E-Ticarete İlk Başlangıç Adımı

E-Ticarete ilk başlangıç adımı nasıl olmalıdır? sorusuna cevap veriyoruz. E-ticaret sektörü son zamanların şüphesiz, en favori iş alanlarının başında yer alıyor. Fakat bu alanı tam anlamıyla tanımayan kişiler için işe atılma durumu biraz risklidir. E-ticaret ilk başlangıç nasıl olmalıdır? İlk etapta beklentiler ne yönde olmalıdır? İşte bu konuya ilişkin merak uyandıran bütün ince detaylar!

E-Ticaret İlk Başlangıç

Yeni bir girişimci olup e-ticarete girmeye karar verdiyseniz öncelikli olarak aklınızda ne satmak istediğinize dair bir ürün yelpazesi oluşturmuş olmanız gerekiyor. Çünkü satacağınız herhangi bir ürününüz olmadan ticaret yapabilmeniz mümkün değildir.

E-ticarette yasal olması şartı ile aklınıza gelen neredeyse her ürünü satabilme imkanınız bulunuyor. Hangi ürünleri satmak istediğinize karar verdikten sonra işin asıl kısmı başlar. O kısım ise; bu ürünlerin size tedariğini sağlayabilecek  bir toptancı ya da bir üreticiyle anlaşma sağlamanız.

Hangi ürünleri satacağınıza karar verdikten sonra o ürünler için de bir üretici ya da bir toptancıyla da anlaşmanızı sağladıktan sonra sıra geliyor asıl kısma. Bu noktada ise e-ticarete başlayabilmeniz için dikkat etmeniz gereken bazı önemli hususlar mevcut. Bu unsurlar ise kısaca şu şekildedir;

Şirket Kurup Alternatiflerinizi Geniş Tutun

E-ticaret yapmayı düşünüyorsanız bu düşüncenizi yasal olarak faaliyete geçirmeniz gerekiyor. Düşüncenizi yasal olarak faaliyete geçirebilmeniz için de öncelik olarak bir şirket kurmanız gerekir.

Kuracağınız şirketinizin türü hali hazırda sahip olduğunuz olanak ve kaynaklara göre değişkenlik gösterebilir. Eğer zaten bir ya da birden fazla kişiyle ortaklığınız bulunuyorsa birlikte daha büyük ve daha geniş yelpazeli işlere atılabilirsiniz.

Dilerseniz elinizde bulunan sermaye miktarınıza ve kurmayı düşündüğünüz işinizin büyüklüğüne göre bir LTD ya da belki bir A.Ş şirketi dahi kurabilirsiniz. Ancak hedefiniz pek de fazla olmayan bir sermaye miktarıyla sadece kendinizin yapacağı bir e-ticaret durumunda şahıs şirketi kurmanız sizin için daha az maliyetli ve aynı zamanda daha kolay olacaktır.

E-Ticarete İlk Başlangıç AdımıPin

Kurduğunuz Şirketinizi Tanıtıp Daha Fazla Potansiyel Müşteriye Ulaşın

E-ticarette en önemli konulardan biri müşteri bulabilmektir. Çünkü pazarlama, başarılı ve potansiyel bir müşteriye sahip mağaza oluşturmanın en önemli stratejileri arasında yer alıyor. Kurduğunuz şirketiniz ve işiniz için pek çok uygun maliyetli ya da ücretsiz pazarlama yolu bulunuyor.

Bir pazaryerinde satış yapacak ya da satışlarınızı kendi e-ticaret sitenizde yapacak dahi olsanız elinizde bulunan tüm pazarlama imkanlarını kullanarak daha fazla potansiyel müşteri bulup satışlarınızı arttırma şansınız var.

Google ve Facebook reklamları gibi alternatiflerle kurduğunuz şirketin reklamını yapıp ürünlerinizle ilgili hedef sayı ya da hedef kitleyi yakalayabilirsiniz. Bu sayede markanızın tanınabilirliğinizi arttırabilirsiniz.

Ayrıca bunun yanında müşterilerinize özel kampanyalar, indirimler ve fırsatlar düzenleyerek markanızı büyütüp satışlarınızı arttırmanın yanı sıra daha fazla potansiyel müşteriye ulaşma imkanına sahip olabilirsiniz.

E-ticaret Yolculuğunuzda Yapabileceğiniz Hatalardan Ders Çıkarmayı Öğrenin

Hayatınızda yeni bir başlangıç olarak e-ticaret girişiminde bulunma ve ürünlerinizi internet üzerinden satma fikri güzel olsa da şirketinizi ilk kurduğunuz zamanlar özel olarak dikkatli olmanız gereken bazı önemli noktalar bulunur. Y

erinde plan ve doğru strateji uygulanması gerektiği gibi kurduğunuz şirketin yönetimi hususunda da önemle üzerine düşmeniz gereken bazı konular vardır. Ancak bazı e-ticaret girişimcileri yeni şirketlerini kurma aşamalarında bazı hatalar yapabilmektedirler. Ve sonrasında yaptıkları bu hatalar da beraberinde bir çok soruna yol açabilir.

E-ticaret yolculuğunuza başladığınız zaman hata yapabileceğinizi bilmeniz önemli bir kriterdir. Elbette kimse hata yapmayı sevmez. Ve muhtemelen de yeni kurdukları işlerinde hatasız bir şekilde ilerlemeyi amaçlarlar. Ancak hata yapmanız sizi yarı yolda bırakmaz.

Aksine işle ilgili pek çok şeyi öğrenmenize ve bu konuda giderek daha başarılı olmanıza yardımcı olur. Yaptığınız hatalarınızı anlamanız ileride işlerinizle ilgili benzer bir durumla karşılaşacağınız zaman bu durumdan nasıl kaçınmanız gerektiği hakkında bir yol çizebilirsiniz.

Ve bunun sonucunda işinizle ilgili nasıl daha iyi sonuçlar elde edebileceğinizi hakkında da fikir sahibi olabilirsiniz.

E-ticaret Hakkındaki Her Bilgiyi Öğrenmeye Daima Açık OlunPin
e-ticarete yeni başlayanlar

E-ticaret Hakkındaki Her Bilgiyi Öğrenmeye Daima Açık Olun

E-ticaret dünyasında hiçbir şey bilmeden bir işletme yürütebilmeniz mümkün değildir. Fakat e-ticaret hakkındaki her bilgiyi öğrenmeye açık olduğunuz sürece e-ticaret yolculuğunuz boyunca bazı gerekli becerilere sahip olabileceksiniz.

Ürün ekleme, doğru ürünü bulma ve ürünle ilgili doğru fiyatlandırma öğrenip edilebileceğiniz gerekli becerilerden bazılarıdır. E-ticaret ile kurduğunuz işinizi daha iyi yürütmeniz ve daha çok kazanabilmeniz için e-ticaret ile ilgili her konuya hakim olmanız gerekir.

Bu sayede kurduğunuz sanal mağazanızdan olabilecek en yüksek verimi alabilmeniz de mümkün olur. E-ticaret hakkında bilgi edinebilmek için önünüzde bir çok farklı alternatif vardır. İnternet üzerinden e-ticaret hakkında edilebileceğiniz bilginin yanında, e-ticaret girişimi ve müşterilerin e-ticaret hakkındaki beklentileri konusunda da pek çok seminer ya da kurslara da katılma olanağınız vardır.

E-ticaret Yolculuğunuzda Müşteri Odaklı Olun

Ticaret hayatında yeni bir karar alıp e-ticaret girişiminde bulunanların ve şirketini büyütmeyi düşünenlerin uygulaması gereken bazı stratejiler bulunuyor. Bu stratejiler, müşterilerin ilgisini çekip aynı zamanda müşterileri kurmuş olduğunuz e-ticaret sitenizde tutmak ve tüm bu durumlardan olumlu bir geri dönüş alabilmek adına önem arz eder.

Özellikle markasını büyütüp satışlarını arttırmak isteyen girişimcilerin bu stratejileri uygulamaları gerekmektedir. E-ticarette oluşabilecek en önemli eksiklik ise müşterilerin almayı düşündükleri ürüne satın almadan önce dokunup hissedememeleri ve ürün hakkında hiç bir deneyim yaşayamamalarıdır.

İşletmenizdeki bu eksikliği sattığınız ürünlerinizde uygun fiyatlandırma ve ücretsiz gönderim yaparak giderebilmeniz mümkündür. Bu tür hizmet ve teklifle ilgili stratejiler müşterinizi sanal mağazanızda tutar. Aynı zamanda satın alma konusunda müşterilerinizi motive edip aktif tutar.

Oyla! post

Teknoloji'den geri kalmamak için e-posta listemize abone olun!

Photo of author

eticaretsitesi

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.
Yorum yapın