Bildirimler
 • Bildiriminiz bulunmamaktadır.
 1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

İnternetten Mum Satışı ile Para Kazanmak


0

İnternetten mum satışı son zamanlarda bayağı ilgi görmekte. Ek gelir elde etmek isteyen pek çok kişi evlerinde mum üretip internetten satışa çıkarıyorlar. Kokulu mum, eve hem hoş bir hava katmak için hem de evin havasını tazelemesi açısından son derece güzel bir üründür. Biraz malzeme alıp evinizde kokulu mum yapıp, yaptığınız mumların satışını gerçekleştirebilirsiniz. Hem evinizde ek gelir elde etmiş hem de kendinize bir hobi edinmiş olursunuz.

Evinizde mum yapıp, doğru pazarlama teknikleri ile son derece güzel bir ek gelir elde edebilirsiniz. Pek çok kişi, evden çalışarak ek gelir elde etmek ister. Mum yapıp satmak da size güzel bir gelir kapısı olur. Satışa sunacağınız mum seçeneğini tercih edip mum yapmaya başlayabilirsiniz.

Özellikle soya mumları, son zamanlarda oldukça popüler bir hal aldı. Bunun sebepleri ise; soya mumunun uzun süre yanarak dayanaklı olması, daha az duman çıkarması ve soya fasülyesi gibi organik üründen imal edilmesidir.

Bunun yanı sıra soya mumu üretmek diğer mumlara göre daha az maliyetlidir. Diğer mumlarda çok fazla gideriniz olurken soya mumunda böyle olmaz. Eğer müşteri kitleniz organik ürünlere karşı daha duyarlı ve hassas ise soya mumunu tercih edebilirsiniz.

Diğer seçenek olarak parafin mum da tercih edebilirsiniz. Parafin mumlar da uygun fiyatları ve kokularının çok güçlü olması nedeni ile sıklıkla tercih edilir. Üstelik bu çeşit, diğer mum tercihlerine göre daha az maliyetlidir. Ortama güzel ve kalıcı koku yaymak için de ideal bir tercih olabilir. Çünkü kokuları oldukça güçlü ve kalıcıdır.

Bu makalemizde son zamanlarda ek gelir elde etmek isteyen kişilerin yoğun ilgi gösterdiği mum satışı hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. İnternetten mum satışı nasıl yapılır, mum satmak karlı bir iş midir gibi bir çok soruya cevaplar vereceğiz.

Mum işine girmek

Pek çok kişi için evde mum yaparak kazanç elde etmek, iyi bir seçenektir. Özellikle bu seçenek, ev hanımları için ek gelir elde etmenin en güzel yollarından biridir. Ayrıca sadece ev hanımları değil öğrenciler de boş vakitlerinde mum yaparak ek gelir elde edebilir. Eğer siz de mum yapmayı seviyorsanız bunu bir kazanç kapısı haline getirebilirsiniz.

Fakat mum satmaya başlamadan önce bu konu hakkında gerekli bilgiye sahip olmanız gerekir. Bu konuda Youtube da çok faydalı videolar bulabilirsiniz. Youtube da “mum yapımı” diye arama yaparsanız karşınıza bir çok video çıkacaktır.  Mum üretimi yapmak hem kolay hem de zevkli bir iştir.

Piyasada iki tip mum seçeneği mevcuttur. Bunlar;

 1. Beyaz mum
 2. Kokulu mum

Eğer yaratıcı biriyseniz ve ticari zekanız varsa evinizde mum üretip bu işten fazlasıyla para kazanabilirsiniz. Bunu yaparken dekoratif mumların daha fazla gelir getireceğini de göz önünde bulundurmalısınız.

İnternetten Mum Satışı Yapmak Nedir?

İnternetten mum satışı yapmak nedir?

İnternetten mum satışı yaparak siz de gelir kapısı elde edebilirsiniz. Evden mum satışı yapmak son derece kolay ve zevkli bir iştir. Evden mum satışı nasıl yapılır diye merak ediyorsanız, bu sorunun cevabını da kolayca bulabilirsiniz. Son derece kolay bir şekilde ürünlerinizin satışını gerçekleştirebilirsiniz.

Öncelikle internet üzerinden hangi ürün satışı yapıyorsanız yapın, vergi mükellefi olmanız zorunludur. Çünkü internetten yapılan satışlarda fatura kesmek zorundasınız. Şirketinizi kurduktan sonra ise e-ticaret alt yapınızı seçerek web sitenizi kurabilirsiniz.

E-ticaret alt yapısı seçtikten sonra ise satışa koyacağınız ürünü seçmeniz gerekir. Bunun için dikkat etmeniz gereken en önemli konu internetten mumların kaç paraya satıldıklarını iyi bir şekilde araştırmaktır. Ayrıca mum kalıpları satın alıp farklı hedef kitlelerine hitap eden mum seçenekleri de üretebilirsiniz.

İnternetten mum satışı nasıl yapılır?

İnternetten mum satmak için aşağıdaki adımları uygulamalısınız. Bunlar;

 • Şirketinizi kurun,
 • E-ticaret alt yapınızı belirleyin,
 • Ürünlerinizi seçin,
 • E-ticaret sitenizi tasarlayın,
 • Ürünlerinizi yükleyin,
 • Sanal pos anlaşması yapın,
 • Kargo anlaşması yapın,
 • Dijital pazarlama teknikleri ile ürünlerinizi pazarlayın,

Şirketinizi Kurun

İnternet üzerinden herhangi bir ürün satmak için mutlaka vergi mükellefi olmanız gerekir. Çünkü internetten yapılan her satış için fatura kesilmesi kanuni zorunluluktur. Bundan dolayı da öncelikle şirket kurmak şarttır. İnternet üzerinden ürün satışı gerçekleştiren işletmeler genel olarak ya şahıs şirketi ya da Limited şirket türüdür.

İnternetten ürün satmak için şirket kurmanız ve şirketin hangi tür şirket olacağına karar vermelisiniz. Şirket türünüzü belirlemeden önce sermayenizi ve gelecekteki hedefinizi tespit etmeniz, son derece önemlidir. Eğer küçük ya da orta ölçekli şirket kurma planınız varsa şahıs şirketlerini tercih edebilirsiniz. Fakat hedefleriniz daha büyük ise Limited ya da Anonim şirket türünü tercih edebilirsiniz. Şahıs şirketinizi internetten e-devlet üzerinden kolayca yapabilirsiniz.

E-Ticaret alt yapınızı belirleyin

Şirket kuruluşunuzu tamamlandıktan sonra mum satışı yapmak için öncelikle e-ticaret sitesi kurmanız gerekir. E-ticaret sitenizi kurarken kullanabileceğiniz farklı yöntemler bulunur. Bu yöntemler kısaca şu şekildedir;

Bu yöntemleri kullanarak siz de kendi e-ticaret sitenizi kurabilirsiniz. Ancak e-ticaret sitesi yazdırmak sizin için biraz maliyetli olabilir. Eğer maliyetlerinizi azaltmak istiyorsanız hazır olan hazır e-ticaret alt yapılarını tercih edebilirsiniz. Bu sayede de maliyetinizi düşürebilirsiniz.

Ürünlerinizi seçin

E-ticaret alt yapınızı belirledikten sonra son adım olarak ürünleriniz satışa sunmak kalıyor. İnternetten satacağınız mumları belirlerken dikkat etmeniz ve göz önünde bulundurmanız gereken bazı önemli hususlar vardır. Bu hususlardan şunlardır;

 • Ürün seçiminizi gerçekleştirmeden önce internetten mum satan işletmeleri araştırarak hangi mumları ne kadara sattıklarını gözlemlemelisiniz.
 • Eğer mum üretimini kendiniz yapacaksanız farklı mum kalıpları satın alıp hedef kitlenize hitap eden ürünler üretmelisiniz.
 • Özellikle dekor amaçlı mumlar daha fazla kazanç getirir. Bu alana yönelmek büyük kazanç sağlayabilir.

Bu özelliklere dikkat ederek sitenizde satacağınız mum türüne karar verip böylece ürün skalanızı çoğaltabilirsiniz.

E-Ticaret sitenizi tasarlayın

İnternetten mum satışı gerçekleştirmek içim kurduğunuz e-ticaret sitesi için aşağıdaki hususlara dikkat etmenizde fayda var. Bunlar;

 • Sitenizi daha modern hale getirip ekstra müşteri çekebilirsiniz.
 • Ödeme seçeneği kısmında güven verici tasarımlar gerçekleştirebilirsiniz.
 • Site tasarımınızı oluştururken mum satışını arttıracak ayrıntılara dikkat etmeniz sizin avantajınıza olur.
 • Satışları arttıracak responsive temalar tercih edebilirsiniz.
 • Sitenizde yer alan ürünlerin tasarımlarını dikkat çekici yapabilirsiniz.
 • Profesyonel bir e-ticaret sitesi tasarımı gerçekleştirebilirsiniz.

Ürünlerinizi yüklerken dikkatli olun

Ürünlerinizi yüklerken profesyonel olmanız size daha çok kazanç sağlar. Mum satışı yapmak için öncelikle bir e-ticaret sitesi kurmanız gerekir. Ardından da ürünleri sitenize yüklemeniz gerekir. E-ticaret sitenize ürünleri yüklerken ve ürün başlıklarını oluştururken özellikle ürün başlıkları ve ürün açıklamalarının SEO uyumlu olmasına dikkat etmeniz önerilir.

Ürün fotoğraflarını da profesyonel bir şekilde çekmelisiniz. Ürün açıklamalarını yazarken SEO uyumlu olması, arama motorlarında üst sıralara çıkmanız için avantaj sağlar. Ürünle ilgili detaylı bilgi vermeyi de ihmal etmemeniz gerekir. Bu tip ufak ama önemli detaylara dikkat ederek ürünlerinizi e-ticaret sitenize yükleyebilir ve kazanç sağlayabilirsiniz. Bu adımlara dikkat ederek profesyonel bir şekilde sayfanızı oluşturabilirsiniz. Profesyonel sayfanız sayesinde tüketiciye daha çok güven vermiş olursunuz.

Sanal pos anlaşması yapın

İnternetten mum satışı gerçekleştirirken ürünlerin ödemesini kredi kartı veya banka kartı ile alacağınız için sanal posa ihtiyaç duyarsınız. Sanal pos anlaşması yapacağınız firmayı tercih ederken öncelikle ödeme günleri, çalışma koşulları ve daha önceki referanslarını göz önünde bulundurmanız gerekir. Bu sayede sitenizden kredi ya da banka kartı ile güvenli bir şekilde ödeme alabilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Kargo anlaşması yapın

İnternet üzerinden satacağınız mumların müşterilerinize ulaştırılabilmesi için mutlaka kargo firmaları ile anlaşma imzalamalısınız.  Masraflarınızı daha aza indirmek için bir kargo firması ile kargo anlaşması imzalamanız son derece önemlidir. Kargo firması seçerken ise bazı detayların dikkate alınması gerekir. Bu noktada dikkat etmeniz gereken unsurlar şöyledir;

 • Teslimat ve gönderi seçenekleri
 • Kargo ücreti
 • Çalışma saatleri ve koşulları
 • Kapıda ödeme sistemi

Bu gibi unsurlar göz önünde bulundurularak kargo şirketi seçilmelidir. Satışları gerçekleştirdikten sonra ise kargo sırasında mumların hasar görmemesi için dikkatli ve özenli bir şekilde paketlemesini gerçekleştirmelisiniz. Mum paketleme işlemi yaparken bu konu hakkında detaylı incelemeler yapabilirsiniz. İncelemeler sonucunda aklınıza yatan fikirleri uygulayabilirsiniz.

Ürünlerinizi dijital pazarlama teknikleri ile pazarlayın

E-ticaret sitenizi oluşturup gerekli olan anlaşmaları sağladıktan sonra müşterilerinize ürünlerinizi sunmanız ve satışı gerçekleştirmeniz gerekir. E-ticaret firmaları bu noktada özellikle; video pazarlama, SEO ya da ücretli reklamlar gibi dijital pazarlama yöntemlerini kullanır. Bu sayede ürünler ve hizmetler doğru bir şekilde hedef kitlelerine ulaşır.

Eğer siz de mum üretip satış yapacaksanız bu konuya özen göstermeniz gerekir. Özellikle ilk an itibariyle satışlarınızı arttırmak istiyorsanız dijital pazarlama yöntemlerinden faydalanabilirsiniz. Böylelikle hedef kitlenize daha kolay bir şekilde ürünlerinizi ulaştırabilirsiniz.

Mum Yapıp Satmak Karlı mı?

İnternetten mum satmak karlı mı?

Önceleri sadece aydınlatma kaynağı olarak kullanılan mumlar, son dönemlerde dekoratif amaçlı da tercih edilmeye başlandı. Dekoratif mumlar, hediye olarak da sıklıkla tercih edilir. Dolayısıyla alıcı kitlesi hiçbir zaman bitmeyen bir üründür. Evde mum yapıp satmak oldukça kolay, zevkli ve kazanç sağlayan bir ek iştir.

Evinizde farklı çeşit ve modellerde yapabileceğiniz mumlar ile siz de ciddi derecede gelir elde edebilirsiniz. Boş vakit geçirmenin de en eğlenceli yollarından biri evde mum yapmaktır. Bu işi hem hobi hem kazanç haline dönüştürebilirsiniz. Evde mum yapıp para kazanmak için öncelikle başarılı bir şekilde mumun nasıl yapıldığını bilmeniz gerekir.

Yapacak olduğunuz mumları ilk önce çevreniz ile paylaşıp onlardan gelen geri dönüşümleri değerlendirebilirsiniz. İlk yapacağınız mum, elbette istediğiniz gibi çıkmayacaktır. Ancak zaman içinde ortaya harika işler çıkaracağınızdan emin olursanız, bu zorlu süreç daha kolay bir hale gelir.

İşe çevreniz ile başlayarak zaman içinde hedef kitlenizi daha da büyütebilirsiniz. Kendinize evde bir alan yaratarak bu işe ufaktan başlayıp zamanla satışlarınızı arttırabilirsiniz. Yapacağınız dekoratif amaçlı mumların malzemesini isterseniz internetten isterseniz de mum imalatı yapan yerlerden satın alabilirsiniz. Toplu alımlarda ekstra avantaj da elde edebilirsiniz.

Uygun ve kaliteli ürünler satın almak için de son derece detaylı bir şekilde araştırma yapmalısınız. Size mum yapımı aşamasında gerekli olan malzemeler şunlardır;

1-Mum kalıbı,

2-Makas,

3-Fitil,

4-Eritme potası

5-Termometre

Bunların yanı sıra süsleme malzemesi ve mum kokusu da alabilirsiniz. En son aşama olarak paketleme işleminde de yine albenisi yüksek ambalaj malzemelerini tercih edebilirsiniz. Özenli bir paketleme işlemi için konseptinize uygun ambalajlar seçmeniz olumlu dönüşlere katkı sağlar. Bu sayede sizden aldığı mumdan memnun kalan bir kişi bunu viral pazarlama tekniği ile arkadaşına da önerir. Son olarak paketlemeye size özel ufak hediye ya da notlar da ilave edebilirsiniz.

İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:
 
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir