1. Anasayfa
 2. Trendyol

Trendyol Kuruluş Tarihi Ne zaman?

Trendyol kuruluş tarihi, Trendyol kuruluş yılı ne zaman, Trendyol kuruluş hikayesi nedir hemen öğren.


0

Trendyol kuruluş tarihi hakkında bilgi edinmek ister misin?Trendyol 2010 yılında 300 bin dolar sermaye ile Demet Suzan Mutlu tarafından özel alışveriş sitesi (private shopping) olarak kurulmuştur. Trendyol Türkiye de moda e-ticaret sektöründe kurulan ilk alışveriş sitelerinden birisidir.

Trendyol kuruluş tarihi ne zaman?

Trendyol Demet Suzan Mutlu tarafından 2010 yılında kurulmuştur. Site kurulduğu yıllarda sadaece giyim markalarının ürünlerini satmayı amaçlamış olup, yıllar içerisinde elektronik ürünlerden bilgisayara, mücevherden kozmetik ürünlerine kadar binlerce kategoride ürün satmaya başlamıştır.

Trendyol 2018 yılında dünyanın en büyük alışveriş sitelerinden olan Alibaba Group tarafından satın alınmıştır. Sitede yaklaşık olarak 12 bin civarinde çaşılan bulunmaktadır.

Trendyol kuruluş tarihi
Trendyol kuruluş tarihi

Trendyol Kuruluş Hikayesi

Trendyol kurulduğu 2010’lu yıllarda sadece giyim markalarının ürünleri satmaya başlamış zamanla cep telefonu, televizyon, beyaz eşya, fotoğraf makinesi, bilgisayar, giyim, mücevher, anne bebek, kozmetik, kişisel bakım, ev dekorasyon ürünleri, kitap, dergi başta olmak üzere 3000 ‘in üzerinde kategoride binlerce ürün satmaktadır.

700 civarı ekiple satış faaliyetlerini sürdüren Trendyol kurulduktan altı ay sonra ABD’li yatırım şirketi olan Tiger Global’den destek almıştır. Girişim ayrıca Google, Amazon, Groupon, Zynga, Twitter gibi teknoloji şirketlerine yatırım yapan Kaleiner Perkins ve Avrupa Kalkınma Bankası tarafından da yatırım almıştır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Trendyol da Mağaza Açmak Rehberi 2024

Günümüzde Trendyol bünyesinde depolar, inovasyon merkezi, Trendyol Express ve Trendyol Hızlı Market bünyesinde görev alacak yeni çalışanlarla birlikte 12 bin civarında kişi çalışmaktadır. Trendyol zaman içerinde Modagram.com  ve Milla by trendyol gibi grup markaları çıkarmıştır.

2018 yılında dünyanın en büyük alışveri sitelerinden biri olan Alibaba Group Türkiye tarihinin en büyük internet yatırımı olan 728 milyon dolar ile Trendyolun çoğunluk hisselerini satın almıştır. Alibab Group bünyesine geçtikten sonra site trendyol.de adresi ile Almanya pazarında da faaliyete başlamıştır.

Moda ile yola çıkan Trendyol zamanla kendini geliştirmiş bu gün 3000’in üzerinde kategoride hizmet veren pazaryeri haline gelmiştir. Firma son yıllarda yaptığı stratejik ortaklık ve yatırımlarla kendini ve bünyesinde satış yapan firmaları da geliştirme devam ediyor.

Firma son zamanlarda yaptığı agresif reklam kampanyaları, influencer ve sosyal medya fenomenleri ile yapmış olduğu işbirlikleri ile Türkiye’nin en büyük pazaryeri olmayı başarmıştır. Bu gün Trendyol 25 milyona yakın kullanıcısı, aylık 1,5 milyara yakın sayfa gösterimi, aylık ortalama 60 milyon ürün satılan online pazaryeri.

Firmaların üye olup mağaza açmaları ve bu mağazalara ürün eklemeleri ile e-ticaret faaliyetlerini sürdüren firma Türkiye’nin 81 iline PTT Kargo, Aras Kargo, Yurtiçi Kargo, Mng Kargo ile siparişlerin ulaşmasını sağlıyor. Firma yakın zamanda TrendyolExpress ile kendi teslimat sistemini kurmuş durumda.

https://www.youtube.com/watch?v=HJQy9eYG4_8
Trendyol kuruluş tarihi
4.3/5 - (3 votes)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 4
  be_endim
  Beğendim
 • 3
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Lale Denizhan Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Kariyerine e-ticaret sektöründe adım atan Lale Denizhan şu anda bir e-ticaret pazaryeri firmasında kategori sorumlusu olarak çalışmaktadır. Lale ağırlıklı olarak e-ticaret pazaryerleri hakkında özgün ve bilgi dolu makaleler kaleme alarak sektördeki gelişmeleri paylaşmaktadır. Makaleleri hem sektör profesyonellerinin hem de meraklı okurların ilgisini çekmekte ve pazardaki trendleri anlamalarına yardımcı olmaktadır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir