1. Anasayfa
 2. İnstagram

İnstagram Gönderi Hazırlarken Nelere Dikkat Edilmeli?


0

İnstagram gönderi hazırlarken nelere dikkat edilmeli sorusunun cevabı bu makalede. İnstagram görsel içeriğin paylaşılabildiği en popüler mecralardan birisidir. Büyük markalar marka bilinci oluşturmak, marka sadakati oluşturmak, yeni müşteriler kazanmak amacıyla İnstagramı yoğun bir şekilde kullanmakta.

Sizde yeni e-ticarete başlamışsanız veya e-ticarete başlama arefesindeyseniz kitle oluşturmak, kitlenizi genişletmek için İnstagramı kullanabilirsiniz.

İnstagram uzmanı dediğimiz profesyonellerden sürekli İnstagram hesabınızın profesyonel görünmesi gerekir” şeklinde uyarılarını sürekli  duymuşsunuzdur. Hatta bu makaleyi de belki de “profesyonel İnstagram hesabı nasıl oluşturulur” arama sorgusundan ulaştınız.

Bu makalemizde klasik tavsiye olan “kaliteli görseller kullanın”, “hedef kitlenizi bulup onların ilgisini çekecek görseller kullanın” dan ziyade İnstagramda  profesyonel imajı verecek bir görsel nasıl hazırlanmalıdır sorusuna cevaplar vereceğiz.

instagram gönderi hazırlarken nelere dikkat edilmelidir
instagram gönderi hazırlarken nelere dikkat edilmelidir

İntagram da ne yapacağınıza karar verin

Bir e-ticaret siteniz var ve sizde İnstagram da takipçi sayınız, marka bilinirliğiniz artsın istiyorsunuz. Bu istekleriniz için instagram en ideal sosyal mecra. Ama öncesinde siz İnstagram gönderi paylaşmadan önce İnstagramdan tam olarak ne bekliyorsunuz ona karar vermeniz gerekiyor.

Öyle yuvarlak cümlelerle “şunu istiyorum” değil net olarak şunları, şunları istiyorum demeniz gerekiyor. Çünkü her isteğin işlem basamakları aynı değil. Her isteğinizi aynı yöntemi uygulayarak gerçekleştirmeniz çok zor. Aşağıda hesabınızın kurumsal görünmesi için 5 işlem basamağını okuyacaksınız.

1-E-ticaret siteniz ya da paylaşım yaptığınız diğer kanallar varsa;

Eğer hali hazırda bir web siteniz veya diğer sosyal medya mecralarında hesaplarınız varsa işiniz daha kolay olacaktır. Çünkü buralarda hesabınız varsa logonuzu, kapak görselinizi belirlemişsinizdir.

Nasıl bir marka olmak istediğiniz, müşterilerin sizi nasıl hatırlamasını istediğinizi belirlemiş olmak İnstagram paylaşımlarında yazı fontu, yazı rengi, konuşma dili konularını netleştirdiğinizi gösterir. Eğer bunlar belirlenmişse İnstagram tasarım aşamasının yarısını halletmişsiniz demektir.

2-E-ticaret siteniz ve Paylaşım yaptığınız başka kanallar yoksa;

Şimdi hızlıca bir kurumsal kimlik oluşturalım. Bu sizin instagram hesabınızın kurumsal gözükmesini sağlayacaktır. Siz e-ticaret sitesi olduğunuz için hesabınızın çok resmi veya çok laubali olmaması gerekir. Gelen kişiye kurumsal ama güven veren bir görünümde olması gerekir.

instagram gönderi

Font

İnstagram gönderi görsellerinde kullanacağınız yazı fontu en az görsel kadar önemlidir. Görsellerde kullanacağınız yazı fontu insanlara güven vermelidir. Bunun için tırnaklı fontları tercih edebilirsiniz. Genel kabul görmüş yazı fontları bu anlamda mantıklı bir seçim olacaktır.

Ama modern fontlar bulup bunları da deneyebilirsiniz. Ama bu fontların kullanıcılarınız nazarında nasıl kabul göreceğine eminseniz kullanın derim.

Tasarlayacağınız görsele göre yazı fontunu belirlemek gerekiyor. Bazı instagram hesapları kurumsal olacağız diye her tasarımda aynı yazı fontunu kullanıyor. Kurumsal olmak demek bu demek değildir.

Tasarladığınız görselin insan duygularına hitap etmesi gerektiği gibi bu tasarımda da kullanacağınız yazı fontunun insan duygularına hitap etmesi gerekiyor. Aslında her yazı fontu duygulara hitap ediyor. Beğenilen yazı fontu da duygulara hitap ediyor, beğenilmeyen kızgınlık duyuran yazı fontları da duygulara hitap ediyor.

Ama amacımız mutluluk veren, güven veren duygulara dokunmak olduğu için tasarıma uygun bir yazı fontu tercih edin.

Renk

İnstagram gönderi görsellerinde kullanacağınız yazı fontunun ana görsel ile uyumlu olması gerekir. Kullanacağınız renk kişinin gözünü yormadan beğenmesini sağlamalıdır. Renk seçimi yaparken renklerin insan zihnindeki çağrışımlarından yardım alabilirsiniz.

Her rengin insan zihninde bir karşılığı vardır değil mi?. Beyaz saflığı, kırmızı kızgınlığı veya açlığı, yeşil huzuru çağrıştırır. Tasarladığınız görselde hangi duyguyu vermek istiyorsanız o duyguyu çağrıştıracak renkler tercih etmek doğru olacaktır.

Boyutları öğrenin

Her sosyal medya mecrasının videolar olsun, görseller olsun tavsiye edilen boyutları vardır. İnstagram gönderileri için tavsiye edilen boyutlarda görseller hazırlamak en doğrusu. Çünkü her mecra yüklenen fotorafları belli oranlara getirir.

Yapmış olduğunuz tasarım tavsiye edilen oranlardan daha büyükse küçültme yapılırken görüntünün bozulmasına veya çok küçükse görüntü belirlenen orana getirileceği içöin görüntülünün dağılmasına sebep olur. Instagram post tasarımı için önerilen boyut 1080×1080 px.

thumbnail
Önerilen Yazı
En İdeal İnstagram Paylaşım Boyutları

Tasarımda dikkat edeceğiniz önemli unsurlardan biriside yazı boyutunun okunabilir olmasıdır. Satırlar ve harfler arasındaki açıklığa, başlık ve gövde metnini birbirinden ayırmaya çok dikkat etmelisiniz.

İçerik yoğunluğuna dikkat

Makalenin başında da söylediğimiz gibi İnstagram görsel ağırlıklı bir sosyal mecradır. İnstagram gönderileriniz mümkün mertebe az yazılı olsun (en ideali hiç yazı kullanmamaktır). Ama illa da kullanacaksanız bunu minimum düzeyde ve görsel de çok yer kaplamayacak şekilde olmalıdır.

Bazen görüyoruz tasarımda görselin tam ortasına kocaman yazı fontları ile yazılmış. Bu şekilde bir görsel göze hiç hoş gelmeyecektir. Yazıları mümkün mertebe görselin açıklama kısmına yazın.

Benzer sayfalar inceleyin

İnstagram gönderi tasarımı yapmadan önce öncelikle sektörünüzle ilgili, sonrasında ise insanlar tarafından ilgiyle takip edilen İnstagram hesaplarının paylaşımlarını inceleyin. Bakın neleri nasıl paylaşıyorlar. Hangi renk tonlarını, hangi yazı fontlarını kullanmışlar.

İnstagram gönderi görselinde de yazı var mı, varsa da görselin neresinde hangi büyüklükte yazmışlar. Bütün bu unsurları incelemeniz sizin de göze hoş gelen tasarımlar yapmanıza yardımcı olacaktır. Tasarımlarınızı incelemiş olduğunuz görsellerle aynı yapmadıktan sonra biraz esinlenmek yararlı olacaktır. Ama incelediğiniz tasarımı birebir almak kopya içeriğe gireceği için insanlar ve algoritma tarafından hoş karşılanmayacaktır.

Tasarımı detaylandırıp işi bitirin

Tasarımı detaylandırıp işi bitirin

Son aşamada İnstagram gönderi tasarımına son şeklinizi verip yayınlayın. Son şeklini verirken incelemiş olduğunuz görsellerde yardım alabilirsiniz. Tasarımınızın modern mi, minimal mi veya popüler mi olup olmayacağına siz karar verin.

Tasarım bilgisi belli bir yetenek ve bilgi gerektirdiği için insanlara her zaman zor gelmiştir. Ama önceden hazır yapılmış tasarımları amacınız doğrultusunda uyarlamak daha kolay gelecektir. Bu amaçla açılmış olan siteleri veya programları kullanabilirsiniz.

Önceden yapılmış tasarımları düzenlemek için en çok kullanılan platform Canva platformudur. Bir çok sosyal medya uzmanı, influencerlar bu platformu kullanarak tasarımlarını yapmakta. Eğer sizin şimdiye kadar bu platformdan haberiniz yoksa hemen kullanmaya başlayın.

Canva kullanmak için teknik bilgiye sahip olmanız gerekmez. Hangi amaç için tasarım yapacağınızı belirleyip size sunulan ücretsiz seçeneklerden birine tıklayıp bunu birkaç dakika içerisinde düzenleyebilirsiniz.

Tasarımınıza istediğiniz yazıyı, istediğiniz font ve renkte yazabilirsiniz. Bunun  yanında seçmiş olduğunuz tasarımın görselini beğenmediyseniz kendi bilgisayarınızdaki görseli yükleyip kullanabilirsiniz.

Platform üzerinde hangi sosyal mecrada paylaşım yapacağınızı seçerseniz o platformun boyutlarına uygun kayıt edilmekte. Canva platformunun kullanımı zor olmayıp, yine de zor olduğunu düşünürseniz Google da bir çok makaleye veya Youtube da bir çok videoya ulaşabilirsiniz.

thumbnail
Önerilen Yazı
Canva Nedir? Nasıl Kullanılır?
5/5 - (1 vote)
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 1
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir