1. Anasayfa
 2. Amazon

2023 Amazon Dropshipping Nedir, Nasıl Yapılır?


0

Amazon dropshipping yöntemi ile sizde dünyanın dört bir tarafına ürün satabilirsiniz. Amazon dünyanın en çok ziyaret edilen e-ticaret sitelerinden biridir. Yapılan değerlendirmelerde Amazon.com Inc dünyanın en değerli 5 firmasından biridir. Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi olan Amazon bugün dünyanın bir çok ülkesinde faaliyet göstermekte. Amazon faaliyette bulunduğu ülkeye göre alan adını değiştirmekte. Örneğin;

 • Amazon.com: Amerika Birleşik Devletleri
 • Amazon.ca: Kanada
 • Amazon.co.uk: Birleşik Krallık
 • Amazon.com.tr: Türkiye
 • Amazon.de: Almanya
 • Amazon.com: Fransa
Amazon Dropshipping
Amazon Dropshipping

Dünyanın her tarafına satış yapan site zamanla firmaların ve insanların satış yapabildiği Pazar yeri haline dönüşmüştür. Bu gün binlerce firma ve insan Amazon üzerinden satış yapmakta. Amazonda satış yapanlar üçe ayrılır;

 1. Kendi ürünlerini kendi üretenler
 2. Kendi markası ile başkasının ürünlerini satanlar
 3. Başkasının ürünlerini dropsihipping yöntemiyle satanlar

Bu makalemizde 3.yöntem olan Amazon dropshipping yöntemi hakkında bilgiler vereceğiz. Eğer sizde fazla uğraşmadan, çok masrafa girmeden e-ticaret yapmak istiyorsanız Amazon dropshipping tam size göre bir e-ticaret satış modelidir diyebiliriz.

Amazon dropshipping nedir?

Amazon Dropshipping, satmak istediğiniz ürünlerin envanteri ve lojistiği ile uğraşmadan Amazon Pazar yeri üzerinden satış yapabildiğiniz modelin adıdır. Amazon üzerinden satış yapan satıcılar sattıkları ürünlerin stoklarını tutmadan, ürünleri bir toptancıdan veya perakendeciden alıp ürüne belli bir komisyon ekleyip kazanç elde ederler. Platform üzerinden satılan ürünlerin stok ve kargo işlerine satıcılar bakmazlar.

Her iş modelinde olduğu gibi Amazon dropshipping iş modeline başlamak ve devam ettirebilmek için bir takım şartlar bulunmaktadır. Öncelikle bu iş modeline bağlayabilmeniz için bir toptandı veya tedarikçi bulmanız gerekiyor. Satışını yapacağınız ürünlerin tedarikçisini bulduktan sonra Amazon da mağaza oluşturup ürünleri oraya eklemeniz gerekiyor.

Satacağınız ürünleri mağazanıza ekledikten sonra satış yapabilmek için sattığınız ürünlerin tanıtımını yapıp, mağazanıza trafik çekmeniz gerekiyor. Mağazanıza eklemiş olduğunuz ürünü satmanız halinde sipariş bilgilerini tedarikçinize bildirmeniz gerekiyor. Tedarikçinin sattığınız ürünü müşterinize zamanında gönderip göndermediğini de takip etmelisiniz.

Amazon dropshipping modeli dışardan çok basit ve kolaymış görünse de işin aslı o kadar kolay değildir. Bu iş modeli hakkında bilgi sahibi olmadan ve işinizi devam ettirecek kadar İngilizce bilmeden başarılı olmanız çok zor olacaktır.

Amazon dropshipping avantajları nelerdir?
Amazon dropshipping avantajları nelerdir?

Amazon dropshipping avantajları nelerdir?

Her modelinde olduğu gibi Amazon Dropshipping modelinin de bir takım avantajları bulunmaktadır. Amazon Dropshipping avantajları şunlardır;

 • Depo Maliyeti Yoktur
 • Tedarikçiler için Fırsat Yaratır
 • Geniş Kitlelere Hitap Etme Fırsatı
 • Hedeflenecek Birden Çok Kategori Bulunur
 • İlgilenmeniz Gereken Nakliye Süreçleri Yoktur
 • Çok Az Yatırım Gerektirir

Depo maliyeti yoktur

Amazon dropshipping yapmanın en önemli faydalarından birisi depo maliyetinin olmamasıdır. Amazonda satış yapan satıcılar sattıkları ürünleri Amazon Lojistik Hizmetleri (FBA) ile Amazon’a gönderip müşteriye gönderilmesini Amazon aracılığı gerçekleştirirler.

Tedarikçiler için fırsat yaratır

Dünyanın en büyük e-ticaret sitesi konumunda olan Amazon bir çok tedarikçiden ürün temin eder. Temin ettiği ürünleri kendi deposunda tutarak müşterilere ulaştırılmasını sağlar. Amazon tüm tedarikçileri için anlayacakları dilde iade ve müşteri hizmetleri desteği sağlar.

Amazon dropshipping tedarikçileri kısa zamanda büyüyüp küresel çapta bir firma pozisyona ulaşabilir. Tedarikçiler işlerini daha da büyütebilmek için hesap yöneticilerinden destek alabilirler.

Geniş kitlelere hitap etme fırsatı

Dünyanın nerdeyse bütün ülkelerinde satış yapan Amazon’un 300 milyon üzerinde aktif müşterisi bulunmakta. Bu platformda satış yapan firmalar doğru ürünü, doğru fiyata sattıklarında hem müşteri portföylerini hem de cirolarını artırırlar. Satış yapan mağaza normal şartlarda kendi başına ulaşamayacağı müşterilere Amazon sayesinde ulaşır.

Hedeflenecek birden çok kategori bulunur

Amazon Dropshipping yapmak isteyen kişiler platform üzerinde 30 ana kategori üzerinden istedikleri kategoride, istedikleri niş alanda satış yapabilirler. Amazonda birden fazla kitleye satış yapmanızı engelleyen bir kural bulunmamaktadır. Aynı anda birden fazla kategoride satış yapabilirsiniz. Doğru ürün ve doğru tedarikçiyi bulduktan sonra kısa zamanda büyük paralar kazanabilirsiniz.

İlgilenmeniz gereken nakliye süreçleri yoktur

Amazonda dropshipping yapmak isteyen bir işletme veya kişi doğru ürün ve doğru tedarikçiyi bulmuşsa işin yarısını halletmiş demektir. Satılan ürünün lojistiğiyle ilgilenmeniz gerekmeyeceği için siz bütün enerjinizi ürünün satılmasına harcarsınız.

Çok az yatırım gerektirir

Amazon dropshippinge başlamak için envanter veya nakliye için ücret ödemeniz gerekmediğinden neredeyse sıfır sermaye ile işe başlarsınız. Buradaki en önemli unsur Amazon satış ücretleridir. Mağazanızın görünürlüğünü artırmak ve daha fazla satış yapabilmek için daha fazla reklam vermeniz faydalı olacaktır.

Amazon dropshipping dezavantajları nelerdir?

Amazon Dripshipping yapmanın avantajları kadar bir takım bazı dezavantajları da bulunmaktadır. Amazon dropshipping dezavantajları şunlardır;

 • Envanter Sizin Kontrolünüzde Değildir
 • Yüksek Rekabet
 • Uzun Nakliye Süreleri
 • Azalan Kar Marjları

Envanter sizin kontrolünüzde değildir

Amazonda dropshipping yapacak kişiler için en önemli dezavantajlardan birisi de envanter stoğunun sizin kontrolünüzde olmamasıdır. Bu durum ürünleri listelemenize veya istediğiniz gibi strateji değişikliği yapmanıza engel teşkil eder. Bu engeli tedarikçinizle iyi bir iletişim kurarak avantaja dönüştürebilirsiniz.

Yüksek rekabet

Bütün dropshipping modelleri gibi Amazon Dropshipping iş modelini yapmak için fazla bir sermaye gerekmez. Bu nedenle sizinle beraber aynı işi yapan binlerce insan bulunur. Bu binlerce insan sizin rakipleriniz demektir. Rakiplerin fazla olması ürünün satılma süresini ve kar marjınızın azalmasına neden olur.

Uzun nakliye süreleri

E-ticaret yapmanın temelinde satılan ürünün müşteriye en erken zamanda teslim edilmesi yapmaktadır. Amazon, ürünün müşteriye en erken zamanda ulaşmasına çok önem verir. Her dropshipping modelinde olduğu gibi tedarikçiye bağlı olduğunuzdan ürünün müşteriye ulaştırmada sorunlar yaşayabilirsiniz. Ürünlerin müşterilerinize 2-3 haftada ulaştırılması müşteri memnuniyetinin azalmasına ve işleriniz büyütmede engel teşkil eder.

Azalan kar marjları

Rakiplerinizin fazla olması kar marjınızın azalmasına neden olur. Rekabet edebilmek için fiyat indirmek, kampanyalar düzenlemek karınızın azalmasına neden olacaktır.

Amazon’da dropshipping yapma şartları nelerdir?
Amazon’da dropshipping yapma şartları nelerdir?

Amazon’da dropshipping yapma şartları nelerdir?

Amazonda stoksuz satış yapabilirsiniz. Satacağınız ürünün üreticisinin siz olmanıza veya satacağınız ürünün öncesinde elinizde olmasına gerek yoktur.

Amazon dropshipping şartları şunlardır;

 • Amazonda satmış olduğunuz ürünleri tedarikçiniz gönderse de gönderilen üründe, kutusunda faturada herhangi bir yerde marka adının olmaması gerekiyor.
 • Amazonda ürün listelemek için öncelikle platforma kayıt olup kaydınızın onaylanması gerekiyor.
 • Satmış olduğunuz ürünlerin faturasında ve diğer belgelerinde mağaza adınızın yazılı olması gerekiyor.
 • Satmış olduğunuz ürünlerin değiştirilmesi, iade edilmesi sizin sorumluluğunuzdadır.
 • Satılan ürünlerin geri iade ücretlerini kabül etmek, işleme koymak sizin sorumluluğunuzdadır.
 • Amazon Satıcı Sözleşmesi hükümlerine uymak zorundasınız.

Amazonda Dropshipping yapanlar Amazon tarafından belirlenen stoksuz satış kriterlerine uydukları sürece herhangi bir sorun yaşamazlar. Belirlenen kriterlere uyulmadığı takdirde ne kadar ciro yaparsanız yapın, ne kadar biliniyorsanız bilinin mağazanız anında kapatılır. Bu nedenle kuralları ihlal etmeyi bile akla getirmemek gerekiyor.

Amazon dropshipping nasıl yapılır?

Amazonda Dripshipping yapmanın adımları şu şekildedir;

1.Adım: Bir Amazon Satıcı Hesabı Oluşturun

 1. Adım: Amazon’da Hangi Ürünleri Satacağınıza Karar Verin
 2. Adım: Ürünlerinizi Amazon Mağazanıza Ekleyin
 3. Adım: Amazon Mağazanızı Sosyal Medya Platformlarında Tanıtın
 4. Adım: Bir Amazon Satıcı Hesabı Oluşturun

Amazonda satış yapabilmek için öncelikle bir satıcı hesabı oluşturmalısınız. Amazon satıcı hesabı ikiye ayrılır. Bunlar;

 1. Bireysel satıcı hesabı
 2. Profesyonel satıcı hesabı

Amazonda bireysel satıcı hesabı oluşturup satış yapmak istediğinizde ödemeniz gereken herhangi bir ücret bulunmamaktadır. Ancak satmış olduğunuz her ürün için Amazon’a 0,99 cent ücret ödemeniz gerekiyor. Yüksek hacimli ürünler satmayacak olanlar için bireysel hesap iyi bir tercih olabilir.

Yüksek hacimli ürünler satacaksanız o zaman mutlaka profesyonel satıcı hesabı oluşturmalısınız. Amazon profesyonel satıcı hesabı oluşturanlardan aylık 39,99 dolar ücret ve yaptıkları her satıştan komisyon almaktadır. Profesyonel hesap sahipleri envanter raporları, reklam özellikleri gibi gelişmiş bir çok özelliğe sahip olmaktadır.

Amazonda satış yapmada yeniyseniz, iş modelini öğrenme aşamasındaysanız tavsiyemiz bireysel satıcı modeli hesabı ile başlamanız. Sistemi tam öğrendiğimizde ve satış hacminiz arttığında profesyonel hesaba geçiş yapabilirsiniz.

Amazon satıcı hesabı oluşturmak için Amazon Satıcı Merkezi kısmından “Hesap Aç” düğmesine tıklayıp gelen ekrandan hesabınızı oluşturabilirsiniz.

2.Adım: Amazon’da Hangi Ürünleri Satacağınıza Karar Verin

E-ticarette önemli olan çok satmak değil sattığınız üründen maksimum kar elde edebilmektir. Bu anlamda Amazonda en çok kar getirecek ürünleri belirleyip onları satmalısınız. Kullanıcılar tarafından çokça talep edilen, az rakibinizin olduğu ürünleri belirlemek size çok kar elde ettirecektir.

Amazonda milyonlarca ürün satılsa da her ürünün satışına izin verilmez. Satacağınız ürünlerin platformda satışına izin verilen ürünler olmasına dikkat edin. Amazonda satışına izin verilmeyen ürünler şunlardır;

 • Alkol
 • Kumar ve Şans Oyunları
 • Patlayıcılar
 • Böcek İlaçları
 • Kilitleyiciler
 • Zararlı ve Tehlikeli Maddeler
 • Cinsel Sağlık
 • Silahlar

3.Adım: Ürünlerinizi Amazon Mağazanıza Ekleyin

Satmayı düşündüğünüz ürünleri Amazona eklemek sanıldığı kadar zor değildir, oldukça kolaydır. Amazonda ürün listelemek için izlemeniz gereken üç adım şöyledir;

 1. Ekrandaki “Yeni bir liste oluşturun” linkine tıklayın.
 2. Satmak istediğiniz ürünleri detaylı bir şekilde gösterecek şekilde fotoğraflarını çekip, ürün açıklamaları ile birlikte girin.
 3. Ürünü satmak istediğiniz fiyatı belirleyip ürün miktarını girin. Ürününüzü onaylamadan önce tekrar kontrol edin.

4.Adım: Amazon Mağazanızı Sosyal Medya Platformlarında Tanıtın

Amazonda satış yapabilmek için mağazanızın ve ürünlerinizin insanlar tarafından bilinmesi gerekiyor. Mağazanızı ücretsiz bir şekilde tanıtabileceğiniz en önemli platform İnstagram, Facebook gibi sosyal medya mecralarıdır. Bu mecralarda mağazanızın ve ürünlerin tanıtımını yapmak bilinirliğinizi ve satışlarınızı artıracaktır.  Sosyal medya mecralarında dijital kimliğinizin olması insanların size olan güvenini artıracaktır.

Amazon dropshipping için nasıl Ürün bulunur?

Amazonda satmak istediğiniz ürünleri bulabileceğiniz bazı yöntemeler ve araçlar vardır. Bu yöntem ve araçlarla ürün bulurken  mağazanızın kapanmaması ve diğer markalarla hukuki problemler yaşamamak için aşağıdaki hususlara çok etmelisiniz.

 • Markalı ve patentli ürünlerden uzak durun.
 • Kargo ücretlerini çok önemseyin, hangi ürünün ne kadar kargo ücreti tutacağını çok iyi hesaplayın.
 • Satılan ürünlerin teslimat sürelerini çok iyi planlayın.
 • Satacağınız ürünleri hangi ülkelere hangi kargo firmaları ile gönderebileceğinizi planlayın.
 • Satacağınız ürünler için amazonun ne kadar komisyon alacağını belirleyin.

Amazon standartlarına uygun satış yapabilmek için doğru tedarikçi seçimi çok önemlidir. Doğru tedarikçi seçimi size fiyat ve hizmet anlamında çok büyük avantajlar sağlayacaktır.

Amazonda satabileceğiniz ürünleri bulmak için uygulayabileceğiniz adımlar şunlardır;

 1. Ürünleri Filtreleyin.
 2. Talep edilen ve rekabeti az olan ürünler olmasına dikkat edin.
 3. Kaliteli ürünler olmasına dikkat edin, 3 yıldızın altındaki ürünleri listelemeyin.
 4. Kullanıcıların hangi anahtar kelimeler ile ürün aradığını belirleyip ona göre arama yapın.
 5. Google Trends uygulaması üzerinden insanların dönemsel olarak nelere ilgi gösterdiğini belirleyin.
 6. Amazon en sok satan ürünler sayfasını ziyaret edin.
 7. Amazon Trend raporunu dikkatli bir şekilde inceleyin.
 8. Diğer Pazar yerleri en çok neleri satıyor öğrenin.
 9. Satmak istediğiniz kategorideki satıcı sayısını öğrenin. Rekabet düzeyinin ne olacağını görün.
Amazon’da en çok satılan ürünler nelerdir?
Amazon’da en çok satılan ürünler nelerdir?

Amazon’da en çok satılan ürünler nelerdir?

Amazonda en çok satılan ürünleri bilmek satış stratejisini belirlerken çok işinize yarar. Satılan ürünler dönemsel mi yoksa sürekli talep edilen ürünler mi, ürünleri satın alan kitlenin yaş, cinsiyet dağılımı değişiyor mu gibi detaylar doğru ürünü bulup satmanızı kolaylaştıracaktır.

Amazonda en çok satılan ürünler şunlardır;

 • Kitaplar
 • Oyuncaklar ve Oyunlar
 • Ev & Mutfak Ürünleri
 • Güzellik ve Kişisel Bakım
 • Spor ve Dış Mekan
 • Dikkate Alınabilecek Diğer Kategoriler

Yukarıdaki kategorilere ek olarak, aşağıdaki kategorilerde de satış yapmak avantajınıza olabilir:

 • Veranda, Çim ve Bahçe Malzemeleri
 • Evcil Hayvan Malzemeleri
 • Kamera ve Fotoğraf Aksesuarları (Albüm)
 • Elektronik Eşyalar
 • Bebek Ürünleri
 • Ofis Malzemeleri

Amazon etkili satış teknikleri nelerdir?

Amazondaki satıcılar satışlarının büyük bir çoğunluğu Buy Box sistemi üzerinden satmaktadır. Buy Box kavramını Türkçeye uyarlayacak olursak “Satın Alma Kutusu” şeklinde uyarlamak mümkündür. Buy Bux sistemi müşterinin ürünü direkt sepete eklemesini sağlar.

BuyBox sistemindeki ürünler çok hızlı bir şekilde satılır. Bu nedenle bütün Amazon satıcıları Buy Box sisteminde olmak ister. Ancak bu sisteme her satıcı alınmaz. Bir satıcının Buy Box sistemine dahil olabilmesi içinaşağıdaki etmenler etkilidir. Amazon Buy Box sistemi kriterleri şunlardır;

 • Fiyatlandırma
 • Hesap Sağlığı
 • Ucuz veya ücretsiz kargolama
 • Stok durumu
 • Sipariş iptal oranı
 • Kargoya verme süresi

İyi bir ürün başlığı, ürün açıklaması ve kaliteli ürün görseli insanların Amazonda yaptıkları aramalar da ön plana çıkmanızı sağlar. Bu nedenle ürün açıklaması girerken çok dikkatli olun. Kullanıcının gerçekten öğrenmek istediği konularda açıklama yapın. Kullanıcıyı teknik detaylara boğmayın. Eklemiş olduğunuz ürün görselleri ürünü her açıdan gösterip, ürün hakkında net bilgi versin. Bu şekilde bir ürün eklenmesi satışlarınızı artıracaktır.

Sosyal medya platformlarında sattığınız ürünleri ücretli veya ücretsiz bir şekilde tanıtmak daha fazla satış yapmanızı sağlayacaktır. Bu nedenle bütün sosyal medya platformlarında hesap oluşturup buralarda aktif olmaya çalışın. Ama her platformda hesabım olsun, ama buralarda aktif olamazsam da sorun olmaz demeyin. Aktif olamayacağınız platformlarda hesap oluşturmayın.

Amazonda ürün satarken video pazarlamadan yararlanmayı ihmal etmeyin. Sattığınız ürünleri anlatan videolar çekip bunları Youtube kanalınızda yayınlayın. Youtube kanalınız yoksa da en kısa zamanda mağazanıza ait bir Youtube kanalı oluşturun. Çekmiş olduğunuz ürünleri eklerken video açıklaması kısmına mağazanızın ürün adresini yazın. Bütçeniz nispetinde ürünlerinizi İnfluencerlar ile anlaşıp tanıtımını yaptırın. İnfluencer reklam ücretleri standart olmayıp kendiniz anlaşmanız gerekiyor.

Amazonda satış yaparken hangi yöntemi kullanırsanız kullanın ama kazancınızı çoklu döviz hesabı ile çekin. Bu sayede önemli ölçüde tasarruf edersiniz. Çoklu döviz hesabı ile alınan yerel ödemeler kesintisizdir. Yani İngiltere’den sterlin, Amerika’dan dolar, Almanya’dan Euro alırken herhangi bir kesintiyle karşılaşmazsınız.

Amazon dropshipping yazılımı

Amazonda satış yapmak yazılımsız çok zordur diyebiliriz. Çünkü rekabeti düşük, kar marjı yüksek, mevsimsel trendi olan ürünleri manuel bulmanız çok zor. Bu anlamda mutlaka bir yazılım kullanmanızı tavsiye ederiz. Amazonda satış yapmak için kullanabileceğiniz bir çok Amazon Dropshipping yazılımı bulunmaktadır.

En çok bilinen ve kullanılan Amazon Dropshipping yazılımları şunlardır;

 • Jungle Scout,
 • DataHawk,
 • Sellics
 • Helium 10

Bunun yanında Amazon dropshipping yaparken kullanabileceğiniz bir çok Chrome eklentisi de bulunmaktadır.

Amazon dropshipping eğitimi

Amazon dropshipping bilgi sahibi olunmadan yapılacak bir iş değil. Bilginin yanında birde işleriniz yapabilecek kadar İngilizce bilmeniz gerekiyor. Bilgi sahibi olmadan Amazon dropsihipping yapmak macera aramak gibi bir şey olur.

Amazon dropshipping eğitimi alabileceğiniz bir çok ücretli ücretsiz eğitim bulunmakta. Doğru kaynaklardan alınacak eğitimlerle kısa sürede güzel paralar kazanabilirsiniz. İngilizceniz varsa Youtube da çok kaliteli video eğitimleri bulabilirsiniz. Çok fazla olmasa da Youtube da Türkçe Amazon eğitimleri de bulunmakta. Ayrıca Udemy üzerinde de bir çok Türkçe Amazon eğitimi bulunmakta.

Amazon dropshipping nedir?
5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Lale Denizhan Ege Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği mezunudur. Kariyerine e-ticaret sektöründe adım atan Lale Denizhan şu anda bir e-ticaret pazaryeri firmasında kategori sorumlusu olarak çalışmaktadır. Lale ağırlıklı olarak e-ticaret pazaryerleri hakkında özgün ve bilgi dolu makaleler kaleme alarak sektördeki gelişmeleri paylaşmaktadır. Makaleleri hem sektör profesyonellerinin hem de meraklı okurların ilgisini çekmekte ve pazardaki trendleri anlamalarına yardımcı olmaktadır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir