1. Ana Sayfa
 2. Pazar Yerleri

Trendyol Partner Sistemi nedir?


0

Trendyol Partner Sistemi nedir, Trendyol Partner Sistemi Avantajları Nelerdir,
Trendyol Partner Sistemi Komisyon Oranları ne kadar? sorularının cevabı bu makalede.

Türkiye de bu gün satış yapan onlarca pazaryeri sitesi var. Her pazaryerinin amacı daha çok müşteriye ulaşmak, daha çok satış yapmak ve Pazar payını yükseltmek. Bu Pazaryerlerinden biri olan Trendyol son bir yıl içerisinde herkesin dikkatini çekecek şekilde büyüdü.

Bunda agresif bir reklam bütçesi, arka plan da genç ve dinamik bir ekip, son dönemlerde yıldızı parlayan influencer ile ortak çalışma gibi nedenler etkili oldu. Öyle ki artık e-ticarete başlamak isteyen herkesin ilk mağazasını oluşturmak istediği platform Trendyol. Bir çok satıcının yüksek komisyon oranlarından şikayet etmesine karşın ilk tercih edilen pazaryeri Trendyol.

Trendyol Haziran 2009 yılında kurulmuş bir pazaryeri. Bünyesinde binlerce satıcı bulunmakta. Binlerce satıcı arasında müşterilere daha kaliteli hizmet vermek için sürekli rekabeti tetiklemekte. Geliştirmiş olduğu Trendyol Partner Sistemi ile bunu bir standarta kavuşturdu.

Trendyol partner sistemi  nedir?

Trendyol Partner sistemi, Trendyol uygulamasında satış yapan satıcılara belli avantajlar sağladığı bir satış sistemidir. Bu sisteme dahil olan satıcılar kendilerine sağlamış olduğu bir takım avantajlardan yararlanır.

Trendyol Partner sistemine partner.trendyol.com adresinden kolayca başvuru yapabilirsiniz. Başvuru sırasında sizden istenen evrakları sisteme yükledikten sonra Trendyol uzmanları tarafından gönderdiğiniz evraklar incelenecek ve sisteme girişiniz onaylanacak. Partner sistemine dahil olan  satıcılar Trendyol tarafından sağlanan aşağıdaki avantajlara sahip oluyor.

Trendyol Partner gerekli evraklar

Trendyol partner için gerekli evraklar nelerdir?

Birkaç kolay adımda Trendyol Partner sistemine kayıt olabiliyorsunuz. Trendyol Partner (satıcı) sistemine başvuru yapabilmeniz için aşağıdaki evraklara sahip olmanız gerekiyor. Bunlar;

 • Vergi Levhası
 • İmza Sirküsü
 • Faaliyet Belgesi

Başvuru esnasında bu belgeleri sisteme yüklüyorsunuz. Eğer belgeleriniz onaylanırsa kişisel bilgiler, firma bilgileri, adres bilgileri sayfasına yönlendirilirsiniz. Trendyol Partner başvurusu için olumlu, olumsuz bütün aşamalarda mail il bilgilendirilirsiniz.

Trendyol Partner sistemi başvuru sonunda sözleşme taslağının bir çıktısı alınıp  bu çıktının ıslak imza ile imzalanıp, firmanıza ait kaşe ile kaşelenmesi gerekiyor.

Trendyol partner sistemi avantajları nelerdir?

Trendyol partneri olmanın yani Trendyol da mağaza açmanın birçok avantajı bulunmaktadır. Bu avanmtajlar sayesinde satış adetlerinizi ve cironuzu artırabilirsiniz. Trendyol partner sistemi avantajları şunlardır;

 • Anlaşmalı kargo fiyatları ile daha uygun kargo gönderirsiniz
 • Reklam desteği sayesinde markanızı büyütürsünüz.
 • Eğitim desteği sayesinde satışlarınızı artıracak bir çok konuda e-ticaret eğitimi alırsınız.
 • Kolay Erişim ile heran satış yapar, sorunlarınıza çözümler bulabilirsiniz.
 • Çözüm ortakları sayesinde sorunlarınız kısa sürede çözüme kavuşur.

Anlaşmalı kargo fiyatları

Kargo gönderme aşamasında satıcıların ödeme yapmamaları durumunda Kargo Anlaşması kapsamında ödenmesi gereken ücret hak edişlerinden düşülür.

Reklam desteği

Trendyol’dan satış yapan kullanıcılar Trendyol’da verilen reklam yardımlarından faydalanmaktadırlar. Trendyol ara ara sosyal medya ve televizyon reklamlarıyla satış yapmanıza destek sağlamaktadır.

Kampanyalar, Trendyol’da gelirlerini arttırmak için aralıklarla kampanya düzenleyen bir şirkettir. Kampanyalarından bazıları Efsane Günler ve Süper İndirim Günleri gibi kampanyaları bulunmaktadır. Bu indirim zamanlarında satışlarını arttırmak isteyen firmalar indirimli fiyatlarla satışlarını yapmaktadırlar.

Eğitim desteği

Trendyol Partner programını kullanan bir kullanıcı, Trendyol’un online olarak yaptığı eğitimlere katılarak kendilerini geliştirebilmektedirler. Ödüller eğimin öncesinde açıklanmaktadır.

Kolay erişim

Trendyol’a gün içerisinde pek çok kullanıcı aktif olmaktadır. Trendyol’da satış yapan kişiler, alışveriş yapmak isteyen kişilere kolaylıkla ulaşabilmektedir. Bu yolla da marka tanınırlığını arttırabilmektedirler.

Çözüm ortakları

Trendyol Partner programı aracılığıyla Trendyol’da satış yapan kullanıcılar çözüm ortaklarından indirimli fiyatlar ile hizmet alabilmektedir. Çözüm ortakları, Teknoloji, ürün, Şirket yönetimi, pazarlama, teknoloji gibi alanlarda hizmet vermektedir.

Trendyol Partner programı ile indirimli ambalaj alabilir, iş yönetiminde kullanacağınız yazılımları indirimli bir şekilde alabilir ve ayrıca indirimli akaryakıt bile alabilirisiniz.

Neden Trendyol da mağaza açmalısınız?

 • Yaklaşık 1 ayda 30 milyondan fazla kullanıcının Trendyol’a girmesi
 • Yılda 90 milyon civarında ürün satışının yapılması
 • Trendyol uygulamasının App Store ve Google Store en çok indirilen uygulamalar arasında olması
 • 20 milyon kadar aktif kullanıcısının bulunması
 • E-ticaret alanında yer alan Alibaba firmasını geride bırakması

Bu gibi faktörler göz önüne alınarak pazar yerlerinde satış yapmak isteyen kişilere Trendyol uygulaması önerilir.

Trendyol Partner Sistemi Komisyon Oranları

Trendyol partner sistemi komisyon oranları

Trendyol üzerinden satış yapan pek çok firma, sattıkları ürünleri KDV dahil fiyatı üzerinden komisyon ödemektedirler. Trendyol’da satış kategorilerine göre belirlenen komisyon oranları değişmektedir.

Kategori

Tür

Komisyon Oranı

İşlenmemiş altın

Aksesuarlar

 %5

Bere-Atkı –Eldiven

 

%20

Çanta

 

% 21

Gözlük

 

 % 23

Mücevher

 

% 20

Saat

 

% 23

Takı

 

% 22

Valiz

 

% 23

Diğer Aksesuarlar

 

% 21

Kategori

Tür

Komisyon Oranı

Aydınlatma ve Aksesuarlar

Çocuk Gereçleri ve Banyo

% 16

Banyo ve Çocuk Gereçleri

 

% 15

Havlu ve Bornoz

 

% 18

Akülü Araçlar

 

% 12

Puzzle ve Yapbozlar

 

% 14

Paten ve Bisiklet

 

% 8

Kategori

Tür

Komisyon Oranı

Beyaz Eşya

Elektronik Kategorisi

% 8 – % 12

Bilgisayar ve Tablet

 

% 6 – % 15

Ev Aletleri

 

% 11 – % 12

Fotoğraf ve Kamera

 

% 5 – % 25

Isıtıcı ve Klimalar

 

% 9 – % 10

Oyun ve Konsollar

 

% 6- % 10

Telefon ve Ürünleri

 

% 5 – % 25

Tv ve Üniteleri

 

% 9 – % 15

Yazıcı ve Tarayıcılar

 

% 10

Kategori

Tür

Komisyon Oranı

Büyük Beden

Giyim Kategorisi

% 20

Çocuk

 

%20

Giyim

 

% 20

Hamile Giyim

 

% 20

Konservatif Giyim

 

% 20

Spor Giyim

 

% 17

Kategori

Tür

Komisyon Oranı

Kişisel Bakım

Kozmetik ve Bakım

% 15 – % 16

Kozmetik

 

% 15 – % 16

Sağlık

 

% 5 – % 17

Traş, Ağda ve Epilasyon

 

% 10

Kategori

Tür

Komisyon Oranı

Ev bakım ve Temizlik

Ev Bakımı ve Temel İhtiyaçlar

% 12

Gıda ve İçecek

 

% 15

Pet Shop

 

% 14

Trendyol partner ID nedir

Trendyol Partner ID teriminin teknik bir terim olduğunu belirtmek isteriz. Her yazılımda bir veri tabanı bulunur. Bütün kayıtlar bu veri tabanına kayıt edilir. Kayıt ediliş şekli ve sırası veri tabanını kodlayan kişi tarafından belirlenir.

Veri tabanında her yeni kayıt yani oluşturulan her satır “ID” olarak adlandırılır. Oluşturulan her yeni satıra da sistem tarafından bir numara bulunur.  Dolayısıyla da her “id”’in aynı zamanda veri tabanında bir karşılığı olur.

Örneğin Örnek firma isminde bir firmanız var ve Trendyol Partner sistemine başvuru yapacaksınız. partner trendyol sistemi için başvurduğunuzda sıradaki satıra sizin firma bilgileriniz verilir. En son satır 1292 ise size yeni bir satır verilerek bu satırın numarası otomatik olarak 1293 olur ve sizin bilgileriniz bu satıra kayıt olur. Size ait bilgileri bulunacağı zaman teknik anlamda ID 1293 nolu firma bilgileri denir.

Trendyol Partner ID daha çok Trendyol Api düzenlenirken kullanılır. Trendyol veri tabanına başka bir yazılım entegre edileceği zaman sizin veri tabanında ki bilgilerinizi yukarıda bahsettiğimiz İD satırı ile yaparlar.

Trendyol Partner Kargo Ücreti

Trendyol partner kargo ücreti

Trendyol, kargo firması olarak Yurtiçi, MNG, Aras, PTT, UPS, Sürat Kargo, CEVA ve Horoz Lojistik ile çalışmaktadır. Ayrıca Türkiyenin belli bölgelerinde hizmet sunabilen kendi dağıtım Trendyol Express ile ek kapasite sağlamaktadır.

Trendyolda barem yapısı uygulanmaktadır. Yani belli bir taban fiyat uygulanmakta. Trendyol 1 Nisan 2021 tarihi itibariyle 30 TL olan taban fiyatı 50 TL’ye çıkarmıştır.

Trendyol satıcılardan 50 TL bareminin üzerindeki tüm kargoları alıcılara ücretsiz gönderilmesini şart koşar. 50 TL’nin altındaki alışverişlerde ise kargo ücreti alıcılara aittir.

Trendyol yukarıdaki kargo firmaları ile toplu anlaşma yapıp indirimli fiyatları satıcılara kullandırtmakta. Aşağıda örnek kargo ücretlerini görebilirsiniz.

 • 0-19,99 TL arası siparişler için KDV dahil 2,99 TL
 • 20-29,99 TL arası siparişler için KDV dahil 4,48 TL
 • 30-49,99 TL arası siparişler için KDV dahil 8,26 TL’dir.

Trendyol satıcısı olarak Trendyol Partner Kargo sistemini kullanmak zorunda değilsiniz. Kendi kargo anlaşmanız varsa bunu da kullanabiliyorsunuz. Yalnız kendi anlaşmalı kargonuzu kullanacağınızı sisteme kayıt etmeniz gerekiyor. Bunun için Satıcı Destek Çağrı Merkezi ya da Canlı Destek üzerinden Trendyol ile iletişime geçmeniz gerekiyor.

Trendyol partner İletişim

Trendyol firması satıcılarla sağlıklı iletişim kurulmasını isteyen en büyük pazaryeri. Bunun için sürekli Trendyol Partner İletişim sistemlerini geliştirmekte. Trendyol satıcısı olarak aklınıza takılan her soruyu kolaylıkla sorabiliyorsunuz.

Trendyol partner olarak sormak istediğiniz soruları Trendyol Canlı Destek sistemi, Trendyol Destek veya 0212 331 0 200 nolu telefonu arayarak her zaman sorabilirsiniz.

E-ticarete başlayan herkes için ilk adımın pazaryerleri zerinden atılmasının doğru olacağını değerlendirmekteyiz. Buralardan kazanacağınız tecrübe ile işlerinizi büyütmeniz daha kolay olacaktır. Yukarıda anlattığımız avantajlardan dolayı Trendyol Partner Sistemi e-ticarette satışlarınız için akıllıca bir tercih olacaktır.

5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
İlginizi Çekebilir

Yazar Hakkında

eticaretsitesi, aktif olarak N11, Çiçek Sepeti, Trendyol gibi pazar yerlerinde mağazası olan, eticaret sitesi olan, e-ticaret ile ilgili edindiği tecrübeleri, öğrendiği bilgileri insanlarla paylaşmayı seven bir içerik yazarıdır. eticaretsitesi, gerçek ve tecrübe edilmiş bilgileri paylaşır.

Yorum Yap