1. Anasayfa
 2. E-Ticaret

Upwork Nedir? Nasıl Dolar Kazanılır?


0

Upwork nedir diye aratırsanız freelancerların para kazandığı site olduğunu anlarsınız. İnternetten para kazanmak isteyen bütün freelancerlar bu siteden haberdar. Upwork sitesi dünya üzerindeki bütün serbest çalışan freelancerları bir çarı altında toplayan en büyük web sitesidir.

Pandemi ile birlikte enden çalışma daha da önemini artırmış, tedbir olarak bir çok şirket çalışanlarına evden çalışmalarına izin vermiştir. Serbest çalışan dediğimiz freelancerlık bu dönemde bayağı bir ilgi görmeye başladı. Haliyle Upwork sitesi de bu kapsamda bayağı bir önem kazandı. Ülkemizdeki freelancerlar bu platforma üye olarak internetten dolar kazanma ilk adımları atmış oldular.

Ülkemizde yeni bir kavram olan Upwork sitesi ile ilgili bir çok soru sorulmakta. Bu makalemizde Upwork nedir, Upwork sitesine nasıl üye olunur, Upwork sitesinin olumlu ve olumsuz yönleri nelerdir gibi sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

Upwork nedir, nasıl kullanılır?
Upwork nedir, nasıl kullanılır?

Upwork nedir, nasıl kullanılır?

Upwork, büyük uluslararası şirketlerin iş güçlerini ve yüklerini azaltmak maksadıyla adına freelancer denilen serbest çalışanlardan destek aldıkları bir platformdur. Bu platformda firmaların ihtiyaç duyabileceği tüm alanlarda mutlaka serbest çalışan bulunmaktadır.

Freelancer hizmeti vermek isteyen serbest çalışanlar bu platforma üye olarak işletmelerin yaptırmak istedikleri işlere talip olabilmektedir. İşletmelerde yaptırmak istedikleri iş için talipli olan kişilerden istediklerini seçip işlerini onlara daha uygun fiyatlara yaptırabilmektedir.

Upwork sitesi dünya üzerindeki en büyük freelancer sitesi olup bünyesinde 18 milyon serbest çalışan üyesi, ve beş milyondan fazlada kayıtlı kurumsal müşterisi bulunmaktadır.

Dünyanın en büyük serbest meslek platformu olarak nitelenebilecek Upwork sitesinde yılda üç milyon iş ilanı verilmekte olup, bu iş ilanlarının maddi değeri bir milyar doları geçmektedir.

Upwork sitesinde dünyanın her yerinden işletmelerin iş ilanı bulunmaktadır. Serbest çalışan freelancerların buradaki ilanları başarılı bir şekilde tamamlamaları daha başka müşteriler bulabileceği anlamına gelmektedir.

Serbest çalışanların yapmış oldukları her çalışma için iş verenler bir puan vermektedir. İş verenler tarafından verilen puanların ortalaması serbest çalışan kişinin ortalama başarı puanı olmaktadır.

Yapılan işlerden ne kadar çok iyi puan alınırsa o kadar başarılı olarak tanımlanırsınız. İşverenlerin freelancerları puan verebildiği gibi freelancerlarda müşterilere puan verebilmektedir. Bu son derece adil bir uygulama olup serbest çalışanlar ve iş verenler hakkında olumlu veya olumsuz bir kanaat oluşmasını sağlamaktadır.

Upwork da verilen bir iş ilanına birden fazla freelancer başvurabilmektedir. İş veren ilanları için başvuran freelancerlar ile görüşme yapıp, verdikleri iş ilanı için en uygun kişiyi belirler.

Bir ilana birden fazla Freelancer başvurabilir ve ilan veren şirket Freelancer’lar ile görüşmeler yaptıktan sonra, kendisi için en uygun olan Freelancer ile çalışmaya başlar.

Upwork sitesi adına Connect denilen bir sistemle çalışmaktadır. Bu Connect için Upwork sitesinin para birimi diyebiliriz. Siteye ilk defa üye olan kişiye hediye olarak 50 Connect verir. Freelancerlar bir iş ilanına başvuracağı zaman bu Connect’leri kullanır.

Başvurulan her ilanın 1 ile 4 Connect arasında ücreti bulunmaktadır. İş için başvuru ücreti yapılacak işin hacmine, ilanı veren şirketin büyüklüğüne ve prestijine göre değişebilmektedir. Connectleri azalan freelancerlar ücretli Connect satın alabilmektedir.

Upwork Olumlu Ve Olumsuz Yönleri
Upwork olumlu ve olumsuz yönleri

Upwork olumlu ve olumsuz yönleri

Her büyük platform gibi Upwork sitesinin olumlu ve olumsuz yönleri bulunmaktadır. Bu olumlu ve olumsuz yönlere bakarak üye olamaya karar verebilirsiniz.

Upwork olumlu yönler nelerdir?

Upwork sitesi olumlu yönleri şunlardır;

 • Esnek Çalışma
 • Kolay Ödeme Süreci
 • Şirketler için Daha Fazla Seçenek
 • Daha Hızlı İş Bitirilmesi

Esnek çalışma

İstediğin saatte çalışıp istemediğin saate çalışmamak olan esnek çalışmayı eminiz ki herkes sever. Esnek çalışma yöntemi sayesinde kişi çalışmak için ne zaman uygun olduğunu kendisi belirleyebilmektedir.

Esnek çalışma modeli kurumsal hayatta çalışanların hayal ettiği bir model olsa da freelancer olarak çalışan kişiler Upwork gibi platformlarda esnek bir şekilde çalışıp para kazanabilmektedir.

Kolay ödeme süreci̇

Upwork sitesini rakiplerinden ayıran en önemli özelliklerden biriside kolay ödeme sürecinin olmasıdır. Platformda iş yapan kişiler yaptıkları işleri tamamladıktan sonra kolay bir şekilde ücretleri alabilmektedir.

Serbest çalışanlar için yapacakları işin ücretini zamanında alıp alamayacakları büyük muamma iken Upwork sayesinde böyle bir düşünce olmaz. Freelancerlar sadece yapacakları işlere odaklanırlar.

Şirketler için daha fazla seçenek

Upwork platformu başlangıçta konumlandırılırken daha fazla şirketle ve daha kaliteli freelancerlar ile çalışma yapılması planlandı ve bu plan sorunsuz işlemekte. Platformdan ilan verecek olan işletmeler çok kaliteli freelancerlar ile çalışabileceğini bilmekte.

İş yapacak olan freelancerlar ise kariyerlerine çok büyük katkı sağlayacak kurumsal firmalarla çalışma yapacağını bilip üye olmakta.

Daha hızlı  iş bitirilmesi̇

Upwork da ilan veren işletmeler yaptıracakları işlerin bir an önce yapılmasını istemekte. Sisteme üye olan freelancerlar işletmelerin bu isteğini bilmekte. Haliyle de alınan işler zaman kaybedilmeden hızlı bir şekilde tamamlanmakta.

İşlerin hızlı bir şekilde tamamlanması işletmelere zaman ve para kazandırmakta. Hızlı iş bitiren serbest çalışanlar ise daha fazla para kazanmak için zamanları olmuş oluyor.

Upwork olumsuz yönler nelerdir?

Upwork sitesi olumsuz yönleri şunlardır;

 • Teklif Gönderme Ücretleri
 • Yapılan İş İçi̇n Servi̇s Ücretleri

Tekli̇f gönderme ücretleri̇

Upwork sitesinde bir iş ilanına başvururken işin size kalacağı belli değildir. Ancak başvurmak için de adına Connect denilen ödeme yöntemi ile ödeme yaparsınız. Bir nevi belirsiz bir şey için ödeme yapılmakta. Bu durum frelancerlar için can sıkıcı bir durum olsa da başvuru ücretlerinin düşük olması bu durumu minimuma indirmektedir.

Platformda çok fazla kayıtlı freelancerin olması rekabeti de beraberinde getirmektedir. Rekabetin artması ile birlikte freelancerlar yapacakları iş için fiyat azaltmasına gidebilmektedir. Bu durumda gelirden taviz vermek demektir.

Yapılan Iiş Iiçi̇n servi̇s ücretleri̇

İş ilanları için başvuruda bulunurken belli bir ücret ödemenin yanında işi zamanında bitiremediğiniz takdirde alacağınız ücretten Upwork tarafından gecikme ücreti kesilir. Bu durum bir çok freelancer için acı bir durumdur.

Upwork sitesine nasıl üye olunur?

Upwork sitesinin İngilizce olması gözünüzü korkutmasın. Çok kolay bir şekilde Upwork’e üye olabilirsiniz. Upwork’e üye olmak için;

 1. Bi̇r Hesap Oluşturun
 2. Profilinizi Doldurun

Bi̇r hesap oluşturun

1-Upwork ana sayfasında sağ üst köşede yer alan “Sign Up” düğmesine tıklayın. Gelen sayfada üye olmak için üç seçeneğiniz bulunmakta.

upwork üyelik
Upwork sitesine nasıl üye olunur?
 1. Gmail ile üye olmak
 2. Apple Mail ile üye olmak
 3. Kişisel mail ile üye olmak

2-Bu seçeneklerden istediğinizi seçip üyeliğinizi başlatın. Biz kendi e-mail adresimizi yazarak üyelik oluşturduk. İlgili alana e-posta adresinizi yazıp “Continue with Email” düğmesine tıklayın.

3-Gelen ekranda Adınızı Soyadınızı, Şifrenizi, Yaşadığınız ülkeyi yazıp, üye olma amacınızın proje başlatmak veya freelancer olarak iş yapmak olduğunu belirtip “Create My Account” düğmesine tıklayın.

Profilinizi doldurun

upwork profil bilgileri
Upwork sitesine nasıl üye olunur?

Upworke üye başvurusu yaptıktan sonra belli bir süre kabul süreci bulunmaktadır. Bu süre ortalama 24 saattir. Kabul süreci spam başvuruların önüne geçmek, gerçek kişilerin üye olmasını sağlamak içindir. Üyeliğiniz kabul edildikten sonra profil kısmında istenilen bilgileri doğru ve eksiksiz bir şekilde doldurun.

Profil kısmına sizden;

 • Uzmanlık
 • Hizmet sunulan alan
 • Uzmanlık düzeyi
 • Saatlik ücret
 • Profil fotoğrafı
 • Daha fazlası

gibi bilgileri doldurmanız istenir.

Upwork sitesinde freelancer olarak hangi işleri yapılabilir?

Upwork sitesinde web tasarımından logo yapımına, Dijital Pazarlama’dan makale yazarlığına kadar çok geniş yelpazede işler yapabilirsiniz. Sitedeki iş yapabileceğiniz tüm kategorileri https://www.upwork.com/freelance-jobs/ adresinden öğrenebilirsiniz.

En çok tercih edilen upwork iş kategorileri

 • 3D Tasarım Uzmanlığı
 • Google Analytics Uzmanlığı
 • Grafik ve Logo tasarımı
 • Metin çevirmenliği veya içerik yazarlığı
 • Satış ve Pazarlama Uzmanlığı
 • SEO uzmanlığı
 • Yazılım Uzmanlığı
 • Yaratıcı İşler (Tasarım, seslendirme ve illüstrasyon vb)
 • Web site Analiz Uzmanlığı

Upwork ödeme yöntemleri ve ücretlendirmeler

Upwork platformunda kazanmış olduğunuz paraları çekebileceğiniz bir çok yöntem bulunmaktadır. Upwork ödeme yöntemleri şunlardır;

 1. Yerel bankanızda bulunan hesabınıza para gönderme. (bunun için 1$ ücret alınır. Döviz kuru daha düşük hesaplanabilir)
 2. Yerel bankanızdaki hesabınızdan dolar olarak para çekme (30$ ücret alınır)
 3. Payoneer hesabınızdan dolar veya TL olarak para çekme (1$ ücret alınır)
 4. Paypal ile para çekme (ülkemizde kullanılamıyor)
 5. Doğrulanmış şirketiniz hesabınıza yukarıdaki yöntemlerle para çekme
thumbnail
Önerilen Yazı
internet Üzerinden Dolar Kazanma Rehberi: 15 Garanti Yöntem

Sonuç olarak…

Upwork sitesi freelancer olarak çalışmak isteyenler için iyi bir tercihtir. Freelancerliğe ister yeni başlıyor olun isterseniz de çok deneyimli bir freelancer olun buraya ücretsiz üye olup para kazanabilirsiniz. Freelancerliğe yeni başlıyor olsanız bile küçük işleri zamanında ve kaliteli bir şekilde yapıp olumlu geri bildirim puanları ile hesabınızı büyütebilirsiniz.

Upwork nedir?
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir