1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

E-Ticaret Sitelerinde Hosting Seçiminin Önemi


0

E-ticaret sitelerinde hosting seçiminin bir önemi var mıdır? hemen öğren. İnternet üzerinden ürün veya hizmet satmak isteyen firmaların mutlaka bir e-ticaret sitesine ihtiyaçları vardır. E-ticaret siteleri kurulurken firmalar e-ticaret altyapıları ve e-ticaret hostingleri ile çalışmakta.

E-ticaret altyapısı e-ticaret yapmak isteyen firmaların satmak istedikleri ürünlere ait süreçleri kontrol edip yönetebilmeleri için e-ticaret ihtiyaçlarına göre şekillenmiş yazılımlara verilen isimdir. E-ticaret hosting ise e-ticaret yapmak isteyen firmanın e-ticaret süreçlerini kontrol edip yöneteceği yazılımların barındırıldığı, e-ticaret sitesinin yayın yaptığı bilgisayarlara verilen isimdir.

E-ticaret yapan veya yapacak olan firmaların mevcut e-ticaret süreçlerini kontrol edip yönetmek ve müşterilerine kesintisiz ve kaliteli bir hizmet verebilmek için e-ticaret altyapılarını ve sitelerinin yayın yapacağı hostinglerini seçerken çok dikkatli olmaları ve ona göre karar verip hareket etmelidir.

hosting seçiminin önemi
hosting seçiminin önemi

E-ticaret siteleri için hosting seçiminin önemi nedir?

E-ticaret yapmak isteyen firmaların e-ticaret altyapısı ve e-ticaret hosting seçerken çok dikkatli olması ve bazı önemli noktaları göz önünde bulundurması gerekir. E-ticaret yapmak isteyen ve hali hazırda e-ticaret yapan firmalar için en önemli unsurlardan biri hosting seçimidir.

Firmaların e-ticaret sitelerini ziyaret edecek olan müşterilerin problemsiz bir şekilde sitede gezinmeleri, alışveriş yapabilmeleri gerekir. Yani iyi bir müşteri deneyimi yaşamalıdır.

Alışveriş yapacak olan müşteriler bir e-ticaret sitesinde küçük bir sorun yaşadıklarında o siteden alışveriş yapmaktan vazgeçmekte ve çevrelerine de bunu anlatmaktadır. Yaşanan bu olumsuz durum e-ticaret yapan firmalar için itibar ve marka değer kaybı demektir.

Alışveriş yapan müşterilerin yaşamış olduğu sorunların çoğunluğu e-ticaret hosting kaynaklı olduğu için doğru hosting seçimi burada önem kazanmakta. E-ticaret hosting alınırken çok iyi araştırılmalı ve ona göre karar verilip alınmalıdır. E-ticaret hosting alınırken dikkat edilecek hususlar aşağıdaki gibidir;

E-ticaret sitelerinde hosting seçimi
Güvenliğe önem verin

Güvenliğe önem verin

Açacağınız e-ticaret sitesi dikkat edilmesi gereken en önemli unsur güvenliktir. Güvenlik hem –ticaret sitenizin kesintisiz yayın yapabilmesi, hem sizin hem de müşterilerinize ait bilgilerin güvenli bir şekilde muhafaza edilmesi gerekir. Sizin ve müşterilerinize ait bilgilerin muhafaza edilmesinde en önmeli unsur ise SSL sertifikalarıdır.

Bir firmadan hosting alırken ücretli veya ücretsiz olarak hangi SSL sertifikaları bulunduğunu mutlaka sorun. Ayrıca hosting alacağınız firmalara web sitesi güvenliğinin önemli bir bileşeni olan Güven Damgası olup olmadığını da sorun. Güven damgası nedir? Daha detaylı bilgi almak için aşağıdaki makalemizi mutlaka okuyun.

thumbnail
Önerilen Yazı
E-Ticarette Güven Damgası Nedir?

Kesintisiz bir alışveriş deneyimi için bandwith’i göz önünde bulundurun

Hosting seçiminde güvenlikten sonra gelen diğer bir öenmli unsur ise kesintisiz yayın yapmaktır. Kesintisiz yayın için ise bandwith aralığının yüksek olması gerekir. Bandwith şu demektir. Her web sitesinin vermiş olduğu bilginin, yazının, görselin, makalenin matematiksel olarak bir hacmi vardır.

Bu hacim kilobayt olarak başlar arttıkça başka isimle adlandırılır. Bunu ağırlıkta gram, kilogram gibi düşünebilirsiniz. Her hosting firması size bu anlamda bir kota verir. Yani sitenizden bilgi alan kişiler bu veri aralığı dolana kadar bilgi almaya devam eder. Bilgi kotası dolduğu andan itibaren site yayını kesilir.

Bu şekilde kesinti yaşamamak için bu aralığın yani bandwith aralığının yüksek olması gerekir. Bandwith aralığının yüksek olması hosting ücretlerini artıran bir unsur.

Firmaların yaptığı yanlış şu. Ya genelde çok yüksek bir bandwith aralığı yada maliyet az olsun çok dar bir bandwith aralığı tercih edilmekte. Oysa doğru olan yöntem başlangıçta aralığı dar tutup ihtiyaç oldukça kademeli artırmaktır.

Sitenizin korunmasını sağlayın

Güvenli bir hosting aldıktan sonra yayın yapılan bilgilerin belli aralıklarla yedeklenmesi gerekiyor. Bu verilerimizin kaybolmaması açısından oldukça önemlidir. Sitemizin aktifliğine göre belli aralıklarla sitemizin yedeğinin alınması gerekiyor. Bu aralığın günlük, haftalık veya aylık mı olacağına siz karar vereceksiniz.

Alınacak yedeklemenin sizin tarafınızdan mı yoksa hosting firması tarafından mı alınacağı kısmını da netleştirmeniz gerekiyor. Bu yedeklemeleri otomatik yapan yazılımlarda var. Her hosting firmasında aylık yedekleme otomatik olarak ücretsiz bir şekilde yapılmakta.

Yedeklemenin sıklığı hosting ücretine etki eden bir durum. Eğer günlük yedek aldırmak isterseniz ücret mevcut ücretin çok üzerine çıkabilir. Alacağınız hosting yedekleme sıklığını ve ücretli mi ücretsiz mi olduğuna dikkat ederek karar verin.

Referanslara dikkat

Hosting alacağınız firmanın kaç yıllık olduğuna, bünyesinde kaç elman çalıştığına, şimdiye kadar hangi firmalar ile çalıştığına mutlaka bakın. Referans olarak gösterdikleri firmaların sitelerini ziyaret edip kontrol edin. Bazı firmalar olmayan firmaları referans olarak gösterebiliyor veya referans olarak gösterilen firmalar kapanmış olabiliyor.

Eğer bu şekilde kapanıp referansları güncellenmemiş firma görürseniz oradan arkanıza bakmadan uzaklaşın. 🙂 Kendi sitelerini güncellemeyen firmadan kime hayır gelir değil mi?

Sunucular nereden yayın yapıyor?

Bazı hosting firmaları sunucularını yurtdışında barındırabiliyor. Bazılarında Türkiye de barındırıyor. Buna yurtdışı lokasyonlu veya Türkiye Lokasyonlu deniyor. Alacağınız hostingin Türkiye lokasyonlu sunucu olmasına dikkat edin.

teknik destek
Teknik destek var mı?

Teknik destek var mı?

Zaman zaman yapamayıp teknik desteğe ihtiyacınız olacak durumlar ortaya çıkacaktır. Bu duruma çözüm sağlayacak olan da hosting firmanız olacak. Hosting alırken 7/24 teknik destekleri olup olmadığına, telefonla teknik destek verip vermediklerine, açılan ticket veya atılan maile hangi zaman aralığında dönüş yaptıklarına dikkat edin.

Fiyat ve performans oldukça önemli

E-ticaret sitemiz için alacağımız hosting ücreti çalışılacak hosting firmasına ve hosting özelliklerine göre farklılık göstermekte. Alınacak olan hosting için karar vermeden önce iyice bir araştırma yapıp hosting firmaları ve hizmetlerinin kıyaslanması gerekiyor. Bu kıyaslamayı aşağıdaki unsurlara göre yapabilirsiniz.

 • SSL sertifikaları
 • Bant genişliği
 • Aylık ve yıllık trafik
 • E-posta Hesapları
 • Server
 • Aylık Transfer Oranı
 • Veritabanı
 • Referanslar
 • Teknik Destek
 • Sunucu Lokasyonu

Bu özelliklerin bazılarını kendi ihtiyaçlarınıza göre belirleyip sınırlandırabilirsiniz. Örneğin 10 tane e-posta yerine 3 posta alabilirsiniz veya sınırsız veri tabanı yerine 5 veritabanı alabilirsiniz. Bunu alacağınız e-ticaret altyapısı, kısa orta ve uzun vadede sitenizin olmasını beklediğiniz yeri göz önünde bulundurarak kararlaştırabilirsiniz.

Sonuç

E-ticaret siteleri için hosting başlangıç adımlarından en önemlisi. Başlangıçta yapıyı ne kadar sağlam kurarsanız teknik sorunlarla o kadar az uğraşır, bütün enerjinizi satışları artırmak için kullanırsınız. E-Ticaret Sitelerinde Hosting Seçiminin Önemi ile ilgili sizin bizimle paylaşmak istediğiniz bir deneyiminiz olursa veya soru sormak isterseniz bize aşağıdaki yorum kısmından yazabilirsiniz.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir