1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Vergi

2024 Aliexpress Vergi Hesaplama Nasıl Yapılır?


2

Aliexpress vergi hesaplama makalemizle kolayca ödeyeceğiniz vergiyi hesaplayın. Şu günlerde internet üzerinden satışlar tavan yapıp, e-ticaret siteleri yoğun bir ilgi görmekte. durumda. Bu yoğun ilgiden en fazla nasiplenen e-ticaret sitelerinden biri olan Aliexpress  ile Çin’den Türkiye’ye ürün getirtebiliyorsunuz. Giyim, takı, telekomünikasyon ürünleri, cep telefonları, bilgisayar ve ofis tüketici elektroniğinden, peruk, mobilya dahil milyonlarca ürüne ulaşıp anında sipariş verebiliyorsunuz.

Sattığı ürünlerin uygun fiyatlı olması Aliexpress e-ticaret sitesinin müşteri potansiyelini müthiş artırmakta. Aliexpress sitesinden uygun fiyata satın alınan ürünler Türkiye tarafında Gümrük Vergisine takılmakta. Hal böyle olunca da pek çok kişi Aliexpress vergi hesaplaması ve Aliexpress vergi oranları gibi pek çok konuyu merak etmekte.

Dünyanın en büyük teknoloji devi AliBaba e-ticaret sitesinin alt girişimi olan Aliexpress sitesi Türkiye dahil tüm dünyaya ürün satmakta. Milyonlarca ürün gamına sahip olan sitedeki ürünler uygun fiyatlı olması nedeniyle Türkiye’den yoğun ilgi görmekte. Lakin 2019 yılında gelen gümrük vergisi ile bu ilgi biraz azalmış gibi.

Bu kaçışta belki de en büyük etken insanların Aliexpress vergi hesaplama işleminden kaçınıyor olmalarıdır. Zira buradan alınan bir ürünün gümrük vergisi hesaplanmadan alınması halinde uygulanacak vergi ile Türkiye’den satılan ürünlerden daha pahalıya gelebiliyor. Bu e-ticaret sitesinden alışveriş yapacaksanız mutlaka Aliexpress vergi hesaplamasını bilmeniz gerekiyor.

Aliexpress vergi oranları 2024

Son zamanlarda Google başta olmak üzere arama motorlarında insanların en çok araştırdığı kelime Aliexpress vergi ücretleri. Aşağıda Aliexpress 2023 vergi oranları ne kadar görebilirsiniz.

 1. Gümrük vergisi: %20
 2. Gümrük Sunum Ücreti: 12 TL
 3. Damga Pulu Vergisi: 1 TL
 4. ÖTV Kapsamındaki Ürünler İçin + %20

Aliexpress vergi sistemi

Maliye Bakanlığı 2019 yılı mayıs ayında Yurt Dışı alışverişlerinde geçerli olan vergi ücretlerine netlik kazandırdı. Aliexpress alışveriş sitesinden satın alınan ve gümrük sınırına takılmayan her ürün için vergi ödeme zorunluluğu bulunmakta olup, 2023 Aliexpress vergi ücreti kapsamında ürün başına 12 TL Gümrük Sunum Ücreti, 1 TL Damga Pulu ücreti alınmakta. Bu ücretle birlikte Aliexpress 2023 vergi ücreti toplamda 13 TL olmakta. Yani alacağınız her ürüne 12 TL vergi ücretini dahil etmeniz gerek. Ayrıca bu siteden yaptığınız alışveriş miktarı 1 Euro bile olsa bu 13 TL vergi ödemesini yapmak zorundasınız.

Aliexpress Vergi Hesaplaması Nasıl Yapılır?

Aliexpress vergi hesaplaması nasıl yapılır?

Çinin en büyük alışveriş sitesi olan Aliexpressten ürün satın alan bir Türk müşteri vergi hesaplamasının nasıl yapıldığını bilmemekte. Herhangi bir hataya sebep olmamak için bu vergi hesaplamasını bilmeniz gerek.  Alınan her ürüne,

 1. %20 Gümrük vergisi
 2. %20 Özel Tüketim vergisi
 3. 12 TL Gümrük Sunum ücreti
 4. 1 TL Damga Pulu

ücreti alınmakta. 2023 Ailexpress gümrük vergisi hesaplama yöntemi aşağıdaki örneğimizden daha iyi anlayabilirsiniz.

Yapmış olduğumuz alışveriş bedelini 100 TL olarak varsayarsak,

 •     %20 Gümrük Vergisi = 20 TL
 •     %20 Özel Tüketim Vergisi (120 TL’nin %20’si) = 24 TL
 •     Gümrük Sunum Ücreti = 12 TL
 •     Damga pulu Vergisi= 1 TL
 •     TOPLAM: 100 TL + 20 TL + 24 TL+ 12 TL+ 1 TL = 157 TL

Ücret ortaya çıkar. Yani alacağınız her 100’lik alışveriş için vergiler dahil 157 TL ücret ödemek zorundasınız. Bu 157 TL’nin 57 TL’si ödeyeceğiniz toplam vergi ücretidir. Aliexpress sitesinden alacağınız ürün 30 kg’ın üzerinde olmamalı. Eğer 30 kg’ın üzerine çıkarsa gümrük ticari kanunlarına tabi olur ki onun hesaplaması farklı olup ödeyeceğiniz ücret daha fazla olur. Bu e-ticaret sitesinden alışveriş yaparken dikkat etmeniz gereken bir diğer husus ise yapmış olduğunuz alışveriş miktarı 1500 Euro’nun üzerinde olursa Özel Tüketim Vergisi kanununa göre  KDV+ÖTV ödemek zorunda kalırsınız.

Aliexpress vergisi neye göre hesaplanır?

Aliexpress alışveriş sitesinden alışveriş yapacak olanların he yanlış bir işlem yapmaması hem de daha fazla ücret ödememesi için  aşağıdaki hususları göz önünde bulundurması gerekmekte. Bunlar;

 • Her sipariş için 12 TL Gümrük Sunum Ücreti alınmakta,
 • Her sipariş için 1 TL Damga Vergisi ücreti alınmakta,
 • Avrupa Birliği dışındaki tüm ülkeler için %20 Gümrük Vergisi alınmakta.
 • Aldığınızı ürünlerin toplam ağırlığı 30 kg’ı geçmediği takdirde alışverişiniz ticari kanunlara tabi olmakta. 30 kg’ı geçtiği takdirde Gümrük Kanununa göre işlem yapılır.
 • Satın alacağınız ürünlerin toplam bedeli 1500 Euro’yu aşmamalıdır. Aştığı takdirde Katma Değer vergisi (KDV) ve Özel Tüketim Vergisi (ÖTV) ödemek zorunda kalırsınız.

Aliexpress  gümrük vergisi nereye ödenir?

Aliexpress e-ticaret sitesi üzerinden ürün satın alan insanların en çok merak ettiği soru “aldığım ürünün gümrük vergisi nereye ödenir”. Bu site üzerinden almış olduğunuz gümrük vergisinin ödemesi kargo firmaları üzerinden yapılıyor. Yani aldığınız ürünün gümrük vergisi kargo ücreti üzerine eklenir. Ayrıca bu siteden almış olduğunuz ürüne ait %20 gümrük vergisi ücretini PTT kargo ile kapıda teslim sırasında da ödeyebiirsiniz.

Çin’den ürün getirmek özelliklede bu siteden her aldığınız ürünü getirtemiyorsunuz. Bazı ürünlerin satışı yasak olup gümrüğe takılmaktadır. Almış olduğunuz ürünün gümrüğe takılıp takılmadığını PTT Kargo takip sayfası üzerinden kontrol edebilirsiniz. Almış olduğunuz ürün veya ürünler Uluslararası Kargo İletim Merkezi tarafından gümrüğe takılmış ise bu merkezin yetkilileri ile irtibata geçip gerekli işlemleri yapmanız gerekiyor.

Aşağıdaki kategorilerde olan ürünlerin Gümrüğe takılan ürünler olduğunu bilmeniz gerekiyor. Bunlar;

 • İlaçlar
 • SIM kart
 • Tarihi Eserler
 • Canlı hayvanlar
 • Kumar makineleri
 • Kuran-ı Kerim
 • Patlama özelliğine sahip kimyasal maddeler

Aliexpress‘ten en fazla kaç ürün satın alabilirim?

Yurtdışından yapılan tüm alışverişlerde %20 Gümrük vergisi alınmakta. Aliexpress dahil yurtdışında ki tm alışveriş sitelerinden alacağınız ürünlerin toplamı 1500 Euro’yu geçmemelidir. Geçtiği takdirde KDV+ÖTV ödemek zorundasınız. Ayrıca yurtdışından bir ay içerisinde alabileceğiniz ürün miktarı 5 adet ile sınırlandırılmıştır. Yani bir ayda en fazla beş ürün satın alabilirsiniz.

teşekkürler

Sonuç olarak…

Çin’in en büyük sitesi olan Aliexpress üzerinden ürün satın almak ve Türkiye’ye getirmek çok kolay. Öyle çok fazla bir zorluğu ve prosedürü yok. Yeter ki 1500 Euro ve 30 kg’mı geçmesin. Bu miktarların üzerineçıkarsa KDV+ÖTV ödemesi yapmanız gerekiyor. Bu sitelerden alacağımız ürünler bireysel ihtiyaçlarımıza yönelik olan ürünler olduğunu unutmayın. Bir çok insan buradan ürün alıp ticari olarak satmanın hesabını yapmakta.

Satılacak ürünleri AliBaba.com üzerinden satın almanız gerekiyor. Onun prosedürü burada anlattıklarımızdan çok farklı. Bununla ilgili yanlış bir işlem yapmamak ve fazla para ödememek için mutlaka bir gümrük müşaviri veya Gümrük Müşavirliği firmasından destek almanızı öneririz. Aliexpress vergi 2023 hesaplama işlemi ile ilgili sormak istediğiniz bir soru olursa bize yorum bölümünden yazabilirsiniz.

3/5 - (2 votes)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 11
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Yorumlar (2)

 1. Hocam alieXpress ten alacağım (150 Euro) ve aşağısı için satın alacağım ürünleri 5 ayrı satıçıdan alabilirmiyim, veya bir satıcıdan 3-5 ürün alıp tek pakette gönderseler tek gümrük beyanname gönderseler gümrükte Problem olurmu? Teşekkürler

 2. Bu hesaplar doğru değil. Şu anda Aliexpress’ten “40,27TL” değerinde bir aux kablo almaya çalışıyorum ve “123,55TL” vergi istiyor. Ürünün üç katı vergi var.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir