1. Anasayfa
 2. Dijital Pazarlama

Google Trends Nedir? Ne İşe Yarar?


0

Google Trends nedir, ne İşe yarar hemen öğren. Online bir platformu, bir e-ticaret sitesini yönetiyorsanız sektörünüzle ilgili ortaya çıkan eğilimleri sürekli olarak takip etmek zorundasınız.

Sektörünüzle ilgili ortaya çıkan eğilimleri takip edip gerekli aksiyonları aldığınız takdirde rakiplerinizle olan rekabette başarılı olursunuz. Ortaya çıkan yeni durumlara karşı kendinizi hazırlayıp stratejiler belirlersiniz.

Sektörünüzle ilgili ortaya çıkan eğilimleri takip edebileceğiniz bir çok araç bulunmakta. Bu araçlardan en çok bilinen ve kullanılanı ise Google Trends aracıdır. Google Trends aracı çok kişinin farkında olmadığı, olanlarında tam olarak yetkinliğinden faydalanmadığı bir araçtır.

Bu makalemizde Google Trends nedir, Google Trends ne işe yarar, Dijital Pazarlama çalışmalarında kullanıcı eğilimlerini anlamada ne gibi katkı sağlar konusunda bilgi vereceğiz.

Google Trends
Google Trends

Google trends nedir?

Google Trends, satmış olduğunuz ürünler, vermiş olduğunuz hizmetler ve faaliyette bulunduğunuz sektörünüzle ilgili kullanıcı eğilimlerini anlamak Google tarafından geliştirilen bir SEO aracıdır. Google Trends Google firması tarafından kullanıma sunulan ücretsiz bir araçtır.

Ücretsiz olmasının yanında bilgileri anlık olarak Google sorgularından almasından dolayı geçerliliği en fazla olan SEO araçlarından birisidir. Bu SEO aracını kullanarak sizin için önemli olan bir kelimenin belirli bir süre boyunca trendlerini takip ederek o kelimenin Google açısından popülerliği ile ilgili öngörülerde bulunabilirsiniz.

Google Trends sayesinde bir kelimenin insanlar açısından ne kadar ilgi uyandırdığını takip etmenin yanı sıra, o kelime ile ilgili eğilimin yükselişte mi, düşüşte mi olduğunu kontrole edebilirsiniz.

Bu SEO aracı size takip ettiğiniz kelime ile ilgili hedef kitlenizle ilgili daha fazla bilgi verir. Arama yaptığınız kelime ve kelime grubu ile ilgili popüler konuları ve kelime ile ilgili yapılan sorguları görmenizi sağlar. Google Trends sayesinde elde ettiğiniz bilgiler dijital pazarlama çalışmalarınız için hayati öneme sahiptir.

Arama motoru optimizasyonu yani SEO ile ilgileniyorsanız Google Trends verilerini incelemek için mutlaka zaman ayırmalısınız.

Google Trends sayesinde gereksiz stok yapmaktan kurutulursunuz. Satmış olduğunuz ürünlerin aylık olarak tüketim oranlarını görmek, insanların bu ürünlere ne kadar ilgi gösterdiğini görerek en doğru kararları alabilirsiniz. İnsanların hangi zaman diliminde nelere ilgi gösterdiğini anlayarak en etkili ve faydalı dijital pazarlama kampanyalarını kurgulayabilirsiniz.

Google Trends Nasıl Kullanılır?
Google trends nasıl kullanılır?

Google trends nasıl kullanılır?

Google Trends çok faydalı bir araç olsa da çoğu kişi ya önemini bilmiyor yada kullanmayı bilmiyor. İnsanların bu araç hakkında bilgi sahibi olmaması SEO çalışması yapan ajanslar tarafından da öneminin bilinmemesi karşısında normal karşılanabilir. Google Trends doğru kullanıldığı takdirde SEO çalışmalarınıza, pazarlama faaliyetlerinize ve satışlarınızı artırma açısından ciddi faydaları olacaktır.

Google trends’in önemini anlayın

Yapılan araştırma sonuçlarına göre veriye dayalı araştırma sonuçlarına güvenen firmaların güvenmeyen firmalara göre kârlı olma durumu 6 kat daha fazla olduğu anlaşılmıştır. Google Trends veri odaklı bir SEO aracıdır. Yapılan SEO çalışmalarının istenen başarıyı getirmesi için Google Trends aracının çalışmanız açısından ne kadar önemli olduğunu anlayarak işe başlamalısınız.

Google Trends size geçmiş dönemlere ait eğilimleri, gelecek döneme ait eğilimleri sunar. Bu eğilimlere ait verilerin birini dahi göz ardı etmeden inceleyin. Atlayacağınız küçük bir ayrıntı sizin başarısız olmanıza neden olabilir. Google Trends diğer SEO araçlarından farklı olarak otomatik olarak gerçek trendlerden bilgi toplar.

Kârlı nişler bulmak için Google trends kullanın

Faaliyet göstereceğiniz sektörle ilgili niş bir alan bulmak sanıldığı kadar kolay değildir. Niş bir alan bulmanın zorluğunu bilen yarım uzmanları da faaliyet gösterdiğiniz ana faaliyet kolundan ziyade tutku duyduğunuz alanda niş bir alan bulunmasını tavsiye etmekte.

Belirlemiş olduğunuz niş alanla ilgili gerekli çalışmaları yapmadan önce Google Trends aracını kullanarak yatırım yapacağınız niş alanın performansını, trendlerini gözlemleyerek gerçekten yatırım yapılıp yapılmayacağına dair öngörüler edinebilirsiniz.

Değerlendirmede bulunmak istediğiniz niş alanın zaman aralığını iyi belirlemelisiniz. Değerlendirme yapmak istediğiniz niş alanın son bir yılını görmek istiyorsanız “son 12 ay” kısmını seçmelisiniz.

Coğrafyaya özgü niş konuları bulmak için Google trends kullanın

Google Trends aracını ister yeni bir iş kurmak için, isterseniz de bir dijital pazarlama kampanyasını planlamak için kullanıyor olun, Google Trends size ürün ve hizmetlerinizin hedef bölgenizde nasıl performans sergileyeceği noktasında karalarınıza esas teşkil edecek bilgiler sunar.

Faaliyette bulunacağınız niş alanın hedef bölgenizde ne kadar popüler olduğunu anlamak için çok daha dar bir alana odaklanabilirsiniz.

İşe başlamadan önce niş alanınızla ilgili bölgenin tamamında ürünlerinizin nasıl bir performans sergileyeceğini anladıktan sonra daha dar alanlarda ürünlerinizin nasıl bir performans sergileyeceğini görebilirsiniz. Sonrasında arama aralığını “2011 – Şu Anda” diye seçtiğinizde trendin seçilen süre boyunca nasıl bir performans sergilediğini görebilirsiniz.

Google Trends ile Sezonluk Ürünler Bulun
Google trends ile sezonluk ürünler bulun

Google trends ile sezonluk ürünler bulun

Google Trends sayesinde sezonluk ürünleri ve bu ürünlerin sezon içerisinde en popüler oldukları dönemleri belirleyebilirsiniz. Örneğin “Sevgililer Günü” Şubat ayının 14’ünde olan mevsimlik günlerden birisidir. Google Trends aracı ile “Sevgililer Günü” ifadesini arattığımızda aşağıdaki gibi bir görsel ile karşılaşırsınız.

Görselden Sevgililer Gününe olan ilginin Ocak ayının son haftasından itibaren 14 Şubata kadar zirve yaptığını, diğer aylarda ise sıfır olduğunu görüyoruz. Hediye ürünleri satan bir işletmeyseniz Google Trendsten alacağınız bu bilgiler çerçevesinde sevgiliye verilecek ürünleri Ocak ayından itibaren ağırlık vermek gerektiğini, diğer aylarda bu anlamda ürünlerin ilgi görmeyeceğini anlarız.

Google trends ile uygun anahtar kelimeleri bulun

Google Trends insanlara sadece niş alanları, niş ürünleri bulma konusunda yardımcı olmaz. Google Trends aynı zamanda içerik pazarlaması yapan kişilere faydalı olur. İçerik pazarlaması yapan kişiler içeriklerinde kullanacakları en doğru anahtar kelimeleri bu araç sayesinde bulabilir.

Örneğin “robot süpürge” konusunda makale yazacak biri yaptığı arama sonucuna göre kendisine “kablosuz elektrik süpürgesi”, “vakum” gibi kelimelerde önerilebilir.

Google Trendste arama yaparken önce anahtar kelimeyi arayarak bu anahtar kelimeye olan ilgili görmeniz mantıklı olacaktır. Ama anahtar kelimenin kar marjının alt kelimelerden fazla olacağı anlamı çıkarılmamalıdır.

Google trends ile alakalı ürün kategorilerini bulun

E-ticaret sitemize ürün eklerken zaman zaman ürünün hangi kategoriye eklenmesi konusunda tereddüt yaşarız. Bu durumlarda Google Trends bize yardımcı olabilir. Yapacağımız arama sonucunda Google Trendsin ek anahtar kelime önerileri ürünümüz için doğru kategoriyi bulmamızı sağlayabilir.

Google Trends ile İçeriğinizi Planlayın

E-ticaret sitenizin blog kısmında ve ürünlerin açıklama kısımlarını rakiplerinize göre daha orijinal yazmanız gerekir. Yazdığınız içerikler bilgilendirici ve insanların işine yaracak bilgilerden oluşması gerekir. Google Trends insanlara doğru ve faydalı bilgileri vermeniz için gerekli olan kelimeleri, konuları size önerebilir. Sizde bu öneri çerçevesinde içeriklerinizi yazabilirsiniz.

Sonuç olarak…

Google Trends anlık olarak bizlere en doğru önerileri yapan, insanların eğilimlerini anlamamızı sağlayan araçlardan biridir. Türkiye de insanlar armalarının %90’ını Google arama motoru üzerinden yapmakta. Google Trendsin bilgileri Google veri tabanından çekmesi bizlere en doğru ve gerçekçi bilgileri verdiği anlamına gelir.

Google Trends verileri sayesinde bütün ticari aksiyonlarınızı planlayabilirsiniz. Satmış olduğunuz ürünlerin ilgi gördüğü zaman dilimlerine göre stoklar yapabilir, bu anlamda en doğru hedef kitleleri belirleyip en doğru satış stratejilerini belirleyebilirsiniz.

Örneğin tatilde kullanılarn ürünler satan bir e-ticaret sitesiyseniz ay ay hangi tatil türlerinin ilgi gördüğünü, bu tail türlerinin hangi coğrafyalarda yapıldığını, bu tatil türlerinde hangi araç gerecin talep edildiğini Google Trends sayesinde öğrenip gerekli aksiyonları alabilirsiniz.

Bunun yanında yine Google Trends sayesinde tatil türleri ile ilgili faydalı içerikler hazırlayarak sitenize daha fazla trafik çekebilirsiniz. Google Trends sayesinde gereksiz stok yapmamış ve en doğru ürünleri tedarik etmiş olacaksınız.

Tamamen ücretsiz olan Google Trends aracını tüm e-ticaret siteleri kullanmalıdır. Doğru planlama ve doğru öngörüler için gerekli olan verileri Google Trends size sağlayacaktır.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir