1. Anasayfa
 2. Kurumsal Haberler

LC Waikiki, kendi pazaryerini kuruyor


0

LC Waikiki, online ticarette yeni bir adım attı. LC Waikiki  firması artık hiçbir e-ticaret sitesine ürün vermeyip, sadece kendine ait e-ticaret sitesinde satış yapacak. Türkiye’nin en büyük perakende tekstil firması olan LC Waikiki firmasının patronu Vahap Küçük, “Rekabette avantaj sağlamak için aracıyı devre dışı bıraktık. Artık endi pazaryerimizi kuruyoruz.” dedi.

LC Waikiki  firması yurt içinde 500, yurt dışında 550 mağazasıyla faaliyet göstermekte olup, hazır giyim devi LC Waikiki, pandemi döneminde e-ticarette atağa kalkarak online ticaretin kurallarını değiştirdi.

E-ticaret ile ilgili önemli kararlar alan şirket, bundan sonra ürünlerini hiçbir e-ticaret sitesi ve pazaryerine vermeme kararı aldı. LC Waikiki, artık ürünlerini sadece kendi e-ticaret sitesi olan www.lcwaikiki.com  üzerinden satacaklarını belirtti.

Firma bu şekilde aracıyı ortadan kaldırmayı hedeflemekte. Şimdiye kadar hiçbir Pazaryeri ve e-ticaret sitesinde satışa sunmadıkları Southblue, X-Side gibi markaları da devreye alarak, artık sadece kendi sitelerinde ürün satmaya başlayacak olan firma, lcwaikiki.com’u da bir pazaryeri olarak konumlandıracak.

Firmanın bunu yapmasındaki yegane amaç, sürdürülebilir ticareti geliştirip, rekabette avantaj sağlamak. LC Waikiki firmasının Yönetim Kurulu Başkanı olan Vahap Küçük’le 2021 global ciro hedefi 36 milyar TL olan bu dev markanın, pandemiyi nasıl geçirdiğini ve gelecek ile ilgili  hedeflerini şöyle anlattı.

Önce tüketiciyi inceledik

LC Waikiki firmasının Yönetim Kurulu Başkanı  Vahap Küçük, pandemi döneminde ticaretin kurallarının yeniden yazıldığını, kendilerinin bu dönemde yurtdışında COVID- 19’u Türkiye’den önce deneyimleyen ülkelerdeki tüketici davranışlarını inceleyerek işe başladıklarını belirterek “Eskiden Türkiye’de bir sıkıntı olduğunda, yurtdışında işlerimizi yürütüyorduk, ama bu kez global bir problemle karşılaştık.

İlk aşamada tüketici davranışını anlamaya çalıştık. Tüketiciler, önce panikle fren yaptı, sonra e-ticarete yöneldi. Daha sonra sweatshirt, eşofman, pijama gibi rahat kıyafetler tercih edilmeye başladı. Biz de bu tarafa ağırlık verdik. E-ticaretin üzerine gittik. Altyapı, lojistik, kargo işlerine yatırımlar yaptık.” dedi.

Krize güçlü nakitle girdik

LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı  Vahap Küçük, “finansal ayaklarının pandemiye girerken oldukça güçlü olduğunu, dolayısıyla yurtiçinde yüzde 40, yurtdışında ise yüzde 35 oranındaki ciro kayıplarını bu nedenle rahatça atlatabildiklerini, böyle dönemlerde en önemli şeyin nakit yönetimi olduğunu, cirolarının yüzde 40 düştüğünü ama buna karşın üretim maliyetlerinin düşmediğini, krize girildiğinde nakit güçlerinin iyi olduğunu, bu manada kimseyi mağdur etmediklerini, ödemeleri zamanında yaptıklarını, en önemlisi de firmanın yatırımlarına devam ettiğini, LC Waikiki firmasının genelde tedbirli davranan bir firma olduğunu belirtti.

LC Waikiki yönetim kurulu başkanı vahap küçük
LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı Vahap Küçük

Aracıyı ortadan kaldırdı

Vahap Küçük,” şirketimiz pandemi döneminde yatırımlarda hız kesmedi. Hem yurtdışı hem de Türkiye’de mağaza yatırımlarımız devam ediyor. Daha çok yer değiştirme ve mağaza büyütme fırsatlarını takip ediyoruz.

Bizim alt markalarımız olan LCW Home ve LCW Dream’de yeni mağazalar açıyoruz. X-Side ve Southblue gibi markalarımızı bir süreliğine buzdolabına kaldırmıştık, şimdi onları tekrar dışarı çıkartıyoruz. X-Side gençlere hitap eden, Southblue da üst segmente hitap eden bir markamız olacak. Bunları da mağazalarımızda satacağız” dedi.

LC Waikiki firmasının yeni markaları devreye almasında ki amaç, pandemi döneminde hızla büyüyen e-ticaret sektöründe, daha da güçlenmek. Bununla ilgili Vahap Küçük, “lcwaikiki.com’un bir pazaryeri olarak faaliyet göstereceğini, bunun için de birçok markalarını tek çatı altında bir araya getirdiklerini,  Dream, Step, X-Side, Vision markalarının kendilerinin alt markaları olduğunu,  Marketplace olarak yatırım yapacaklarını, bunların hepsini içine topladıkları takdirde birçok kesime hitap edeceklerini, kendi içlerinde pazaryeri olacaklarını, internetteki 2023 ciro hedefini 2020’de yakaladıklarını, 2021 sonunda pandemi öncesine göre 3 kat büyümüş olacaklarını, bunun içinde  bu alanda önemli bir karar verip, ürünlerin sadece kendi sitelerinde satmaya başladıklarını, , Trendyol, Hepsiburada gibi diğer e-ticaret  sitelerine ürün vermeyi bıraktıklarını, LC Waikiki’nin sadece lcwakiki.com’da satılacağını, bu şekilde aracıyı devre dışı bıraktık.” Dedi.

‘Kâr elde edemiyorduk’

Açıklamalarına devam eden LC Waikiki Yönetim Kurulu Başkanı  Vahap Küçük; Trendyol, Hepsiburada gibi pazaryeri sitelerine ürün verdiklerinde operasyonun karsız olduğunu, aradaki aracıları kaldırıp, daha rekabetçi fiyat sunabilmek için bu yolu seçtiklerini, Ürünlerinin karsız satıldığını, sürdürülebilir bir ticaret için böyle bir karar aldıklarını, yıl sonunda bütün markalarının devreye gireceğini söyledi.

LC Waikiki firmasının 2021 yılında yurtdışındaki mağaza açma hedefi 100. Bunun yanında yurtiçinde de alt markalara ait 30 yeni mağaza, 15 de LC Waikiki mağazası devreye girecek. LC Waikiki Fiziki mağazalarını her hafta 12 milyon kişinin ziyaret ettiğini, online da 2 milyon olan üye sayısını 5-6 milyona çıkarmayı hedeflediklerini belirten Küçük, “İnternetin büyüme katsayısı fiziki mağazalara göre daha yüksek” diye konuştu.

Toplam ciro hedefi 36 milyar TL

Vahap Küçük’e, bir iş adamı olarak pandemi nedeniyle karamsarlığa düşüp düşmediğini sorulduğunda “Karamsarlığa düşmedim ama her şeyi de toz pembe görmedim elbette” diye cevp veriyorr. Vahap Küçük, şirketin cirosu ve hedefleriyle ilgili de şu bilgileri veriyor: “2019 global ciromuz 20.559 milyar TL idi. Rakam 2020’de 16.615 milyar TL oldu.

Bu yılki toplam ciro hedefimiz, Türkiye, e-ticaret, yurtdışı ve toptan satış hepsi dahil 35.978 milyar TL. Sadece internet özelindeki bu yılki ciro hedefimiz ise 2.718 milyar TL.” LC Waikiki, bu yıl fiziki mağaza yatırımlarının yanı sıra, lojistiğe de yatırım yapacak. Ayrıca, “Aksaray’a büyük bir lojistik merkez kuruyoruz.” dedi.

Kaynak: https://www.dunya.com/sirketler/lc-waikiki-kendi-pazaryerini-kuruyor-haberi-619278

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir