1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

E-Ticarete Yeni Başlayanlara Pazarlama Önerileri


0

E-Ticarete yeni başlayanlara pazarlama önerileri veriyoruz. Ticaretin her alanında olduğu gibi e-ticarette de e-ticarete yeni başlayanlara pazarlama önerileri konusu ilgi çeker. E ticaret paketlerini inceleyip bu dünyaya yeni giren kişiler tarafından araştırılan pazarlama önerileri, şirketin geleceği için oldukça önemlidir.

Piyasayı çabucak kavramanızı ve firmanızı hızlıca geliştirmenizi sağlayacak bu öneriler, uzmanların da onayını alır. E-ticarete yeni başlayanlara pazarlama önerileri ile ilgili merak edilen tüm bilgileri sizlerle bu yazıda buluşturduk. Bu bilgiler izleyeceğiniz yolda sizlere büyük oranda yardımcı olur.

E-ticaret pazarlama önerileri
E-ticaret pazarlama önerileri

E-ticaret pazarlama önerileri

E-ticarete yeni başlayacak olan kişiler aşağıdaki önerileri ne kadar dikkate alırsa o derece başarılı olurlar. E-ticaret pazarlanma önerileri şunlardır;

 • Şirketinizi kurun ve e-ticaret altyapısı belirleyin
 • E-ticaretteki sanal mağazanızı optimize edin
 • Sosyal medyadan ürün pazarlayın
 • Göz alıcı bir site oluşturun

Şirketinizi kurun ve e-ticaret altyapısı belirleyin

E-ticaret sektöründe girip satış yapmak için öncelikle bir şirket sahibi olmanız gerekir. Fakat öncelikle bu konu hakkında bilgi edinmenizde fayda vardır. Satışlarınızın resmî olarak gözükmesi ve fatura kesebilmeniz, ancak bir şirket kurmanız halinde gerçekleşecektir.

Bu nedenle şahış ya da kurum üzerine bir şirket kurulumu, e-ticaret siteniz için ilk yapmanız gereken işlemdir. Halihazırda şirketi bulunan kişilerin yeni bir şirket açma zorunluluğu yoktur. Önemli görülen bir diğer nokta ise, pazarlama stratejisi noktasında doğru e-ticaret altyapısını bulabilmektir.

Şirketin bütün işlerini etkileyecek e-ticaret altyapısı, satış oranlarının artış azalmasında da büyük bir paya sahiptir. Ücretli ya da ücretsiz seçeneklerin sunulduğu altyapılar, firmaları birbirinden farklı avantajlar ile buluşturur. Size uygun e-ticaret altyapısını seçerken özelliklerinin şirketle uyumunu göz önünde bulundurmanız önerilir.

Şirketin başarısında doğrudan etki gösteren e-ticaret altyapısı, yeni başlayanların mutlaka incelemesi gereken konulardandır. Dijital pazarlama alanında altyapı şüphesiz en önemli detayların başında yer alır.

pazarlama önerileri
pazarlama önerileri

E-Ticaretteki sanal mağazanızı optimize edin

E-ticaret şirketlerinin başarılı satışlar gerçekleştirmesinde mağaza optimizasyonu oldukça önemli bir paya sahiptir. Mağazanızı, arama motorlarını incelediğiniz zaman üst sıraya yerleşmesini sağlayan optimizasyon, günlük ziyaret edilme sayınızı artırır. Böylece satış oranlarınız da yükselmeye başlar.

Optimizasyon için ise anahtar kelime kullanımına dikkat etmeniz gerekir. E ticarete yeni başlayanların yakından ilgilendiği optimizasyon konusu, pazarlama çalışmaları arasında yer alır. İnternet üzerinden yapılan tüm aramalarda bulunarak çok daha fazla kişiye ulaşma şansınız ortaya çıkar.

Her gün dünyanın pek çok yerinde kullanılan arama motorları, bilinir bir firma haline gelmenize aracılık eder. Bu sayede de sizin firmanızdan alışveriş yapmak isteyen kişi sayısı artış gösterir. E-ticarete yeni başlayanlara pazarlama önerileri sorulduğunda sıkça söylenen sanal mağaza optimizasyonu sayesinde başarılı bir şirkete sahip olabilirsiniz.

Sosyal medyadan ürün pazarlayın

Sosyal medya pazarlama yöntemleri, bu sektörde sık sık ön plana çıkar. Son dönemde hemen hemen herkesin kullandığı sosyal medya platformları, hem satış için hem de hedef kitlenize ulaşım sağlamak için oldukça uygun platformlardır. Bu nedenle piyasaya yeni girenlerin sosyal medya pazarlamaları için her zaman aktif olunması gerekir.

Instagram ve Facebook gibi çok sayıda kullanıcıya sahip sosyal medya platformları, sanal mağazalara satış konusunda daha geniş bir alan sunar. Dilediğiniz bütün ürünleri sosyal medya aracılığıyla müşterilerin satın almasını sağlayabilirsiniz. Bu sayede de müşteri kitlenizi büyütmeniz mümkündür.

Sosyal medya hesaplarınızın ilgi çekici ve akılda kalıcı bir tasarıma sahip olması, başarınızı daha da artıracaktır. Bunun yanı sıra sık sık gönderi paylaşmanız ve ürünü tanıtımı yapmanız da önemli bir yer eder. Ürünlerin dünyanın her yerinden görülmesini sağlayan sosyal medya platformları, sanal mağazaların başarısında kilit bir göreve sahiptir.

e-ticaret sitesi
e-ticaret sitesi

Göz alıcı bir site oluşturun

Web sitelerin, satış artırma noktasındaki rolü artık pek çok kişi tarafından bilinir. E ticarete yeni başlayanlara pazarlama önerileri denildiğinde site dizaynı hemen akla gelir. Sitenizin alışveriş için olumlu bir platform haline dönüşmesi, ilgi çekici tasarımlar kullanmanızla mümkün olur.

En önemli noktalardan biri, ürün açıklamalarıdır. E ticaret sitenizde ürünleri detaylı ve gerçekçi bir şekilde tanıtan açıklamalar, müşteriler tarafından oldukça beğenilir. Beden, boyut, fiyat, renk ve diğer özelliklerin belirtildiği ürün açıklamaları; müşterilerin alışveriş sürecinde yanlış beklentilere girmemesini sağlar.

Bunun haricinde ürün fotoğrafları en diğer konular kadar önemli bir noktadır. Ürünü farklı açılardan çekerek daha anlaşılır hale getirebilirsiniz. Bir diğer nokta ise, ürünleri kategorize etmektir. Satacağınız ürünleri özelliklerine göre sınıflandırarak müşterilere kolaylık sunmanız mümkündür.

Arama filtreleri ve ürün isimleri sayesinde istenilen parçaya kısa sürede ulaşmak, pratik bir sürece dönüşür. Bununla birlikte çağrı merkezi hizmeti vermeniz, firmanızın daha profesyonel bir havada olmasını sağlar. Siz de e-ticarete yeni başlayanlara pazarlama önerileri aracılığıyla sanal mağazanızı hızlıca büyütebilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir