1. Anasayfa
 2. Whatsapp

Whatsapp İşletme Hesabı Nedir?

Whatsapp işletme hesabı nedir, Whatsapp işletme hesabı nasıl yapılır, Whatsapp işletme hesabı farkı nedir hemen öğren. Okumak için hemen tıkla.


0

Whatsapp işletme hesabı nedir sorusunun cevabı bu makalemizde. WhatsApp 2009 yılında kullanıcıların hayatına giren bir mesajlaşma uygulaması olarak bugün dünya da en çok kullanılan mesajlaşma uygulamasıdır. Oberlo.com tarafından sağlanan 2021 istatistiklerine göre WhatsApp’ı kullanan kişi sayısı 2 milyarı aşmış durumdadır.

Her gün milyarlarca mesajın gönderildiği bu platform günlük yaşantımızın vazgeçilmez bir parçası haline gelmiştir. Telefon görüşmeleri yerine çoğu zaman WhatsApp üzerinden iletişim kurmayı tercih ettiğimiz bir gerçektir. Uygulama zaman içinde eklenen özelliklerle sesli ve görüntülü arama imkanı da sunmaktadır.

İşte böylesine yaygın bir kullanıma sahip olan WhatsApp’ın iş dünyasında da bir çok işletme tarafından kullanılmaktadır. WhatsApp’ın işletmelere yönelik versiyonu, iletişimi kolaylaştırırken aynı zamanda profesyonel bir platform sunmaktadır. WhatsApp işletme hesabı olarak bilinen bu versiyon, müşterilerle doğrudan etkileşim kurma imkanı sağlamaktadır.

Bu makalemizde Whatsapp işletme hesabı nedir? sorusuna cevap vermeye çalışacağız.

Whatsapp İşletme Hesabı Nedir?
Whatsapp İşletme Hesabı Nedir?

Whatsapp işletme hesabı nedir?

WhatsApp işletme hesabı işletmelerin müşterilerle etkileşimde bulunmak için WhatsApp Business üzerinde oluşturulan hesaplardır. WhatsApp Business özellikle küçük ölçekli işletmeler için tasarlanmış bir uygulamadır ve 2018 yılında kullanıma sunulmuştur. Bu uygulama mesajlaşma özelliklerinin yanı sıra işletmelere özel olarak geliştirilmiş fonksiyonlar da sunmaktadır.

Bir işletme hesabı oluşturduğunuzda otomatik olarak WhatsApp işletme hesabı olarak kabul edilirsiniz. Bu sayede, işletme sahipleri veya yöneticileri tarafından kullanılan kişisel hesaplar ile karışıklık yaşanmaz. WhatsApp işletme hesabına geçiş yapmak için Google Play veya Apple Store’dan  WhatsApp Business uygulamasını indirip kurmanız gerekmektedir.

WhatsApp işletme hesabında,

 1. Standart işletme hesabı
 2. Resmi işletme hesabı

olmak üzere iki farklı hesap türü bulunmaktadır. Standart İşletme Hesabı WhatsApp Business uygulamasını indirip kayıt olduğunuzda otomatik olarak oluşturulur. Diğer bir tür olan Resmi İşletme Hesabı ise WhatsApp tarafından resmi bir işletmeye ait olduğu doğrulanan hesaplara verilir.

Resmi İşletme Hesapları isimlerinin yanında yeşil bir tik işareti ile belirtilir. Bu hesaplarda kişisel kullanıcılar tarafından şirket adının görülebilmesi için telefon numarasının rehbere kaydedilmesi zorunlu değildir. Bu şekilde işletmeler müşterileriyle daha profesyonel bir şekilde etkileşime geçebilir ve işletme hesapları aracılığıyla doğrudan iletişim kurabilir.

thumbnail
Önerilen Yazı
Whatsapp Entegrasyonu Avantajları Nelerdir?

Whatsapp işletme hesabı nasıl yapılır?

WhatsApp işletme hesabı oluşturmak için aşağıdaki adımları takip edebilirsiniz:

 • İlk olarak WhatsApp Business uygulamasını cihazınıza indirin. Uygulamayı Android için Google Play Store veya iOS için Apple App Store’dan indirebilirsiniz.
 • Uygulamayı cep telefonunuzdan açın, hizmet şartlarını okuyun ve kabul edin.
 • Telefon numaranızı doğrulamak için size gönderilen kısa mesajdaki talimatları takip edin.
 • WhatsApp Business uygulamasının kişilere ve fotoğraflara erişmesine izin vermek için gerekli izinleri verin.
 • İşletmenizin adını girin. İşletme adınızı doğru ve açık bir şekilde belirtmek önemlidir.
 • Profil resmi olarak işletmenizin logosunu veya uygun bir görseli seçin.

WhatsApp Business hesabı her bir hesap için yalnızca bir telefon numarası kullanmanıza izin verir. Daha önce kullandığınız numarayı da kullanmaya devam edebilirsiniz. Ancak bu numara normal WhatsApp uygulamasından otomatik olarak çıkış yapacaktır.

Bununla birlikte konuşma geçmişi ve kişiler WhatsApp Business’a aktarılacaktır. Eğer mevcut WhatsApp hesabınızı da kullanmaya devam etmek istiyorsanız WhatsApp Business için başka bir telefon numarası kullanmanızı öneririz. Böylece her iki hesabı da ayrı ayrı kullanabilirsiniz.

Whatsapp İşletme Hesabı Farkı
Whatsapp İşletme Hesabı Farkı

Whatsapp işletme hesabı farkı

Whatsapp işletme hesabı  kullanımı şimdilik ücretsizdir. Whatsapp kişisel kullanım uygulaması ile işletme hesabı kullanıcı arayüzü açısından oldukça benzerdir.

WhatsApp işletme hesabının normal WhatsApp uygulamasından en belirgin farkı logo tasarımıdır. WhatsApp işletme hesabının logosu standart telefon ahizesi yerine yeşil bir konuşma balonunun içinde beyaz bir “B” harfi olarak tasarlanmıştır.

Whatsapp işletme hesabında kişisel kullanım hesabında olmayan bir diğer farklılıkta iş profili bölümünde işletme veya şirket hakkında bilgiler, konum, e-posta, internet sitesi gibi seçeneklerin olmasıdır. Bu seçenekler normal WhatsApp uygulamasında bulunmamaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
Whatsapp Üzerinden Sipariş Nasıl Alınır?

İşletme uygulamasının bir diğer farklılığı da sabit hat üzerinden hesap oluşturabilme özelliğidir. Bu özellik normal WhatsApp’ta bulunmayan bir özelliktir.

WhatsApp işletme hesabının sunmuş olduğu diğer özellikler arasında “Otomatik Cevap” ve “İstatistikler” yer almaktadır. Otomatik cevap özelliği işletme sahiplerinin iş saatleri dışında veya meşgul oldukları zamanlarda müşterilere otomatik olarak şablon mesajlar göndermelerine olanak tanır.

İstatistikler özelliği ise işletme sahiplerine gönderilen alınan ve teslim edilen mesaj sayısı gibi önemli istatistikler hakkında ayrıntılı bilgi sunar.

Bu makalemizde Whatsapp işletme hesabı nedir sorusuna cevap vermeye çalıştık. Whatsapp işletme hesabı nedir konusu ile ilgili sormak istediğiniz birşey olursa bize aşağıdaki yorum bölümünden ve burada ki iletişim sayfasından yazabilirsiniz.

https://www.youtube.com/watch?v=lBp0XYshYVg
Whatsapp işletme hesabı nedir?
5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 1
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir