1. Anasayfa
 2. İnstagram

En İdeal İnstagram Paylaşım Boyutları


0

En ideal instagram paylaşım boyutları nelerdir biliyormusunuz? Ülkemizde en çok kullanılan sosyal medya uygularından biriside İnstagramdır. Oldukça yüksek bir kullanım oranına sahip olan İnstagramda günlük kaç hikaye paylaşılıyor dersiniz?

The Social Media Today’in sunduğu rapora göre İnstagramı günlük 200 milyon kullanıcı kullanıyor. Bu kullanıcılar günde 500 milyon hikaye paylaşıyor. Uygulamayı her gün binlerce farklı kişi ilk defa kullanıyor. Bu kişilerin Google da aradığı kelimelerden birisi de “İnstagram paylaşım boyutları” araması oluyor.

Bu makalemizde İnstagramı yeni kullanmaya başlayan veya daha bilinçli kullanmak isteyen kişiler için İnstagram story nedir, İnstagram story boyutu nedir, İnstagram fotoğraf post boyutu nedir? Sorularına cevap vereceğiz.

İnstagram paylaşım alanları

İnsanlar tarafından aşağıdaki alanlarda paylaşımlar yapılmaktadır.

 • İnstagram story (hikayeler) kısmı
 • İnstagram video veya fotoğraf paylaşım kısmı
 • İnstagram reels videoları kısmı
 • İnstagram İGTV kısmı

Aşağıda, yukarıdaki paylaşım alanlarının en ideal instagram paylaşım boyutları ne kadar olmalıdır sorusunun detaylı cevaplarını görebilirsiniz.

Instagram Story Post Boyutu 2021

Instagram story post boyutu

İnstagramın en çok etkileşim alan kısmı hikayeler kısmıdır desek abartı olmaz. Gün içerisinde yaklaşım 200 milyon insan 500 milyon hikaye paylaşmakta. İnsanların paylaşmış olduğu hikayelerde fotoğraf ve video kullanılmakta. Bu kadar çok etkileşim alan instagram story boyutu ne kadar? Sorusuna cevap verecek olursak;

İnstagram story boyutu 1080×1920 piksel boyutundadır. Piksel fotoğrafçılıkla ilgili bir terim olup genişlik ve yükseklik karşılığı olarak kullanılır. Paylaşılacak fotoğraf 1080 piksel genişliğe, 1980 piksel yüksekliğe sahip olmalıdır. İnstagramı kullanan çoğu kişinin akıllı telefonu 6 inc ve yukarısı olduğundan paylaşılan hikayeler 1080×1920 boyutlarında daha güzel izlenmekte.

Instagram Fotoğraf Post Boyutu 2021

Instagram fotoğraf post boyutu

İnsanlar tarafından günde milyonlarca fotoğraf paylaşılmakta. Paylaşılan bu fotoğraflar milyonlarca görüntülenmekte. Milyonlarca kez görüntülenen fotoğrafların da çok net ve ilgi çekici olması gerekiyor.

İnstagramın kuruluş amacı fotoğraf paylaşmak üzerine olduğundan fotoğraf kısmına çok önem vermekte ve verdiği bu önemi kuralları sıkı tutarak göstermekte. Paylaşılan fotoğrafların insanlar tarafından daha çok görüntülenmesi için fotoğraf boyutlarına çok dikkat edilmesi gerekiyor.

En ideal İnstagram fotoğraf boyutu 1080×1350 pikseldir. Yani paylaşacağınız fotoğraf 1080 piksel genişliğinde 1350 piksel yükseklikte olmalıdır. İnstagram da telefon dikey tutulduğundan paylaşılacak fotoğrafların kare formatında olması daha iyi olur. Yatay fotoğrafta paylaşabilirsiniz lakin algoritma fotoğrafınızı yine dikey formatta gösterilecek şekilde paylaşır.

Paylaşmış olduğunuz fotoğraf kare bir fotoğraf boyutu 1080×1080 piksel, yatay bir fotoğraf olacaksa da 1080×608 piksel boyutlarında olmalıdır. Siz bu boyutların dışında da fotoğraf paylaşabilirsiniz.

Ama sistem sizin paylaştığınız fotoğrafın boyutunu 1080×1080, 1080×608 veya 1080×1350 piksel boyutlarına getirecektir. Tavsiyemiz 1080×1350 piksel boyutlarında fotoğraf paylaşmanız.

İnstagram profil fotoğraf boyutu

İnstagram profil kısmında paylaşacağınız İnstagram profil fotoğraf boyutu 180×180 piksel olmalıdır. Yani 180 piksel yükseklik, 180 piksel genişlik. Profil fotoğrafı ebatlarından da anlaşılacağı üzere kare formattadır. Siz 180×180 piksel dışında da fotoğraf paylaşsanız sistem paylaştığınız fotoğrafı 180×180 piksel boyutlarında gösterir.

Paylaştığınız fotoğraf bu boyutlarda değilse fotoğrafın kötü görünmesine, fotoğrafın yarıdan kesilmesine, fotoğrafın ilgili alanda orantısız durmasına sebep olur.

İnstagram video boyutu 2021

İnstagram video boyutu

İnstagramda paylaşacağınız değişik video boyutları bulunmakta. Bunlar;

1- 1080×1080 piksel video boyutu

2-1080×608 piksel video boyutu

3-1080×1650 piksel video boyutu

1080×1080 video boyutu kare, 1080×608 piksel video boyutu dikdörtgen, 1080×1350 piksel video boyutu portre formatında olacaktır. Tavsiye edebileceğimiz en ideal İnstagram video boyutu 1080×1350 piksel video boyutu olacaktır. Videolarınız ekranı daha da iyi doldurup daha güzel izlenmesini sağlayacaktır.

İnstagram Reels Paylaşım Boyutu 2021

İnstagram reels paylaşım boyutu

Son zamanlarda instagramda en çok rağbet gören alanlardan biriside reels videoları. İnsanlar tarafından çokça beğenilen ve çokça izlenen reels videolarında ideal boyutlarda paylaşım yapmak çok önemli.

İdeal İnstagram reels video boyutlarında video paylaşmanız halinde daha iyi izleme olanağı için insanlar tarafından çokça beğenilecektir. İnstagram reels videoları için ideal boyut 1080×1920 piksel boyutudur. Reels videolarınızı 1080 piksel genişlik, 1920 piksel yükseklik oranına sahip olmalıdır.

İnstagram İGTV Paylaşım boyutu 2021

İnstagram İGTV paylaşım boyutu

İnstagramda yeni yeniönem kazanmaya başlayan kısımlardan biriside İGTV kısmıdır. İnstagram post kısmında en fazla bir dakikalık videoların paylaşılmasına müsaade ediyor. İnsanların bir dakikadan fazla videoları paylaşmasına imkan veren İGTV bölümünde ideal boyutlarda fotoğraf paylaşmanız videolarınızın daha fazla izlenmesini sağlar.

İnstagram İGTV kısmında paylaşılacak videoların boyutu 1080×1920 pikseldir. Yani İGTV kısmında paylaşacağınız videolar 1080 piksel genişliğinde 1920 piksel yüksekliğinde olmalıdır. İGTV kısmında paylaşmış olduğunuz reels video kapak boyutu 420×654 piksel boyutunda olmalıdır.

İnstagramın İGTV kısmına çok önem verdiğini, İnfluencer’ların paylaştıkları videolardan gelir elde etmesi için çalıştığını hatırlatıp, bu kısma sizin de önem vermenizi tavsiye ederiz.

teşekkürler

Sonuç olarak…

İnstagramda hepimiz paylaşımlar yapıyoruz. Paylaşım yapmaktaki amacımız insanlar tarafından daha çok beğenilmesi, daha fazla yorum yapılıp paylaşılması. İnsanlar tarafından beğenilecek paylaşımlar yapabilmenin yolunu ideal boyutlarda video ve fotoğraf paylaşmakla mümkün.

Yukarıda anlatmış olduğunuz boyutlar ideal instagram paylaşım boyutları. Bu boyutlara dikkat edip bu boyutlarda paylaşım yapmanız galinde paylaşımlarınız daha iyi görüntülenecektir. Siz istediğiniz ölçüde fotoğraf veya video paylaşabilirsiniz.

Lakin algoritma sizin paylaşımınızı en iyi şekilde görüntülenecek formata yani kare veya dikdörtgen  formatına getirir. Paylaşımınızın getirilen formatta en iyi görünümde olması için ideal boyutlarda olması gerekir.

İnstagram harici diğer sosyal medya uygulamalarının görsel boyutlarını öğrenmek için aşağıdaki makalemizide mutlaka okuyun.

Sosyal Medya Görsel Boyutları

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Merve Hazalhan, Ortadoğu Teknik Üniversitesi Endüstri Mühendisliği mezunudur. Şu anda deneyimli bir dijital pazarlama uzmanı olarak çalışan Merve, bir dijital ajansın dinamik atmosferinde faaliyet göstermektedir. İleri düzeydeki dijital stratejileri ve yenilikçi yaklaşımlarıyla markaların çevrimiçi varlığını güçlendirirken, hedef kitleleri etkili bir şekilde çekecek kampanyaları başarıyla yönetir. Gezmeyi ve yeni yerler keşfetmeyi seven Merve, bu tutkusunu farklı kültürleri anlama ve yeni kişilerle tanışma fırsatlarına dönüştürür. Merve Hazalhan, dijital pazarlama alanındaki etkileyici yetenekleri ve geniş bakış açısıyla geleceğin dijital dünyasına yön veren isimlerden biridir.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir