Ürün İşlemleri
 3. Trendyol Kataloğundan Ekle
 4. Tekil Ürün Oluştur
 5. Görsel Galerisi
 6. Otomatik Fiyatlandırma
 7. Ürün Soruları
 8. Belge İşlemleri

Sipariş & Kargo

 1. Kargo Aşamasındakiler
 2. İptal Edilenler
 3. İade İşlemleri
 4. Toplu Sipariş İşlemleri
 5. Hızlı Teslimat & Operasyon
 6. Kargo İşlemleri
 7. Sipariş Soruları
 8. Trendyol E-Faturam
 9. Müşteri Talepleri

Finans

 1. Ödemelerim
 2. Günlük Kayıtlar
 3. Fatura Listeleme
 4. Ödeme İşlemleri
 5. Cari Hesap Ekstresi
 6. Erken Ödeme Talebi
 7. Findeks Raporu

Promosyonlar

 1. Kampanyalar
 2. Kuponlarım
 3. İndirim Oluştur
 4. Tekliflerim

Raporlar

 1. Ana Sayfa
 2. Canlı Performansım
 3. Satış & Operasyon
 4. Satış Artırıcı
 5. Değerlendirmelerim
 6. Ürün Değerlendirmeleri
 7. Satıcı Değerlendirmeleri
 8. Satıcı Puanı
 9. Büyüme Önerileri
 10. İhlaller

Mağaza yönetimi

Reklam yönetimi

Hedefler

Trendyol satıcı paneli üzerinden mağaza nasıl açılır?

Trendyolda satış yapmak isteyen herkes mağaza başvurusunu Trendyol Satıcı Paneli üzerinden yapmaktadır. Trendyol’da mağaza açmak için başvuru süreci şu şekildedir;

 • Yukarıda anlattığımız herhangi bir yöntemi kullanarak Partner Trendyol adresine giriş yapın
 • Gelen ekranda hangi alan için başvuru yapacağınızı seçin. (Trendyol Pazaryeri, Trendyol Yemek, Trendyol Hızlı Market)
 • Başvuru türü seçildikten sonra gelen ekranda sizden istenen bilgileri eksiksiz ve doğru bir şekilde doldurun ve ”Devam Et” düğmesine tıklayın.

Bu şekilde mağaza başvuru süreciniz başlar. Mağazanızın aktif edilmesi için sizden istenen belgeleri Trendyol’a gönderin. Başvuru sırasında vermiş olduğunuz bilgiler ve göndermiş olduğunuz belgeler ilgili departman çalışanları tarafından kontrol edilip herhangi bir tutarsızlık söz konusu değilse mağazanız onaylanacaktır. Mağazanızın onaylandığına dair gelecek olan bilgilendirme mailinden sonra Partner Trendyol adresine giriş yaparak ürünlerinizi ekleyebilirsiniz.

Trendyol satıcı panelinde bulunan kategoriler nelerdir?

Trendyol satıcı panelinde satış yapacak olan işletme ve markaların e-ticaret süreçlerini kolay bir şekilde yürütmek ve takip edebilmek için aşağıdaki ana menüler bulunur. Trendyol satıcı panelinde bulunan ana menü başlıkları şunlardır;

 1. Ürün
 2. Sipariş ve Kargo
 3. Finans
 4. Promosyonlar
 5. Raporlar
 6. Mağaza Yönetimi
 7. Reklam Yönetimi
 8. Hedefler

Trendyol ürün bölümü

Trendyol ürün bölümü kısmından işletme ve markalar Trendyol Pazar yeri üzerinden satışa çıkaracakları ürünler ile ilgili tüm süreçleri yönetebilecekleri bölümdür. Trendyol ürün ana kategorisinin altında aşağıdaki alt başlıklar bulunur;

 1. Ürün Listesi
 2. Toplu Ürün İşlemleri
 3. Trendyol Kataloğundan Ekle
 4. Tekil Ürün Oluştur
 5. Görsel Galerisi
 6. Otomatik Fiyatlandırma
 7. Ürün Soruları
 8. Belge İşlemleri
Trendyol Sipariş ve Kargo Bölümü

Trendyol sipariş ve kargo bölümü

Trendyol sipariş ve kargo ana kategorisinde işletmeler satmış oldukları ürünlere gelen siparişleri ve bu siparişlerin kargo süreçlerini yönetmektedir. İşletme ve markalar bu kısımda hangi ürünlerine kaç adet sipariş geldiğiniz, kargoya verme işlemlerini, iptal edilen siparişleri, iade işlemlerini yapabilmektedir.

Sipariş ve Kargo Bölümü ana kategorisinin altında aşağıdaki alt başlıklar bulunur;

 1. Kargo Aşamasındakiler
 2. İptal Edilenler
 3. İade İşlemleri
 4. Toplu Sipariş İşlemleri
 5. Hızlı Teslimat & Operasyon
 6. Kargo İşlemleri
 7. Sipariş Soruları
 8. Trendyol E-Faturam
 9. Müşteri Talepleri

Sipariş ve Kargo bölümü kısmında yer alan “Trendyol E-Faturam” kısmından sattığınız ürünlerin faturalarını kesebilir, müşterilerinize otomatik olarak gönderebilirsiniz.

Trendyol finans bölümü

Finans bölümü Trendyolda satış yapan tüm işletme ve markaların satmış oldukları ürünlere ait finans işlemlerini kolaylıkla yapabildikleri ana kategoridir.  Finans ana kategorisi başlığı altında aşağıdaki alt başlıklar bulunur;

 1. Ödemelerim
 2. Günlük Kayıtlar
 3. Fatura Listeleme
 4. Ödeme İşlemleri
 5. Cari Hesap Ekstresi
 6. Erken Ödeme Talebi
 7. Findeks Raporu

Trendyolda satış yapan firmalar satmış oldukları ürünlere ait komisyon ücreti kesildikten sonra ne kadar hakkediş alacaklarını bu kısımdan talip edebilmektedir.

Trendyol promosyonlar bölümü

Trendyol üzerinde satış yapan firmaların daha fazla satış yapabilmeleri için gerekli olan promosyon araçlarının olduğu menüdür. Promosyonlar ana kategorisi altında aşağıdaki alt başlıklar bulunur.

 1. Kampanyalar
 2. Kuponlarım
 3. İndirim Oluştur
 4. Tekliflerim

Trendyol raporlar bölümü

Trendyol Pazar yeri üzerinden satış yapan işletme ve markaların satmış oldukları ürünlerle ilgili detaylı raporlar alabildikleri ana kategoridir. Bu ana kategori üzerinden satmış olduğunu ürünlere ait toplam ziyaret, satılan ürün, en çok satılan ürünler gibi birçok veriye anlık olarak ulaşabilirsiniz.

Satış, İptal, İade, Sipariş Dağılımı ve Operasyonel raporları Satış ve Operasyon raporları kısmından kolaylıkla alınabilmektedir.

Trendyolda satış yapan işletme ve markaların en çok dikkat etmesi gereken raporlardan biriside satış artırıcı raporlar kısmıdır. Satış artıcı raporlar kısmında Trendyol sizinle favori ve görüntüleme raporu, kampanya raporu, indirim oluşturma raporlar, mağaza raporu ve Trendyol’da en çok satılan ürünler gibi bilgileri paylaşmakta.

Trendyol Mağaza Yönetimi Bölümü

Trendyol mağaza yönetimi bölümü

Trendyol’da satış yapan mağaza sahiplerinin mağazaları ile ilgili düzenlemeleri yapabildikleri menüdür. Trendyol satış yapan herkese kendi mağazalarını oluşturup bunları düzenleme imkanı vermektedir.

Mağazaya sahip olmanız müşterilerinizin sadece sizin satmış olduğunuz ürünleri inceleyebilmesi, takip edebilmesi açısından büyük kolaylık sağlar. Ayrıca müşterilerinizin markanızı akıllarında kalması açısından da mağazanızın olması oldukça önemlidir.

Trendyol reklam yönetimi bölümü

Trendyol reklam yönetimi bölümü, Trendyolda ürün satıp ürünleri ile ilgili reklam vermek isteyen kişilerin kullanmış oldukları kategoridir. Satış yapan herkes Trendyolda aşağıdaki reklam türlerini kullanarak reklam verebilir.

Trendyol reklam türleri şunlardır;

 • Ürün reklamı
 • Mağaza reklamı
 • Influencer reklamı
 • Facebook ve Instagram reklamı

Trendyol reklamları kullanmak hedef kitlenize daha çabuk ulaşmanızı, satış adetlerini ve cironuzu daha çok artırmanızı sağlar.

Trendyol hedefler bölümü

Trendyolda satış yapan herkesin Trendyol tarafından düzenli olarak yapılan kampanyalara dahil olup, burada kendilerine hedefler koyup bu hedeflere ulaşıp ulaşamadıklarını takip edebildikleri kategoridir. İşletme ve markalar hedefler kısmında

 • Hedefleri
 • Tamamlanan hedefleri
 • Tamamlanmayan hedefleri

görebilmektedir.

Trendyol akademi nedir?

Trendyol Akademi kısmı Trendyolda satış yapan marka ve işletmelere ihtiyaçları olan veya olabilecek tüm konularda eğitim alabilecekleri kısımdır. Trendyol Akademi kısmında kategori, kategori tüm eğitimleri bulabilirsiniz. Ayrıca “Eğitimlerim” kısmında şimdiye kadar almış olduğunuz tüm eğitimleri görebilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Lale Denizhan Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Kariyerine e-ticaret sektöründe adım atan Lale Denizhan şu anda bir e-ticaret pazaryeri firmasında kategori sorumlusu olarak çalışmaktadır. Lale ağırlıklı olarak e-ticaret pazaryerleri hakkında özgün ve bilgi dolu makaleler kaleme alarak sektördeki gelişmeleri paylaşmaktadır. Makaleleri hem sektör profesyonellerinin hem de meraklı okurların ilgisini çekmekte ve pazardaki trendleri anlamalarına yardımcı olmaktadır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir