1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

Çin’den Ürün Getirip Satmak Nasıl Yapılır?


0

Çin’den ürün getirip satmak Günümüzde özellikle de son dönemlerde Çin’den ürün getirip satmak son derece popüler bir hal aldı. Büyük firmalardan küçük butiklere kadar pek çok firma ürünlerinin çoğunu Çin’den getirip satmaktadır. Peki Çin’den ürün getirip satmak cazip midir? Nasıl ürün satışı yapılabilir? İşte konuya ilişkin olarak merak ettiğiniz bütün detaylar!

Çin’den ürün getirip satmak
Çin’den ürün getirip satmak

Çin’den ürün getirip satmak nasıl olur?

Çin’de üretilen malların iş gücü ve fabrika çokluğu sebebiyle diğer ülkelere nazaran daha ucuz olduğunu bilmekteyiz. Ancak bu ucuzluk ‘Çin Malı’ damgasının vurulmasına yani kalitesizlik anlamına gelen bu ifadenin oturmasına sebep olmuştur.  Çin’deki markaların ve fabrikaların çokluğu sebebiyle yurtdışından ürün getirtilmek istenildiğinde akla ilk olarak Çin gelir.

Çin’den  ürün getirip satmanın şartları

Farklı ülkelerden bir mal getirtmek istediğinizde öncelikle ithalatçı belgenizin olması gerekir.  Büyük şirketler kendileri bu işlemi yapabilirlerken küçük şirketlerin bir aracı olmadan bu işe girişmeleri pek mümkün olmaz.

Bu sebeple bazı aracı firmalar ortaya çıkmıştır. Bu amaçla 1999 yılında Alibaba ve Aliexpress ortaya çıkmıştır. Bu işe yeni başlayanların ithalatçı belgesi olmadığından dolayı bu aracı firmalarla işlerini görür.

Aliexpress ve Alibaba nedir?

Eğer Çin’den bir ihtiyacınızı karşılamak ya da satış yapmak için ürün getirtmek istiyorsanız burada başvurmanız gereken iki önemli firma bulunur. Bunlar Aliexpress ve Alibaba firmalarıdır. Bu siteler bilinen elektronik ticaret sitelerine nazaran daha ucuzdur.

Aliexpress’de minimum ürün satışı diye bir kural yoktur. Yani limit olmaksızın isterseniz az ürün dahi sipariş etme imkanınız var. Fakat Alibaba, ürünlerini toptan sattığı için orada minimum alım sınırı bulunur.

E-Ticaret yapmak isteyenler için Alibaba şirketi birebirdir. Toptan ve ucuzluktan dolayı karlı olan Alibaba şirketi özellikle küçük işletmelerin tercih noktasıdır. Buna ek olarak isterseniz kar marjı koyabilir isterseniz de tek bir üründen fazla miktarda kar edebilirsiniz.

Sokaklardaki tezgahlarda gördüğümüz birçok ürün genelde Çin’den getirtilen ürünlerdir. Bu gördüğünüz ürünlerin büyük çoğunluğu ise  Alibaba ve Aliexpress gibi platformlardan getirtilir.

Çin’den ürün getirip satmak
Aliexpress ve Alibaba’nın farkları nelerdir?

Aliexpress ve Alibaba’nın farkları nelerdir?

Alibaba tüccarların toptan alım yapabilecekleri bir platformdur. Aliexpress ise perakende yani tek tek satışın yapıldığı bir platformdur. Yani burada fark şu şekilde ortaya çıkıyor;

Aliexpress.com sitesi üzerinde örneğin takılar tekil olarak 1,25 dolara satılırken, Alibaba platformu üzerinde ise birim fiyatı 0,90 dolara denk geliyor. Ama Alibaba’daki satış yapan üreticiler size minimum 1000 tane alım şartı koşuyor.

Aliexpress’in faydaları ise genellikle dropshipping yaparken ortaya çıkar. Dropshipping ise genel anlamda stoksuz ticaret yapmak demek. Bu sistemde siz paketleme ve kargolamayla uğraşmazsınız. Bu işlemlerle tedarikçiler uğraşır. Ayrıca Aliexpress’in size yansıttığı kargo ücreti yurtiçindeki kargolara göre daha uygundur.

Alibaba’nın faydalarına gelecek olursak yukarıda da söylediğimiz gibi toptan olarak ucuza ürün getirmenize fayda sağlar. Ayrıca Alibaba ürünleri etiketsiz olarak yollar. Bu da ürüne direkt olarak kendi etiketinizi yapıştırarak satış yapmanıza yardımcı olur. Üstelik üreticiyle direkt olarak irtibat kurma şansınız bulunduğu için toptan ürün alımlarında pazarlık yapabilirsiniz.

Alibaba aracılığı ile Çin’den ürün getirme işlemi nasıl yapılmaktadır?

 • Ürün kategorisi belirleme; Alibaba’ya girmeden evvel satışını yapacağınız ürünü muhtemelen kafanızda belirlemişsinizdir. Eğer belirlemediyseniz dahi kısa süre içerisinde belirlemiş olmanız gerekir. Bunun sebebi ise pek çok ucuz ürün arasında kafanızın karışma ihtimalidir. Şayet ne tarz ürünler satacağınız konusunda kararsız kaldıysanız; insanların arama motorlarında en çok aradığı sözcüklere ve satıcıların ya da kurumların yayınladığı istatistiklere bir göz gezdirebilirsiniz. Tabi bu işlemler büyük vakit kaybına sebep olabilir.
 • Üretici ve satıcı firma bulma; Ürününüzü belirledikten sonra ise satın almak kalır. Alibaba çok geniş bir site olduğundan pek çok satıcı ve tekil kişi bulunur. Bu kalabalık ortamda seçim yaparken çok dikkatli olunması gerekir. Çünkü güven sizin ve diğer işlemler için çok değerli bir olgudur. Bu süreçte yapılan herhangi bir küçük hatada ticaretinize zarar gelebilir. Bu noktada emin olmak için ise satıcıların puanına bakabilir ve daha önceki ticaretleri hakkında yapılmış olan yorumları okuyabilirsiniz.
 • Ürün kontrolü; Son olarak ürünü kontrol etmek kalıyor. Özellikle toptan satın alınan ürünleri sipariş ettiğiniz sırada iyi paketlenmiş olmasına dikkat etmelisiniz. Sonrasında ise ürünleri saymanız gerekir. Bunun sebebi ise toplu gönderimlerde ürünlerin zaman zaman eksik çıkma ihtimalinin olmasıdır. Yani ürünü alıcıya göndermeden önce sağlamlığından ve sayısından emin olmalısınız.

Çin’den ürün getirip Türkiye’de satmak

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir