1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

E-Ticaret Sitesi Kurmak İçin Hangi CMS Yazılımlarını Kullanmalısınız?


0

E-Ticaret sitesi kurmak için hangi CMS yazılımlarını kullanmalısınız? hemen öğrenin. E-ticaret, internetin hayatımıza mutlak bir şekilde giriş yaptığı yakın geçmişten itibaren çok önemli pazar yerlerinin oluşmasını sağladı. Özellikle 2020 yılında dünya genelinde ortaya çıkan Covid-19 pandemisi sonrasında da internetin insanların hayatında daha önemli bir yer elde ettiği ortaya çıktı.

E-Ticaret sitesi kurmak için hangi CMS
E-Ticaret sitesi kurmak için hangi CMS

Bu süreç içerisinde de neredeyse ekmeğe kadar internetten sipariş verilmesi gerekliliği yaşanırken, e-ticaret daha büyük bir değer kazandı.Birçok iş fikri başlangıç için online mecraları kullanmayı tercih ediyor.

E-ticaret günümüze kadar değerini giderek artırırken, son yıllarda onlarca trilyon dolarlık bir ticaret satış hacmi ve hem Türkiye’de hem de global anlamda dev şirketlerin oluşması ile karşılaşıldı. Örneğin, dünya genelinde Amazon, Türkiye’de Trendyol, N11, Dolap, Hepsiburada veya Gittigidiyor gibi birçok dev e-ticaret sitesi büyük hacimler elde etmeye başladı.

Rakamların gösterdiği kadarıyla e-ticaret sistemleri dijital devrim geçiren dünya içerisinde önemli bir yere sahiptir. Bu nedenle markalaşma ve pazarlama süreci içerisinde de mutlaka dijital pazarlama ile yer almak gerekliliği ortaya çıkmaktadır.

Bu açıdan bakıldığında da internetten para kazanmak için her ne kadar online pazar yerleri doğru noktaları oluştursa da markalaşma sürecinde kendi e-ticaret sayfanıza sahip olma gerekliliği de bulunmaktadır.

Bir marka olarak kendi e-ticaret sitenizi ya da firma olarak satış yapacağınız sayfanızı kendi imkanlarınızla veya alacağınız hizmetlerle kurmak istiyorsanız, bu konuda da hazır CMS yazılımları büyük bir avantaj oluşturmaktadır.

Çünkü bu yazılımlar sundukları avantajlar, pratik ödeme sistemleri, sanal pos kullanım imkanları, reklam çalışmalarını yapılabilmesi gibi birçok fayda sağlamaktadır.

Atak Domain üzerinden de alacağınız domain ve hosting hizmetleri ile kurabileceğiniz bir web sayfası için size büyük fayda sağlayacak hazır CMS yazılımları konusunda bilgi edinebilirsiniz. Bu çerçevede birkaç başlık altında önemli CMS yazılımlarını inceleyebilirsiniz.

WordPress – WooCommerce

e-ticaret sitesi kurmak
WordPress – WooCommerce

WordPress, bir internet sayfası kurabilmek için kullanılabilen en önemli içerik yönetim sistemi yani CMS yazılımı olarak kabul edilmektedir. Bu içerik yazılım sistemi sayesinde bilgisayar, tablet ya da IOS/Android akıllı telefonlarda yayınlanabilecek web sayfaları elde edilebilir.

Dünyanın en popüler CMS yazılımı olması ile birlikte WordPress e-ticaret sayfaları kurulumu gerçekleştirebilmek açısından da yine açık kaynaklı bir e-ticaret çözümü olarak WooCommerce avantajını sunmuştur.

WooCommerce, çok pratik bir kullanıma sahip olması ile birlikte aynı zamanda da çok güçlü ve istediğiniz anlamda genişleyen bir platform olarak e-ticaret sayfası kurmak için tercih edilebilir. Günümüzde özellikle dünya çapında büyük markalar tarafından tercih edilen bu CMS yazılımı aslında çok önemli özelliklere de sahiptir.

WooCommerce için ön plana çıkan özelliklere bakıldığında da öncelikli olarak eklentiler göz önünde bulundurulabilir. Çünkü WooCommerce üzerinden e-ticaret sayfa kurulumu gerçekleştirirken, her işlevselliğe sahip yani her fonksiyonu ayrı ayrı şekilde sunan uzantılar kullanılabilir.

Yani örnek olarak bir e-ticaret sayfasında mutlaka yer alması gereken sanal pos sistemini entegre etmek için pratik bir şekilde kullanılabilecek bir uzantı yani resmi eklenti yer almaktadır. Ayrıca bunun gibi reklam çalışmaları için ihtiyaç duyacağınız ya da stok yönetimi için ihtiyaç duyacağınız işlevlerde de kolayca entegre edilen eklentiler bulunmaktadır.

Diğer bir avantajına bakıldığında WooCommerce çok esnek bir yapıya sahiptir. Bu esneklik sayesinde de çok büyük bir pratiklik elde ederken, ideal boyutu ile birlikte bir WooCommerce e-ticaret mağazası sadece birkaç gün sonrasında hazır hale gelebilir.

Üstelik bahsedilen şekilde eklentiler, özel uzantılar ve tüm hazırlıkların sağlanması ile bu mağaza içerisinde artık ürün satışlarına da başlanabilir.

WooCommerce dünya genelinde çok yoğun bir şekilde kullanılan hatta dev markalar tarafından tercih edilen bir CMS yazılımıdır. Bu kadar çok tercih edilmesi sayesinde de çok geniş bir topluluk tarafından kullanıldığı için istediğiniz her konuda makaleler, bilgilendirme kılavuzları ya da farklı dosyalara ulaşmak kolaydır.

Kullanım sırasında teknik destek gerekmesi veya sorunlar ile karşılaşmanız konusunda da bu geniş topluluk size hızlı bir çözüm sağlayabilir.

Opencart

Opencart

WordPress tarafından sunulan WooCommerce dışında dünyanın en popüler CMS yazılımları arasında e-ticaret sayfa platformu olarak Opencart görülmektedir. PHP tabanlı MySQL veritabanı HTML bileşenleri barındıran bu çevrimiçi alışveriş yönetim sistemi, dünya genelinde birçok dilde olduğu gibi Türkçede de önemli bir desteğe sahiptir ve ücretsiz lisans avantajı sağlamaktadır.

Yani bu CMS yazılımı sayesinde ücret ödeme gerekliliği bulundurmadan özelleştirilebilir bir açık kaynak yazılımı kullanılabilir. 

Bilindiği üzere sayfa kurulumlarında seçilen CMS yazılımlarının size temalar sağlaması her zaman önemlidir. Bu açıdan da Opencart istediğiniz web sayfası için yaklaşık 1500 modül ve tema avantajı sunmaktadır. Seçtiğiniz tema ile bir web sayfası kurduğunuzda da ömür boyunca ücretsiz destek alabilir ve yazılım güncellemelerini de ücretsiz şekilde almaya devam edebilirsiniz.

Opencart tarafından sunulan önemli avantajlara bakıldığında da iki önemli nokta ön plana çıkmaktadır. Bunlardan ilki çoklu dil desteği sağlaması olmakla birlikte farklı bölgelere hitap edecek şekilde bir web sayfasına sahip olmak istiyorsanız, çok basit değişiklikler ile Türkçe başta olmak üzere dünyanın birçok yerinde satış yapılabilecek sayfalar elde edebilirsiniz.

Opencart sayesinde elde edeceğiniz en büyük avantaj ise bir web sitesi kurmak için çok pratik bir arayüz elde edeceğinizdir. Sade ve kolaylıkla anlaşılan bu arayüz sayesinde çok kısa sürede kurulum işlemlerini tamamlayabilir ve teknik bilgi gerekmeden seçtiğiniz tema ile e-ticaret sayfası sahibi olabilirsiniz.

Sonrasında pratik bir kullanım sayesinde yine sanal pos, ödeme sistemleri, stok yönetimi gibi ayrıntıları eklentiler ile aktif hale getirebilirsiniz. Ürünleriniz ekledikten sonra da ürün ayrıntılarıyla artık siparişlerinizi almaya başlayabilirsiniz.

Magento

Magento

WordPress tarafından sunulan WooCommerce ve Opencart gibi içerik yönetim sistemleri ücretsiz yapılarıyla dünyada popüler bir yere sahiptir. Ancak buna karşılık ücretli kullanım gerçekleştirmek açısından seçilebilecek bir online satış sistemi yazılımı olarak Magento da tercih edilebilir.

Magento, e-ticaret sayfaları kurabilmeniz açısından yerleşik PHP içerikli bir platformdur. Yine açık kaynak teknolojisine sahip olması ile birlikte aslında ücretsiz olarak da bu yazılım elde edilebilir. Ancak güvenilir ve ölçekli bir yapıya sahip olması ile birlikte ücretli sürümü üzerinden de yine yüz binlerce aktif müşteri kullanım sağlamaktadır.

Ücretli veya ücretsiz yarı açık kaynaklı olarak tercih edebileceğiniz Magento çok güvenilir bir yapıya sahip olduğu için popüler markalar tarafından e-ticaret platformu olarak seçilmektedir. Günümüzde bu popüler markalar arasında Ford ve Nike gibi çok büyük isimler yer alması göz önünde bulundurulabilir.

Magento yine çok önemli özellikleri ile birlikte e-ticaret sayfa kurulumu için size önemli avantajlar sunmaktadır. Özellikle biraz teknik bilgiye sahip olarak sayfa kurulumlarında daha detaylı çalışmak istiyorsanız, kodların anlaşılması çok kolay olduğu için bir geliştirici olarak avantaj elde edebilirsiniz.

Zira karmaşık kodlar çok düşük seviyede olduğundan üçüncü taraf kodlar entegre edilebilir ve bu sayede büyük web uygulamaları ya da ödeme sistemleri için entegrasyon sağlanabilir.

E-ticaret sayfalarında müşterilerin aradığı en önemli özellik hızlı bir şekilde ürünlere ulaşmak ve alışverişi hızlı bir şekilde tamamlayabilmektir. Özellikle araştırmalara bağlı olarak da kullanıcıların yarısının 2 saniye üzerinde açılan sayfaları hızlı bir şekilde terk ettiği görülmektedir. Buna bağlı olarak Magento e-ticaret geliştirme platformu olarak size muhteşem hızlı yüklenen sayfalar sağlayabilir.

Yine dijital pazarlama açısından SEO yani arama motoru optimizasyonu çok önemli bir yere sahip olduğu için Magento bu konuya da ayrı bir önem vermektedir. Pazarlama çalışmalarınız ve reklam çalışmalarınız açısından SEO çalışmaları ile birlikte en verimli sistemlerden biri olan Magento, ücretli veya ücretsiz alternatifleri ile size Google’da ürünlerinizi daha fazla ön plana çıkarma şansı sağlayabilir.

E-Ticaret sitesi kurmak için hosting nasıl olmalı?

E-Ticaret sitesi kurmak için hosting nasıl olmalı?

Bir web sayfasının kurulumunda bilindiği üzere pratik adımlarla öncelikle domain yani alan adı elde edilmesi gerekir. Alan adı, satış gerçekleştireceğiniz web sayfasının IP adresi karşılığında karakterler ile oluşturulmuş ve kullanıcı tarafından adres satırına yazılarak kullanılacak adresini ifade eder.

Bu alan adının tescil edilmesi ile birlikte bir marka tescili süreci olarak da web sayfanızın yer alacağı ve dosyalarınızın muhafaza edileceği bir hosting planı yer almalıdır.

E-ticaret sayfalarında açılımdan ilerleyen aşamalara kadar mutlaka bir e-ticaret hosting planı bulunmalıdır. Bu noktada da hem bütçenize hem de ihtiyaçlarınıza bağlı olarak Atak Domain tarafından birçok farklı hosting hizmeti sunulmaktadır.

Eğer alan adı tescili gerçekleştirdiyseniz ve istediğiniz CMS yazılımı seçimini yaptıysanız, artık sitenizin birkaç saatte hazırlanmasını mümkün hale getirmek için kullanıma hazır bir hosting paketi tercih edebilirsiniz.

Atak Domain isterseniz küçük bir işletme isterseniz bir KOBİ işletmesi veya çok büyük bir yapıya sahip olacak iyi bir e-pazaryeri web sayfası için bireysel veya kurumsal şekilde kullanabileceğiniz hosting paketleri sağlamaktadır.

Üstelik sunulan hosting paketleri bugün sizin için sayılan Magento, WooCommerce, Opencart veya diğer CMS yazılımlarının birçoğu ile uyumlu kullanım sağlamaktadır.

Tercih edebileceğiniz hosting paketlerinde yüksek hız elde ederken, size her zaman önemli avantajlar ile birlikte örneğin %100 SSD hızı, sınırsız web sayfası barındırma, sınırsız kaynaklar ve 7/24 destek avantajı sunulur. Paketlerde; Starter, Expert, Expert Plus veya Expert Deluxe gibi seçeneklerde değişen

 • Sayfa barındırma kapasitesi 
 • E-posta kapasitesi 
 • RAM ve CPU (işlemci) kapasitesi 
 • Trafik düzeyi ya da diğer avantajlar ile hosting paketleri tercih etme imkanınız bulunmaktadır.

Atak domain hosting paketlerinde litespeed desteği sayesinde 10 kat daha hızlı web sayfaları elde edilirken, müşterinin sayfayı terk etme oranı yüksek oranda düşecektir. Kontrol paneli operasyonlarınız açısından da cPanel veya Plesk panel kullanımları ücretsiz olarak elde edilebilir.

Başka noktalarda yer alan hosting hesaplarınızı Atakdomain.com’a taşıma imkanı da yine ücretsiz destek ile sağlanabilir. Seçilen paketler ile birlikte ücretsiz SSL sertifikası, ücretsiz yedekleme ve yine ücretsiz olarak anti-spam ve anti-virüs koruması gibi fırsatlar elde edilebilir. 

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir