1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

Kargo Anlaşması Nedir, Nasıl Yapılır?


0

Kargo anlaşması e-ticaret siteleri için en önemli konulardan biridir. Teknolojik gelişmeler sonucunda internetin günlük hayatlara girmesi, her sektörde önemli değişikliklere neden olmuştur. Online alışverişin güvenli biçimde gerçekleştirilmesini sağlayan e-ticaret dünyası, bazı unsurlar dahilinde kontrol edilir.

İnternetten ürün satışı denilince akla gelen kargo anlaşmaları, e-ticaret işletmelerinin yapması gereken en önemli işlemlerden biridir. Kargo anlaşması nedir, anlaşma sırasında nelere dikkat edilmelidir ve anlaşma nasıl yapılır gibi aklınızı kurcalayabilecek soruları bu yazımızda açıkladık!

Kargo anlaşması nedir?
Kargo anlaşması nedir?

Kargo anlaşması nedir?

Kargo anlaşmaları, e-ticarette satış yapan işletmelerin yakından ilgilendiği gönderi maliyetini düşürme amacıyla uygulanan bir prosedürdür. İnternet üzerinden satış ve pazarlama yapan firmalar, kargo anlaşmaları sayesinde minimum ödeme yapma fırsatını yakalar.

Gönderilerin daha uygun fiyata alıcılar ile buluşmasını sağlayan anlaşmalar, alıcı kitlenizi büyütmenize de yardımcı olur. İşletme ve kargo şubesinin yakınlığına göre belirlenen kargo anlaşmaları, müşterilerin ürünlerinizi tercih etmesini kolaylaştırır.

E-ticaret sektöründe düzenli satış yapan firmalara büyük avantajlar sunan anlaşmalar, faaliyetlerinizi daha düşük ücretler ile tamamlamanıza olanak tanır. Kargo anlaşması neden önemlidir diye soranlara verilebilecek pek çok cevap mevcuttur.

Müşteri memnuniyetini artıran, gönderim maliyetini düşüren ve firmalara maddi açıdan kazanç getiren kargo anlaşmaları; e-ticaret dünyası için önemini herkese kanıtlar.

Kargo anlaşması neden yapılmalıdır?

Türkiye’nin her bölgesine ulaşmayı hedefleyen e-ticaret işletmelerine bir kargo firması ile anlaşma yapmaları önerilir. Ürün başına düşen maliyeti gözle görülür biçimde azaltan kargo anlaşmaları, işletmelerin kar oranında önemli bir etkiye sahip olur.

Bu sayede küçük büyük fark etmeksizin hali hazırda kargo anlaşması bulunan işletmelerin kara geçtiği görülür. Kargo anlaşmalarının tavsiye edilmesindeki en büyük neden, işletmelerin gün içerisinde çok sayıda kargo gönderimi yapmasıdır.

Anlaşma yapmadığınız durumda her kargoyu normal müşteri fiyatından göndermeniz gerekir. Bu da kargo ücretlerinin beklenenden daha fazla masrafa yol açmasına neden olur. Deponuza yakın bir kargo firmasıyla anlaşmanız durumunda kargo ücretlerinizin eskiye göre çok daha düşük rakamlar olduğunu görürsünüz.

Bunun haricinde kargo anlaşmaları sayesinde işletmelerin müşterilere farklı kampanyalar sunma şansı oluşur. Ücretsiz ya da indirimli kargo etiketiyle ürünlerinizin satış oranını yükseltebilirsiniz.

Kargo Anlaşması Yapılırken Nelere Dikkat Etmek Gerekir?
Kargo anlaşması neden yapılmalıdır?

Türkiye genelinde hizmet veren kargo firmaları ile anlaşmaya varmadan önce belirli konulara özen göstermelisiniz. İşletmeniz için en kazançlı teklifi seçebilmeniz için bu kriterleri değerlendirmeniz doğru olacaktır.

Desi ve gönderim ücreti

Kargo gönderimlerindeki hacimsel ağırlık anlamına gelen desi, kargo ücretini belirlemede önemli bir rol oynar. Ürünün ağırlığı ve boyutuna bakılarak ortaya çıkan desi, gönderi başına ödenmesi gereken kargo ücretinin değişiklik göstermesine yol açar.

Örneğin hafif ve küçük bir ürün gönderirken az ücret öderken ağır parçalarda kargo şirketleri sizden daha fazla ücret talep edebilir. Bu gibi hesaplamalarla uğraşmadan sabit ücret ödemesi yapabilmeniz, kargo anlaşmaları sayesinde mümkündür.

Minimum desi ve minimum ücret tablosunu inceleyerek kargo firmasının kararlaştırdığı koşullara uygun ürünleri sabit ücretle gönderebilirsiniz.

Taahhütsüz anlaşma

Kargo anlaşması konusunda önem vermeniz gereken konulardan biri, taahhütsüz anlaşma ile ilgili imkanlardır. Belirli bir dönem boyu firmayla çalışacağınızı garantileyen taahhüt, bazı durumlarda işletmenize olumsuz etki yapabilir.

İstediğiniz an firma değiştirebilmek ya da anlaşmanız bulunan firmayla ilişiğinizi kesebilmek için taahhütsüz anlaşmalardan faydalanmanız daha doğru olur.

Kargo şubesinin işletme deponuza uzaklığı

Anlaşma sürecinde zarar etmemeniz için mesafe tespitini doğru yapmanız gereklidir. Ürünleri bulundurduğunuz depo ya da ofisin kargo şubesine uzak bir konumda olması, kargoların geç gönderilmesine yol açabilir. Ayrıca teslimat ücretini de artırabilir.

Bu nedenle şube ve ofis arası mesafenin fazla olmaması önerilir. Özellikle aynı gün teslimat özelliği bulunan işletmeler, şube yakınlığı konusuna dikkat etmelidir. Kısa zamanda bütün kargolarınızı gönderim adresine ulaştırabilmeniz, yakın bir şubeyle kargo anlaşması yapmanız halinde oldukça kolaydır.

İade şartları ve hasarlı ürün durumu

Bir kargo firmasıyla anlaşma imzalamadan önce hasarlı ürün ve iadelere karşı takındığı tavrı öğrenmeniz tavsiye edilir. Firmaların farklı tutum sergileyebildikleri iade ve hasarlı ürün konusu, işletmenizin başarı oranında düşüşe neden olabilir. Bu şekilde istenmedik sorunların önüne geçmek için anlaşma öncesinde bütün detayların açıkça paylaşılması gerekir.

Örneğin müşteri herhangi bir ürünü iade etmek istediğinde kargo firmanız iade teslimat ücretini karşılamazsa sürecin sizi zarara sokması kaçınılmazdır. Bu nedenle iade yapılması halinde geri teslimatı karşılamayı kabul eden firmalar ile anlaşmaya varmanız önerilir. Kargo sürecinde sorun yaratabilecek bir diğer konu da ürünlerin teslimat sırasında hasar görmesidir.

Müşterilerinize hasarlı ürün göndererek imajınızı zedelememek adına gerçekten dikkatli bir kargo firmasıyla anlaşmanız gerekir. Böylece ekstra maliyetten kurtulmanın yanı sıra müşterilerinin güvenini de kırmamış olursunuz.

E-Ticarette Kargo Anlaşması Süreci Nasıl İşler?
E-Ticarette kargo anlaşması süreci nasıl işler?

E-Ticarette kargo anlaşması süreci nasıl işler?

E-ticarette kargo anlaşması yapabilmek için öncelikle kargo firmalarının sunduğu anlaşma koşullarını incelemelisiniz. Pek çok firmanın anlaşma şartlarına göz attıktan sonra hangi firmanın size uyduğuna kara vermeniz kolaylaşır.

Hangi şirketle anlaşacağınıza karar verdikten farklı yollar izlemeniz mümkündür. En bilinen ve tercih edilen anlaşma yöntemi bankalarla sanal pos anlaşması yaparak kargo firmalarına şirket kimliğiyle başvurmaktır. Bu sistemde istediğiniz her şeyi kargo firmasıyla görüşme şansınız vardır.

Tercih edilen bir diğer yöntem, belirli ödeme sistemleri veya e-ticaret entegrasyonları hizmeti veren bir firma ile anlaşarak bu sistemlerin kargo anlaşmalarından faydalanmaktır. Ancak bu seçenekte kargo firmasından herhangi bir talepte bulunmanız mümkün değildir.

Paket nitelikli kargo anlaşması ne anlama gelir?

Henüz e-ticaret üzerinde şirketi bulunmayan satıcılar için sunulan paket nitelikli kargo anlaşmaları, üreticilerin girişimcilik çabalarını destekler. Bu anlaşma, belirli bir gönderim sayısına ulaştıktan sonra gönderim ücretini tek seferde indirimli şekilde ödemenizi sağlar.

Paket büyüklüğü arttıkça ürün başına düşen gönderim ücretinin azalması, işletmelerin kâr marjını yükseltir. İşletmenize uygun kargo anlaşması yöntemini seçerek e-ticaret dünyasına adım atabilirsiniz.

Umarım Kargo Anlaşması Nedir? Nasıl Yapılır? konusunu doğru ve güzel anlatabilmişimdir. Konu ile ilgili sorularınız olursa bize aşağıdaki yorum alanından yazabilirsiniz.

Kargo anlaşması nasıl yapılır?
5/5 - (2 votes)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 1
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 3
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir