1. Anasayfa
 2. İnstagram

İnfluencer Olmak için 8 Altın Kural


0

İnfluencer olmak İnstagram kullanan herkesin en büyük hayali. İnsanların İnstagram İnfluencer olmak için hayal kurmasının en büyük nedeni çok renkli, şaşaalı hayat yaşamak istemesinden kaynaklanıyor. Milletin gitmek için can attığı yerlere gitmeleri, markaların ücretsiz ürün göndermesi, başka bir iş yapmayıp sürekli fotoğraf paylaşılması gibi nedenler İnfluencer olunmak istenmesinin başlıca nedenlerinden bazıları.

7’den 70’e İnstagram kullanan herkes oyun oynayarak, İnstagramda paylaşım yaparak İnfluencer olmak istiyor. Öyle ki günümüzde doktorluk, mühendislik, avukatlık gibi popüler meslekler bile artık İnfluencer olunmak istenmesinin arkasından geliyor. Hatta doktorluk, mühendislik, avukatlık yapan pek çok kişi bile asıl mesleklerini bırakıp İnfluencer olmanın yollarını aramakta.

İnfluencer marketing sadece İnstagram kullanıcılarının değil reklam ve pazarlama yapan markalarında ilgisini çekmektedir. Dijital pazarlama çalışmaları kapsamında daha çok marka bilinirliği, daha çok satış yapmak için İnfluencerların gücünden yararlanmak istiyor. Yapılan araştırmalar göstermiştir ki bir ürün veya hizmetin gerçek insanlar tarafından tanıtılması pazarlamacıların tanıtmasından daha etkili olmaktadır.

thumbnail
Önerilen Yazı
İnfluencer Marketing Nedir, Nasıl Yapılır?

Buda İnfluencerların sadık hayran kitlesinden yararlanıp onlar aracılığı ile tanıtım ve satış yapılacağı düşüncesini doğurmuştur. Bir şekilde takipçi ve hayran kitlesini artıran kişiler İnfluencer olarak para kazanmaya başlıyor.

Dışardan çok kolay bir şekilde para kazanıyorlar gibi görünse de aslında İnstagram İnfluencer olmak sanıldığı kadar kolay değil. İnfluencer olmak için yapılması gereken, dikkat edilmesi gereken bir çok nokta bulunmakta.

Bu makalemizde İnfluencer olmak için gerekli olan kurallar hakkında bilgiler vereceğiz. Bu makaleden sonra sizde daha kolay nasıl İnfluencer olunur öğrenmiş olacaksınız.

İnfluencer olmak
İnfluencer olmak

İnfluencer nedir?

İnfluencer, İngilizce bir kelime olup, kelime anlamı olarak “etkileyen kişi” demektir. Bilinen anlamı olarak ise “sosyal medyayı aktif bie şekilde kullanan, yaptığı paylaşımlarla binlerce, milyonlarca kişiye ulaşan, ulaştığı kişilerin kararlarını etkileyen, değiştiren takipçisi çok olan kişilere İnfluencer denir.

İnfluencer kavramı daha çok İnstagram kullanıcıları tarafından kullanılmaktadır. Dünya genelinde yaklaşık bir milyarın üzerinde insan İnstagram uygulamasını kullanmakta. Bu kadar çok kişinin kullandığı uygulamada herkes İnstagram profil büyütme yolları aramakta. Çok sayıda İnstagram takipçi kitlesine ulaşan kişiler İnfluencer olarak nitelenmekte.

İnfluencer olarak nitelenen kişiler markaların hemen dikkatini çekip ürün veya hizmetlerinin tanıtımlarını yapmaları için onlarla anlaşmalar yapmakta. İnfluencerlar ile anlaşan markalar saniyeler içerisinde markalarını tanıtıp, satış yapabilmekte.

İnfluencer reklam ücretleri sabit olmayıp, fiyatı etkileyen bir çok unsur bulunmakta. İnfluencer reklam ücretleri için aşağıdaki önerilen makaleyi okumanızı tavsiye ederiz.

İnfluencer Olmak için Gerekli Kurallar Nelerdir?
İnfluencer olmak için gerekli kurallar nelerdir?

İnstagram İnfluencer olmak için gerekenler

İnfluencer olmanın bir okulu, bölümü bulunmamaktadır. Bu nedenle İnfluencer olmak için bahsedilen önemli noktalar bir takım tecrübeler ve gözlemler neticesinde ortaya çıkmıştır. İnfluencer olmak istiyorum diyen bir kişinin bu kurallara uyması gerekir.

İnfluencer olmak için 8 altın kural şunlardır;

 1. Ben kimim? Sorusuna cevap verin
 2. Ne anlattığınızı bilin
 3. Doğru yerde olduğunuzdan emin olun
 4. Burası artık benim mağazam dedin
 5. Hoş geldin diyen bir profiliniz olsun
 6. Gelen takipçi ile iyi anlaşacağınızı gösterin
 7. Düzenli olarak paylaşımlar yapın
 8. Farklı Olun, Farkınızı Hissettirin

Ben kimim? sorusuna cevap verin

Ben kimim? Sorusuna cevap vermek için İnstagramı niçin kullanmak istediğinize karar vermelisiniz. instagramı gezdiğiniz, yemek yediğiniz, yaptığınız etkinlikleri paylaşacağınız bir yer olarak mı kullanacaksınız yoksa uzmanı olduğunuz, çok iyi bildiğiniz bir alanda insanlara fayda sağlayan bilgiler mi vereceksiniz.

İnstagramı niçin kullanmak istediğinize karar verdikten sonra kendinize “İnsanlar beni neden takip etsin, ben onlara farklı ne sunacağım” diye sorun. Eğer gerçekten vereceğiniz bir cevap varsa o cevap için düzenli paylaşımlar yapın.

Ne anlattığınızı bilin

İnfluencer olmak düzenli ve sürekli olarak paylaşım yapmayı gerektirir. Düzenli paylaşım yapacağım diye kendi kendini tekrar etmeyen, insanlara farklı gelen, değer sağlayan içerikler paylaşmalısınız. Yapacağınız paylaşım hazırlıkları sizi sıkmamalı, insanlara faydalı oluyorum hissi vermeli. Paylaşımlarınız “bu kişi alanında çok iyi ya”, “harika şeyler paylaşıyor”, “iyi ki bu kişiyi takip ediyorum” dedirttirebilmeli.

Bilgili ve uzmanı olduğunuz alanla ilgili herkesin işine yarayacak, değer sağlayacak paylaşımlar yaptığınızda instagram profiliniz sürekli büyüyecek, İnstagram takipçi kitleniz sürekli çoğalacaktır.

Doğru yerde olduğunuzdan emin olun

Günümüzde arık onlarca sosyal medya mecrası bulunmakta. Sahip olduğunuz bilgi birikim, paylaşacağınız içerikler paylaşım yapacağınız mecra ile uyumlu olmalıdır. Aynı paylaşımları bütün sosyal medya platformlarında paylaşmak aynı etkiyi göstermeyecektir. Bu nedenle kendiniz için, paylaşımlarınız için en doğru sosyal medya mecrası hangisidir? Ona karar verin.

Paylaşımlar için doğru mecranın belirlenememesi emek ve zaman kaybı demektir. Doğru mecra belirlenememesi yapılan paylaşımların yeterli derecede etkileşim almaması demektir. Yeterli etkileşim alınmaması sizin paylaşım yapmaktan soğumanıza neden olabilir. Tabi doğru yerdeyseniz bir de doğru zamanda paylaşım yapmayı öğrenmeniz gerek. Doğru zamanda paylaşım yapabilmek için aşağıdaki önerilen içeriği mutlaka okuyun.

thumbnail
Önerilen Yazı
En Doğru Sosyal Medya Paylaşım Saatleri

Burası artık benim mağazam deyin

İnfluencer olmaya karar verdiyseniz artık sizin dükkanınızın İnstagram olacağını bilin. Nasıl ki gerçek hayatta dükkanlar satışa hazır hale getirilir, sürekli temiz tutulur, vitrinler süslenir burada da profilinizi sürekli güncel tutmalısınız. İnstagram profiliniz artık sizin dükkanınız.

İnstagram profilinizi güncel tutmak için profil fotoğrafınız net olsun, ne anlattığınızı en sade bir biçimde ifade edin, iletişim bilgilerinizi ekleyin, varsa Web siteniz, Youtube kanalı veya başka sosyal medya hesaplarınızı mutlaka bio kısmında belirtin.

Hoş geldin diyen bir profiliniz olsun

Bir kişi profilinizi ziyaret ettiğinde onu ilk karşılayacak olan bio kısmınızdır. Bu nedenle İnstagram bio kısmının çok iyi düzenlenmesi gerekiyor. Gelen kişi sizin bio kısmınıza bakarak takip edilmeye değer olup olmayacağınıza karar verecek. Bu nedenle İnstagram profil kısmını bir dükkanın tabelası gibi düşünebilirsiniz.

İnstagram profil kısmı sizi ve paylaşımlarınızı en iyi şekilde anlatacak yapıda olmalıdır. Nasıl bir profil sahibi olmanız gerektiği konusunda alanında başarılı olmuş diğer kişilerin profillerini inceleyip ilham alabilirsiniz.

Gelen takipçi ile iyi anlaşacağınızı gösterin

İnsanlar paylaşımları hoşuna gidecek kişileri takip eder. Bu nedenle takipçilerinizle iyi anlaşacağınızı, onların ilgi duyacağı, hoşlarına gidecek paylaşımlar yapacağınız noktasında ikna edin. Takipçilerinizle iyi bağ kurmaya, onların duygu ve düşüncelerine tercüman olacak paylaşımlar yapmaya çalışın.

Yapacağınız paylaşımlar takipçilerinizin duygu ve düşüncelerine hitap etmediği sürece sizi takip etmekten vaz geçeceklerdir. Bu nedenle İnstagram takipçi kitlemi nasıl daha diri tutarım diye kafa yormanız gerekir.

Takipçi kitlenizi yakından tanımak için İnstagram tarafından sunulan istatistiklerden mutlaka yararlanın. İstatistikler kısmında takipçi kitlenizin, yaş, cinsiyet, demografik bilgileri gibi daha bir çok bilgiyi görebilirsiniz. Bu bilgiler doğrultusunda içerikler üreterek takipçi kitlenizi elinizin altında tutabilirsiniz.

Düzenli olarak paylaşımlar yapın
Düzenli olarak paylaşımlar yapın

Düzenli olarak paylaşımlar yapın

İnfluencer olmanın en önemli kurallarından biriside sürekli ve düzenli paylaşım yapmaktır. İnsanların hoşuna gidecek konularda paylaşımlar yapmak size yeni takipçi kazandıracağı gibi mevcut takipçilerinizi de elinizde tutmaya yardımcı olacaktır.

Yapacağınız paylaşımlar için bir planınız olsun. Paylaşımlarınızı gelişi güzel değil de bu plan çerçevesinde yapın. Neyi ne zaman paylaşacağınızı bilmek sizi daha rahat hissettirecektir.

Bazen içerik üretmek istemeyebilirsiniz veya ansızın gelişen olaylar nedeniyle içerik üretemeyebilirsiniz. Bu tarz durumlara hazırlıklı olabilmek için elinizin altında birkaç paylaşım yedekte mutlaka olsun. İçerik üretemediğiniz zamanlarda bu hazırdaki içerikleri paylaşırsınız. Unutmayın İstagramı ne kadar sık ve aktif kullanırsanız algoritmada sizi daha çok sevip paylaşımlarınızı daha çok kişiye gösterecektir.

Paylaşımlar yaparken güncel olayları da takip etmeyi unutmayın. Güncel olaylara karşı duyarlılığınız insanlar tarafından daha çok takdir edilecek ve size olan bağlılıkları artacaktır. Önemli günler ile ilgili kutlama tebrik gibi paylaşımlar yapın. Üzüntülü olaylar için üzgün olduğunuzu belirten paylaşımlar yapın. Önemli günlerin neler olduğu konusunda aşağıdaki önerilen makaleyi mutlaka okuyun.

thumbnail
Önerilen Yazı
E-Ticaret Siteleri İçin Önemli Özel Günler 2024

Farklı olun, farkınızı hissettirin

Paylaşımlarınızı yaparken mutlaka farklı olmaya çalışın. Başka kişilerin, başka hesapların paylaşımlarını taklit etmeyin, kendinize ait ilgi çekici paylaşımlar yapmaya çalışın. Hedef kitlenizi çok iyi tanıyın. Paylaşımınızı gören kişi bunu ilk defa gördüğünü anlasın. Ben bunu daha önce de görmüştüm hissi vermesin. İnstagramda birilerini taklit etmek sizi o kişinin gölgesinde bırakacaktır.

İçeriklerinizde herkesin kullandığı görsel ve müzikleri kullanmaktan kaçının. Kullandığınız görsel ve müzikler tarzınızı yansıtsın, gören kişi bunların size özgü olduğunu anlasın.

Oyla! post
Bu Yazıya Tepkiniz Ne Oldu?
 • 0
  be_endim
  Beğendim
 • 0
  g_zel
  Güzel
 • 0
  ba_ar_l_
  Başarılı
 • 0
  tepkisiz
  Tepkisiz
 • 0
  _lgisiz
  İlgisiz
 • 0
  _zg_n
  Üzgün

Emirhan Alpay, dinamik ve yenilikçi bir dijital pazarlama uzmanıdır. Eskişehir Üniversitesi'nde tamamladığı endüstri mühendisliği eğitimi analitik düşünme ve çözüm odaklı yaklaşımını dijital pazarlama stratejilerine yansıtmasına olanak sağlar. Kendi alanında uzmanlaşmış ve dinamik bir profesyonel olarak, markaların dijital arenada daha geniş kitlelere ulaşmalarını sağlayan stratejileri kusursuz bir şekilde oluşturur.

Yazarın Profili
Paylaş

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir