1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Google Adsense Nedir, Nasıl Para Kazanılır?


0

Web sitesi açan herkesin amacı Google Adsense ile web sitesinden öyle veya böyle para kazanmaktır. Bu e-ticaret sitesi olsa da, kişisel blog sitesi olsa da değişmez. Amaç web sitesinden para kazanmak olunca site sahiplerinin en çok sormuş olduğu soru Adsense nedir, web sitemden nasıl para kazanırım? sorusudur.

Google Adsense web sitesi sahiplerinin sitelerinden para kazanmalarına olanak sunmaktadır. Google Adsense web sitelerindeki içeriklerin yanına o içerikle ilgili Google reklamlarının eklenmesi ve görüntülenmesidir.

Bir içeriğe eklenen Google reklamına bir ziyaretçi tıkladığında Google site sahibine belli bir tıklama ücreti öder. Bu yüzden site sahipleri sürekli ziyaretçilerin sitelerinde gösterilen Google reklamlarına daha fazla tıklaması için yeni yöntemler, yeni teknikler arayışındadır.

Bu makalemizde Google Adsense nedir, Google Adsense’ye nasıl kayıt olunur, Google Adsense’den nasıl para kazanılır gibi sorulara cevaplar vermeye çalışacağız.

Google adsense nedir?

Google Adsense, Google aracılığıyla geliştirilmiş olan ve bir internet sitesi sahibi kişilerin kendi sitelerinde reklam göstermelerine imkan sağlayan bir platformdur. İnternet sitesi sahibi kişiler Google reklamlarını kendi sitelerinde yayınlayıp bu reklamlar sayesinde gelir elde edebilirler.

Google Adsense kısacası internet üzerinden para kazanmak isteyenlerin kullanabilecekleri bir platformdur. Peki Google Adsense nedir? Google Adsense hakkında merak edilen detaylar nelerdir? Buyrun birlikte inceleyelim.

Google adsense için nasıl kayıt olunur?

Web sitelerinde Google reklamları yayınlayıp gelir elde etmek için Google Adsense kaydının yapılması gerekir. Google Adsense kaydınız onaylanmadan sitenizde Google reklamları yayınlayıp Adsenseden para kazanamazsınız. Google Adsense kayıt işlemini şu şekilde yapabilirsiniz.

 • Google arama motoruna Google Adsense yazıp aratın. Sonuçlarda çıkan ilk sıradaki linke tıklayın.
 • Açılan sayfada sağ üst köşedeki “başlayın” düğmesine tıklayın.Gelen ekranda web site isminizi, e-posta adresinizi yazıp “Kaydet ve Devam Et” düğmesine tıklayın.
 • Kayıt işleminin tamamlanmasından sonra başvurunuz Google uzmanları tarafından incelenecektir. Web siteniz Google kalite yönergelerine uygun ise hesabınız onaylanacaktır.
 • Hesabınızın onaylanmasından sonra size verilen reklam kodunu Gooogle reklamları göstereceğiniz sayfalara ekleyin.

Google reklamları eklediğiniz sayfalarda görüntülenip insanlar bu reklamlara tıkladığında reklamlardan para kazanacaksınız.

Google Adsense Kullanmanın Avantajları Nelerdir?

Google adsense avantajları nelerdir?

İnternet sitesi sahibi olarak Google adsense kullanıp pek çok avantajdan yararlanırsınız. Google Adsense kullanmak web sitesi sahiplerine şu avantajları sağlar;

 1. Google Adsense reklamları yayınlayan web siteleri Google ile iş birliği yapma imkanına sahip olur.
 2. Adsense otomatik reklamları kullandığınızda Google reklam gösterilen sayfanın içeriğine uygun reklamları gösterecektir. Otomatik reklamlar sayesinde insanların reklamlara tıklama olasılığı artacaktır.
 3. Adsense otomatik reklamlar sayesinde reklam göstermek için en uygun yerler Google tarafından yapılır.
 4. Google Adsense reklamları yayınlamak size para kazandırır.
 5. Google Adsense reklamlarını göstermek ekstra teknik bilgi gerektirmez. Kolayca üye olup sitenizde Google reklamları yayınlayabilirsiniz.
 6. Google Adsense reklamları mobil uyumlu olup, sitenizi  cep telefonları ile ziyaret eden kişilerde reklamalra tıklayıp size para kazandırır.
 7. Web siteniz Google Adsense sayesinde daha kolay büyüyecektir.

Sizde Google Adsense ile para kazanmak isterseniz hemen kaydınızı yapın ve para kazanmaya başlayın.

Youtube da Google Adsense ile para kazanma

Bir youtube kanalınız varsa Google adsense reklamları ile de para kazanabilirsiniz. Bunun için açmış olduğunuz Google Adsense hesabını Youtube hesabınız ile bağlamanız gerekir. Google Adsense hesabı ile Youtube hesabınızı bağladıktan sonra para çekme işlemini şu şekilde yapabilirsiniz.

 • Youtube Studio da oturum açın
 • Giriş yaptıktan sonra sol tarafta yer alan Para kazanma linkine tıklayın. Youtube hesabınız gerekli şartları karşılıyorsa sistem sizi Google Adsense sayfasına yönlendirecektir.
 • Yönlendirildiğiniz sayfadaki bilgileri doldurduktan sonra Youtubu kullanıcı adı ve şifrenizle sisteme giriş yapın.
 • Giriş yaptıktan sonra açılan sayfada Google adsense ile ilişkilendirilecek Google hesabını seçin. Burada Youtube hesabı ile Adsense hesabının aynı olmasına dikkat edin.

Bu işlemleri tamamladıktan sonra Google uzmanları hesabınızı inceleyip onayladıktan sonra kanalınızda Google adsense ile para kazanabileceksiniz. Google adsense para çekme limiti olan 200 TL’ye ulaştığınızda paranızı çekebilirsiniz.

para kazanma
para kazanma

Google Adsenseden ne kadar para kazanılır?

Google adsense ücretleri gösterim yapan sitenin kalitesi, reklamların kalitesi ve dönüşüm oranlarına farklılık göstermektedir. Yani Google Adsense reklamlarının standart bir ücreti yoktur. Adsense reklamları gösterim ve tıklama şeklinde hesaplanmaktadır. Gösterimde 1000 sayfa gösterimi olması gerekir. Tıklamada ise reklamın kategorisindeki tıklama ücretine ödeme alınmaktadır.

Google Adsense ile ne kadar para kazanılır?

Bu sorunun net bir cevabı bulunmamaktadır. Çünkü tıklama ücreti sitenin kalitesi, reklamın kalitesi gibi değişkenlere göre belirlenmektedir. Bir sitenin ziyaretçi sayısı ne kadar fazla olursa reklamlara tıklanma ihtimali de o kadar fazla olacaktır. Reklamlara ne kadar fazla tıklanırsa o kadar fazla reklam geliri olacaktır.

Google adsense başvurusu kaç günde onaylanır?

Google Adsense ile para kazanabilmeniz için başvurunuzun onaylanması gerekir. Başvurular kesin olarak şu kadar zamanda onaylanır demek yanlış olur. Ancak başvurular genelde bir kaç gün içerisinde onaylanıyor diyebiliriz. Google Adsense onay süresi yoğunluk olması durumunda bu süre 2 ile 4 hafta arası kadar uzayabiliyor.

Google Adsense başvurunuz onaylandıktan sonra size verilen reklam kodunu sitenize eklemeniz gerekiyor. Reklam kodunu sitenize ekledikten sonra reklamlar sitenizde gösterilmeye başlanacaktır. Aylık 200 TL limitine ulaştıktan sonra ödeme talep edebilirsiniz. Adsense ücretleri ay sonunda hesaplanıp her ayın ilk günü hesabınıza yatırılmaktadır.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir