1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Sosyal Medya Uzmanı Nedir? Nasıl Olunur?

Sosyal medya uzmanı, sosyal medya uzmanı nedir, sosyal medya uzmanı maaş, sosyal medya uzmanı nasıl olunur, sosyal medya uzmanı ne iş yapar hemen öğren.


0

Sosyal medya uzmanı, gelişen teknoloji ile beraber en popüler meslekler arasında yer alır. Pek çok firma internetin yaygınlaşmasıyla beraber sosyal medya üzerinden pazarlama yapmaya başladı. Ama pazarlama stratejileri konusunda, stratejilerin gerektiği şekilde uygulanması ve doğru tespit edilmesi için bir uzman gereksinimi doğmuştur. Bu nedenle sosyal medya uzmanlığı öne çıkan meslekler içinde tercih edilmeye başlandı. 

Sosyal medya uzmanı, markanın bilinirliğini arttırmak için önemli stratejiler geliştiren kişidir.  Sosyal medya uzmanında bulunması gereken en önemli özellik; satışları arttırmak için farklı plan ve uygulamalar yapabilme becerisinin olmasıdır. 

Sosyal medya uzmanı olmak ciddi derecede sorumluluk gerektirir. Bunun yanında gerekli donanım ve tecrübeye sahip olunmalıdır. Markalara en iyi faydanın sağlanması amaçlanmalıdır.

Sosyal medya uzmanı nedir?
Sosyal medya uzmanı nedir?

Sosyal medya pazarlamasına destek veren uzman, mevcut materyaller ile başarılı sonuçlar elde etmeye çalışır. Sosyal medya uzmanı olmak için okul ya da eğitim şartı bulunmamaktadır. Sadece grafik tasarım, pazarlama ve yazılımda bulunan işlevsel programlara hakim olunması gereklidir. Ayrıca internet ortamında yer alan kurs ve benzeri eğitimlerden alınmakta olan sertifikalar da sosyal medya uzmanı seçiminde etkili olur.

Rekabetin günden güne artış gösterdiği günümüz pazarlama dünyasında firmaların güçlü bir marka haline gelebilmeleri için aktif bir yapıya sahip olmaları gerekiyor. Bunun için markalaşmak isteyen firmaların başarılı stratejiler belirlemeli ve markanın bilinirliğini arttırmak için çalışmalar yapmalıdır. Ayrıca sosyal medya yönetimi bilgisi gerekmektedir.

Bütün bu çalışmaların yapılabilmesi için sosyal medya uzmanlarından destek alınmalıdır. Bu şekilde sosyal medyada marka büyüyerek rekabet ortamlarında öne çıkabilir. Bu süreçlerde markaların sosyal medya üzerinde sosyal medya uzmanı ile hareket etmesi adeta zorunluluk haline gelmiştir.    

Sosyal medya nedir?

Sosyal medya, insanların çevreleri ile iletişim kurmak ve haberleşmek için kullandıkları online olan ağlara denir. Sosyal medyanın gazete, radyo ve televizyondan en önemli farkı çift yönlü iletişimin olmasıdır. Kısacası sosyal medya, insanların internet üstünden müzik, video, fotoğraf ve bilgi paylaşımı yaptıkları online platformlara verilen ortak isimdir.

Sosyal medya, yakın çevreyle hem hızlı hem de ucuz iletişim kurulmasını sağlar. Soysal medya, dünya ve ülke gündeminde olan güncel olayları takip etmeye olanak verir.

Sosyal medya danışmanlığı kapsamında fotoğraf ve video paylaşılır. Yeni insanlarla tanışılıp haberleşme yapılabilmesini sağlar. Kültür, haber ve sanat sayfaları takip edilir. Online olarak multimedya oyun da oynanır.

Sosyal Medya Uzmanlığı Nedir?
Sosyal medya uzmanlığı nedir?

Sosyal medya uzmanı nedir?

Günümüzde teknolojinin hızlı gelişimi ile yeni meslek dalları ortaya çıkarmıştır. Sosyal medya uzmanlığı da bu mesleklerden biridir. Sosyal medyayanın pazarlama çalışmalaırında aktif bir şekilde kullanılması ile sosyal medya uzmanına ihtiyaç olmuştur. Firmaların sosyal medyayı aktif şekilde kullandığını gören bazı kişi ve ajanslar ihtiyaç duyulan bu yeni meslek dalına ilgi göstermiştir.

Sosyal medya uzmanı olmak için okul ya da eğitim gerekmemesi, insanların bu mesleği tercih etmesine neden olmuştur. İnsanlar; grafik tasarım, pazarlama ve yazılımda bulunan işlevsel programlara hakim olmalarıyla sosyal medya uzmanı olabilmektedir.

Sosyal medya uzmanı,  sosyal medya platformlarında marka geliştirerek ürün satışını fazlalaştırmak için çalışma yapar.  Bu kapsamda kişilerin ve kurumların sosyal medya hesabı takibe alınır. Bu açıdan mevcut olan satışları arttırmak ve dijital pazarlama stratejilerini geliştirmek için kapsamlı çalışmalar yapar. Sosyal medya uzmanının öncelikle sosyal medyada anlam taşıyan içerik hazırlaması ve online olarak müşteri eleştirileri ya da değerlendirmelerini çözüme kavuşturması beklenir.

Sosyal medya uzmanının görev skalası içinde günlük olarak resim, metin, grafik tasarım, video ve benzeri içerik hazırlaması ile yayınlanması bulunur. Kıyas ve araştırma yoluyla sosyal medya stratejisi oluşturup uygular. Kriz yönetimi sağlar. Aynı zamanda olumsuz haber ya da kötü eleştiri için düzeltme yayınlar.

Sosyal medya uzmanı kime denir?

Sosyal medya uzmanı, isim ya da marka tanınırlılığını arttırma, kriz yönetimini başarıyla sürdürmek, sosyal medya hesaplarına, satış ile pazarlama stratejileri geliştirmek, planlayıp uygulamakla yükümlü olan kişiye denir. Sosyal medya uzmanı marka bilinirliğini ve web sitesi üzerinden satışları artırma noktasında markalara büyük katkılar sağlar. Bu nedenle sosyal medya hesaplarına hakim olmak, bu noktada son derece önemlidir.    

Sosyal medya uzmanı ne iş yapar?

Sosyal medya uzmanı dijital dünyanın renkli sahnesinde markaları ve kişisel hesapları başarıya taşıyan kilit oyunculardır.

Sosyal medya uzmanı aşağıdaki iş ve işlemleri yapar;

 • İçerik stratejileri oluşturur, etkileyici görseller tasarlar ve izleyici kitlesini etkiler.
 • Topluluk yönetimi ve etkileşimi artırarak markaları ses getiren kampanyalara taşır.
 • Veri analizi yaparak içeriği optimize eder ve trendleri takip ederek markanın öne çıkmasını sağlar.
 • Kreatif bir dil kullanarak hedef kitleye hitap ederek SEO ve algoritma bilgisini kullanarak içeriği optimize eder.
 • Güçlü iletişim becerileri sayesinde markaları etkili bir şekilde temsil eder, krizleri yönetir ve olumlu etkileşimleri teşvik eder.
 • Sosyal medya uzmanı dijital dünyanın ritmini yakalayarak markaların çevrimiçi başarısını şekillendiren birer dijital hikaye anlatıcısıdır.

Sosyal medya uzmanı olmak için gerekli şartlar nelerdir?

Sosyal medya uzmanı olmak için resmi bir eğitim şartı bulunmaz. Bu meslek dalı için eğitim alınacak fakülte de bulunmaktadır. Ancak bazı özel üniversitler firmaların dijital medya pazarlamalırına gösterdikleri ilgiyi fark ettikleri için sosyal medya uzmanlığı bölümü açıp, bazı dersleri müfredata eklemeye başlamışlarıdr.

Firmalar kendilerinin sosyal medya pazarlaması çalışmalarını yürütmek üzere sısyal medya uzmanlarını bünyelerine dahil etmeye başlamışlarıdr. Firmalar işe alacakları adaylara sosyal medya üzerine grafik ve yazılım tasarım programına hakim olmalarını şart koşmaktadır. 

Bunun yanında bazı özel eğitim kurumlarının interaktif pazarlama ve medya konularında sertifika programları bulunmaktadır. Bu programlara katılarak da  sosyal medya uzmanı olunabilir. Sosyal medya uzmanı olmak için başka bir şart yoktur.

Sosyal medya uzmanı olmak için alınması gereken eğitimler nelerdir?

Sosyal medya uzmanı olmak için gerekli resmi bir eğitim bulunmamaktadır. Yani bu mesleğin okulu yoktur. En azından şimdilik. Ancak yakın zamanda devlet ve özel üniversitlerin sosyal medya uzmanlığı şeklinde böümler açması kaçınılmaz olacaktır. İyi bir sosyal medya uzmanı olmak için ek eğitimler alınmalıdır.

Örneğin, iletişim fakültelerine bağlı medya bölümü ya da görsel sanatlar bölümü okunabilir. Üniversiteler doğrudan sosyal medya uzmanı olmak için eğitim vermezler. Ama ilave bilgi anlamında faydalı olur. Sosyal medya uzmanında bulunması gereken en önemli özellik; satışları arttırmak için farklı plan ve uygulamalar kurgulayıp uygulayabilmesidir.

Bu meslek ciddi anlamda sorumluluk gerektirir. Kişilerin gerekli donanım ve tecrübeye sahip olmaları gerekir. Ayrıca grafik tasarım, e-ticaret, pazarlama ve yazılımda bulunan işlevsel programlara hakim olunması gereklidir. İnternet ortamında yer alan kurs ve benzeri eğitimlerden alınmakta olan sertifikalarda sosyal medya uzmanı olunmasında etkili olur.

Kimler Sosyal Medya Uzmanı Olabilir?
Sosyal medya uzmanı nasıl olunur?

Sosyal medya uzmanı nasıl olunur?

Teknoloji günlerinde sosyal medya uzmanlarına olan ilgi de artar. Yeni meslekler içinde yer alan sosyal medya uzmanlığını işletme, halkla ilişkiler ya da reklamcılık gibi bölümlerden mezun olanlar da yapabilir. Ayrıca eğitim merkezlerinde sosyal medya uzmanlığı için sertifika programları da vardır.  Bu yerlerden sertifika alanlar da sosyal medya uzmanı olabilir.

Bir sosyal medya uzmanının yaratıcı yönü kuvvetli olur. Sosyal medya uzmanı olacak olan kişinin aşağıdaki özelliklere sahip olması gerekir. Bunlar;

 • Bu mesleği yapacak olan kişinin sosyal medyaya tam anlamıyla hakim olması gerekir. 
 • Sosyal medya uzmanı firmaların marka ve isim bilinirliğini arttıracak kapasitede de olmalıdır.
 • Sözlü ve yazılı iletişim becerisi olmalıdır.
 • Ekip çalışmasına yatkın olmalıdır.
 • Yapılacak çalışmaların son teslim tarihine uymalıdır.
 • Dijital pazarlama konusunda bilgili olmalıdır.
 • Web tasarım konusunda bilgi sahibi olmalıdır.
 • Kriz yönetimine hakim olmalıdır.
 • Sosyoloji, felsefe ve psikoloji gibi temel bilgilere sahip olmalıdır.
 • Hedef kitle analizi yapabilecek bilgi ve birikime sahip olup beklentilere cevap verecek stratejilere ve deneyime sahip olmalıdır.
 • Sosyal medyada ve dijital pazarlamada başarı göstermelidir.
 • İletişim bilgisi yeterli olmalıdır.
 • Araştırma yapabilmelidir.
 • Analiz yeteneği, hayal gücü olmalı ve yeni akımlara açık olmalıdır.
 • Grup çalışmalarına uyumlu olmalıdır.
 • Çoklu görevleri planlamalıdır.
 • Sosyal medya uzmanı olmak için çalışmak istenen alan hakkında bilgi sahibi olmalıdır. Örneğin, SEO sektöründe çalışmak isteyen sosyal medya uzmanı SEO terimleri hakkında bilgi sahibi olmalıdır.

Kimler sosyal medya uzmanı olamaz?

Sosyal medya hakkında bilgi sahibi olmayan, sosyal medya kullanamayan kişiler bu meslek dalını tam anlamıyla yürütemez. Bu işi yapabilmek için sosyal medyaya hakim olunması gerekir. Bu işi yapmak için gerekli olan bilgisayar programlarını kullanmayı bilmeyenler sosyal medya uzmanı olmaz.

Analiz yapmayı bilmeyen kişiler de sosyal medya uzmanı olmaz. Marka ve isim bilinirliğini arttıracak kapasiteye sahip olmayanlar bu meslek dalı için yeterli değildir. Bu mesleği yapacak olan kişilerin hem sözlü hem de yazılı iletişim becerisi olmalıdır.

Sosyal medya uzmanı maaş ne kadar?

Sosyal medya uzmanı maaşı şu kadardır diye net bir rakam vermek mümkün değildir. Çünkü maaşları etkileyen bir çok değişken bulunmaktadır. Örneğin çalışılacak firmanın faaliyet gösterdiği sektör, günlük kaç paylaşım yapılacağı, yapılacak paylaşımların vedeo mu fotoğraf mı olacağı, yapılacak paylaşımların kim tarafından yayınlanacağı, yapılacak raporlamanın günlük, haftalık veya aylık yapılıp yapılmayacağı gibi.

Yukarıdaki değişlenelere sosyal medya uzmanı maaşları değişkenlik göstersede ortalama aylık minimum 7 bin TL,  maksimum 20-25 bin TL civarındadır diyebiliriz.

Sosyal medya uzmanı nerelerde çalışabilir?

Sosyal medya uzmanları dijital ajans ya da markalarla çalışabilir. Uzmanlık alanına göre farklı olan işlerde çalışabilir. Sosyal medya uzmanının çalışma sektörü genelde çalıştığı marka ya da adın ihtiyaçları ve uzmanının deneyimine göre değişir. Bu işi yapacak olan kişiler freelancer olarak sosyal medya uzmanı olarak da çalışabilirler.

Sosyal medya uzmanı nedir?
Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir