1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

E-Ticaret Danışmanlığı İşletmeler İçin Neden Önemlidir?


0

E-ticaret danışmanlığı işini büyütmek isteyen tüm e-ticaret firmalarının alması gereken hizmetlerin başında gelir. E-ticaret son yıllarda en fazla rağbet gören sektörlerden birisi. Hem satıcı tarafında hem de alıcı tarafında geniş bir kullanıcı kitlesi olan e-ticaret, bu sektöre girmeyi düşünen firmalar ve girişimciler için cazibesini devam ettirmekte.

Bu gün fiziksel olarak varlığını devam ettiren bir işletme varlığını dijital platformda devam ettiren bir işletmeye göre daha fazla giderlere sahip olup, daha fazla zorluk çekmekte. İşini dijital platformda devam ettiren işletmeler doğru yöntemleri uyguladıklarında hem zamandan hem de giderler açısından tasarruf sağlayıp büyük kazançlar elde edebilir.

Dijital platformlarda e-ticaret yapmak aslında çok kolay ama bir o kadar da çok zor. E-ticaret yapmanın zorluğu veya kolaylığı e-ticaret nedir bilmenizle alakalı. Eğer e-ticaret nedir, e-ticaret nasıl yapılmalı sorularının cevaplarını biliyorsanız işiniz çok kolay. Doğru yöntemlerle güzel paralar kazanabilirsiniz. Ama eğer bu soruların cevabını bilmiyorsanız büyük zararlar edebilirsiniz.

Eğer e-ticaret nedir bilmiyorsanız ve öğrenecek kadar zamanınız yoksa dijitalde yapılması gereken tüm işleri, atılması gereken adımları atmanız için tavsiyede bulunan adına e-ticaret danışmanlığı denen hizmeti satın alarak da başarılı olabilirsiniz. Bu makalemizde e-ticaret danışmanlığı nedir, e-ticaret danışmanlığı işletmeler için neden önemlidir sorularının cevabını vereceğiz.

E-ticaret danışmanlığı nedir?

E-ticaret danışmanlığı, e-ticaret sektöründe yeni faaliyet gösterecek veya işini daha da büyütmek isteyen işletmelerin dijitalde doğru stratejilerle ilerlemeleri için gereken SEO (arama motoru optimizasyonu),ü reklam çalışmaları gibi ihtiyaç duyulan tüm hizmetlerle ilgili firmalara danışmanlık yapılması, yol gösterilmesidir.

E-ticaret sitesi açarak internetten ticaret yapan insanların çok fazla olan rekabetin içerisinde kayıp olmamaları ve işleri daha da büyütebilmeleri için e-ticaret alanında deneyimli ve bilgili şahıs ve firmalardan e-ticaret danışmanlığı alması son derece mantıklıdır.

E-ticaret danışmanlığı hizmeti almak sizi teknolojik gelişmelere, SEO çalışmalarına, dijital pazarlama ve diğer altyapısı hizmetleri için hazır hale getirecektir. Bu sayede siz kendinizi asıl yapmanız gereken işlere yoğunlaştırıp rekabetten kopmamış olacaksınız.

E-ticaret Danışmanlığı Nedir?

E-ticaret danışmanlığı bir e-ticaret sitesinin ihtiyaç duyabileceği tüm iş ve işlemlerle ilgili danışmanlık eder, yol gösterir. Bu gün e-ticaret danışmanlığının içerisinde sayılabilecek hizmetler şunlardır;

 • E-ihracaat Yönetimi
 • E-ticarette stratejik planlama
 • Dijital Pazarlama ve performans
 • SEO (Arama motoru optimizasyonu)
 • Grafik tasarım yönetimi
 • Yazılım danışmanlığı
 • Marka ve Pazarlama
 • Depo ve Lojistik yönetimi
 • Finansal Planlama
 • İnsan kaynakları planı
 • Televizyon, Radyo ve Basılı yayın reklamları

Yukarıda sayılan hizmetlerin hepsi başlı başına bir uzmanlık gerektiren iş alanlarıdır. Bir kişinin bütün bu süreçlerde uzman olması imkansız değil elbet ama çok zordur. Bu yüzden tüm bu işlerle ilgili bir e-ticaret danışmanlığı hizmeti veren bir firma veya ajanstan hizmet almalısınız.

E-Ticaret danışmanlarının görevleri nelerdir?

Bir e-ticaret danışmanı hizmet verdiği firmaya aşağıdaki konularda danışmanlık hizmetleri verir.

 • Hizmet verdiği markanın sosyal mecralardaki durumu tespit edilip daha da başarılı olması için stratejiler planlar.
 • Hizmet verilen markanın dijital pazarlama stratejilerini belirleyip bu stratejilerin uygulanması için gerekecek bütçe planlamasını yaparak, minimum bütçelerden başlayarak markan çalışmalarını başlatır, yürütür ve raporlar.
 • Danışmanlık verilen firmanın ürün veya hizmetlerine uygun altyapı sistemlerinin oluşturulmasına ve geliştirilmesine yardım eder.
 • Danışmanlık verilen firmanın satışlarını düzenli olarak takip ederek satışların artırılması için planlar yapıp uygular ve düzenli olarak raporlandırır.
 • Danışmanlık verilen firmanın e-ticaret sitesinin SEM (Search Engine Marketing) ve SEO (Search Engine Optimization) çalışmalarını yapar.
 • Bir e-ticaret danışmanı yukarıdaki iş ve işlemleri yaparak hizmet verilen markanın satışlarının artmasını ve firmanın e-ticaret sitesinin arama motorlarında daha üst sıralarda yer almasını sağlar.
 • Satışları artıracak reklam kampanyaları planlar, planlanan bu reklamların maksimum hedef kitleye ulaşması için optimizasyon çalışmalarını yürütüp, yürütülen kampanyaların performans ölçümlerini yapar.
 • Hizmet verilen firmanın e-ticaret sitesinin içerik üretme çalışmalarına katkıda bulunur, bu içeriklerin performansını ölçümler.
 • Hizmet verilen firmanın e-ticaret sitesinin UX-UI süreçlerine uygun tasarımlar yapar veya yapılmasını sağlar.
 • Hizmet verilen firmanın çevrimiçi kanallardaki başarısı takip edilerek, daha da başarılı olunması için stratejiler oluşturur.
 • Hizmet verilen firmanın e-ticaret sitesinin kullanıcı deneyimini en üst düzeyde tutabilmek için gerekli yazılım ve diğer ihtiyaçların temin edilmesini sağlar.
 • Hizmet verilen firmanın e-ticaret sitesinin optimizasyonunu yapar.
 • Hizmet verilen firmanın sosyal medya platformlarındaki dijital kimliğini optimize edip bilinirliğini artırır.
 • Hizmet verilen markanın satış öncesi ve satış sonrası süreçlerini takip ederek iyileştirilmesi noktasında planlamalar yapar.
Nasıl E-ticaret Danışmanları Tercih Edilmeli?

Nasıl e-ticaret danışmanları tercih edilmeli?

Bu gün gerek çevrenizde, gerek internet ortamında, gerekse de sosyal medya platformlarında kendini e-ticaret danışmanı olarak niteleyen bir çok kişi ve firma bulabilirsiniz. Bu firma ve kişilerin hepsi de kendilerinin alanında en iyisi olduğunu iddia edip kendilerinden hizmet alınması noktasında bizleri ikna etmeye çalışır.

E-ticaret danışmanlığı hizmeti alınırken dikkat edilecek hususlar şunlardır;

 • E-ticaret, dijital pazarlama ve internet teknolojileri hızla kendini güncelleyip yeni teknolojiler gerektirdiğinden e-ticaret danışmanı olarak çalışacağınız ajans veya kişilerin genç ve dinamik olmasına dikkat edin.
 • E-ticaret sitenizde satışa sunduğunuz ürün veya hizmetlerin hangi yöntemlerle, nasıl pazarlanacağına dair kullanılan Google Ads, Google Search Console, Google Analytics, Facebook Business Manager gibi araçları etkin bir şekilde kullanabilen ajans veya kişileri tercih edin.
 • Çalışacağınız e-ticaret danışmanı kişi ve ajansların ekip çalışmasına yatkın, enerjisi yüksek kişilerden oluşmasına dikkat edin.
 • E-ticaret danışmanlığı hızlı düşünüp hızlı aksiyon almayı gerektirdiği için hızlı düşünebilen, hemen yapılması gereken islerde yeteneklerini kolayca sergileyebilen kişi veya ajanslarla çalışmalısınız.
 • Ortaya çıkabilecek sorunları en kısa sürede çözebilecek, aynı sorunların tekrar çıkmaması için tedbirler alabilecek bilgi ve tecrübeye sahip kişi veya ajanslarla çalışmalısınız.

E-ticaret danışmanlığının işletmeler için önemi nedir?

E-ticaret siteleri için sunulan e-ticaret danışmanlığının ücreti verilen hizmetlere ve bu hizmetlerin süresine göre değişiklik gösterir. Bir e-ticaret sitesi olarak markalaşmak, dijital pazarlama çalışmaları için gereken her tülü çalışmanın eksiksiz yerine getirilmesi için bir e-ticaret danışmanı veya e-ticaret danışmanlığı veren bir ajans ile çalışmanız gerekir.

Rakiplerinizin hızla arttığı, rekabetin daha da acımasız hale geldiği, rakiplerinizden farklılaşmanın nerdeyse imkansız hale geldiği günümüzde rakiplerinizden farklılaşarak onlara fark atmalısınız. Rakiplerinizden farklılaşıp onlara fark atmayı ancak uzun uğraşlar ve doğru stratejiler uygulanarak gerçekleştirebilirsiniz.

Hedeflerinize ulaşmak, markanızı daha geniş kitlelere duyurmak, pazarlama ve reklam çalışmalarını başarıyla uygulayıp sonuçlandırmak ve arama motorlarında daha üst sıralarda çıkabilmek için mutlaka bir e-ticaret danışmanı veya e-ticaret danışmanlığı firmasından hizmet almalısınız.

E-ticaret danışmanlığı alacağınız kişi veya ajansın sizden önce hangi firmalarla çalıştığını iyice araştırın. Mümkünse o firmalarla telefon görüşmesi yaparak memnun olup olmadıklarını, fayda sağlayıp sağlamadıklarını öğrenin.

Markanızın oluşmasında, markanızın bilinir ve bulunur olmasında son derece yararlı olan e-ticaret danışmanlığı hizmeti almak maliyetlerinizi minimuma indirecek, satışlarınızı maksimum seviyeye çıkartacak akıllıca bir yatırım olacaktır.

E-Ticaret Danışmanlığı ile ilgili daha detaylı bilgi almak ister misin? O zaman aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

e-Ticaret Danışmanlığı Nedir? Ne İş Yapar?

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir