1. Anasayfa
 2. Youtube

Youtube Para Kazanma Yöntemleri Nelerdir?


0

Youtube para kazanma bir çok insanın merak ettiği bir konudur. Bu merakın oluşmasında ana etkenler zaman zaman basında çıkan Youtuberların dudak uçuklatan gelirlerinin haber yapılması ve Youtuberların şatafatlı yaşamları ile ilgili yaptığı paylaşımlar etkili olmakta. İnsanlar çevrelerinde Youtube’dan para kazanan insanları gördükçe “ben neden kazanmıyorum” düşüncesiyle Google’da “Youtube para kazanma” konusunu araştırmakta.

İnsanlar Youtube üzerinden para kazanmanın çok kolay olduğunu düşünmekte. Oysaki Youtube üzerinden para kazanmak sanıldığı kadar kolay değil. Youtube üzerinden para kazanmak ciddi bir emek planlama yapmayı gerektirmekte.

Bu makalemizde sıfırdan Youtube kanalı açıp para kazanmak isteyen insanlara veya önceden Youtube kanalı açıp para kazanmaya başlamamış kişilere Youtube kanalı ve takipçilerinden nasıl para kazanabileceklerini anlatacağız.

Youtube para kazanma
Youtube para kazanma

Youtube para kazanma şartları nelerdir?

Youtube üzerinden bütün kanal sahipleri para kazanamamakta. Youtube üzerinden para kazanmak isteyen kanal sahiplerinin bazı şartları karşılaması gerekiyor. Youtube para kazanma şartları şunlardır;

 • Youtube para kazanma politikalarının tamamına uymak.
 • Youtube iş ortağı programının uygulandığı bir ülkede yaşamak.
 • Kanalınızda topluluk kurallarını ihlal ettiğinizle ilgili bir ihtarın olmaması.
 • Oluşturmuş olduğunuz herkese açık videoların son 12 ay içerisinde 4000 saat izlenmiş olması.
 • Kanalınızın en az 1.000 aboneye sahip olması.
 • Kanalınıza bağlı bir Google AdSense hesabınızın olması gerekmektedir.

Youtube’dan nasıl para kazanılır?

Youtube para kazanma için bir çok yöntem bulunmaktadır. Bu yöntemler şunlardır;

 1. Youtube İş Ortağı Programı ile Para Kazanmak
 2. Youtube Shorts Fonu ile Para Kazanmak
 3. Ürün ve Hizmet Satarak Youtube’dan Para Kazanmak
 4. Sponsorlu İçerik ile Youtube’dan Para Kazanmak
 5. Kitle Fonlama ile Youtube’dan Para Kazanmak
 6. Affiliate Marketing ile Youtube’dan Para Kazanmak
 7. Marka Temsilciliği Yaparak Youtube’da Para Kazanmak

Youtube iş ortağı programı ile para kazanmak

Youtube para kazanmak isteyenlerin ilk kullanabilecekleri yöntem “Youtube İş Ortağı” programıdır. Youtube platformu için içerik üreten kişiler videolarına alacakları reklamlar ve bu reklamların izlenmesi ile para kazanabilmektedir. Bu program para kazanabilmek için öncelikle “Youtube İş Ortağı” programını katılmanız gerekmektedir.

Youtube iş ortağı programı nedir?

Youtube İş Ortağı Programı, Youtube için içerik üreten kişilerin oluşturmuş oldukları videolarda Youtube tarafından reklam yayınlanması sonucunda para kazandıkları programın adıdır. Bu programa kabul edilmeniz halinde oluşturmuş olduğunuz içeriklere platform tarafından reklamlar yerleştirilip, bu reklamlardan pay alabilmektesiniz.

Youtube İş Ortağı Programına Başvuru Şartları Nelerdir?
Youtube iş ortağı programına başvuru şartları nelerdir?

Youtube iş ortağı programına başvuru şartları nelerdir?

Youtube İş Ortağı Programına kabul edilip para kazanabilmeniz için aşağıdaki şartları taşımanız gerekiyor. Bu şartlar şunlardır;

 • Youtube para kazanma politikalarının tamamına uymak.
 • Youtube iş ortağı programının uygulandığı bir ülkede yaşamak.
 • Kanalınızda topluluk kurallarını ihlal ettiğinizle ilgili bir ihtarın olmaması.
 • Oluşturmuş olduğunuz herkese açık videoların son 12 ay içerisinde 4000 saat izlenmiş olması.
 • Kanalınızın en az 1.000 aboneye sahip olması.
 • Kanalınıza bağlı bir Google AdSense hesabınızın olması gerekmektedir.

Youtube shorts para kazanma

Youtube’a yüklemiş olduğunuz uzun videoların yani sıra maksimum 60 saniye uzunluğundaki Youtube Shorts videolarından da para kazanabilirsiniz. Bu yöntem İş ortaklığı programından farklı olup alacağınız ücret Shorts Fonu tarafından ödenmektedir. Bu fon ile alacağınız ücretin miktarı kısa videolarınızın izlenme ve etkileşim sayılarına bağlıdır.

Yüklediğiniz uzun videoların yanında, Youtube Shorts, yani kısa videolardan da belirli bir oranda para kazanmanız mümkün. Youtube İş Ortağı Programı’ndan farklı olarak, Shorts Fonu doğrultusunda alacağınız miktar uzun videolarınızın değil, sadece kısa videolarınızın aldığı izlenme ve etkileşime bağlıdır.

Youtube shorts fonu şartları nelerdir?

Youtube Shorts Fonuna kabul edilip para kazanabilmeniz için aşağıdaki şartları taşımanız gerekiyor. Bu şartlar şunlardır;

 • Youtube kanalınızda son 180 gün içerisinde gerekli şartları sağlayan en az bir Shorts yüklemiş olmak.
 • Youtube kanalınızın Topluluk Kuralları, telif hakkı kuralları ve para kazanma politikalarına uygun olması.
 • Ürettiğiniz kısa videoların orijinal olması, başka sosyal medya platformlarına ait filtre ve logo içermemesi, telif haklarına uygun olması, başka içerik üreticilerinden alınmamış olması.
 • ABD’deki içerik üreticilerinin 13 yaşından büyük, diğer ülkeler de ki içerik üreticilerinin yasal olarak reşit olması.
 • İçerik üreten kişiler 13-18 yaşları arasındaki ise bütün şartların bir ebeveyn/vasisi tarafından kabul edilip, şartları kabul eden ebeveyn veya vasi tarafından AdSense hesabının oluşturulması gerekmektedir.

Ürün ve hizmet satarak Youtube’dan para kazanmak

Youtube’dan para kazanmak denilince insanların aklına genelde Youtube reklamlarından veya iş ortaklığı programından para kazanılması gelmekte. Oysa günümüzde Youtube da para kazanmanın daha değişik yolları bulunmakta. Bu yollardan bir tanesi de kanalınızda kendi ürün veya hizmetlerinizi tanıtmaktır.

Bilinen Youtuberların hepsi belli bir zamandan sonra kendi ürün veya hizmetlerini oluşturuyorlar. Oluşturdukları bu ürün veya hizmetleri e-ticaret sitesi veya Pazar yerleri üzerinden satışa çıkartmaktalar.

Çıkartmış oldukları ürün veya hizmetin insanlara duyurulması, tanıtılması gerektiğinden, bu tanıtımları kendi kanalları üzerinden yapmaktalar. Sizin de büyük takipçi kitlesi olan bir kanalınız varsa kendi ürün veya hizmetlerinizi geliştirip kanalınızda tanıtıp satışlından para kazanabilirsiniz.

Satışını yaptığınız bir ürün veya hizmet varsa ve Youtube kanalınız yoksa da zaman kaybetmeden hemen kanalınızı oluşturup ürün veya hizmetlerinizi tanıtan videoları yayınlamaya başlayın. Zamanla takipçi sayınız aratacağından yeni müşteriler bulmuş olursunuz.

Sponsorlu içerik ile Youtube’dan para kazanmak

Youtube kanalı olan kişilerin para kazanabilecekleri bir diğer  model ise sponsorlu içerik paylaşmaktır. Bu model Youtube reklamları yayınlayarak para kazanmaya benzese de farkı buradaki sponsorları siz buluyorsunuz veya sponsorlar sizi buluyor.

Sponsorlu içerik nedir?

Sponsorlu içerik, herhangi bir marka, kurum, firma veya kişinin sponsor olması karşılığında onun istediği şartlara göre oluşturulmuş içeriklere denir. Sponsorlu içerikler doğrudan bir firmanın veya reklamın tanıtımını yapabileceği gibi, sizin oluşturduğunuz içeriğin içerisinde bir yerde bir marka veya firmanın tanıtımı yapılarak da oluşturulabilir.

Sponsorlu içeriklerin temelinde Youtube reklamları dışında başka marka ve firmalardan alınan reklamların yayınlanması bulunmakta. Kanalınız belli bir takipçi kitlesine ulaştıktan sonra kanalınızın içeriğine uygun marka veya firmalarla iletişime geçip sponsorlu içerik teklifinde bulunabileceğiniz gibi, sponsorlu içerik oluşturulması teklifi onlardan da gelebilir.

Sponsorlu içerik ile Youtube’dan nasıl para kazanılır?

Sponsorlu içerik için sponsor bulmak başlangıçta insana zor gelir. “Kim sizin içeriklerinize sponsorluk teklifinde bulunur ki” diye düşünürsünüz Ama böyle düşünmeyin. İçeriklerinizin kendi ürün veya hizmetlerine uygun olduğunu düşünen herkes sizinle sponsorlu içerik iş birliği yapabilir. Ama bunun olabilmesi için takipçi sayınızın yüksek olması gerekir.

Takipçi sayısının yüksek olmasından kasıt nedir? diye sorulacak olunursa bu konuda illa da şu kadar sayıda takipçi olması gerekir demek zor. Bazı sektörler var ki 10 bin takipçi sayısı iyiymiş dedirtirken bazı sektörlerde de 100 bin takipçi sayısı azmış dedirtebilir. Ancak psikolojik açıdan genel kabul gören takipçi sayısı en az 10 bin rakamıdır. Yani takipçi sayısı 10 binin altındaki kanallarda pek fazla sponsorlu içerik teklifi olmayacaktır.

Takipçi sayınız ne kadar yüksek olursa sponsorlu içerikten alacağınız ücrette o kadar yüksek olacaktır. 20 bin takipçisi olan bir kanalla 1 milyon takipçisi olan kanalın sponsorlu içerikten alacağı ücret aynı olmayacaktır.

Kitle fonlama ile Youtube’dan para kazanmak

Üretmiş olduğunuz içerik videolarına reklam almadan para kazanmak istiyorsanız kitle fonlama modeli tam size göre bir çözüm olacaktır. Kitle fonlama modelinde üretilen içerik videosu takipçilere reklam izletmeden direkt olarak ilgili videoyu izletmek mantığı vardır.

Kitle fonlama nedir?

Kitle fonlama, herhangi bir proje, girişim veya içeriğin insanlar tarafından küçük miktarlar verilerek fonlanmasına denir. Bu yöntemi Patreon veya benzeri platformları kullanarak yapabilirsiniz.

Affiliate Marketing ile Youtube’dan Para Kazanmak
Affiliate marketing ile Youtube para kazanma

Affiliate marketing ile Youtube’dan para kazanmak

Youtube üzerinden gelir elde etmek isteyen kişiler için bir çok yöntem bulunmakta. Bu yöntemlerden biriside Affilite marketing ile Youtube’dan para kazanmaktır. Son zamanlarda popülaritesi artan affiliate marketing ile sizde Youtube kanalınızdan para kazanabilirsiniz.

Affiliate marketing nedir?

Affiliate Marketing, başka bir firmaya ait olan ürün veya hizmetin pazarlamasının tarafınızdan yapılıp, satılan her üründen komisyon alınması temeline dayanan bir iş modelidir. Firmalar ürün veya hizmetlerini pazarlamak isteyen kişilere bu iş için özel olarak üretilmiş bir link verirler. Bu özel linki alan kişi Youtube kanalında, sosyal medya hesaplarında bunu tanıtır. İnsanlar o kişinin tanıttığı linke tıklayıp ürün sayfasına gittiğinde ve ürünü satın aldığında kişiye belirlenen oranda komisyon ödenir.

Affiliate marketing ile Youtube’dan nasıl para kazanılır?

Affiliate Marketing ile para kazanmak sponsorlu içerik ile para kazanmaya benzemekte. Aralarındaki tek fark Youtube videolarında video izlendikçe para kazanılırken, Affiliate Marketing de ise sattığınız ürün adedince para kazanırsınız.

Affiliate Marketing konusunda en çok bilinen model Amazon Gelir Ortaklığı modelidir. Amazon Gelir Ortaklığı ve diğer affiliate marketing modelleri ile para kazanabilirsiniz.

Marka temsilciliği yaparak Youtube’da para kazanmak

Yülsek sayıda bir takipçi kitleniz varsa marka temsilciliği yaparak para kazanabilirsiniz. Marka temsilciliği yapmak sponsorlu içerik paylaşmaya benzer bir para kazanma modelidir. Aralarındaki fark sponsorlu içerikte tek seferlik iş birliği varken, marka temsilciliği modelinde sürekli marka ile iş birliği yapmak vardır. Marka temsilciliğini firmanın videonuza değil de kanalınıza sponsor olması şeklinde düşünebilirsiniz.

Marka temsilcisi olabilmek için yüksek takipçi kitlesi gerekse de yeni kurulan veya yeni yeni büyümeye başlayan firmalarla görüşerek onlarla bu anlamda iş birliği yapabilirsiniz.

Youtube’a yeni başlayanlar için ​​öneriler

Youtube’a yeni başlayan kişiler için aşağıdaki bilgiler aşağıdaki ipuçlarına uydukları takdirde kısa zamanda güzel paralar kazanabilir. Youtube’a yeni başlayanlar için çok önemli ipuçları;

 • Video içerik yayınlama konusunda tutarlı olun. Haftada en az bir video yayınlamaya gayret edin. Video yayınlayacağınız gün ve saat belli olsun. O gün geldiğinde mutlaka o saatte video yayınlayın. Video yayınladıkça daha da iyi içerikler ürettiğinizi sizde fark edeceksiniz.
 • Videonuz içerisinde aynı görüntüleri tekrar tekrar izletmeyin. İnsanların zamanlarının değerli olduğunun bilincinde olun.
 • Sakın taklit videolar üretmeyin.. Rakiplerinizden, başka kanalların videolarından ilham alabilirsiniz. Ama bu ilham alma onları taklit etmeye dönüşmemeli.
 • Ürettiğiniz videoları Youtube’a yüklerken SEO kurallarına çok dikkat edin. Bu konuda aşağıdaki Youtube SEO konulu makalemizi mutlaka okuyun.
 • Çok iyi ekipmanlara sahip değilim, bu yüzden iyi içerik üretemiyorum diye video üretmemesizlik etmeyin. İyi ekipmana sahip olmak video kalitesi üzerinde etkili olsa da önemli olan orijinal bir içerik ve iyi bir kurgu ile video içerik oluşturmak.
thumbnail
Önerilen Yazı
Youtube SEO Nedir? Nasıl Daha Üst Sıralarda Yer Alınır?

Youtube para kazanmak ile ilgili sık sorulan sorular

Aşağıda Youtube para kazanma konusunda en çok sorulan sorulara kısa kısa cevaplar vereceğiz.

Youtube’dan para kazanmak için kaç izlenme gerekir?

Youtube’dan para kazanabilmek için son 12 ay içerisinde eklenmiş videolarınızın toplam 4000 saat izlenmiş olması gerekmektedir. 4000 saat şartı sadece Youtube reklamlarının izlenmesi ile para kazanma kısmı için geçerli olup, diğer Youtube para kazanma modellerinde böyle bir şart yoktur.

Youtube’dan para kazanmak için kaç Ttkipçi gereklidir?

Youtube’dan para kazanmak için en az 1000 takipçinizin olması gerekiyor. 1000 takipçi sayısı sadece Youtube reklamlarının izlenmesi ile para kazanma modelinde geçerli olup, diğer Youtube para kazanma modellerinde böyle bir şart yoktur.

Youtube kısa videolardan para kazanılır mı?

Youtube Short videolarından para kazanabilirsiniz. Yukarıda Youtube Shorts konusunda anlattığımız şartları sağlıyorsanız kısa videolardan sizde para kazanabilirsiniz.

Youtuberlar ne kadar para kazanıyor?

Youtueberlar ne kadar kazanıyor insanların en çok merak ettiği sorulardan biridir. Ama bu soruya verilebilecek kesin bir cevap yok. Youtuberlar parayı Google Adsense reklam ağı üzerinden kazanıyorlar. Bu reklamların türüne göre CPC (tıklama başına ödeme) ve CPM (bin gösterim başına ödeme) kazanılan para miktarı değişmekte.
Video izleyen kişinin bulunduğu lokasyon Youtube izlenme ücreti üzerinde önemli bir etkisi bulunmakta. ABD, İngiltere, Kanada gibi ülkelerde yaşayan Youtuberlar 1000 reklam görüntülemesi için 18 dolar kazanmakta.

Zaman zaman sorulan “1 milyon izlenme sayısı olursa ne kadar para kazanırım” sorusunun kesin bir cevabı bulunmamakta. Bu sorunun kanaldan kanala değişir. 1 milyon izlenme sayısına ulaşan içerik sahibi aynı miktarda para kazanmıyor. Youtube içerik üreticilerinin para kazanabilmesi için insanların reklam videosuna gerçekten tıklaması ve en az 30 saniye boyunca reklamı izlemesi gerekiyor. Youtuberlar ne kadar kazanıyor sorusuna fikir vermesi açısından “Dünya genelinde en çok kazanan 25 Youtuber” konulu makalemiz size fikir verecektir.

5/5 - (2 votes)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir