1. Anasayfa
 2. E-Ticaret Eğitim

E-Ticaret Siteleri için Blog Neden Önemlidir?


0

Blog günümüz internet dünyasının en önemli bilgi alma kaynaklarından biri olup, e-ticaret blog e-ticaret siteleri için son derece önemlidir. Blogları önemli kılan hemen hemen her konuda bilgi bulunabiliyor olmasından kaynaklanmakta. Bloglar bir çok farklı amaç için, belli kategorilerde açılabildiği gibi sadece bir kategori içinde açılabilir.

Herhangi bir konuyu, içeriği araştıran internet kullanıcısı aradığı bilgiyi bulduğu bloğu unutmaz, aradığı konuda yine bir bilgi araştırması yapacaksa ilk o blogtan araştırır. Bu makalede E-ticaret siteleri için çok önemli olduğunu düşündüğümüz ama bir o kadarda blog nedir, e-ticaret siteleri için blog neden önemlidir gibi konularda bilgiler vereceğiz.

E-Ticaret Siteleri için Blog Neden Önemlidir?
E-Ticaret Siteleri için Blog Neden Önemlidir?

Blog nedir?

Blog, kişi, kurum, dernek veya e-ticaret siteleri tarafından bilgi paylaşımı yapmak amacıyla oluşturdukları, web sitelerine göre daha sık bilgi girişi yapılarak güncellenen, içeriğinde resmi dil kullanılmayan çeşitli içeriklerin yayınlandığı web sitesidir.  Bloglar çeşit olarak;

 • Kişisel Blog,
 • Temasal Blog
 • Topluluk Bloğu
 • Şirket Bloğu

Şeklinde dörde ayrılır.

Kişisel blog, bir kişi tarafından açılan, içeriğinin açan kişi tarafından girildiği, içerik olarak açan kişi ilgi, hobi ve bilgisi dahilinde yayın yapar.

Temasal Blog, belirlenen tek bir konu kategorisinde yayın yapar. Örneğin oyun, teknoloji, yemek, finans konuları gibi yada daha vejeteryan yemek gibi niş alanlarda yayın yapan bloglar.

Topluluk Blogları, her hangi bir kategoride bir araya gelen kişilerin oluşturmuş oldukları topluluğa ait blog türüdür. Bu blog türü daha çok üyelik sistemi ile çalışıp içeriği topluluğu oluşturan kişiler tarafından yazılır.

Şirket Blogları, ticaret veya e-ticaretle uğraşan firmaların ürün, hizmet veya kuruluş amaçları doğrultusunda içerik pazarlaması yaptıkları blog türüdür.

Blog tarihçesi nedir?

İnternet üzerinde dünyanın ilk kişisel sayfası Justin Hall tarafından 1994 yılında oluşturuldu. 1997 senesinde John Barger’ın Robot Wisdom isimli platformu için “Logging the web” kelimelerinin kısaltması olan “Weblog” tanımı kullanılır.

1999 yılında Wevlog blog olarak kullanılmaya başlar. 1999 yılında 23 tane blog varken bu gün günümüzde toplam 2 milyara yakın blog ve web sitesi bulunmakta. Ve bu sayı günden güne de artmakta.

E-ticaret siteleri için blog neden önemlidir?

E-ticaret siteleri için blog neden önemlidir?

Bir e-ticaret sitesinin blog yazıları içerik pazarlaması açısından son derece önemlidir. Açılan blog e-ticaret sitelerine aşağıdaki faydaları sağlar.

 • Blog içeriği e-ticaret sitenize trafik sağlar
 • Blog içerikleri e-ticaret sitenize veya varsa şirketinize otorite ve güvenilirlik sağlar
 • E-ticaret sitenizin bloğu potansiyel müşterilere ön-satış yapar
 • İyi bir blog yazısı hızla yayılır ve kurumun tanıtımını yapar
 • Blog içeriği SEO için çok önemlidir
 • Blog içeriğiniz ziyaretçilerinize aksiyon almaya yönlendirir
 • Blog Uzun dönemli bağlılık sağlar
 • Blog; hedef kitleyi daha iyi anlamak, kampanyaları ya da ürünleri test etmek, haber yaymak için idealdir
 • Blog yazıları içerik pazarlamasının en önemli araçlarından biridir.

Blog içeriği e-ticaret sitenize trafik sağlar: Blog içeriğiniz açmış olduğunuz blog kısmına ve e-ticaret sitenize tarfik sağlar. Bu sayede de e-ticaret sitenizin varsa markanızın bilinirliği artar.

Blog içerikleri e-ticaret sitenize veya varsa şirketinize  otorite ve güvenilirlik sağlar: Bloğunuzda yayınlamış olduğunuz yazılar bloğu okuyan kişiler nezdinde alanında uzman kişi, işinde uzman algısının oluşmasını sağlar.

E-ticaret sitenizin bloğu potansiyel müşterilere ön-satış yapar: İyi yazılmış bir blog yazısı okuyanın aklında yer eder. O yazınızı okuyan kişi bloğunuzda geçen bir ürüne ihtiyacı olduğunda aklına ilk siz gelirsiniz.

İyi bir blog yazısı hızla yayılır ve kurumun tanıtımını yapar: İnsanların sorunu çözen, insanlara fayda ve değer sağlayan iyi bir blog yazısı sosyal medya platformlarında çokça paylaşılır. Bu sayede bloğunuzun, e-ticaret sitenizin varsa markanızın bol bol tanıtımı yapılmış olur. Bir çok insan e-ticaret sitenizden haberdar olur.

Blog içeriği SEO için çok önemlidir: SEO (Search Engine Optimization) yani arama motoru optimizasyonu dediğimiz kavram için blog yazıları çok büyük önem arz ediyor. Yazmış olduğunuz blog yazıları ile arama motorlarına ait algoritmalar blog ve sitenizin daha çok ziyaret edilmesini algılayacak ve sizi daha üst sıralara çıkartıp arama motorları sonuç sayfasında daha sağlam yer edinmiş olacaksınız.

Blog içeriğiniz ziyaretçilerinize aksiyon almaya yönlendirir: Bir e-ticaret sitesinde yayınlanmış olan bir blog yazısı sitenin satmış olduğu ürün ve hizmetlere yönlendirme yapar. Sitenizi ziyaret eden bir kullanıcı blogda bahsedilen ürüne ihtiyacı varsa bunu siteniz üzerinden karşılaması için onu aksiyon alamaya teşvik edecek yönlendirme cümleleri bulunur.

Blog Uzun dönemli bağlılık sağlar: İyi yazılmış bir blog yazısı insanlara fayda değer sağladığında bundan sonraki ihtiyaç ve sorunlarında acaba şu blogda bu konudan bahsedilmiş mi dedirtir. Buda ziyaretçinin size uzun süre bağlı kalmasını, ilk aklına gelecek kişinin sizin siteniz olmasını sağlar.

Blog; hedef kitleyi daha iyi anlamak, kampanyaları ya da ürünleri test etmek, haber yaymak için idealdir: Bloglar sayesinde okuyucularınız ve müşterileriniz arasında güçlü bir bağ kurabilirsiniz.

E-ticaret sitenize ait bloğunuzda yeni bir ürünün tanıtımı, reklamı, yapacağınız kampanyaları, müşterilerinizin avantajına olacak içerikler oluşturabilirsiniz. Ayrıca anket, forum, yorum gibi geri bildirim sağlayacak sayfalarda oluşturabiliyorsunuz.

blog
E-ticaret sitesi blog da yayınlanabilecek içerik fikirleri

E-ticaret sitesi blog da yayınlanabilecek içerik fikirleri

Bir çok e-ticaret sitesi sahibii bloğun kendilerine sağlayacağı faydanın farkında olmadığı gibi olanlarda bloglarında ne tür içerikler yayınlayacakları konusunda fikir sahibi değil. Oysa bir blog size fayda sağlayacak, satışlarınız artıracak, sitenizin ve varsa markanızın bilinirliğini artıracak her türlü yazıyı yayınlayabilirsiniz. Genel olarak bir e-ticaret sitesinde aşağıdaki konularda içerikler oluşturabilirsiniz.

 1. Şirket tarihi
 2. Ofiste ve dışarda yapılan Etkinlik yazıları
 3. Sık Sorulan Sorulara Cevap Veren yazılar
 4. Ürün, hizmet veya sektörle ilgili yeni gelişmeler, yeni bilgiler
 5. Şirkette sıradan bir mesai günü yazısı
 6. Çalışanlardan film, müzik, kitap, şarkı önerileri ile ilgili yazılar
 7. Müşterilerinizle kısa blog yazıları hazırlayın
 8. Başarı hikayelerinizi paylaşın
 9. Kariyer tanıtım serileri
 10. Ürün veya hizmet tanıtım yazıları
 11. Ürün kullanım ve kutu açılış yazıları
 12. Ödeme, kargo ve siparişlerle ilgili yazılar

Şirket tarihi: Şirketinizle ilgili yazılar yazabilirsiniz. Ne zaman kurulduğunuzu, nasıl kurulduğunuzu, kurulurken neler yaşadığınızla ilgili blog yazıları yazabilirsiniz. Oldukça da ilgi göreceğinden emin olabilirsiniz.

Ofiste ve dışarda yapılan Etkinlik yazıları: Çalışanlarınızla ilgili yapmışmış olduğunuz etkinlikler, sosyal yardım kuruluşları ile ilgili birlikte yapacağınız etkinlikleri bloğunuzda detaylı bir şekilde anlatabilirsiniz.

Sık Sorulan Sorulara Cevap Veren yazılar: E-ticaret sitenizdeki ürün açıklamaları kısmında yer alan yorum kısmından, sosyal medya sayfanızdan veya mail ile sorulan sorulara yönelik açıklama yazıları yazabilirsiniz.

Ürün, hizmet  veya sektörle ilgili yeni gelişmeler, yeni bilgiler: E-ticaret sitenizde satmış olduğunuz markaların yeni çıkan veya çıkacak olan ürünleri hakkında, faaliyette bulunduğunuz sektörle ilgili gelişmeleri bloğunuzda yazı ile duyurabilirsiniz.

Şirkette sıradan bir mesai günü yazısı: E-ticaret sitenizde bir gün nasıl başlar, nasıl devam eder, neler yaşanır gibi ziyaretçilerin merak edeceği konularla ilgili yazılar yazabilirsiniz.

Çalışanlardan film, müzik, kitap, şarkı önerileri ile ilgili yazılar: E-ticaret sitenizde çalışan kişilerin film, müzik, şarkı gibi konularda önerilerde bulunduğu yazılar yazabilirsiniz.

Müşterilerinizle kısa blog yazıları hazırlayın: Sizden sürekli alışveriş yapan, sizden aldığı ürünlerden memnun olan kişilerle röportajlar yapabilir, onların deneyimlerini yazıya dökebilirsiniz. Bu diğer insanlar üzerinde çok etkili olur.

Başarı hikayelerinizi paylaşın: E-ticaret sitenize ait, çalışanlarınıza ait başarı hikayelerini, katıldığınız yarışmalara ait sonuçları bloğunuzdan yazabilirsiniz.

Kariyer tanıtım serileri: E-ticaret sitenizde çalışanların bulunduğu pozisyonları makale ile anlatabilirsiniz. Satış temsilcisi nedir, kategori yöneticisi ne iş yapar, depo ve lojistik görevlisinin sorumlulukları nelerdir gibi.

Ürün veya hizmet tanıtım yazıları: Ürün sayfalarında çok detaylı bilgiler verilemeyebiliyor. Bu eksiliği bloğunuzda giderebilirsiniz. En çok satılan, en çok ilgi gören ürünlerinize ait neden ilgi gördüğünü, ne gibi faydalar sağladığını blog yazılarınızda anlatabilirsiniz.

Ürün kullanım ve kutu açılış yazıları: İnsanlar ürün almadan önce ürün kutusunun içerisinde neler çıkacağını, ürün kutusunun açılışının nasıl yapılması gerektiğini, ürünü nasıl monte etmek gerektiğini, ürünü kullanırken nelere dikkat etmek gerektiğini merak ederler. Sizde müşterilerinizin bu merak ettiği konuları blog sayfalarınızda yazılı olarak anlatabilirsiniz.

Ödeme, kargo ve siparişlerle ilgili yazılar: E-ticaret sitenize ait ödeme yöntemleri, hangi ödeme yöntemlerini kullandığınız, bu ödeme yöntemleri kullanıcıları nasıl güvenceye aldığını, ürünleri nasıl kargoladığınız, sipariş öncesi ve sipariş sonrası süreçler, geri iade politikaları gibi konularda blog yazıları yazmanız müşterilerinize güven verir.

Sonuç olarak…
Teşekkürler

Sonuç olarak…

Makaleyi buraya kadar okuduğunuz için teşekkür ederiz. Günümüzde binlerce e-ticaret sitesi var ve bu sayı her gün artmakta, pazara yeni oyuncular dahil olmakta. Pazarda satılan ürünler belli. Bu ürünlerin teknik özellikleri ve ne işe yaradığı da belli.

Bir çok e-ticaret sitesi satmış olduğu ürüne ait ürünle ilgili üreticinin sayfasından aldığı teknik özellikler bilgisini ve kısacık açıklamaları kullanmakta. Oysa müşteri ürünün kalitesini, kutu içeriğini, bozulması halinde ne yapması gerektiği gibi kendisine ait bilgileri merak etmekte.

Klasik ürün açıklamalarını yazmakla rakiplerinizle olan rekabette öne geçemezsiniz. Rakiplerinizin önüne geçmek için onlardan farklı şeyler yapmanız gerek. Sattığınız ürün ve hizmetler aynı olduğuna göre farklığı blog sayfalarınızla göstereceksiniz.

Müşteriye fayda sağlayan içerikler size daha çok satış, daha sadık bir müşteri kitlesi, daha çok bilinirlik kazandıracağından emin olabilirsiniz. size daha çok satış, daha sadık bir müşteri kitlesi, daha çok bilinirlik için e-ticaret sitesi blog sayfası kısmına çok önem vermesiniz temennisiyle.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir