1. Anasayfa
 2. Amazon

Amazonda Satış Yapmak


0

Amazonda satış yapmak sanıldığı kadar zor değil. E-ticaretle hiçbir ilgisi olmayan bir insan bile Amazonu duymuştur. Amazon dünyanın en büyük e-ticaret sitesi. Amazonda saniyede 75 dolarlık satış yapılmakta, internetten alışveriş yapmak isteyen her 10 kişiden 9’u Amazonda fiyat araştırıyor, bünyesinde 560 binden fazla çalışanı, 45 binden fazla robotu, sisteme kayıtlı 12 milyondan fazla ürün ve 2 milyondan fazla satıcı kayıtlı.

Dünyanın en büyük alışveriş sitesi olarak bilinen Amazonda satış yapmak isteyen binlerce insan var. Amazon da satış yapmak sistemi bildikten sonra çok kolay. Her şey açık açık belli. Ama sistemi bilmeden gece karanlıkta yürümek gibi.

Bu makalemizde Amazonda satış yapmak isteyen kişiler nasıl adımlar atmalı onu anlatacağız. Verdiğimiz bilgiler tavsiye niteliğinde olup sizlere fikir vermesi amaçlanmakta. Amazonda satış yapmak için daha profesyonel kişilerden eğitim almanızı tavsiye ederiz.

Amazonda satış yapmak
Amazonda satış yapmak

Amazonda satış yapmak için gerekenler

Öncelikle Amazon.com sitesinin dilinin İngilizce olduğunu hatırlatmak isteriz. Bu siteden satış yapabilmek için temel düzeyde İngilizce bilmek gerekir. Amazon da satış için;

1-Temel İngilizce,

2-e-ticaret temel kavramları,

3-Amazon site yapısı,

4-Admin panel kullanım bilgisi ve

5-Amazon işlem basamakları,

6-Amazon kargo süreçleri,

7- Amazon için fatura kesme

Bilgilerine sahip olmanız gerekmekte. Bu yetkinliklere sahip olduktan sonra aşağıdaki işlem basamaklarını uygulayarak satışa başlayabilirsiniz. Gelin aşağıdaki adımları detaylandıralım.

marka tescil
Marka tescil

Marka tescil

Amazonda satış yapmak için mutlaka marka tescilinizin olması gerekir. Marka tescili sadece amazonda satış yapmak için değil ticari faaliyetlerinizin tüm adımları için gerekli. Marka tescilinizin olması ile başka bir markanın kapsama alanına girmedikten sonra güvenle satış yapabilirsiniz.

Marka tesciliniz olmadan satışa başlamanız halinde aylarca emek verdiğiniz sistemin bir gecede sonlanma ihtimalinin olacağını bilmeniz gerekir.

Amazonda satılacak ürün araştırma

Amazonda satış yapmak için öncelikle hangi ürünü satacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Amazonda satılacak ürünü araştırırken şunlara dikkat etmelisiniz;

Amazon tedarikçi bulmak. En önemli kısım bizce burası. Size çok getirecek ürünü bir şekilde bulursunuz. Ama size kar getirecek ürünü siz üretmiyorsanız birilerine ürettirecekseniz veya toptan satan birinden tedarik edecekseniz bu kısma dikkat edin. Sizi yarı yolda bırakacak tedarikçilerden uzak durun.

Kargo maliyeti. Çok iyi araştırma yapmanız gereken kısımlardan biriside kargo ve süreçleridir. Kargo yaparken bütün olay desi üzerinden yürüdüğü için desi olarak ne kadar düşük tutarsanız o kadar az kargo ücreti ödersiniz.

Satış fiyatı. Amazonda satacağınız ürünün fiyatı sizin rekabet şeklinizi belirleyecek. Çok fazla değişkenliği olan ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Rakiplerinizle aynı fiyat aralığında satış yapabileceğiniz ürünler bulmaya çalışın.

Ürün farklılığı. Satmış olduğunuz ürünleri imkanınız varsa paketlemesini, ambalajını değiştirmeye çalışın. Sattığınız ürüne rakiplerinizden farklı bir şey kazandırmanız gerek. En azından ürünün yanında ürünle alakalı bir hediye verebilmelisiniz. Örneğin Amazonda masa satmak istiyorsanız sattığınız ürünün yanında masa örtüsü hediye edebilirsiniz.

Amazon pazar araştırması

Amazonda ürün satmak için araştırma kısmını tamamladıktan sonra bulduğunuz bu ürünü hangi Pazar veya pazarlarda satacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Ürünleri ABD de mi, Avrupa da mı, Birleşik Arap Emirliklerinde mi, Almanya da mı satacaksınız bunu kararlaştırmalısınız.

Satacağınız ürünler için Pazar belirlerken kriteriniz sattığınız ürünü en hızlı ve en ucuz nereye gönderebilirsiniz buna karar verin. Gönderimi pahalı ve zaman alan ürünlerden kar payı yüksek bile olsa uzak durmanızı tavsiye ederiz.           

Amazon pazar araştırması yaparken satacağınız pazarın istatistiklerine de bakın. Satacağınız pazarın alım gücü ne kadar, pazarda rekabet durumu nedir, kaç tane rakibiniz olacak gibi kısımları iyice araştırın.

Çok rakibinizin olacağı, rekabetin yüksek, alım gücünün düşük olduğu pazarlardan uzak durun. İstisna olarak rekabetin yüksek ama alan kişinin çok olacağı pazarlara girebilirsiniz.

Amazonda Mağaza Açmak
Amazonda mağaza açmak

Amazonda mağaza açmak

Ürün ve Pazar araştırmasını yapıp karar verdikten sonra Amazonda mağaza açmak gerekiyor. Amazonda satış yapmak için artık şirket olma zorunluluğu bulunmakta. Mesela Avrupa da FBA (Fulfilled by Amazon) yapabilmek için şirket ve VAT kaydı gerekiyor.

VAT kaydı bizde ki KDV’nin karşılığı diyebiliriz. VAT kaydı olmadan ürün gönderimi yapamazsınız. Ama illa da yapacam derseniz zarar etmeyi göze alıp ürünü örnek gönderiyorum diyerek gönderebilirsiniz. Tabi bu yönteminde garantisi yok zaman zaman örnek gönderiyorum dediğiniz ürün gümrüğe takılabilir.

Şirket kurmak istediğiniz ülke veya pazarın özel hukuk kuralları ve prosedürleri olabilir. Bu konuda zaman ve para kaybetmemek için bu konuda uzman bir firma ve kişilerden destek almanızı tavsiye ederiz.

Amazonda satılacak ürünlerin üretilmesi

Amazonda satış yapmak için ürün ve Pazar araştırması yapıp şirketinizi de kurduktan sonra sıra geldi satacağınız ürünü ürettirmeye. Ürün ürettirmenin zaman ve para gerektirdiğini bilmeniz gerek. İlk defa çalışacağınız üretici ile güven sorunu olacağı için nakit paraya ihtiyacınız olacak.

Sonraki seferlerde güven oluşacağı için çek vererek mali açıdan rahat olabilirsiniz. Ürün ürettireceğiniz üreticiyi de çok iyi araştırın. Ürün ürettirmeden önce mutlaka numune isteyin. Gelen numunenin malzeme yapısını, paketlemesini ve özelliklerini çok iyi inceleyin.

İnceleyip ürettirmeye karar verdiğiniz ürünün ortalama 30-45 gün içerisinde üretileceğini ön görüp ona göre planlarınızı yapın.

Ürün üretimi için ortalama 100 bin -200 bin arasında paraya ihtiyacınız olacaktır.

Ürünlerin üretilmesi kadar paket ve ambalajlanması da çok önemli. Ürün ambalaj ve paketlenmesi için bol bol Youtube videosu izleyin. Youtube de “how to seo on amazon” diye araştırma yapabilirsiniz. Ürün paketlemesi çok önemli çünkü yurtdışı satışlarında para üründen değil nakliyeden kazanılıyor.

Nakliyeden kazanabilmek için ürettirdiğiniz ürünü en küçük boyuta sığdırmanız gerekiyor. Ürün boyutunu nasıl küçültebilirim, ürün 5 desi ise bunu nasıl 2 desiye düşürebilirim diye yollar bulmalısınız.

Ürünü ürettirdikten sonra çok iyi fotoğraflamanız gerek. Zira e-ticaret sitelerinde bir ürünü sattıran fotoğraftır. Amazon başta olmak üzere pazaryerlerinde aldığınız puanların %90’ı fotoğraftan gelmekte. Ürün fotoğrafı birebir ürünle aynı olmalı. Küçük bir farklılık olsa bile kullanıcı “gelen ürün fotoğraftaki ile aynı değildi” diyerek bir yıldız verebilir.

Ürünlerinizin fotoğraflarını çektirmek için rakiplerinizin ürün fotoğraflarını inceleyin. Çektireceğiniz fotoğraflar en az onlar kadar kaliteli olmalı. Mümkünse rakiplerinizin ürün fotoğraflarından daha kaliteli, daha detay veren fotoğraflar olmalı.

Amazon da satış yapma
Amazon da satış yapma

Amazonda satış yapma

Mağazamızı açtık, ürünleri ürettirdik, ürünleri mağazamıza da ekledik artık satış yapma zamanı. Milyonlarca rakibinizin olduğu bir pazarda bu sandığınız kadar kolay olmayacaktır. Ürünlerinizin kullanıcı aramalarında çıkması için giveaway (bedava ürün dağıtmak) yapmanız gerek.

Giveaway yapmak için 10 kişi bulun Bulduğunuz bu 10 kişiden sadece 2 kişi ürüne 5 yıldız versin. Diğer sekiz kişi yorum yapmasın, puanda vermesin. Giveaway yapmak için kişileri nereden bulabilirim diye sorarsanız Facebook da ki gruplardan bulabilirsiniz. Facebook gruplarda giveaway yapacağınızı belirtin o kişiler sizinle irtibata geçecektir. Giveaway yaptıktan sonra reklam çalışmasına başlayabilirsiniz.

Amazonda reklam yapma

Giveaway yaptıktan sonra reklam verebilirsiniz. Amazonda bir sürü reklam seçeneği bulunmakta. Bütün reklam seçeneklerini denemelisiniz. Ürününüz için en etkili reklam yöntemini ancak böyle bulabilirsiniz.

Örneğin a üründe video reklam, b üründe tekt reklam etkili olabilir. Amazonda ürünlerinize video reklam yapabilmek için brand registry (Marka Kaydı Programı) yapmanız gerekiyor. Brand registry Amazon firmasının marka sahiplerine bir takım avantajlar sunduğu kayıt programıdır.

Amazonda satış yapmak için ne kadar para lazım

Amazon sitesinde iki türlü satıcı hesabı bulunmakta. Bunlar;

 1. Amazon FBM ( Fullfilment by Merchant)
 2. Amazom FBA ( Fullfilment by Amazon)

Amazon FBM ( Fullfilment by Merchant) yöntemi amatör satıcılar için olup aylık 30-40 satış yapmak için idealdir. Bu satış yönteminde satıcı satılan ürünü kendi deposundan, kendi kargo imkanları ile gönderir.

Amazom FBA ( Fullfilment by Amazon) bu satış yöntei profesyonel satış yöntemi olup aylık 39 dolar ücreti bulunmaktadır. Bu satış yöntemini tercih eden satıcılara Amazon tarafından bir takım ayrıcalıklar tanınır.

Amazonda profesyonel bir satıcı olmak istiyorsanız marka, kayıt, şirket kurma ücretleri gibi çeşitli kalemler için ortalama 50000 TL ücret gerekiyor. Firmanızı kurup kendi markanıza ait ürünleri satmak istiyorsanız 100000-200000 TL arasında bir paraya ihtiyacınız var.

sonuç olarak

Sonuç olarak…

Amazonda satış yapmak ciddi bilgi-birim ve tecrübe ister. Deneme yanılma yolu ile yapılabilecek bir iş değil. Hele hayal kurarak yapılacak bir iş değil. Derler ki “para para ile kazanılır”. Bu i içinde ne kadar para yatırırsanız o kadar kazanırsınız. Ayrıca satışa başlar başlamaz satışlar patlamaz.

Markanızın tanınması, ürünlerinizin aramalarda çıkması için bir süre zamana ihtiyacınız olacak. Amazon da satış İngilizce bilmek gerektirir. İngilizce bilmeden de satış yapabilirsiniz diyenlere çok fazla itibar etmeyin. Amazon Türkiye’de de satışa başladı. Ama sistemleri daha tam oturmuş değil.

Bekleyip görmek lazım. Son olarak Amazonda satış yapmak için umut tacirlerine inanmayın. Bu işin bir takım kuralları olduğunu aklınızdan çıkarmayın. Umut tacirlerine inanmanız halinde bir süre sonra para, emek ve en önemlisi de kendinize olan inancınızı kaybedeceksiniz. Bu tarz durumlarla karşılaşmamak için alanında deneyimli firmalardan danışmanlık almanızı tavsiye ederiz.

Amazonda satış yapmak ile ilgili sormak istediğiniz sorular olursa aşağıdaki yorum bölümünden bize yazabilirsiniz.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 5
  g_zel
  Güzel
 • 3
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 1
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Arda Altınsoy 1982 İzmir doğumlu. Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. Fotoğrafçılık ve seyahat tutkunu. Bir pazar yeri sitesinde kategori yöneticisi olarak çalışıyor.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir