1. Anasayfa
 2. E-ticaret Yazılım

WordPress E-Ticaret Yapmak için İyi Bir Tercih midir?


0

WordPress e-ticaret yapmak için iyi bir tercih midir” sorusu WordPress’i incelerken aklınıza gelebilir. Aslında bu düşünce e-ticaret sitesi açmak isteyen her kişinin aklına gelmekte. Tabi bunun insanların aklına gelmesinin bir takım nedenleri de yok değil.

WordPress’in e-Ticaret yapmak için uygun bir yazılım olup olmadığını şu an yapmış olduğunuz iş ve bu iş e-ticaret yazılımından ne beklediğiniz belirleyecektir. WordPress, yalnızca WordPress için birçok web sitesi oluşturucu için önemli değildir; ayrıca e-Ticaret sitesi oluşturucuları ile yapılan bazı işletmeler için çevrimiçi bir şeyler satmak için mükemmel bir alternatiftir.

WordPress kullanarak e-ticaret sitenizi oluşturmanın size uygun bir seçenek olup olmadığını anlamak için bu yazılımın bazı avantajlarına ve dezavantajlarına bakalım.

Wordpress e-ticaret yapmak
WordPress e-ticaret yapmak

WordPress nedir?

WordPress, PHP programlama dili ile MySQL veritabanı kullanılarak GPL (General Public License) lisanlı olarak yazılmış bir kişisel web yayını yapılabilmesini sağlayan web yazılımıdır. WordPress resmi olarak B2/cafelog projesinin devamı kabul edilmektedir.

WordPress GNU kamu lisansına sahip bir web yazılımıdır. WordPress en son sürümü 6.0 olup Mayıs 2022 yılında yayınlanmıştır. WordPress’in programlama dili PHP olup, bağımsız işletim sistemine sahiptir. Yazılımla ilgili daha detaylı bilgiyi wordpress.org adresini ziyaret ederek öğrenebilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
WordPress Woocommerce E-ticaret Sitesi Nasıl Kurulur?

E-Ticaret yapmak için wordpress seçmenin artıları nelerdir?

WordPress, e-ticaret yapmak için tercih edilebilir bir yazılımdır. WordPress’i tercih etmenin birçok avantajı bulunmaktadır. E-ticaret siteniz için WordPress’i tercih etmenin artılarından bazıları şunlardır;

 • E-ticaret özellikleri eklemek için eklentilere sahiptir
 • Çok sayıda tema alternatifine sahiptir
 • Arama motorları için optimize edilmiştir
wordpress eklentileri
E-Ticaret özellikleri eklemek için eklentilere sahiptir

E-Ticaret özellikleri eklemek için eklentilere sahiptir

Eklentiler, her WordPress sitesinin temelidir. WordPress Eklentileri, e-ticaret siteniz için istediğiniz tüm özelliklere sahip bir web sitesi oluşturmanıza yardımcı olur. Bir e-ticaret sitesi oluşturmak istiyorsanız, WordPress bu amacınızı gerçekleştirecek bir çok e-ticaret eklentisine sahiptir.

WooCommerce, WordPress için popüler bir e-ticaret eklentisidir. WooCommerce’i şu amaçlarla kullanabilirsiniz:

 • Çekici vitrinler yapın.
 • Sayfalarınızı arama motoru dostu yapın.
 • Ürün sayfalarını kişiselleştirin.
 • Çoklu ödeme kanallarından birini tercih edin.
 • Nakliye seçimlerinizi yapın.
 • Ödemeniz gereken vergiyi kolayca hesaplayın.

Eklentiler, web sitenizde istediğiniz özellikleri almanıza ve seçmenize olanak tanır. Bir web sitesi oluşturmayı daha erişilebilir hale getirdiği için işinize yardımcı olabilir.

Çok sayıda tema alternatifine sahiptir

Web sitesi tasarlamak için kullanılabilecek çok sayıda tema, WordPress’in en önemli avantajlarından biridir. WordPress, sahip olduğunuz markanızın veya satmış olduğunuz ürünlerin tasarımına uygun bir e-ticaret sitesi oluşturmak için bir çok temaya sahiptir. WordPress, seçilebileceğiniz yaklaşık 7.000 tema ve kullanılabileceğiniz e-Ticaret’e özel 1000’den fazla düzen sunar.

Şirketinizin gereksinimlerini karşılayan benzersiz bir site oluşturmak için birçok seçenek vardır. Tüketicilerin tercih ettikleri türden bağımsız olarak web sitenizde olumlu bir karşılaşma yaşamalarını sağlayan birçok duyarlı tema arasından seçim yapabilirsiniz.

Arama motorları için optimize edilmiştir

Bir WordPress e-Ticaret sitesi tasarlamanın en mükemmel yönlerinden biri, onu arama motorları için optimize etme yeteneğidir. İnsanların Google gibi bir arama motorlarını kullandıklarında sizin içeriklerinizi görüntülemesini istiyorsanız, arama motorlarının algoritmaları ile ile uyumlubir e-ticaret sitesine ihtiyacınız olacak. WordPress eklentileri, web sitenizin arama motorları sonuçlarında daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olabilir.

E-Ticaret işiniz için SEO dostu bir web sitesi tasarlamanıza yardımcı olması için YoastSEO gibi bir eklenti kullanabilirsiniz. Bu eklenti, web sitenizin sayfalarını arama terimlerinde iyi çalışacak ve trafik oluşturacak şekilde optimize etmenize olanak tanır. Web sayfalarınız SEO dostu olduğundan, alakalı ürün aramalarını sıralama ve nitelikli potansiyel müşterileri çekme şansınız daha yüksektir.

E-Ticaret için WordPress Seçmenin Eksileri Nelerdir?
E-Ticaret için wordpress seçmenin eksileri nelerdir?

E-Ticaret için wordpress seçmenin eksileri nelerdir?

WordPress’i bir e-ticaret sitesi platformu olarak seçmenin avantajları olduğu kadar bazı dezavantajları da bulunmaktadır. E-ticaret sitesi açmak için WordPress tercih etmenin bazı dezavantajları şunlardır;

 • WordPress öncelikle e-ticaret yapmak için tasarlanmamıştır
 • Bazı eklentiler birbirleri ile uyumsuz olabilir

WordPress e-ticaret yapmak için tasarlanmamıştır

WordPress’in e-Ticaret siteleri için bir çok eklentileri olsa da, esasında bir e-ticaret sitesi oluşturucu değildir. WordPress, çok çeşitli web siteleri geliştirmenize olanak tanır. WordPress, e-Ticaret sitesi açmak için tasarlanmadığından, e-Ticaret siteniz için belirli temel özellikleri karşılamayabilir.

Bu nedenle WordPress bazı beklentilerinize cevap vermeyecektir. Örneğin, e-ticaret sitenizde müşterilerinizin alışveriş sepetini terk ettiklerinde onlara bildirim göndermesini sağlayan bir eklentiyi yüklemeyi düşünmüyorsanız bu özelliğin olmaması sizin için çok büyük bir sorun olmayacaktır. Ancak, bir e-Ticaret platformunda, bu tür yetenekler temel özellikler arasındadır. Belkide e-ticaret sitelerini diğer sitelerden ayıran en belirgin özellikler bu özelliklerdir.

E-ticaret sitenizde bu gibi eklentileri önemsememek, olmamasını normal karşılamak satışlarınızın ve kazançlarınızın azalmasına neden olacaktır.

Bazı eklentiler birbiri ile uyumsuz olabilir

WordPress kullanmanın en zorlu yönlerinden biriside, tüm eklentilerin birbirleri ile uyumlu bir şekilde çalışmasını sağlamaktır. Bir wordpress sitede birçok eklenti kullanılır. Bu eklentiler farklı farklı kişi veya firmalar tarafından geliştirildiğinden zaman zaman birbirleri ile uyumsuz olabilmektedir. Oluşabilecek bu uyumsuzluk sitenizde bir takım sorunlara neden olacaktır. Eğer daha önce bir web sitesi kurmadıysanız veya bir tecrübeniz yoksa bu sorunlara bir çözüm bulamayabilirsiniz.

Sonuç olarak, işinize zarar verebilecek bazı işlevlerden fedakarlık etmek veya daha düşük kaliteli eklentiler kullanmak zorunda kalabilirsiniz.

Çözüm

WordPress harika bir site oluşturucudur ve çeşitli web siteleri oluşturmanıza yardımcı olabilir. Yine de WordPress’in herkes için ideal bir çözüm olmadığını belirtmek isteriz. E-ticaret sitenizi geliştirmek, tüm tema ve eklentilerin birbirleri ile uyumlu bir şekilde çalışabilmesi için planlama yapmalısınız. Yaptığınız planlama dahilinde hareket etmek size daha az sorun çıkartacaktır.

Eğer WordPress ile e-ticaret sitesi kurma tecrübeniz yoksa bu alanda tecrübe sahibi olan ajanslar veya freelancer olarak e-ticaret danışmanlığı hizmeti veren kişilerden profesyonel yardım almalısınız.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir