1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

E-Ticaret Sitesine Trafik Çekmek için 6 Kural


0

E-ticaret sitesine trafik çekmek için gerekli 6 kuralı açıklıyoruz. Büyük bir heyecan ve emek ile e-ticaret sitenizi kurdunuz. Ama e-ticaret sitesi kurmak yetmiyor. Önemli olan sitenize ziyaretçinin gelmesi. E-ticaret sitesine ziyaretçi çekmek bütün site sahiplerinin ortak sorunu. Bu makalemizde e-ticaret siteniz için müşteri trafiği çekmenin 6 altın kuralını sizinle  paylaşıyoruz;

E-ticaret sitesine trafik çekmek
E-ticaret sitesine trafik çekmek

E-ticaret sitesine trafik çekmek için 6 kural

E-ticaret sitesine trafik çekmek için uygulamanız gereken 6 kural şunlardır;

 • Müşterilerin İlk Deneyimlerini Değerlendirin
 • E-Ticaret Sitenizi Geliştirin
 • SEO Uyumuna Dikkat Edin
 • Reklam İçerikleri Oluşturun
 • İndirimler Yapın
 • Müşterin Memnuniyetine Önem Verin

Müşterilerin ilk deneyimlerini değerlendirin

İlk bakış her zaman çok önemlidir. Memnun olmayan bir müşteri mağazaya tekrar girmeyecektir. Bu sebeple müşterilerinizin mağazanıza giriş yaptığında ilk bakışlarını değerlendirin. Müşterileriniz için bazı fırsatlar oluşturabilirsiniz. Bu fırsatlar özel indirim çekleri ve ya indirim kuponları olabilir.

Müşteriler ilgiden memnun kalırsa mağazanızı tekrar ziyaret edecek ve bu sayede sizin para kazanmanızı sağlayacaktır. Çeklerin getirisi karından kat kat fazla olacaktır.

E-ticaret sitenizi geliştirin

E-ticaret sitenizin kullanılır olması, müşteriler açısından çok önemlidir. Sayfalar arasında geçiş yaparken müşteriyi bekleten bir site, kullanıcılarınızın pek de hoşuna gitmeyecektir. Bu nedenle sitenizin daha hızlı olması için gerekli olan tekniklerin araştırmasını yapın.

Başka bir etken de e-ticaret sitenizin anlaşılabilir olmasıdır. Karışık sitelerde kullanıcılar kaybolmak istemezler. Bu nedenle web siteniz sade ve kullanışlı olmalıdır. İsteyen müşteriler aradıklarını hemen bulabilsinler.

Reklam yapın

Mağazanızın trafiğini arttırmanın yollarından biri de reklamlardır. Hiç bir şey yapmasanız bile reklamlar yoluyla mağazanıza pek çok müşteri ziyaret edecektir. Bu sebeple diğer etkenlerin de desteğiyle reklamlar vererek mağazanızın trafiğini arttırabilirsiniz.

Bunun için öncelikle yapmanız gereken hangi reklam türünün sizin için uygun olacağıdır. Kendinize uygun reklamı seçtikten sonra size uygun reklamı seçip hedef kitlenizi de hesaba katarak belirli bir bütçe ayırmalısınız. Reklam verme işleminden sonra satış rakamlarınız artacaktır. Reklamcılık özellik sanal mağazalar için kaçırılmaması gereken fırsatlardan birisidir.

e-ticaret sitesine trafik çekmek için 6 kural
e-ticaret sitesine trafik çekmek için 6 kural

SEO uyumuna dikkat edin

SEO uyumu web sitenizin Google sıralamalarında üst seviyelerde olması için gereken bir uyumlamadır. Eğer SEO uyumlamasına dikkat ediyorsanız web siteniz anahtar kelimelerle aratılarak üst sıralara çıkacaktır. Bu konu hakkında yeterli bilgiye sahip değilseniz, içerik oluşturucu yazarlardan SEO uyumu konusunda yardım alabilirsiniz.

Buna ek olarak; SEO uyumunu öğrenebilmek için internette bulunan yazılara bakarak bu konu hakkında bilgi sahibi olabilirsiniz. Müşteriler her zaman ilk sıralarda yer alan web sitelerini ziyaret etmektedirler. Bu nedenle online mağazada müşteri trafiği oluşmasını istiyorsanız SEO uyumuna dikkat etmeniz gerekmektedir.

İndirimler yapın

İndirimler düşük oranlarda olsa bile müşterilerin dikkatini çekecektir. İndirimlerin yanı sıra birtakım fırsatlar sunarak müşterilerinizin dikkatini çekebilirsiniz. Online mağazanızda müşteri trafiği olsun isterseniz indirim günleri düzenleyebilirsiniz. İndirim günleri gelmeden hemen önce herkese duyurmak için reklamlar yapabilirsiniz. O gün geldiğinde ise web sitenizde yoğun bir trafik olduğunu fark edeceksiniz.

Müşteri memnuniyetine önem verin

Online mağazanızda müşteri hareketliliği olsun istiyorsanız müşteri memnuniyetine önem vermelisiniz. Memnun kalmayan müşteriler sitenizi ziyaret etmeyeceklerdir. Bunun için yapmanız gereken online müşteri temsilcisi hizmeti verebilir müşterilerinizin sorularını cevaplaması için bir servis oluşturabilirsiniz.

Buna ek olarak; vaad ettiğiniz ürünlerin dışında farklı bir ürünle karşılaşan müşteriler sizden memnun kalmayacaktır. Bu nedenle müşterilerinizi mutlu etmeniz ve beklentilerine cevap vermeniz önemlidir.

https://www.youtube.com/watch?v=cf3WAKPZSZY&t=16s
E-ticaret sitesine trafik çekmek
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir