1. Anasayfa
 2. Entegrasyonlar

Whatsapp Entegrasyonu Avantajları Nelerdir?


0

E-Ticaret siteleri için whatsapp entegrasyonu avantajları nelerdir? hemen öğren. Ülkemizde hemen hemen herkes tarafından kullanılan bir ağ olan Whatsapp, e-ticaret siteleri için de oldukça avantajlı platformdur. Müşteriler ile kısa sürede etkili iletişim kurulmasını sağlayan bu platform, kolaylıkla erişilebilir olduğu için bir pazarlama servisi aracı olarak da kullanılır.

Siz de e-ticaret sitesi yönetiyorsanız, çeşitli entegrasyonlar oluşturarak takipçi kitleniz ile aktif bir iletişim bağı kurma imkanına erişebilirsiniz.

whatsapp entegrasyonu
whatsapp entegrasyonu

Whatsapp pazarlama nasıl yapılır?

E-ticaret firmalarının müşteriler ile direkt olarak iletişim kurmasını sağlayan Whatsapp sipariş hattı, doğru etkileşim ve hızlı sipariş sistemi için geliştirilmiştir. Dünya çapında da pek çok kişi tarafından kullanılan bu platform sayesinde müşteri kitleniz ile kolaylıkla iletişim içerisinde bulunabilirsiniz.

İşlevsel açısından bakıldığı zamanda da whatsapp platformu, e-ticaret sitesi sahipleri için oldukça avantajlıdır. Bu platform üzerinden dilerseniz anket ve reklam gibi pazarlama kampanyaları oluşturup takipçi kitlenize sunabilirsiniz. Hedef almış olduğunuz kitleyi belirledikten sonra bu gruba özel olarak kişiselleştirilmiş reklamlar oluşturarak satış yapma olanağını arttırabilirsiniz.

Bir e-ticaret sitesine sahipseniz ve bu site üzerinden satış gerçekleştirmek istiyorsanız, farklı whatsapp entegrasyonları planlayabilirsiniz. Böylelikle müşterilerinize aynı ürünleri farklı platformlar üzerinde sunabilir ve sitede oluşan satış trafiğinin yükselmesini etkileyebilirsiniz.

Son dönemlerde popüleritesi ile ön plana çıkan Whatsapp sipariş entegrasyonu, markanın reklamını yaparak müşteriler ile direkt bir iletişim kurmanıza yardımcı olur.

Whatsapp üzerinden satış yapmak için gerekli adımlar

Whatsapp aracılığıyla sipariş oluşturabilmek ve satış yapabilmek için gerekli olan bazı adımlar bulunur. Bu adımlar ile ilgili bir liste hazırlamak gerekirse;

 • Öncelikli olarak uygulamayı satış firması olarak kullanmak istediğiniz için Whatsapp Business platformunu Android ya da Ios cihazınıza yüklemeniz gerekir.
 • Uygulamayı akıllı cihazınıza yükledikten sonra uygulamaya girip çıkan hizmet koşullarını kabul ederek devam etmelisiniz.
 • Ardından ülke, ülke kodu ve telefon numarası gibi uygulamanın istemiş olduğu bilgileri girmelisiniz.
 • Girdiğiniz telefon numarasının uluslararası kullanım için uygun olması gerektiğine dikkat etmelisiniz.
 • En son olarak işlemi bitir tuşuna basabilir ve bu platforma kayıt olma işleminizi tamamlayabilirsiniz.

Kayıt olma işlemlerini hallettikten sonra e-ticaret firmanıza uygun bir kullanıcı adı ve profil fotoğrafı belirlemelisiniz. Böylelikle firma profilinizi daha kaliteli ve güvenilir bir şekilde sunabilirsiniz. Daha sonra işletme profili ayarına geçerek çalışma saatlerinizi ve firma ile ilgili gerekli detayları ekleyebilir, müşteri kitlenize siteniz hakkında daha fazla bilgi verebilirsiniz.

whatsapp entegrasyonu
whatsapp entegrasyonu

Whatsapp entegrasyonunun avantajları nelerdir?

Whatsapp sipariş entegrasyonu oluşturmanın beraberinde getirmiş olduğu avantajları sizler için maddeler halinde açıkladık:

 • Öncelikli olarak bir mobil uygulama kullandığınız için müşteriler ile kısa sürede hızlı iletişim kurabilirsiniz.
 • Uygulama sayesinde daha düşük maliyet harcayarak yüksek kazanımlar elde etme imkanına sahip olabilirsiniz.
 • Müşteri kitleniz ile direkt olarak etkileşim kurarak firma olarak hedef grubunuzla önemli bir bağ oluşturabilirsiniz.
 • Sahip olduğunuz müşteri kitlenizin isteklerini, ihtiyaçlarını ve görüşlerini güncel olarak aktarabilirsiniz.
 • Fotoğraf, dosya ve metin gibi ek dosyaları hem hızla hem de kolaylıkla karşınızdaki kişiye gönderebilirsiniz.
 • Whatsapp Business, sabit müşteri grubunuza dilediğiniz zaman otomatik olarak toplu mesaj atma imkanını da beraberinde getirir.
 • Mesaj istatiklerini inceleyebilir, böylelikle mesajlarınızı toplamda kaç kişinin okuduğunu ve yanıtladığı bilgilerine dakikalar içerisinde ulaşabilirsiniz.

Farklı sosyal medya hesaplarından whatsapp business’a yönlendirme yapma

Whatsapp üzerinden sipariş almak için pek çok farklı yol bulunur. Günümüzde de çoğu insan tarafından kullanılan Instagram, Twitter ve Facebook gibi sosyal medya ağları sayesinde whatsapp entegrasyonunuza yönlendirme yapabilirsiniz.

E-ticaret siteniz için diğer sosyal medya hesaplarınızda paylaşım yaparak kendi markanızın reklamını da yapma imkanını elde edebilirsiniz. Yaratıcı ve dikkat çekici ürün paylaşımları ile daha fazla müşteri çekebilirsiniz.

Aynı zamanda ürün fiyatlarını ve özelliklerini de detaylı şekilde açıklama kısmına yazarak müşteri kitlenizin bilgilenmesini sağlayabilirsiniz. Bu sayede markalaşma ve e-ticaret firmanızı tanıtma işlemlerini sosyal medya aracılığıyla da yönetebilirsiniz.

Müşterilerinizin güvenini  ve sık sık sizin firmanızdan alışveriş yapmalarını sağlamak için whatsapp hattı üzerinden hedef grubunuzla samimi bir dille iletişim kurabilirsiniz. Böylelikle hem müşteriler ile bir bağ kurabilir hem de detaylı etkileşim fırsatını yakalayabilirsiniz. Bu durum da firmanızın daha fazla dikkat çekmesine ve hedef kitlenizin zamanla artış göstermesine yardımcı olacaktır.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir