1. Anasayfa
 2. Trendyol

Trendyol Satış Arttırma Bilgi Rehberi 2023

Trendyol satış arttırma, Trendyol satış artırma ipuçları nelerdir, Trendyol'da satış arttırma yöntemleri nelerdir hemen öğren.


0

Trendyol satış arttırma ipuçları ile satışlarınızı artırın. E-ticaret yapmak isteyen kişilerin ilk tercihi genelde pazar yerlerinde mağaza açmak oluyor. Pazar yerlerinde mağaza açmak başlangıçta sizi e-ticaret yazılımı, müşteri ilişkileri, kargo süreçleri gibi bir çok zahmetli işten kurtarıyor.

Pazar yerlerinde mağaza açmak sanıldığı kadar zor değil. Tek önemli şart vergi levhasına sahip bir şirket olmanız. Bu şartı sağladıktan sonra bütün pazaryerlerinde mağazanızı oluşturabilirsiniz.

Ülkemizin genç bir nüfus kitlesine sahip olması e-ticaret yapmak isteyenler için önemli bir unsur. Bu durumdan dolayı bu gün bir çok pazar yeri açılmış durumda. Bu pazar yerlerinden en önemlisi ise Trendyol pazar yeri. Trendyol son zamanlardaki agresif reklam planı, kitlesinin ihtiyaçlarını ön görüp gerekli aksiyonları alması mevcut rakiplerine göre kendisini en büyük pazar yeri yaptı. En büyük pazar yeri olması nedeniyle binlerce satıcı Trendyolda mağaza açmak herekete için geçti.

Bu gün  trendyolda mağaza açmış binlerce mağaza var. Bu şu demek; sizinle aynı ürünü satan binlerce rakibiniz var. Trendyolda mağaza açmak önemli bir aşama. Ama asıl önemli olan husus mağazanıza müşteri çekebilmek ve onlara satış yapabilmek.

Bu gün bu pazar yerinde mağaza açmış binlerce satıcının ortak derdi mağazama trafik alamıyorum nasıl trafik alabilirim, Trendyolda nasıl daha fazla görünür olabilirim, Trendyolda nasıl daha fazla ürün satabilirim gibi sorunlar oluyor. Aşağıda açıkladığımız husulara dikkat ederseniz sizde Trendyol’da satış arrtırabilirsiniz.

Bu makalemizde Trendyol satış arttırma ipuçları nelerdir, Trendyol satış arttırmak için nelere dikkat edişmelidir gibi hususlarda bilgi vereceğiz.

Trendyol satış arttırma
Trendyol satış arttırma

Trendyol satış arttırma taktikleri nelerdir?

Aşağıdaki yöntemleri uygulayarak Trendyol satışlarınızı artırabilirsiniz.

Trendyol satış arttırma yöntemleri şunlardır;

 • Doğru & Eksiksiz Ürün Açıklamaları
 • Buybox
 • İndirim, Push Bildirimi
 • Pusula
 • Müşteri İhtiyaçları
 • Kampanyalara Katılın
 • Kupon & Reklam
 • Ürün Çeşitliliği
 • Yüksek Talep, Yüksek StokSatıcı Mağazası

Doğru, eksiksiz ürün açıklamaları

Trendyol satış arttırmak için mağazanıza eklemiş olduğunuz ürünlerin başlıklarını araştırmadan yazmayın. Ürününüzün başlığını yazmadan önce pazar yeri içerisinde bir araştırma yapın. Diğer satıcılar o ürünle ilgili ne tarz başlıklar yazmışlar fikir edinin. Vermeyi düşündüğünüz ürün başlığını arama çubuğuna yazıp o ürünle ilgili kaç sonuç çıkıp çıkmadığına, çıktıysa kaç sonuç çıktığına bakın.

Başlığınız gören kişinin dikkatini çekmeli. Müşterinin ihtiyacını karşılayabilmeli. Örneğin 20 yaşında genç bir bayanın Nike Marka Beyaz renk Spor Ayakkabı almak için araştırma yaptığını düşünün. Bu kişinin dikkatini çekmek için sizin “Beyaz Renk Nike Marka Bayan Spor Ayakkabı” diye ürün başlığınızın olması akıllıca olur. Ürün başlığını yazarken dikkat edeceğiniz husus başlığınız 60 karakteri geçmesin.

Satmayı düşündüğünüz ürün açıklamalarını müşterilerinizin dikkatini çekecek, onların kafalarındaki sorulara cevap verecek veya tereddütlerini giderecek şekilde yazın. Çok fazla teknik özellik yazmaktan kaçının.

Satmayı düşündüğünüz ürünlere ait yüksek çözünürlüklü, ürünü birden fazla açıdan gösteren fotoğraflar ekleyin. Genelde satıcılar ürünlerine tek bir fotoğraf ekliyorlar. Eklediğiniz ürünlere ait fotoğraf birden fazla olsun. Ürünün sağdan soldan, üstten, aşağıdan çekilmiş fotoğrafları olsun. Eğer ürününüz giyilebilen bir ürünse canlı manken üzerinde çekilmiş fotoğraflar olsun.

Örneğin ayakkabı satıyorsanız bunun ayakta nasıl durduğu, pantolon ile giyildiğinde nasıl göründüğünü gösteren görseller kullanın.

buybox
Buybox

Buybox

Trendyol satış arttırma yöntemleri içerisinde en etkili olan yöntemdir diyebiliriz. Buybox başta Amazon olmak üzere bazı pazaryerlerinde kullanılan bir yöntemdir. Mantığı aynı ürünü satan satıcılar arasında en ucuz satan satıcıyı en başa çıkartıp gösterim yapmaktır. Bir satıcının buyboxa girmek için o ürünü diğer satıcılara göre daha ucuza satması ve o ürünle ilgili yüksek stok miktarlarına sahip olması gerekir.

Eğer sattığınız ürünlerden elinizde yüksek miktarlarda varsa ve en ucuza satabilecekseniz mutlaka buyboxa girin. Buybox  da bir ürün en ucuz fiyat + yüksek stok + yüksek mağaza puanına göre sıralanmakta. Buybox Nedir? konusunda yazdığımız makaleyi aşağıdaki linkten mutlaka okuyun.

thumbnail
Önerilen Yazı
Buybox Nedir? (Amazon, Trendyol, Hepsiburada) 

İndirim, push bildirimi

Satmış olduğunuz ürünleri inceleyen bazı kullanıcılar ürünü daha sonra almak istediklerinde kolayca bulabilmek için favorilerine eklerler. Bir ürününüz ne kadar fazla kişi tarafından favorilere ekleniyorsa o kadar fazla satış potansiyeli var demektir.

Favorilere eklemiş olan ürünlerinize zaman zaman satıcı panelinden indirimler uygulayın. Siz favorilere eklenen ürünlere indirim uyguladığınızda, sistem tarafından o ürünü favorilere ekleyenlere “favorilere eklediğiniz üründe şu kadar indirim var” şeklinde bildirimler gönderilir. Buda ürününüzün daha fazla satılmasına katkı sağlayabilir.

Pusula

Satıcı panelinizde yer alan Pusula kısmını sık sık ziyaret edin. Burası mağazanızın istatistik kısmı. Burada en çok satan ürünlerinizi, en az satan ürünlerinizi, kritik stok seviyesinde olan ürünlerinizi görebileceğiniz kısımdır. Burayı detaylı inceleyerek, sağlıklı analizler yaparak gerekli aksiyonları belirleyin ve uygulayın.

Müşteri ihtiyaçları

Müşteri ihtiyaçları sürekli değişmekte. Bu değişimler mevsimsel veya dönemsel olabilir. Müşteri ihtiyaçlarını çok iyi gözlemleyerek, araştırarak, satabilecek ürünler belirleyin. Ve bunları mağazanızda satmaya başlayın.

Satmış olduğunuz ürünlerle ilgili diğer satıcı yorumlarını okuyun, yüksek iade oranları varsa bunlar neden kaynaklanıyor belirleyin ve ona göre aksiyonlar alın.

Kampanyalara katılın

Trendyol satış arttırma yöntemleri içerisinde buyboxtan sonra gelen en etkili yöntemdir. Neredeyse artık her ay Trendyol tarafından kampanyalar yapılmakta. Trendyol tarafından uygulanan kampanyalara katılmaya gayret edin. Çünkü Trendyol tarafından yapılan bu kampanyalar için yüksek reklam ciroları ile bir çok yerde reklam çıkıldığından ürünlerinizi daha fazla satabilme ihtimaliniz artar.

Burada dikkat edilmesi gereken en önemli unsur ürünlerinizin uygun fiyatlı ve yeterli miktarda stoklu olması gerekir. Bunun haricinde kendinizde kampanyalar düzenleyebilirsiniz ki mutlaka düzenleyin. Burada bir alana bir bedava, bir alana ikincisi şu fiyata, bu ürün sepette şu kadar indirim gibi kmpanyalar düzenleyebilirsiniz.

Kupon & Reklam
Kupon & reklam

Kupon & reklam

Satış  potansiyeli yüksek olan ürünlerinize kupon uygulayın. Buda bir nevi sizin kampanyanız sayılır. Kupon uygulaması, müşteriye sizden yapacağı bir sonraki alışveriş için belli bir miktarda indirim hakkı vermenizdir.

Örneğin 100 TL alışveriş yapan müşterinize bir sonraki alışverişi için 20 TL kupon verebilirsiniz. Ayrıca pazaryeri üzerinden ürünlerinize reklam verebilirsiniz. Verdiğiniz reklamlar pazaryeri ana sayfasında gözükeceğinden satış yapabilme ihtimaliniz yüksek olur.

Ürün çeşitliliği

Mağazanızda yeni olan, fiyat avantajına sahip ve müşterileri tarafından beğenilecek ürünler satın. Bunun için trendleri yakından takip edin. Pazar yeri ana sayfasında en çok satılan, en çok yorum alan ürünleri inceleyin ve gerekli aksiyonları alın.

Yüksek talep, yüksek stok

Mağazanızda yüksek talep gören, çok satan ürünlerinize yüksek stoklar temin edin. Trendyol algoritması bir ürün ne kadar çok satıyorsa onu stok miktarına göre daha fazla görünür yapar. Çok satan ürününüzün satışına devam edebilmesi için stok miktarını yüksek tutun. Bu demek değildir ki olmayan stoğunuzu varmış gibi girin.

Bundan kesinlikle kaçının. Zira olmayan stoğunuza satış gelmesi durumunda o ürünleri temin edip gönderemediğiniz için olumsuz yorum alarak trendyol satıcı puanınız düşer ve pazaryeri tarafından para cezası alırsınız. Bu durum mağazanızın bile kapanmasına sebep olabilir. Bu yüzden ürüne ait yalan stok miktarı girmeyin.

Satıcı mağazası

Satış paneli üzerindeki Satıcı Mağazası kısmı mutlaka aktif edin. Burada sizi anlatan bir kapak görseli, kategori görselleri ekleyin. En çok satan ürün kategorilerinizi, ürünlerinizi sıralayın. Herhangi bir ürünü incelemek için ürün sayfanıza gelen kişiye sattığınız diğer ürünleri de gösterme fırsatınız olur.

Ayrıca müşterinin sayfanızı takip edilenler listesine eklemesini sağlarsınız. Algoritma nazarında bir mağaza ne kadar yüksek takipçi sayısına sahipse ürünleri de o kadar fazla görünür olur.

Trendyol Satıcı Mağazası
Trendyol satış arttırma

Trendyol da daha fazla ürün satmak veya daha fazla görünür olabilmek için yapılması gerekenler bunlarla sınırlı değil elbet. Bunlar satılan ürünlere, kategorilere en önemlisi de müşteri kitlesine göre değişir.

Müşteri kitlenizi en iyi siz tanırsınız. Onların isteklerine, beklentilerine göre çalışmalar yapın. Nasıl ki fiziki mağazalarda raflar sürekli güncellenir, vitrinler yeniden düzenlenir burasıda sizin dükkanınız.

Vitrin niyetine ana sayfanızı sürekli güncelleyin, kategorilere sürekli güncel, ilgi gören ürünler ekleyin. Ürün başlıklarını, yorumları okuyun. İade nedenlerini bir sonraki alışverişte yaşanmaması için ortadan kaldırın.

Trendyol Satış Arttırma makalemizle ilgili varsa sorunuzu veya eklemek istediğiniz hususu aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.

trendyol satış arttırma

Trendyol Satış Arttırma

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Lale Denizhan Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Kariyerine e-ticaret sektöründe adım atan Lale Denizhan şu anda bir e-ticaret pazaryeri firmasında kategori sorumlusu olarak çalışmaktadır. Lale ağırlıklı olarak e-ticaret pazaryerleri hakkında özgün ve bilgi dolu makaleler kaleme alarak sektördeki gelişmeleri paylaşmaktadır. Makaleleri hem sektör profesyonellerinin hem de meraklı okurların ilgisini çekmekte ve pazardaki trendleri anlamalarına yardımcı olmaktadır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir