1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

Doğru Hosting Paketi Nasıl Seçilir?


0

Doğru hosting paketi nasıl seçilir? hemen öğren. Hosting paketi seçimi bir e-ticaret sitesi projenin başlangıç aşamasındaki en önemli adımlardan biridir. E-ticaret sitesi açma düşüncenizi e-ticaret dünyasında çıkacağınız yolculuğa benzetecek olursak hosting paketi bu yolcukta sizin ulaşım aracınız olacaktır.

Ulaşım aracınız ne kadar hızlı olursa yolculuğunuz da hızlı olacaktır. Yolculuğun sadece hızlı olması değil aynı zamanda konforlu ve keyifli de olması önemli. Yolculuğunuz hem yavaş hem de konforsuz bir araçla olduğunda o yolculuk hiç çekilmez. Tıpkı bu yolculuk gibi hosting paketiniz yavaş ve bir takım ekstra özellikler barındırmıyorsa canınız çok kere sıkılabilir.

Doğru hosting paketi seçimi e-ticaret sitenizin başlangıcı ve sitenizin devamlılığı için kritik öneme sahiptir. Sitenizin performansı seçmiş olduğunuz hosting paketi ile direkt ilgilidir. Bu yüzden e-ticaret siteniz için seçeceğiniz hosting paketi ihtiyaçlarınızı tam olarak karşılayan donanım ve altyapıya sahip olmalıdır.

Hosting seçimi teknik bir konu olarak görüldüğünden seçerken çok dikkat edilmez. Bu makalemizde e-ticaret sitesi açacak kişiler için doğru hosting paketi nasıl seçilir, hosting paketi seçerken nelere dikkat edilmeli gibi konulara değineceğiz.

Doğru hosting paketi
Doğru hosting paketi

Hosting paketi nedir?

E-ticaret sitenizi ait sayfa, dosya, görsel ve videoları yayınlamak, mail alıp göndermeyi aktif etmek için gerekli olan yüksek donanımlı bilgisayarlara hosting denir. İster e-ticaret sitesi olsun isterse de blog, dernek gibi web siteleri olsun her sitenin bir hostinge ihtyiacı bulunmakta. Hosting olmadan hiçbir site yayın yapamaz.

Hosting firmalarının web sitesi açacak kişilerin açacakları web sitesinin gereksinimlerine göre hazırlamış oldukları paketlere hosting paketi denir. Hosting paketleri müşterilerin istek ve beklentileri dikkate alınarak hosting firmaları tarafından belirlenir. Bazı firmalar hosting paketi seçimini müşterilerine yaptırıp onların seçimlerini hosting paketi olarak ücretlendirmekte.

Her web sitesi türünün sunucu gereksinimleri farklıdır. Her web sitesi türü bir takım farklı modül ve eklentilere ihtiyaç duyar. O yüzden nasıl olsa her hosting aynıdır diye düşünmemek lazım. Hosting  paketini seçerken açacağınız web sitesinin gereksinimlerini karşılayan bir hosting paketi olmasına dikkat edin.

Örneğin kişisel bir blog 1 GB disk kapasitesi kullanırken bir e-ticaret sitesinin kullanacağı disk kapasitesi 10 GB olabilir. Kişisel bir blog bir tane kurumsal e-posta hesabına ihtiyaç duyarken bir e-ticaret sitesinin kurumsal e-posta hesabı 20 tane olabilir. Bu gerçekten hareketle hosting seçimi yaparken ihtiyaçlarınızı çok iyi belirleyip ona göre karar vermelisiniz.

Hosting Paket Çeşitleri
Hosting paket çeşitleri

Hosting paket çeşitleri

Hosting paket çeşitleri şunlardır;

 • Sınırsız Hosting Pketleri
 • WordPress Hosting Paketleri
 • Kurumsal Hosting Paketleri
 • Bayi Hosting Paketleri

Sınırsız hosting paketleri

Günümüzde en çok tercih edilen hosting paket türüdür. Bu hosting paketi ile dilediğiniz kadar web sitesini barındırabilirsiniz. Bu hosting paketi türünde dist, veritabanı, trafik, e-posta gibi özellikleri sınırsız olarak kullanabilirsiniz. Eğer birden fazla web siteniz veya sitenizin barındırması gereken dosya sayısı çoksa bu hosting paketini seçmeniz akıllıca bir seçim olacaktır.

WordPress hosting paketleri

Adından da anlaşılacağı üzere WordPress Hosting Paketlerinde sadece WordPress yazılımını kullanan web siteleri barındırılmaktadır. Bu hosting paketinde wordpress web sitenizin içeriklerini ve yazılımını optimize edip kaynak kullanımını minimuma indiren LiteSpeed LSCache eklentisi kullanıcılara ücretsiz olarak kullandırılır.

Kurumsal hosting paketleri

Bireysel kullanıcılardan ziyade kurumsal müşterilerin tercih ettiği hosting paketidir. Kurumsal hosting paketinde kurumsal mail adedi, mail kotaları çok geniş kaynaklara sahiptir. Bu özellikler sayesinde kurumsal müşteriler çokça tercih etmektedir.

Bayi hosting paketleri

Bayi hosting paketini daha çok freelance iş yapanlar, yazılımcılar, grafik tasarımcılar, dijital ajanslar ve webmasterlar tercih etmektedir. Bayi hosting paketleri ile tıpkı bir hosting firması gibi hosting paketi satılabilir.

Doğru Hosting Paketi Nasıl Seçilir?
Doğru hosting paketi nasıl seçilir?

Doğru hosting paketi nasıl seçilir?

E-ticaret siteniz için gerekli olan doğru hosting paketi nasıl seçilir? Hosting paketini satın almadan önce aşağıdaki soruların cevaplarını belirlemelisiniz. Bunlar;

 • E-ticaret sitenizin amacı ne?
 • E-ticaret sitesi yazılımı nedir? (PHP, .NET, .ASP, WordPress, Opencart..vb)
 • E-ticaret sitenizin içerik türleri ve yoğunluğu ne kadar olacak?
 • E-ticaret sitenizin tahmini trafiği ne kadar olacak?
 • İhtiyacınız olan veritabanı sayısı ne kadar?

İhtiyaçlarınızla birlikte kullanacağınız yazılımı da belirlemelisiniz. Zira bazı yazılımlar ekstra özellik veya bileşen isteyebiliyor. Seçeceğiniz yazılımın destek vereninin çok olmasına dikkat edin. Karşılaşacağınız sorunlara çözüm üretebilecek insan sayısı ne kadar fazla olursa o kadar az sorun yaşarsınız.

İhtiyaçlarınızı belirledikten sonra almanız gereken hosting paketi aşağı yukarı şekillenecektir. Ama siz yine de hosting paketi alırken aşağıdaki huşulara dikkat edin.

Disk Alanı: Alacağınız paketteki disk alanı ne kadar. 1 GB, 3 GB, 5 GB veya sınırsız mı?

Bant Genişliği: Hosting paketi size ne kadar bir bant genişliği sunuyor? 50 GB, 100 GB, Sınırsız mı?

RAM Miktarı: Sunucunun RAM miktarı ne kadar 1 GB, 2 GB, 4 GB

Destek: Sorun yaşadığınızda destek hızı ne kadar. 24 saat teelfonla destek veriyorlar MI

Yedekleme: Yedekleme günlük, haftalık veya aylık mı yapılıyor. Elle mi yoksa otomatik mi yapılıyor.

Para İade Garantisi: 30 gün içerisinde para iadesi yapılıyor mu?

Alt Alan Adı Sayısı: Kaç tane alt alan adı kullanılmasına izin veriliyor. Kısıtlama olmaması en iyisi.

MySql Veritabanı: Kaç tane veritabanı kullanılmasına izin veriliyor. Sınırsız olması en iyisi.

E-Posta Özellikleri: Kaç adet e-posta kullandırılıyor. Sınırlama olmaması en iyisi.

Paylaşımlı SSL: SSL mutlaka olmalı. SSL ücretsiz sağlanıyor mu?

Aylık Ücret: Ödemeler aylık da yapılabiliyor mu.

Yukarıdaki özellikleri ihtiyaçlarınıza göre belirleyip hosting paketi araştırması yapmalısınız. Bu sorulara vereceğiz cevaplar sizin doğru paketi bulmanız katkısı olacaktır. Yukarıdaki sorulara rağmen eğer kafanızda tereddütler varsa sınırsız hosting paketini tercih etmenizi tavsiye ederiz. Sınırsız hosting paketleri son dönemlerde en çok tercih edilen hosting paketleridir.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Eylül Arslanoğlu, Samsun doğumlu ve İstanbul Üniversitesi İşletme Fakültesi mezunu olan bir e-ticaret uzmanıdır. Kariyerine e-ticaret alanında uzmanlaşarak adım atan Eylül, kategori yöneticisi olarak görev yapmaktadır. E-ticaretin dinamik dünyasında deneyimli olan Eylül, ağırlıklı olarak e-ticaret, e-ticaret eğitimi, e-ticaret yazılımları ve e-ticaret entegrasyonları gibi konularda uzmanlaşmıştır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir