1. Anasayfa
 2. Trendyol

Trendyol Başarılı Satıcı Rozeti Nedir, Nasıl Kazanılır?


0

Trendyol başarılı satıcı rozeti nedir ve nasıl kazanılır? sorusunun cevabı bu makalede. Trendyol ülkemizin en büyük pazaryeri konumunda. Agresif reklam kampanyaları, influencerlar ile yaptığı işbirlikleri ile büyümeye devam etmekte. Müşteri sayısını artırıkende bünyesinde satış yapacak satıcı sayısını da artıracak çalışmalar yapmakta.

Satıcıların kendi aralarında rekabet edebilmeleri ve başarılı satıcılar ile başarısız satıcıları ayırabilmek için de çalışmalar yapmakta. Bu anlamda başarılı satıcıları ön plana çıkarmak için “Başarılı Satıcı Rozeti” adını verdiği sistemi hayata geçirmiştir.

trendyol başarılı satıcı rozeti
trendyol başarılı satıcı rozeti

Trendyol başarılı satıcı rozeti nedir?

“Trendyol Başarılı Satıcı rozeti“, Trendyol tarafından platformda satış yapıp gerekli kriterleri karşılayan tüm satıcıları ödüllendirmek ve başarılarını taçlandırmak adına satıcı mağazalarının üst kısmında tüm müşterilerin görebileceği şekilde yerleştirilen rozete denir.

Başarılı satıcı rozerine sahip olmak müşterilerin size daha fazla güven duyup güvenle alışveriş yapmasını sağlar. Başarılı satıcı rozetine sahip olmak için gerekli krtiterleri karşılayan tüm satıcılar bu rozete sahip olabiliyor.

Trendyol başarılı satıcı rozetine kimin sahip olacağını belirleme amacıyla her satıcı için kriterler Trendyol tarafından her ay yeniden hesaplanır ve başarı kriterlerini sağlayan satıcılar “Başarılı Satıcı” rozeti ile ödüllendirilir.

Trendyol başarılı satıcı rozeti için gerekli kriterler nelerdir?

Trendyol başarılı satıcı rozetine sahip olmak için gerekli olan kriterler Trendyol tarafından şu şekilde belirlenmiştir.

 • Trendyol’da en az 1 senedir satış yapmak
 • Son 6 ay satıcı puanını 9’un altına hiç düşürmemek ve son 6 ayın en az 4’ündesatıcı puanını hep 9.5 üzerinde tutmak
 • Son 6 ay boyunca ayda ortalama en az 150 sipariş gönderimi yapmak
 • Müşteriler tarafından beğenilen ürünler sunmak, ürün değerlendirme puanlarını 4’ün üzerinde tutmak
 • Kusurlu, eksik, görselden farklı vb. konularda müşteri şikayeti almamak ve yüklenen ürünlerde herhangi bir sahtecilik şüphesi taşımamak

Trendyol başarılı satıcı rozeti, satıcı mağazasının üst kısmında tüm Trendyol müşterilerilerine gösterilecek şekilde yerleştirilir. Her satıcı için kriterler her ay yeniden hesaplanır ve satıcı, başarı kriterlerini karşılamaya devam ettiği sürece rozet mağazasında gösterilmeye devam eder.

Eğer gerekli kriterleri karşılamıyorsa başarılı satıcı rozeti mağaza sayfasından kaldırılır. Mağaza kriterleri karşılaması durumunda bir sonraki ay rozete tekrar sahip olabilir.

Trendyol başarılı satıcı rozeti

Trendyol satış arttırma

Trendyolda satış arttırmak tüm mağaza sahiplerinin isteği. Ama bu sadece istemekle olabilecek bir şey değil. Trendyolda daha fazla satış yapabilmek için yerine getirmeniz gereken bir takım kriterler var. Trendyolda satış arttıracak kriterler şunlardır;

1- Ürün başlıklarını SEO uyumlu bir şekilde düzenleyin

2- Ürün açıklamaları özgün ve SEO uyumlu olmalıdır

3-Ürün görselleri eklerken yeterli ve özgün görseller kullanın

4-Doğru fiyatlama ile ilan oluşturun

5-Buybox’a girin

6-Kampanyalara katılın

7-Takibe alınan ürünler için indirim kuponu tanımlayın

8-Trendyol reklam hizmetinden yararlanın

Trendyol şu an itibariyle Türkiyenin en büyük Pazar yeri olması hesabiyle binlerce satıcı barındırmakta. Satıcı sayısının fazla olması haliyle rekabeti de beraberinde getiriyor.

Rakiplerinizle rekabet edebilmek ve daha fazla satış yapabilmek için en ince ayrıntıya bile dikkat edip rakiplerinizin yapmadığı, yapamadığı, es geçtiği, unuttuğu noktaları bulup oraları güçlendirmeye çalışın. Satışlarınızı ve ürünlerinizi yönetebilmek için Trendyol Entegrasyon kullanın.

Trendyolda satışları arttıran en önemli unsur ürün yönetimidir. Ürünlerinizin başlıklarının ve açıklamalarının SEO uyumlu olmasına, ürün başlıkları ve açıklamalarında kullanıcıların en çok aradığı kelimelerin geçmesine dikkat edin. Ürün görseli eklerken tek bir görselden ziyade platformun müsade ettiği kadar görsel ekleyin.

Çekilen görsellerin ürünü anlatan, her açıdan gösteren ürünler olmasına dikkat edin. Müşterilerinizin ürünlerinizle ilgili yorum yapmalarını teşvik edin. Bol bol yorum almaya  çalışın. Ürünleriniz ne kadar çok yorum alırsa o kadar çok üst sıralarda listelenecektir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Trendyol SEO Nedir? Nasıl Yapılır?
Trendyol Mağaza Puanı Nasıl Arttırılır?

Trendyol mağaza puanı nasıl arttırılır?

Trendyolda satış yapan satıcıların puanları hesaplanırken bir çok kritere bakılarak hesaplama yapılır. Trendyol puan hesaplama kriterleri şunlardır;

 • Tedarik edememe oranı,
 • İade oranı,
 • Kargoya teslim süresi,
 • Paketleme puanı,
 • Müşteri şikayetleri,
 • Ürün sorularına cevaplama süresi

Hesaplama yapılırken bu metriklerdeki performansınız göz önüne alınarak hesaplanır. Satıcıların puanlarının doğru hesaplanması için iadelerde son 21 gün, diğer kriterlerde ise son 7 günlük performans hesaplamaya dahil edilmemektedir.

Trendyol puanlarınızın düşmemesi için sürekli stoklarınızı kontrol edin. Stokta olmayan ürünü hemen satışa kapatın. Trendyolda puan düşüren en önemli metriklerden biriside ürünün tedarik edilememesidir.

Ürün açıklamalarına ve ürün görsellerine çok önem verin. Ürün açıklamaları ve görselleri ürünle ilgili maksimum bilgiyi versin. İadelerde en büyük neden ilandaki ürün ile gönderilen ürün arasındaki farklılartan kaynaklanmaktadır.

Ürün hakkında ne kadar detay bilgi verirseniz ürün iade oranınız o kadar düşecektir. Trendyol Satıcı Puanı en çok düşüren metriklerden başında ürün iadeleri gelmekte.

Satılan ürünleri en hızlı şekilde kargoya ulaştırın. Kargo gönderim sürenizi ne kadar kısa tutarsanız müşteri memnuniyetini o kadar yüksek tutarsınız. Hızlı kargo gönderimi olumlu ürün yorumu olarak size geri dönecektir. İlanınızda kargo gönderim sürenizi ve kargo süreçleri hakkında müşterilerinizi mutlaka bilgilendirin.

thumbnail
Önerilen Yazı
Trendyolda Satış Yapmak

Müşterilerin satın almış oldukları ürünleri çok dikkatli bir şekilde paketleyin. Ürünlerin kargoda zarar görmemesi için her türlü tedbirinizi alın. Ürünün düzgün paketlenmesi size olumlu yorum ve puan olarak geri dönecektir. Paketleme için özensiz davranmanızda size olumsuz yorum ve düşük ürün puanı olarak geri dönecektir.

Zaman zaman müşteriler satmış olduğunuz ürünler veya almış olduğu ürünler ile ilgili sorular sorarlar. Müşteriler tarafından sorulan sorulara en kısa sürede geri dönüş yapın. Kural gereği zaten 24 saat içerisnde sorulara cevap vermeniz gerekiyor.

Ama siz bu 24 saati doldurmadan ne kadar kısa sürede geri dönüş yaparsanız o kadar çok müşteri memnuniyetini sağlayıp o oranda da satış yaparsınız. Müşteri sorularına geç cevap vermek puanınızın düşmesine sebep olur.

https://www.youtube.com/watch?v=GbAtdT0ds80
Trendyol Başarılı Satıcı Rozeti
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Arda Altınsoy 1982 İzmir doğumlu. Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. Fotoğrafçılık ve seyahat tutkunu. Bir pazar yeri sitesinde kategori yöneticisi olarak çalışıyor.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir