1. Anasayfa
 2. Trendyol

Trendyol Kargo Hesaplama Nasıl Yapılır?


0

Trendyol kargo hesaplama nasıl yapılır? bilmeyen pek çok satıcı bulunmakta. Trendyol da mağaza açıp ilk siparişi gelen satıcılar “şimdi ne yapmam gerekiyor” şeklinde panik yapabiliyor.

Trendyol Pazar yeri üzerinde mağaza açıp ilk sipariş alan mağaza sahipleri ürünü satın alan müşteriye göndermek üzere paketlemeleri gerekiyor. Ancak paketleme yaparken hangi boyutta kutuyu veya poşeti tercih edeceğinizi bilmekte ayrı bir önem arz ediyor. Çünkü ürünün boyutuna en uygun kutuyu belirlemek ürünün hasarsız ve uygun fiyattan gönderilmesini sağlar.

Bu makalemizde Trendyol da satışa yeni başlayıp kargo hesaplamasının nasıl yapılacağını bilmeyen kişilere yardımcı olmak amacıyla desi nedir, Trendyol kargo hesaplaması nasıl yapılır, kargo gönderilirken nelere dikkat edilmelidir gibi konularda bilgiler vereceğiz.

Desi nedir?

Desi, kargo ve lojistik sektöründe kullanılan bir kavram olup bir kargonun paketi ile birlikte hacimsel ağırlığını ifade eden kavramdır. Desi hesaplaması yurt içinde ve yurtdışında farklı farklı hesaplanmaktadır. Bir yerden bir yere gönderilecek olan kargonun desisinin uygun olabilmesi için oldukça düşük değerlerde olması önemlidir.

Kargo gönderirken kargo firmaları ücreti hesaplarken ağırlığa veya hacmine bakarak ücretlendiririrler. Kendileri için en karlı hesaplama hangisi ise ona göre ücretlendirirler. Gönderilen kargoyu büyük bir kutuya koymak desisinin yani hacminin büyük olmasına neden olacak, o da ödenecek ücretin yüksek çıkmasını sağlayacaktır.

Sürekli kargo gönderen e-ticaret sitesi sahipleri kargo gönderirken ürünün kargo ücretinin yüksek çıkmaması için ürünün sığabileceği en uygun kutuyla göndermelidir.

Desi nasıl hesaplanır?

Gönderilmek istenen kargonun ücreti iki şekilde hesaplanır;

 1. Ağrılığına göre
 2. Hacmine göre

Ağırlığına göre ücret hesaplaması yapılırken kargo paketi tartılır, çıkan rakam ile birim fiyatı çarpılarak ücret belirlenir. Hacmine göre yani desisine göre hesaplama yapılırken bir formül üzerinden hesaplama yapılır.

Desi hesaplama formülü aşağıda ki gibidir;

En x Boy x Yükseklik / 3000= ?

Yani gönderilecek kargo kutusunun en, boyu, yüksekliği cm cinsinden ölçülerek çıkan rakam 3000’e bölünür. Bölünme sonucunda çıkan rakam göndereceğiniz o ürünün kargo ücretidir. Örneğin göndereceğimiz ürünün kutu ebatlarının eni 40 cm, boyu 30 cm, yüksekliğinin de 20 cm olduğunu varsayalım. Bu durumda formülü bu rakamlara uygulayacak olursak çıkan desi,

En 40 x Boy 30 x Yükseklik 20 / 3000 = 8 desi

olacaktır.

Yurt dışına ürün gönderilirken hesaplamada ki 3000 rakamı 5000 olarak uygulanır. Buna göre Yurtdışı Kargo desi hesaplama formulu aşağıdaki gibidir;

En x Boy x Yükseklik / 5000= ?

Örneğin göndereceğimiz ürünün kutu ebatlarının eni 40 cm, boyu 30 cm, yüksekliğinin de 20 cm olduğunu varsayalım. Bu durumda formülü bu rakamlara uygulayacak olursak çıkan desi,

En 40 x Boy 30 x Yükseklik 20 / 5000 = 4.8 desi

olacaktır.

trendyol desi hesapalama

Trendyol kargo hesaplama

Kargo ücreti Trendyol satıcıları için çok önemlidir. Çünkü Trendyol başta olmak üzere tüm Pazar yerleri satılan ürünün ücretini satıcıdan almaktadır. Satılan ürünün hacmi büyük kutularla gönderilmesi kargo ücreti olarak sizden yüksek rakamların kesilmesine neden olacaktır.

Trendyol üzerinde satılan bir ürünü müşteri satın aldığı zaman Trednyol ürünü müşteriye göndermenizi söyler. Siz ürünü müşteriye kargo ile gönderirsiniz. Gönderim esnasında siz kargo firmasına nakit ödeme yapmazsınız.

Ödemeyi Trendyol firması sizin adınıza kargo firmasına yapar. Ürün müşteriye ulaştıktan sonra Trendyol firması o ürün için ödemiş olduğu kargo ücretini ve alacağı komisyon ücretini ürünün fiyatından düşerek kalan parayı sizin hesabınıza aktarır.

Trendyol satıcı paneli üzerinden kargo ücretini desi veya kg olarak hesaplayabiliyorsunuz. Trendyol Satıcı Paneli üst menüsünde yer alan Sipariş & Kargo ana başlığı altında yer alan “Kargo İşlemleri” linkine tıkladığınızda gelen ekrandan Trendyol Kargo ücreti hesaplamak son derece kolay.

Gelen ekranda ilgili alanlara gönderilecek ürünün en, boy, yükseklik oranları yazıldığında sistem ücreti otomatik olarak hesaplayacaktır.

Trendyol kargo ücreti hesaplamak için yukarıdaki ekranın haricinde En x Boy x Yükseklik / 3000= ? formülünü kullanarak sizde manuel desi hesaplaması yapabilirsiniz. Kargo desi hesaplamasını bilmek kesilecek yanlış ücretlere itirazda işinizi kolaylaştıracaktır.

Trendyol satıcı paneli Finans ana kategorisinde “Fatura Listeme” linkinden gönderilen ürünlere ne kadar kargo ücreti kesildiğini görebiliyorsunuz. Kesilen ücret sizin hesapladığınız ücretten yüksekse kargo firması ile iletişime geçerek itiraz edebilirsiniz.

Ürünü boyutuna uygun şekilde paketlemenin faydaları

Satılan bir ürünü uygun büyüklükte bir kutu ile göndermenin bir çok faydası bulunmaktadır. Bu çerçevede Trendyol da satmış olduğunuz ürünleri uygun boyutta paketleyip müşteriye göndermenin de bir çok faydası bulunmaktadır. Bu faydalar şunlardır;

 • Sizi fazladan çıkabilecek maliyetlerden kurtarır
 • Ürünlerinizin kargoda hasar görme olasılığını azaltır
 • Ürünü sağlam bir şekilde alan müşterilerinizin memnuniyeti artacak
 • Müşteri memnuniyetinin artması satıcı puanınıza olumlu etki eder
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Lale Denizhan Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Kariyerine e-ticaret sektöründe adım atan Lale Denizhan şu anda bir e-ticaret pazaryeri firmasında kategori sorumlusu olarak çalışmaktadır. Lale ağırlıklı olarak e-ticaret pazaryerleri hakkında özgün ve bilgi dolu makaleler kaleme alarak sektördeki gelişmeleri paylaşmaktadır. Makaleleri hem sektör profesyonellerinin hem de meraklı okurların ilgisini çekmekte ve pazardaki trendleri anlamalarına yardımcı olmaktadır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir