1. Anasayfa
 2. Trendyol

Trendyol Satacak Ürün Bulma


0

Trendyol satacak ürün bulma nasıl yapılır?, onu anlatıyoruz. Online pazaryerleri içerisinde Trendyol birinciliğe oturmuş durumda. Pazaryerlerinde satış yapan satıcıların büyük çoğunluğu satışlarını Trendyol üzerinden satmakta. Artan e-ticaret hacmi, trendyol üzerinden çok satış yapılması bir çok kişiyi ve yerleşik firmaları e-ticarete sevk etmiştir.

E-ticarete yönelen kişiler ağırlıklı olarak pazaryerleri üzerinden satışa başlamayı düşünmekte. Trendyoldan satış yapmak isteyen bir çok bir çok kişi ne satacağını bilememekte. Bu makalemizde Trendyol satacak ürün bulma nedir, Trendyol satacak ürün bulma neden önemlidir, Trendyol satacak ürün nasıl bulunur, nelere dikkat edilir, hangi yöntemlerle ürün bulunur konusunda bilgiler vereceğiz.

Trendyol satacak ürün bulma
Trendyol satacak ürün bulma

Trendyol satacak ürün bulma analizinin önemi

E-ticaret de ve pazaryerlerinde başarılı olmanın yolu iyi bir araştırmadan geçmekte. Kulaktan dolma bilgilerle, eksik gözlemlerle, şehir efsanesi duyumlarla e-ticarete başlanmaz. Başlanırsa da sonu hüsranla biteceği aşikar. Satmak istediğiniz ürünleri, kategorileri, pazaryerlerini, e-ticaret sitelerini detaylı bir şekilde araştırmalısınız.

Yapacağınız araştırma da en çok satılan ürünler neler, bu ürünler kaç liradan satılıyor, kar marjı nedir, pazardaki payı nedir, bu ürünü satan kişiler kimlerdir, bu ürünün maliyeti nedir, bu ürün kargo ücreti ne kadar tutar, geri iade oranları nasıldır gibi bir çok başlıkta araştırma yapılmalı.

Araştırma sonucu bulunan ürünlerinde detaylı incelenmesi gerekir. Belirlenen ürünlerin başlıkları nasıl yazılmış kullanılan görseller nasıl, ürün açıklamalarında neler yazılmış gibi detaylara da dikkat edilmeli. E-ticaret rakip analizi ile ilgili aşağıdaki makaleyi mutlaka okuyun.

thumbnail
Önerilen Yazı
E-Ticaret Rakip Analizi Nasıl Yapılır?

Trendyol en çok satan ürün bulma yöntemleri

Trendyolda satmayı düşündüğünüz ürünleri iki türlü bulabilirsiniz.

 • Trendyolda manuel ürün arama
 • Otomasyon ile ürün arama

Trendyol en çok satan ürün bulma amacıyla ürünleri manuel olarak bulmak istediğinizde Trendyol ana sayfasına gelerek aşağıda anlatacağımız yöntemlerle ürünleri araştırıp bulmalısınız. Bu modelde araştırma yapmak çok zamanınızı alacağı gibi gözlerinizi de yoracaktır.

Satmak istediğinizi ürünleri Nesatilir.com, Emparator.com gibi yazılımlar aracılığı ile belirlediğiniz kriterlerde ürünleri arattırıp karar veriyorsunuz.

Trendyol da manuel ürün arama

Trendyol satacak ürün bulma için manuel araştırma yapabilirsiniz. Manuel ürün araştırmak için,

 • Kelimelerden ürün araştırma
 • Kategorilerden ürün araştırma
 • Az rekabeti olan iyi satan ürünler bulun
 • En çok yorumu ve favorisi olan ürünler
 • En yeniler

Şimdi gelin bu yöntemlerle nasıl ürün bulabiliriz bunları inceleyelim.

Trendyol Kelimelerden ürün araştırma
Trendyol kelimelerden ürün araştırma

Trendyol kelimelerden ürün araştırma

Trendyol ana sayfasına gidip en üst kısımda yer alan arama bölümüne tıklayın. Buraya tıklar tıklamaz bir takım ürün isimlerini görebilirsiniz. Bu ürünler en çok aranan ürünler olup bu ürünler içerisinden araştırma yapabilirsiniz.

Aramak istediğiniz ürünün ismini yazıp o ürünle ilgili çıkan önerileri not alın ve teker teker arattırın. Arattırma sonucunda kaç sonuç çıktığına bakın. Eğer çok sonuç çıkıyorsa çok da satıcı var demektir. Çok satıcının olduğu kategorilerden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Trendyol kategorilerden ürün araştırma

Trendyol ana sayfasında yer alan ana kategorilerden araştırmak istediğinize tıklayın. Tıkladığınız ana kategoride bir çok alt kategori olduğunu göreceksiniz. Tavsiyemiz araştırmanızı mümkün mertebe alt kategoride yapın. Çünkü ürünü eklerken en alakalı kategoriye eklemenizi isteyecek sistem.

En alt kategoriye tıkladığınızda sistem size o kategoride toplam kaç sonuç çıktığını gösterecek. Tıkladığınız kategoride çok sonuç varsa o kategoriden uzak durmanızı tavsiye ederiz.

Seçmiş olduğunuz kategoride çok sonuç çıkmışsa aramanızı daha da daraltmanızı tavsiye ederiz. Sol tarafta yer alan menüden aramanızı daha da daraltıp, daha alakalı sonuçlar listelenmesini sağlayabilirsiniz. Sol tarafta ki menüden marka, renk, fiyat gibi bir çok kritere göre arama sonuçlarını daraltıp daha da alakalı sonuçların listelenmesini sağlayabilirsiniz.

Trendyol Az rekabeti olan iyi satan ürünler bulun
Trendyol az rekabeti olan iyi satan ürünler bulun

Trendyol az rekabeti olan iyi satan ürünler bulun

Pazaryerlerinde başarılı olmak için az rekabeti olan, çok satan ürünleri bulmanız gerekiyor. Trendyol da az rekabeti olan iyi satan ürünler bulmak için arama kısmına araştırma yapacağınız kelimeyi yazın.

Çıkan sonuçlar içerisinde yukarıdaki görselde gösterdiği yere tıklayıp “Çok Satanlar” linkine tıklayın. Sistem listeleme sonuçlarını en çok satılan ürünleri listeleyecek şekle getirecektir. Bu şekilde en çok satılan ürünlerin neler olduğunu, başlıklarının neler olduğunu inceleyebilirsiniz.

Trendyol en çok yorumu ve favorisi olan ürünler

Trendyol başta olmak üzere bütün pazaryerlerinde eklenen ürünlere insanlar memnuniyetini veya memnuniyetsizliğini belirtir. Bunu yapmasındaki amaç insanlara bu ürün konusunda yardımcı olmak veya satıcıya ders vermek amacındadır.

Bazen de insanlar ihtiyacı olan bir ürünü maddi durumu olmadığı için, araştırma yaptığı için, ürünü alıp memnun kalıp tekrar almak istediği için veya ilerde alabilirim düşüncesiyle favorilerine ekler. Bu onların aynı ürünleri tekrar tekrar arattırma zahmetinden kurtarır.

Bir ürün ne kadar çok favorilere eklenmişse o kadar başarılı ürün demektir. Favorilere çokça eklenen ürünlere ağırlık vermenizi tavsiye ederiz. Bu tarz ürünler müşteriler tarafından beğenilen ürünler demektir. Ayrıca bir ürün olumlu olarak ne kadar çok yorum almışsa o kadar çok satılma potansiyeli var demektir. Olumlu yorumları olan ürünleri özellikle inceleyin.

İnsanlar bazen de olumsuz yorum yapmı olabilir. olumsuz yorum almış ürünlerden uzak durmanızı tavsiye ederiz. Ama araştırma yaparken bu ürünlere de bakın. İnsanların neden olumsuz yorum yaptığını tespit etmeye çalışın.

Bu olumsuz yorumun nedeni üründen mi kaynaklanıyor yoksa satıcıdan kaynaklanıyor bunu tespit etmeye çalışın. İnsanların şikayet ettikleri konuları telafi edebilir misiniz yoksa edemez misiniz tespit etmeye çalışın.

En çok yorum alan veya favorilere eklenen ürünleri tespit etmek için Trendyol ana sayfasındaki arama kısmına bir şeyler yazın veya kategorilere tıklayın. Çıkan sonuçlardan sağ üst tarafta yer alan “Önerilen” kısmındaki oka tıklayın. Açılan menüden “En Favoriler” veya “En Çok Değerlendirilenler” linklerine tıklayıp sonuçları yeniden listeletin.

Trendyol En Yeniler
Trendyol en yeniler

Trendyol en yeniler

Trendyolda sizn gibi binlerce satıcı var. Bunlarda sizin gibi Trendyol da satan ürünler araştırıyor. Trendyola eklenen yeni ürünler bu anlamda size fikir verebilir. Eklenen bu yeni ürünler sizin gibi araştırma yapıp, doğru ürünü bulan kişi tarafından eklenmiş olabilir.

Bu size bu ürünle ilgili size fikir verecektir. Trendyola eklenen yeni ürünleri bulabilmek için arama kısmından bir kelime arattırın veya kategoriye tıklayın. Çıkan sonuçlardan sağ üst tarafta yer alan Önerilen” kutucuğundaki oka tıklayın. Açılan menüden “En Yeniler” linkine tıklayın. Yeniden listelenen sonuçlar içerisinde araştırma yapın.

ne satılır
Otomasyon ile Trendyol satacak ürün bulma

Otomasyon ile Trendyol satacak ürün bulma

Yukarıda anlatılan manuel yöntemlerle ürün bulmak zahmetli ve zaman alabilir. Bunun için geliştirilen yazılımları kullanmanızı tavsiye ederiz. Bu yazılımların bazıları ücretli, bazıları da ücretsiz olabilir.

Hangi tarz yazılımın sizin ihtiyaçlarınıza cevap vereceğini küçük bir araştırma ile belirleyebilirsiniz. Bu yazılımlardan en çok bilineni Nesatilir.com ve emparator.com yazılımlarıdır. Bu tarz yazılımlar ortak akılla kodlandığından daha sonuç odaklıdır.

Bu tarz fiyat araştırma yazılımlarında kategoriye göre, en çok puan alan, en çok yorum alan, en çok satış hacmi olan gibi bir çok kritere göre araştırma yapabiliyorsunuz. Üstelik bu araştırmayı çok kısa zaman dilimlerinde yapabiliyorsunuz. Sizlere tavsiyemiz rekabeti az, satış hacmi yüksek ürünleri bulmak için analiz yazılımlarını kullanmanız.

Trendyol da satış türleri

Detayı bir analiz yaptıktan sonra belirlediğiniz ürünleri nasıl satacağınıza karar vermeniz gerekiyor. Trendyol da üç şekilde satış yapabilirsiniz.

1-Kendi markanızı yaratmak

2-Marka bir ürünü satmak

3-Dropshipping yapmak

Kendi markanızı yaratmak

Kendi markanızı yaratmak, en zor, en maliyetli ama en çok kazanç sağlayan yöntemdir. Bulmuş olduğunuz bir ürünü geliştirerek, ürüne farklılık katarak toptan üretim yapan bir fabrika veya imalathanede ürettirip kendi markanızı vurarak satış yapmaktır. Ürün sizin markanız olduğu için rakibiniz olmayacaktır.

Bu anlamda en çok kar getiren model budur. Dezavantajı ise yüksek adette ürün ürettirecek nakit gerektirmesi ve üretilen ürünleri depolamak için bir depoya ihtiyaç duyması.

Marka bir ürünü satmak

Bilinen marka bir ürünü minimum veya maksimum kar getirecek adetlerden satın alıp satış yapmaktır. Kendi markanızla satış yapmaktan sonra en çok kar getiren modeldir. Bu model de belli adet satın alma olacağından belli bir sermaye ve alınan ürünlerin bir yerde depolanması gerektiğinden depo maliyeti en büyük dezavantaj olarak sayılabilir.

Dropshipping yapmak

Dropshipping stoksuz satış demektir. En az kar getiren satış şeklidir. Bu satış modelinde satacağınız ürünü temin edeceğiniz bir toptancı belirleyip onun adına satış yapmaktır. Siz ürünleri satışa çıkartıyorsunuz, satılması halinde ürünü anlaştığınız kişi kargoya veriyor.

Çok sürdürülebilir bir model değildir. E-ticareti veya pazaryerlerindeki işleyişi öğrenmek adına belli bir süre denenebilir. Ama uzun süre yapılması zor bir ihtimal.

Trendyol da satacak ürün bulduktan sonra

Trendyol Partner satıcısı olarak doğru ürün bulup satmak için bildiğiniz kategoride satış yapın. Kulaktan dolma bilgilerle hakim olmadığınız kategoride ürün satmayın. Sattığınız veya satacağınız ürünlerin orijinal ürünler olmasına dikkat edin. Trendyol müşterileri başta olmak üzere tüm müşteriler orijinal ürün almak ister.

Satacağınız ürünler rekabeti az, satış hacmi çok, sık tüketilen ve rekabeti az olan ürünler olsun. Sık tüketilen ürünler daha kısa sürede daha fazla satış yapmanızı sağlar.

Bulduğunuz ürünleri tek tek satmanın yanında ekonomi paketi gibi isimler vererek varyasyonlar oluşturarak veya tamamlayıcı ürünler şeklinde satın. Örneğin Traş bıçağı ile Traş kolonyasını tamamlayıcı ürün şeklinde kombinlyerek satma gibi.

Ana kategorideki ürünlerden uzak durmaya çalışın. Ana kategoride satış yapmak hem rekabeti yüksektir hemde yüksek nakit akışı gerektirir. Bu yüzden alt kategorilerde mümkünse niş bir kategoride ni bir ürünle satış yapmaya çalışın.

Trendyol başta olmak üzere pazaryerlerinde çok ürün satmaktan ziyade az ürün satmaya gayret edin. Az ürününüz olursa başlıklarını, içeriklerini değiştirmek, güncellemek size zor gelmez. Ama ürün sayısı fazla olursa güncellemek size zor gelecektir.

Ayrıca ürün sayısı fazla olunca ürüne haim olmakta zorlanacaksınız, belki de hiç hakim olamayacaksınız. Bir ürüne hakim olmak onun nasıl,ne şekilde satacağını bilmek demektir. O ürünün piyasasını, satan kişileri bilmek demektir.

Trendyol tedarikçi bulma

Trendyol satacak ürün bulma kısnını çözdükten sonra dikkat etmeniz gereken bir diğer önemli konu ise Trendyol tedarikçi bulma kısmıdır. Bulacağınız tedarikçi güvenilir, ürün stok sorunu olmayan işletme olmalıdır. Trendtol tedarikçi bulma konusunda aşağıdaki makalemizi okumanızı tavsiye ederiz.

thumbnail
Önerilen Yazı
En Kolay Toptancı Nasıl Bulunur?

Sonuç olarak…

Trendyol Türkiye’nin en büyük pazaryeri. Burada satış yapıp başarılı olan çok satıcı var. Sizlerde buralarda başarılı satışlar yapabilirsiniz. Lakin bunun yolu detaylı ürün araştırmaktan geçiyor. Trendyol satacak ürün bulma araştırmasını manuel yapacağınız gibi bunu geliştirilen yazılımlar ile de yapabilirsiniz.

Trendyol satacak ürün bulma ürün araştırmasını yazılımlar ile yapmak size zaman kazandırıp, zahmetsizce ürün bulmanızı sağlayacaktır. Trendyolda satış yapmak için az rekabet olan, satış hacmi iyi olan ve fark yaratabileceğiniz ürünler bulacağınıza inanıyoruz.

Trendyol satacak ürün bulma konusu ile ilgili sormak istediğiniz bir soru olursa aşağıdaki yorum bölümünden bize sorabilirsiniz. Trendyol satacak ürün bulma konusu ile ilgili sormuş olduğunuz soru yazarlarımız tarafından en kısa sürede cevaplandırılacaktır.

4.2/5 - (5 votes)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 5
  g_zel
  Güzel
 • 1
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 1
  _zg_n
  Üzgün

Arda Altınsoy 1982 İzmir doğumlu. Ankara Üniversitesi Uluslararası İlişkiler mezunu. Fotoğrafçılık ve seyahat tutkunu. Bir pazar yeri sitesinde kategori yöneticisi olarak çalışıyor.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir