1. Anasayfa
 2. E-Ticarete Giriş

Sanal Kart Nedir? Nasıl Kullanılır?


0

Sanal kart internet alışverişlerini daha güvenli hale getirir. Her yaştan ve her kesimden kişinin sıkça tercih ettiği, çok popüler olan online alışveriş zaman zaman tehlikeli olabiliyor. Ödeme yöntemi olarak kullanılan kredi kartlarının bilgilerinin çalınma ihtimalinden dolayı pek çok insan hem kolay hem de avantajlı olan bu alışverişi yapmaktan vazgeçebiliyor.

Sanal kart nedir?
Sanal kart nedir?

Alışveriş yaptığınız bir e-ticaret sitesi siber saldırıya uğradığında sizin ve kartınızın bilgileri de tehlikeye girebilir. Güvenliği ihlal edilen bir kredi kartını değiştirmek ise zor olabilir. Bunu önlemek için İnternet üzerinden alışveriş yaparken tercih edebileceğiniz sanal kartlar, asıl kredi kartınızın numarasını gizleyerek kullanmanıza olanak tanır.

Bir günlük kullanımınız için tasarlanan dijital kredi kartı olarak da düşünebilirsiniz. Sanal kart tercih ettiğiniz alışverişlerinizde satıcı yalnızca geçici kart bilgilerine erişebilir. Dolayısıyla bu sayede herhangi bir veri ihlali durumunda ise gerçek kart ve hesap bilgileriniz korunmuş olur.

İnternet alışverişlerinde ek bir güvenlik katmanı olarak düşünebileceğiniz sanal kartlar, kredi kartı ödemesi alan tüm çevrimiçi satıcılar tarafından kabul görüyor. Kullanımı da oldukça kolay olan bu uygulama sayesinde hem kart bilgileriniz hem de banka hesabınızın güvenliğini sağlayabilirsiniz.

Peki sanal kart nedir, nasıl kullanılır? İşte sanal kart hakkında merak edilen detaylar!

Sanal kart nedir?

Sanal bir kart kredi kartından farklıdır. Sanal kartı fiziksel formu olmayan bir kredi kartı gibi düşünebilirsiniz. Buna ek olarak kredi kartına göre çok daha güvenli bir yöntemdir. Sanal kartlar gerçek hesap numaranızın korunması için yaptığınız her işlemde benzersiz bir kart numarası kullanmanıza imkan sağlar.

Benzersiz kart numarasının yanı sıra CVC numarası ve son kullanma tarihi de farklıdır. Genellikle tek kullanımlık olarak tasarlanan sanal kartlar sayesinde alışveriş yaptığınız İnternet siteleri herhangi bir veri ihlaline maruz kalsa ve kart numaranız alınmış olsa dahi gerçek banka hesabınız tehlikeye girmez.

Tek kullanımlık olmasından dolayı alışveriş sonrası aynı kart bilgilerini tekrar kullanamazsınız. Buna bağlı olarak sanal kartlar size daha fazla esneklik sağlar. Farklı siteler için yeni kart numaraları oluşturabilir, kart numaranızı dilediğiniz anda değiştirebilir, kartın limitini istediğiniz gibi düşürebilir ya da yükseltebilir ve bunları gerçek hesabınızı etkilemeden rahatça yapabilirsiniz.

Sanal kartlar tam anlamıyla fiziksel olan kredi ve banka kartlarınız gibi çalışır. Yanınızda taşıyamadığınız bu kartlar size çevrimiçi ortamda ödeme yapmanın güvenli ve kolay bir yolunu sunar.

sanal kart
sanal kart

Sanal kartlar daha mı güvenli?

Sanal kartlar fiziksel kart bilgilerinizi geçici bir hesap numarasıyla gizleyerek ek bir güvenlik sağlar. Bu ise gerçek kart bilgilerinizin olası bir veri ihlali durumunda açığa çıkmasının önüne geçmiş olur. Aslında sanal kartın özelliği kartın özel bir yazılım aracılığıyla tek kullanımlık bir numara oluşturulması ve bunu asıl kartınızla ilişkilendirilmesidir. Bu numara oluşturulduktan sonra İnternet üzerinden güvenle alışveriş yapabilirsiniz.

Güvenlik açısından sanal kart kullanmak konusunun bir diğer faydası ise sanal kredi kartı numarasının, kart sahibinin kimliği veya gerçek kredi kartı tespit edilene kadar takip edilememesidir. Bu önlem aynı zamanda kişisel bilgilerin çalınmasını ve olası kötüye kullanımını da önler.Sanal kartların kredi kartına göre pek çok avantajı bulunur. Sanal kartların güvenlik açısından oldukça önemli diğer özellikleri şunlardır:

 • Her gün, her işlem için minimum ve maksimum sanal kart limitini kendiniz seçebilirsiniz.
 • Sanal kredi kartları yalnızca belirli bir süre için geçerlidir.
 • Belirlediğiniz limiti dilerseniz kısmen dilerseniz tamamen kullanabilirsiniz. Kullanım sonrası kart numarası geçersiz hale gelir ve potansiyel hırsızların önüne geçebilirsiniz.
 • Sanal kredi kartınızı istediğiniz an bloke edebilirsiniz.
 • Eğer isterseniz sanal kredi kartınızda kalan bakiyeyi gerçek hesabınıza aktarabilirsiniz.
Sanal Kart Oluşturma Nasıl Yapılır?
Sanal kart oluşturma nasıl yapılır?

Sanal kart oluşturma nasıl yapılır?

Hem güvenli hem kolay olmasıyla öne çıkan sanal kart nasıl kullanılır, merak ediyor olabilirsiniz. Kartınıza ihtiyaç duyduğunuz birçok durumda kullanılabilir olan sanal kartlar pek çok kişi tarafından genellikle İnternet üzerinden yaptıkları alışverişlerde tercih ediliyor. Yapacağınız alışverişleriniz daha güvenli olur.

Kartın fiziki olarak bulunmadığı tüm alışverişlerde kullanılabilir ve dolayısıyla kullanan kişiye büyük kolaylık sağlar. Bu kartlarla ilgili araştırma yaparken bankaların “İnternet şubemiz ya da mobil uygulamamız üzerinden  detaylı bilgi / hizmet alabilirsiniz.” şeklindeki ifadelerini görebilirsiniz.Eğer bir banka hesabınız yoksa öncelikle bir hesap açtırmanız gerekir.

Hali hazırda bir hesabınız bulunuyorsa sanal kart oluşturmak için kullandığınız bankanın İnternet bankacılığı şubesine ya da telefonunuza indireceğiniz mobil uygulamasına girmelisiniz. Eğer bu işlemleri online olarak yapmak istemezseniz bankanızın müşteri hizmetlerini arayarak da hizmet alabilirsiniz.

İnternet şubesi ya da uygulama üzerinden “Kartlarım” sayfasını bulduktan sonra “Sanal kart” kısmını açın. Sonrasında sayfada bulunan “Sanal kart oluştur” butonuna tıklayarak bankanızın istediği bilgileri buraya girmelisiniz. Son olarak sanal kart limitinizi belirleyin. Mail order telephone order gibi farklı noktalarda kullanabileceğiniz bu kartlar hakkında en doğru bilgiyi almak için müşterisi olduğunuz bankadan yardım alabilirsiniz.

Sanal kart İnternet alışverişinde güvenli ve avantajlı bir yöntemdir. Dilerseniz yurt dışı merkezli online alışveriş sitelerinde de bu ödeme yöntemini tercih edebilir, tüm alışverişlerinizi risksiz ve kolay bir şekilde yapabilirsiniz.

Sanal kart nasıl kullanılır?

Sanal kart kullanmanın normal kredi kartınızdan hiçbir farkı yoktur. Kredi kartınız ile yaptığınız tüm işlemleri sanal kart ile de yapabilirsiniz. Sanal kartınızı e-ticaret sitelerinden yapacağınız internet alışverişlerinizde, internet üzerinden yapacağınız ödeme işlemlerinde de kullanabilirsiniz.

Sanal kartı internet alışverişlerinde kullanabilmek için öncelikle ihtiyacınız olacak tutarda sanal kart limiti belirlemelisiniz. Sanal kart limitinizi belirledikten sonra sanal kartınızı normal kredi kartınız gibi alışveriş işlemlerinde kullanabilirsiniz. İnternet alışverişlerinizden sonra sanal kartınızdaki bakiyeyi sıfırlayabilirsiniz. Veya saklayıp sonra yapacağınız alışverişlerde de kullanabilirsiniz.

Sanal kart ile yapacağınız ödeme işlemlerinde güvenliğiniz için Dinamik Güvenlik Kodu özelliğini kullanmanızı tavsiye ederiz. Dinamik güvenlik kodu sayesinde kartınızın arka yüzündeki üç haneli güvenlik kodu oluşturup kullanabilirsiniz. Oluşturulan bu üç haneli Dinamik Güvenlik Kodu kısa bir süre geçerlidir.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Aslıhan Baturalp, Sakarya Üniversitesi İşletme Fakültesi'nden başarılı bir şekilde mezun olmuştur. Kariyerine e-ticaret dünyasında adım atan Aslıhan şu anda bir e-ticaret danışmanlık firmasında profesyonel olarak görev yapmaktadır. Aslıhan'ın iş dünyasındaki başarısının yanı sıra gezmeye olan merakı ve kitap okuma tutkusu onun çok yönlü bir kişiliğe sahip olduğunu yansıtır.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir