1. Anasayfa
 2. Whatsapp

WhatsApp Business’in İşletmelere Faydaları


0

WhatsApp Business, küçük işletme sahipleri ve büyük işletme sahipleri tarafından sık sık tercih edilir. WhatsApp Business in ücretsiz bir şekilde kullanılabiliyor olması, kişilere sunulan en büyük avantajlardan biridir.

Uygulamayı İOS ve Android işletim sistemine sahip olan cihazları kullanan herkesin yükleme şansı vardır. WhatsApp Business uygulaması, kurumsal kimliğiniz açısından da sizlere avantaj sunar.

Bu kolaylıkların haricinde uygulamayı kullandığınız zaman işletme profili sayesinde şirketinizin adresini, şirketinize ait olan Web site adresini ve e posta adresini insanlarla kolay bir şekilde paylaşma şansınız oluşur.

Ayrıca uygulama üzerinden mevcut müşterilerinize ya da potansiyel müşterilerinize göndermiş olduğunuz mesajların iletilip iletilmediğinin de kontrolünü yapabilirsiniz. Üstelik göndermiş olduğunuz mesajları  kaç kişinin okuduğunu da görme şansınız vardır.

WhatsApp Business
WhatsApp Business

WhatsApp ve WhatsApp Business’in farkları nelerdir?

WhatsApp ve WhatsApp Business özellikleri arasında bazı farklılıklar vardır. İkisi arasındaki en önemli özellik ise; otomatik cevap özelliği, kategorilendirme ve istatistiklere ulaşma imkanıdır. Fakat bunların dışında de iki uygulamayı birbirinden ayıran bazı detaylar vardır.

WhatsApp Business, akıllı telefonlarda cep telefonu numarasına ya da sabit numaralara kurulabilir. Fakat WhatsApp, sadece cep telefonu numarasıyla kurulum yapmayı kabul eder. Ayrıca WhatsApp Business uygulamasında sunulan kategorilendirme ve bu kategorilere göre kişileri sınıflandırma özelliği WhatsApp’ta yoktur.

WhatsApp Business uygulamasını kullanan firmalar genel olarak lokasyon, e posta adresi ve internet sitesi bilgileri profillerine girebiliyorlar. Örneğin Eyüpsultan ilçesinde bir işletmeniz varsa işletmenizin tam adresini whatsapp profilinize yaza ilirsiniz. Fakat bu durum WhatsApp’ta mevcut değildir. Ayrıca mesajların kimler tarafından okunduğu gibi bilgiler de sadece WhatsApp Business uygulamasında yer alıyor.

İki uygulamanın arasındaki farkların yanı sıra kurulum detayları da pek çok kişi tarafından merak edilir. Peki WhatsApp Business hesabı nasıl kurulur? İşte detaylar!

WhatsApp Business
WhatsApp Business

WhatsApp Business kurulumu nasıl yapılır?

WhatsApp Business kurulumu yaparken öncelikle cihazının market bölümüne gitmeniz gerekir. İOS işletim sisteminin yer aldığı cihazlarda App Store uygulamasına, Android işletim sisteminin yer aldığı cihazlarda ise Google Play uygulamasına gitmeniz gerekir. Ardından uygulamayı cihazınıza indirmelisiniz.

İndirdiğiniz uygulamaya giriş yaptığınız zaman karşınıza ilk etapta hizmet koşullarını kabul etmenizi isteyen bir sayfa çıkar. Hizmet koşullarını kabul ettikten sonra devam et butonuna basabilirsiniz. Sonrasında ise uygulamayı hangi numarayla kullanacağınız bilgisini girmeniz gerekir. Bu kısma dilerseniz sabit hat dilerseniz de cep telefonu numarası girebilirsiniz.

Numarayı girdikten sonra ise son bir kontrol yapmanız istenir. Eğer yazdığınız numarada bir yanlışlık varsa düzeltme yapabilirsiniz. Yoksa işlemlere devam edebilirsiniz.

Ardından girmiş olduğunuz numaranın doğruluğunu kanıtlayacak bir kod girmeniz istenecektir. Bu kod size otomatik olarak gönderilir. Eğer sabit hat numarası girdiyseniz uygulama tarafından aranarak sesli onayınız alınacaktır.

Sonrasında ise kurulum işlemlerinizi tamamlamanız için işletme adı gibi bilgilerin girilmesi lazım. Daha sonra ise firmanız için bir profil resmi koymanız gerekir. Son işlemleri yaptıktan sonra bitti butonuna basmanız yeterli olur.

WhatsApp Business uygulaması sayesinde müşteriler ile daha profesyonel bir şekilde iletişim kurabilirsiniz. Numaranızı rehberine ekleyen müşterilerin merak ettiği soruların cevaplarını pratik bir şekilde verme şansınız vardır.

Mesai saatleri dışında ise sizin belirlemiş olduğunuz otomatik yönlendirme mesajlarını gönderebilirsiniz. Müşterilere otomatik mesaj gönderdiğiniz zaman, kişiler sizden haber bekleyecektir. Pek çok avantajlı özelliğe sahip olan WhatsApp Business uygulaması sayesinde siparişleri de kolay bir şekilde almanız mümkün olur.

Ayrıca işletme hesabı bir yandan da sizin firmanızın kurumsal bir imaja sahip olduğunu gösterir. Siz de en kısa zamanda WhatsApp Business uygulaması yükleyerek müşterilerinize profesyonel kimliğinizi sunabilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir