1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

Kargo Takip Sistemi Nedir, Ne İşe Yarar?  


0

Kargo takip sistemi e-ticaret ile uğraşan herkesin bilmesi gereken bir kavram. Tüm müşteriler, bir ürün için sipariş verdiği zaman sık sık ürünün durumunu tam zamanlı olarak takip etmek isterler. Sürekli olarak güncellenen, hem profesyonel hem de gerçek zamanlı kargo takip sistemi, müşterilerin deneyimini arttırır.

Bununla beraber firmayla müşteri arasında mevcut olan koordineyi sağlama noktasında da son derece önemlidir. Öyleyse kargo takip sistemi nedir? Bu sistemin sunduğu avantajlar nelerdir? İşte konuyla alakalı merak uyandıran detaylar!

kargo takip sistemi
kargo takip sistemi

Kargo takip sistemi nedir?

Kargo takip sistemi ürünlerin gönderimi yapan kargo firmalarının kişilere ürün süreçleriyle alakalı gerçek zamanlı takip ve bilgi ve hizmeti sunması şeklinde ifade edilir. Sistemin özellikleri kısaca şu şekildedir;

 • İnternet üzerinden herhangi bir ürün alındığı zaman hem satıcıların hem de alıcıların ürünün kargoya verilmesinin ardındaki takip süreçlerini anlatan bir kavram olarak bilinir.
 • Kargoların tam zamanlı ve gerçek bir şekilde izlenmesine imkan sunar.
 • Alıcıların ve satıcıların arasında teslimat açısından gerekli koordineyi oluşturur.
 • Şeffaf şekilde olması, online alışverişlerde güven sağlanması noktasında büyük oranda etkilidir.
 • Kargo takip sistemi; ürünlerin tahmini olarak teslimat sürelerini, ürünlerin güncel durumunu, içeriğini, nerede olduğunu ya da kargo numarası vb. gibi bilgileri kapsar.

Kargo takibi müşteriler, satıcı kişiler ve kargo firmalarının imajı açısından oldukça önemli bir konudur. Sorunsuz bir şekilde yürütülen kargo yönetimi ve teslim süreçleri ürün satın alan müşterilerin memnuniyetini artırır. Bununla beraber hem kargo hem de e-ticaret firmasına artı puanlar kazandırır.

Kargo takip sistemi, ürün gönderimlerinin hızlı, verimli, ayrıca zamanında da teslim edilmesi noktasında büyük katkılar sağlar. Aynı zamanda müşterilerin, kargo firmalarının ve satıcıların arasındaki mevcut koordine düzenini de sağlar.

Bu sebeple neredeyse tüm ürünlerin internet üzerinden sipariş verildiği günümüz döneminde hem verimli hem de profesyonel şekilde kargo takip sistemi yürütülmesi fazlasıyla önemlidir.

Kargo Takip Sistemi Avantajları Nelerdir?
Kargo takip sistemi avantajları nelerdir?

Kargo takip sistemi avantajları nelerdir?

Kargo takip sistemi, nakliye imkanlarının sunduğu verimliliği artırarak bir firmanın büyümesine katkı sağlamanın temel bir yoludur. Kargo takip teknolojisi, gönderilerin yolculuk esnasında bölge fark etmeksizin gönderilerden haber alma imkanı tanır.

Günümüzde artan teknolojiler sayesinde yenilikçi kargo takip sistemleri müşterilerin deneyimini artırma konusunda son derece iyidir. Kargo takip sistemi avantajları şu şekilde sıralanabilir;

Sorunsuz şekilde kargo yönetimine katkı sağlar; Kargo takip teknolojisi ürün tedarik zincirinin en önemli halkası olarak bilinir. İşletmelerin müşteriler için hazırladıkları gönderileri takip etmeleri, bu süreçte herhangi bir sorunla karşı karşıya gelinmemesi için işlemlerin kolay bir şekle gelmesi konusunda büyük katkılar sunar.

Gecikme durumlarını kontrol edip müdahalede bulunma hakkı olan işletmeler, bu süreçlerin daha iyi bir hale gelmesi için de birtakım adımlar atabilir.

İyileştirilmiş müşteri deneyimi; Kargo takip sistemi, insanlara şeffaflık sunar. Bu durumda da müşteri deneyimi artış gösterir. Kargo takip sistemleri rakip olarak görülen firmalardan ekstra farklılaşma, günümüz teknolojilerinden daha verimli şekilde faydalanma, müşterilere şeffaf biçimde çözümler sağlama konusunda müşteri deneyimlerini artırır.

Hızlı bir şekilde gönderim sağlar: Kargo takip sistemi sürecinin şeffaf şekilde olduğundan dolayı hem kötü yorum hem de itibar kaybı olmaması için hızlı şekildr gönderi sistemi halindedir. Teslimat işlemlerinin zamanında ve eksiksiz şekilde yapılması adına kargo takip sisteminde sık sık güncellemeler yapılır.

Müşterilere güven verir; Online alışveriş deneyimi müşterilerde güven unsurunun oluşması kapsamında mümkün olur. Ödeme işlemlerini yapan müşterilerin kargo süreçlerinde bir problemle karşı karşıya kalması gibi durumlarda geri dönüş şansı mümkün olmayabilir.

Bu nedenle dönüşümlerin kalıcı bir şekilde olması için teslimat sürecinin de kusursuz biçimde olarak işlemesi gerekir. Kargo takip sistemi satın alınan bir ürünün e-ticaret sitesi tarafından hangi tarih ve zamanda yola çıktığını ya da kargonun o an nerede olduğunu takip imkanı sunarak müşterilere güven verir.

Kaybolma riski ortadan kalkar; Kargo takip sistemi tarafından sunulan katkılar sadece müşteriler açısından değil firmalar açısından da fazlasıyla önemlidir. E-ticaret kargo takip sistemi, sipariş edilen ürünün kaybolma gibi kötü risklerini ortadan kaldırır. Anlık bir şekilde verilere ulaşma ya da kargo gönderilerini tespit etme gibi detayları kolay bir hale getirir.

Hızlı şekilde raporlama ve faturalandırma sağlar; Hızlı ve verimli bir teknolojiyle yönetilen kargo takip sistemleri hem hızlı faturalandırma hem de hızlı raporlama seçeneklerinde firmalara büyük avantajlar sağlar.

Müşterilerin sipariş iptal oranı azalır; Bir kişi bir ürünü satın almasından sonra kendisine gönderilen “siparişiniz kargoya verildi” ya da “ürününüz yola çıktı” tarzı ifadelerle karşılaşması çoğu zaman satın aldığı ürünü iptal etmekten vazgeçmesini sağlar. Bu şekilde bir bilgi sistemi olmadığı zaman durum tam tersi yani siparişin iptal edilmesi şeklinde olabilir.

E-ticaret siteleri için kargo takip sistemi avantajları nelerdir?

E-ticaret sektöründe hemen hemen her alanda mutlaka siparişleri yönetme sistemi vardır. Kargo aracılığıyla teslimat süreci, ürün sipariş yönetimi noktasında yer alan en önemli detayların başında gelir.

Kargo takip sistemi fazla kaynak kullanmaya gerek kalmadan e-ticaret sitelerine tüm operasyon süreçleriyle ilgili bilgiler verir. Sevkiyat takibi, sipariş takibi ve tahmini teslimat tarihleri ​​gibi özelliklerle çok yönlü faydalar sunar. Farklı kaynakları kullanmaktansa, tek sistem bütün iş ihtiyaçlarını karşılar. Bu şekilde bir sistemin kullanılması kargo maliyetlerini büyük oranda azaltır.

E-ticaret Kargo Takibi Nasıl Yapılır?
E-ticaret kargo takibi nasıl yapılır?

E-ticaret kargo takibi nasıl yapılır?

E-ticaret siteleri kargo takip sistemi tüm bilgileri sipariş alanından rahat bir şekilde görmeyi mümkün kılar. Sipariş detay sayfası üzerinden kargo firmasına ait olan tüm bilgilere ve gönderinin durumuna kolay bir şekilde ulaşım sağlamak mümkündür.

Bazı e-ticaret siteleri, kargo takip numarasını belirterek ilgili kargo firmasının sitesinden bu numara aracılığıyla kargo durumu anlık şekilde takip edilir. Özellikle son dönemlerde kargo takip sistemleri çok yönlü olacak şekilde yürütülür. SMS ile kargoların durumu müşterilere bildirilir. Kod sistemiyle de siparişler teslim edilir.

E-ticaret kargo takip ile müşteri deneyimi nasıl iyileştirilir?

Kargo yönetiminin en iyi şekilde yapılması, satın alma süreçlerinin olumlu yönde sonlandırılması noktasında kilit bir rol oynar. Ayrıca olumlu geri dönüşlerin olması için de son derece önemlidir.

E-ticarette sorunsuz bir kargo sistemi kurabilmek için depo ve tedarik yönetiminin birlikte uyumlu bir şekilde olması gerekir. Sipariş edilen ürünün en hızlı şekilde kargolanabilmesi için ürünün stokta bulunması gerekir. Bu nedenle hem depo yönetimi hem de stok yönetimi bu süreçte önem arz eder.

Ürünlerin hızlı gönderimi in yanı sıra eksiksiz olarak kargolanması da önemlidir. Eksik bir ürün çıktığı zaman süreç başa döner. Hatta iptale gidecek kadar bir süreç olabilir. Ürünlerin özellikleri ve hangi yapıda oldukları göz önünde bulundurularak paketleme yapılmalıdır.

Markaya dair olumlu yönde bir imaj oluşturma noktasında paketlemenin etkileri son derece büyüktür. Özellikle kırılma ihtimali olan ürünleri oldukça sağlam bir şekilde paketlemek tarzındaki ayrıntılara mutlaka dikkat edilmelidir. Ayrıca paketleme kısmında firmaya ait dokunuşlar markayla müşteriler arasında bağ oluşması için etkili yollardan biridir.

Fiyat aralıkları da müşteriler için satın alma süreçlerinde büyük oranda belirleyici bir faktör olarak göze çarpar. Sabit fiyat politikası firmaların çoğu zaman tercihi olur. Bununla beraber belli bir tutarın üzerine ücretsiz kargo ya da belli günlerle saatlerde ücretsiz kargo gibi alternatifler de satın alma noktasında ikna edici olur.

Kargo teslim sürecinin ardından müşteriden siparişle alakalı geri bildirim almak kargo yönetimi ve kargo takip sistemi sürecini iyileştirmek için önemlidir. Müşterilerin deneyimiyle memnuniyetini arttırma noktasında gerçek kullanıcıların fikirlerine yer verilmesi gerekir.

https://www.youtube.com/watch?v=BloTbshJy0s
Kargo takip sistemi
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir