1. Anasayfa
 2. Kurumsal Haberler

Whatsapp Sözleşmesini Kabul Etmezsek Ne Olacak?


0

Whatsapp sözleşmesi kabül edilmezse ne olur? sorusuna cevap veriyoruz. İlk olarak 2009 yılında akıllı telefonlar için anlık mesajlaşma uygulaması olarak yayınlanan Whatsapp, 2014 yılında 19 milyar dolar gibi rekor bir ücretle Facebook firması tarafından satın alındı.

Anlık mesajlaşma uygulaması Whatsapp 2021 ocak ayında duyurduğu Gizlilik Sözleşmesi ile sadece Türkiye de değil tüm dünyada tepkileri üzerine topladı. Yayınladığı bu Gizlilik Sözleşmesine tepki gösteren uygulamanın kullanıcıları başta Telegram, Turkcell BİP gibi platformlara geçerek tepkilerini dile getirdi.

Whatsapp sözleşmesi kabül edilmezse ne olur?
Whatsapp sözleşmesi kabül edilmezse ne olur?

Whatsapp tarafından yayınlanıp tepki çeken bu Gizlilik Sözleşmesini kabul eden kullanıcılar başta ödeme ve konum bilgileri dahil kişisel bilgileri Facebook ile paylaşacağını taahhüt ediyor.

Whatsapp yayınladığı duyuruda 8 Şubat 2021 tarihine kadar sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıların hesaplarını askıya alacağını duyurdu. Bu duyuruya tepki gösteren 3 milyon whatsapp kullanıcısı telefonlarından uygulamayı silip başka uygulamaları kullanmaya başladı.

Kullanıcılardan gelen tepkiler üzerine Whatsapp 8 Şubat olan süreyi 15 Mayıs 2021 tarihine ertelediğini ve bu tarihe kadar kimsenin hesabını askıya alınmayacağını açıkladı.

Üst üste gelen bu açıklamalar kullanıcılarda ciddi kafa karışıklığına sebep olmuş “WhatsApp sözleşmesini kabul etmezsek ne olacak?” sorusunu sıkça sorar duruma gelmiştir. Firma ilk defa net konuşarak sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıların hesaplarının ne olacağına dair açıklama yaptı.

Sözleşme kabul edilmezse kısa süreliğine arama ve bildirimler devam edecek

whatsapp sözleşmesi
whatsapp sözleşmesi

Uygulamayı kullanmaya devam edebilmek için verilen 15 Mayıs süresinin bitimine az bir zaman kaldı. Belirtilen bu tarihe kadar sözleşmeyi kabul etmediğimiz takdirde tahmin edildiği gibi hemen hesabımız askıya alınmayacak.

Ancak mesaj okuma, mesaj gönderme gibi özellikler devre dışı bırakılacak. Sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcılar için firma zaman zaman bildirimler göndererek sözleşmeyi kabul etmelerini isteyecek.

Sözleşmeyi kabul etmeyen kullanıcıların mesaj gönderme özelliği devre dışı bırakılmasının yanında kullanıcılar kısa bir süreliğine aramalar ve bildirimler almaya devam edecek. Bu kısa zaman içerisinde uygulama sürekli sözleşmeyi kabul edin diye bildirimler göndermeye devam edecek.

Web whatsapp kullanmak mümkün olacak mı?

Sonuç olarak WhatsApp sözleşmesini kabul etmezsek ne olacak? Sorusunun cevabı kısa süreliğine yine kısıtlı da olsa web whatsapp kullanabileceğiz, whatsapp aramaları ve bildirimleri almaya devam edeceğiz ama mesaj göndermemiz mümkün olmayacak.

Kısa süre içerisinde sözleşmeyi kabül etmeyen hesaplar askıya alınacak ve herhangi bir hareket olmaması durumunda 120 gün sonra kalıcı olarak silinecek.

İlk kez WhatsApp sözleşmesini kabul etmezsek ne olacak? Durumuyla ilgili net bir dille açıklama yapan WhatsApp uygulamasının yeni gizlilik sözleşmesi ile ilgili düşüncelerinizi yorumlara yazabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir